כאבים בחזה

כאבים בחזה הם תסמין רציני שרוב האנשים מפרשים כ"התקף לב". עם זאת, יש דברים רבים אחרים שעשויים לגרום לכאבים אלה.
כתבה פרסומית כתבת חסות


כאבים בחזה הם תסמין רציני שרוב האנשים מפרשים כ"התקף לב". 
עם זאת, יש דברים רבים אחרים שעשויים לגרום לכאבים אלה. פעמים רבות קשה אפילו לרופא לקבוע מהו הגורם לכאבים.
אין כלל פשוט כדי לקבוע באילו כאבים ניתן לטפל בבית. אם יש לכם ספק כלשהו לגבי כאבים בחזה או תסמינים אחרים, כגון קוצר נשימה, טלפנו מייד למגן דוד אדום.
הלב כמעט לעולם אינו הסיבה לכאבים אצל גברים בריאים מתחת לגיל 30 או נשים בריאות מתחת לגיל 40. כאבים בלב נדירים גם אצל גברים בשנות ה-40 לחייהם ונשים בשנות ה-50 לחייהן. 

עד גיל העמידה, בדרך כלל, הלב אינו הגורם לכאבים בחזה: 
* כאב קצר וחד נפוץ אצל אנשים צעירים ובריאים והוא חסר משמעות. כנ"ל לגבי התכווצות או כאב בסיומה של  
   נשימה עמוקה. 

* נשימת יתר (היפרוונטילציה) היא גורם נפוץ לכאבי חזה, במיוחד אצל אנשים צעירים.

* אם לחיצה על נקודה מסוימת המעוררת אי נוחות גורמת כאב או מחמירה אותו, סביר להניח שהכאב מגיע מדופן
   החזה, ולא מהלב. ניתן לטפל בכאב זה בבית. 

* תעוקת חזה (angina pectoris) היא כאב בלב, אך אין זה התקף לב.

* כאב של קרום הריאה או כאב פלאוריטי מחמיר כאשר נושמים עמוק או כשמשתעלים. פנו לרופא/ה שלכם. 

* אם הכאב מורגש עם כל פעימה של הלב, ייתכן שיש דלקת בקרום הלב. פנו לרופא/ה שלכם. 

* כאב הנגרם על-ידי כיב מחמיר כשהבטן ריקה ופוחת לאחר שאתם אוכלים. פנו לרופא/ה שלכם. 

* כאב המגיע מכיס המרה הוא בדרך כלל עז יותר לאחר ארוחה. פנו לרופא/ה שלכם.

טיפול ביתי
טפלו בכאבים בדופן החזה בעזרת משככי כאבים ללא מרשם או טיפול מקומי במשחה (בן גיי, משחה סינית,  מוסקול וכדומה). מנוחה וחום יעזרו אף הם. פנו לרופא/ה אם הכאבים בחזה נמשכים יותר מחמישה ימים.

בעת ביקור אצל הרופא/ה
הרופא ישאל לגבי ההיסטוריה הרפואית ויערוך בדיקה גופנית. סביר ביותר שתופנו לבדיקת א.ק.ג ובדיקות דם. אם הגורם לכאבים בחזה נותר בלתי ידוע, הרופא עשוי לערוך בדיקות נוספות. ייתכן שהאדם שסובל מהכאב בחזה יצטרך להתאשפז בבית-חולים.

התקף לב ותעוקת לב
כאבים בחזה שנובעים מהתקף לב הם בדרך כלל עזים, על אף שעוצמתם עשויה להיות מתונה. 
לעיתים ההרגשה היא של לחץ על החזה או סחיטה של החזה. 
הכאב או אי הנוחות מתרכזים בדרך כלל מתחת לעצם החזה. הכאב עשוי להקרין ללסת, לגב או במורד החלק הפנימי של אחת הזרועות.
אדם הסובל מהתקף לב עשוי לחוות בחילה, הזעה, סחרחורת או קוצר נשימה. צלצלו למגן דוד אדום באופן מיידי אם אתם חושדים שמדובר בהתקף לב.
במקרה של כאבים בחזה, שמופיעים במאמץ ונעלמים כשנחים, לא מדובר בהתקף לב. רופאים קוראים לזה תעוקת לב. הסיכון להתקף לב גבוה ביותר כשתעוקת הלב המוכרת מחמירה, או כשמופיעה תעוקת לב בפעם הראשונה. פנו לרופא/ה שלכם באופן מיידי אם אתם סובלים מכאבים חדשים של תעוקת לב.
 

פורומים הפרעות קצב לב

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
פעימה מוקדמת מיטל 25/05/2020 22:55
 • היי, בחצי שנה האחרונה אני חוו פעימות מוקדמות רבות. הדופק לא עולה להפך הוא בדרך כלל נמוך בין 56 ל 75. עשיתי אקו לב ואקו מאמץ שניהם תקינים, ביצעתי גם הולטר שאני ממתינה לתוצאותיו. אך הפעימה המוקדמת לא נותנת לי מנוח אני בן אדם חרדתי וזה רק מגביר לי את החרדה. במהלך היום לא תמיד אני מרגישה את זה אך שאני במנוחה זה כבר בלתי נסבל, זה מגיע בצרורות ולא נותן מנוח. אני