שאלה - מהי תסמונת המנהרה הקרפלית (CTS)

השאלה:
בעלי בן 58 עבר תאונה דרכים לפני שש שנים. רכב התנגש ברכבו מאחור, האוטו נהרס, בעלי איבד את ההכרה ונלקח לבית חולים, שהה שם כמה שעות, ולאחר מכן שוחרר עם קצת כאבי ראש וצוואר. זה כחודש הוא סובל מכאבים ביד ימין, מהזרוע ועד האצבעות, והזרת והאגודל ביד ימין נר


תשובה:


Carpal Tunnel Syndrome, או בעברית תסמונת המנהרה הקרפלית, זהו מצב בו העצב המדיאלי העובר מהיד לאורך האמה ולתוך כף היד נלחץ או נמחץ באזור מפרק כף היד או שורש כף היד. העצב המדיאלי שולט כמעט בכל הצד הפנימי של כף היד, על תנועת האגודל והאצבעות (מלבד הזרת), ועל חלק מהשרירים של כף היד. התעלה הנמצאת במפרק כף היד היא מעבר המורכב מכמה גידים ועצמות, שבתוכו עובר העצב המדיאלי.

התעבות הנגרמת בשל גידים מודלקים או לחץ חיצוני על התעלה מביאה לפעמים לכאב, חולשה ונימול בכף היד, ובשלבים מאוחרים יותר היא יכולה להתקדם לאמה וליד. הסינדרום הזה שכיח מאוד, ורבים באוכלוסיה סובלים ממנו ברמה זו או אחרת.

יתכן שהוא נגרם, במקרה של בעלך, כתוצאה מהתאונה, אך יותר הגיוני שהתופעה קרתה לו כתוצאה מעבודתו על המחשב והשימוש הממושך בידו הימנית, תופעה מאוד שכיחה בקרב העובדים על מחשב. התאונה שלו קרתה כבר לפני כ-5 שנים.

המשיכו את המעקב ושיהיה בהצלחה.

ד"ר נעמה זנזורי - אינפומד

רופאים ומכונים בפוקוס

הצטרפו לאינדקס הרופאים!