מצוקת העובר (Fetal distress)

ראשי
אבחון ובדיקות
מניעה וטיפול
שאלות ותשובות

תאור

המונח מצוקת העובר הוא מונח רחב המקיף את כל המצבים שבהם קיימת בעיה באספקת הדם והחמצן לעובר בעת שהותו ברחם. המונח אינו מדויק מאחר שהיכולת לאבחן מצב זה ולדייק באבחנה, מוגבלת. בשפה המקצועית רפואית מעדיפים להגדיר את מצבו של העובר במונחים: ניטור העובר בלתי מספק או ניטור העובר תקין. המונח מצוקה עוברית מעורר חששות רבים למרות שלא כל מצוקה עוברית מהווה איום מיידי על חיי העובר או על בריאותו.
ד"ר דוד מנקוטה

סיבות וגורמי סיכון

קיימים מספר מצבים שבהם העובר נמצא במצוקה ברחם.
הסיבות השכיחות ביותר הן: אי-ספיקה בשיליה הגורמת לאספקה נמוכה של דם וחמצן לעובר; לחצים על חבל הטבור או קשרים בחבל הטבור; בעיות באספקת הדם לרחם ועקב כך נפגעת האספקה לעובר.
קיימות דרגות שונות של מצוקה עוברית. לא כל מצוקה מחייבת התערבות מיידית או ניתוח קיסרי. יש דרגות מצוקה המחייבות השגחה צמודה, יש דרגות המחייבות יילוד אך לא מיידי, ויש המחייבות יילוד מיידי. ההחלטה על אופן ההתערבות ועל רמת הדחיפות תלויה בגורמים רבים, ביניהם: גיל ההריון, חומרת המצוקה, השלב בלידה ועוד.

אבחון ובדיקות

העובר נע ברחם. כאשר קיימת בעיה באספקת הדם או החמצן לעובר תנועותיו פוחתות. מומלץ לכל אישה במהלך השליש השלישי של ההריון להכיר את תנועות עוברה ולספור אותן מדי פעם. ירידה בתנועות העובר מתחת לסף מסוים (ראו ערך תנועות עובר) מעידה ברוב המקרים על מצוקה עוברית. שיטה זו היא שיטה קלה וזמינה לכל אישה. אם מתעורר חשד לירידה בתנועות העובר יש לפנות אל הרופא לבדיקה.
שיטות נוספות לאבחון מצוקה עוברית:
- ביצוע ניטור העובר (Non-stress test). בשיטה זו מודדים את קצב הדופק של העובר, וכן בודקים אם במהלך דופק הלב של העובר חלות האצות או האטות. האטות בקצב הלב של העובר הן עדות למצוקה עוברית. שיטה זו מקובלת ומיושמת בחדרי הלידה לשם אבחון מצוקה עוברית.
- בדיקת על-שמע: בעזרתה ניתן לעמוד על כמות מי השפיר, על מספר תנועות העובר, על תדירות הנשימות וכן על טונוס העובר. ערכם של המדדים מוגדר באמצעות ניקוד. ניקוד נמוך מסף מסוים מצביע על מצוקה עוברית. עובר במצוקה נע פחות מעובר בריא באורח ניכר, מבצע פחות תנועות גוף ונשימה, וגם כמות מי השפיר נמוכה מהתקין.
- Oxytocin Challenge Test - OCT. בתבחין זה מנטרים את לב העובר בנוכחות צירים. הצירים עלולים לגרום להאטות בקצב לבו של העובר, עדות למצוקה עוברית.
- מדידה של רמת החומציות בדם מקרקפת העובר: במהלך הלידה ואחרי שהקרומים פקעו ניתן למדוד את רמת החומציות של דם העובר באמצעות דגימה מהקרקפת. ככל שרמת החומציות נמוכה דרגת המצוקה גבוהה יותר. הבדיקה עצמה אינה גורמת נזק לעובר, בדרך כלל.
- תבחין ריווי חמצן: מכשיר שמטרתו לקבוע את רמת החמצן בכלי הדם הקטנים בעור העובר. המכשיר מוכנס לתוך הרחם ומודד את רמת החמצן. רמה נמוכה של חמצן עלולה לגרום למצוקה עוברית או להעיד על קיומה.
- מבחן גירוי אקוּסטי לעובר: השמעת קול חזק לעובר אמורה לגרום להאצה של קצב לבו. היעדרה, או ירידה בדופק מהווים עדות למצוקה עוברית.
- הערכת גלי הלב של העובר: STAN - שיטה המודדת את השינויים החשמליים באק"ג העוברי.
- גירוי קרקפת העובר: במגמה לגרום לעלייה בקצב הלב של העובר. אם קצב הלב של העובר אינו עולה או שחלה ירידה בדופק, יש לחשוד שהעובר שרוי במצוקה.

טיפולים ותרופות

אם מדובר בהתרחשות במהלך הלידה ניתן להשכיב את האישה על צידה השמאלי, תנוחה המשפרת את זרימת הדם לעובר. אפשר לספק חמצן ולהפסיק את פעילות הצירים כדי למנוע את החמרת המצב. אם המצוקה קשה יש ליילד את העובר במהירות. אם התנאים מאפשרים זאת, לידה דרך הנרתיק עדיפה. אם לאו - מבצעים ניתוח קיסרי.
בדרגות קלות של מצוקה עוברית ניתן להסתפק במעקב, בעיקר אם גיל ההריון צעיר והעובר אינו בשל עדיין להיוולד.
פורומים, הפלה, הפסקת הריון

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
הפלות חוזרות שרית 06/07/2019 22:22
  • שלום, עברתי 5 הפלות ברצף הפסקת דופק בין השבועות 10-12, יש לי ילדה אחת מנישואיי הקודמים.עברנו את כל הבדיקות האפשריות כולל בדיקה קריוטיפ לי ולבעלי ובנוסף בדיקה גנטית לעובר האחרון ללא בעייה כרומוזומאלית. בדיקת סיווג רקמות לי ולבעלי- שלילי. בבדיקות דם שבוצעו במהלך השנים anti dna ו-ana חיובי (לא נבדק לאחרונה). בפגישה עם רופא המטפל בהפלות חוזרות הומלץ על עירויivig האם יש סיכוי שהעירוי זה מה שיפתור את בעיית ההפלות החוזרות? אודה לתשובתך

  • + הוסף תגובה
מחזור לאחר גרידה ענבל 26/06/2019 21:53
  • שלום, לפני חודש וחצי עברתי גרידה בשבוע 8, לאחר שבוע רופא בדק אותי והיה נראה תקין. לפני 10 ימים קיבלתי וסת, חזקה וארוכה מהרגיל, לאחר 5 ימים היה נראה שפסק הדימום ומאז חוזר לסירוגין- היום היום ה10. יש לציין שיש לי מיומה ברחם אשר דוחקת את החלל. ברור לי שאגש להיבדק אבל האם זה הדימום נשמע חריג ויש ללכת בדחיפות או שניתן להמתין למועד התור בעוד מספר ימים?

  • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר יובל אור 04/07/2019 08:09
  • את צודקת שעלייך לגשת ולהיבדק. אין לי דרך לדעת אם הדימום הוא בעייתי או לא דרך פורום..... אם יש דימום חריג או שונה - גשי לרופא שלך לבדיקה.

  • + הוסף תגובה
ניסיון כניסה להריון דניאלה 25/06/2019 10:59
  • היי, שמי דניאלה בת 27. כבר 7 חודשים אני ובעלי מנסים להכנס להריון ולא מצליחים. המחזור שלי כל החיים היה סדיר גם כשהייתי בלי גלולות, היה מגיע לי בדיוק באותו התאריך כל חודש(כל 30-31 ימים) ב7 חודשים האחרונים גם המחזור היה סדיר כל 31 ימים, מלבד פעם אחת. הפעם הזאת קרתה לפני חודשיים. המחזור איחר לי והייתי בטוחה שאני בהריון כי אין מצב שמאחר לי! כל הבדיקות הריון הראו שלא כולל בדיקת דם ולאחר 9 ימים קיבלתי מחזור... חודש לאחר מכן הגיע לי לאחר 31 ימים כרגיל והחודש, אני כבר ביום ה35 ועדיין לא קיבלתי ובדיקות הריון בשתן מראות שלילי. יש סיבה שזה קורה? כי הפעם אני כבר לא מפתחת ציפיות שאני בהריון כמו פעם שעברה, מצד שני הימים עוברים והמחזור לא מופיע. בריאה בדרך כלל, ללא בעיה הורמונלית, ללא היסטוריה רפואית. ביצעתי בדיקה שגרתית אצל גניקולוג - תקין. מציינת כי בעלי ביצע בדיקת זרע - תקינה. אני לא כל כך יודעת מה לעשות אשמח לעזרה.

  • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר יובל אור 04/07/2019 08:07
  • למרות שאת רגילה למחזור מאד סדיר, חשוב לזכור שהגוף איננו מכונה ולא עושה אותו דבר כל הזמן. אם יש איחור אני מציע לבצע בדיקת דם להריון ולגשת לרופא המטפל לבדיקה.

  • + הוסף תגובה


הצטרפו לאינדקס הרופאים!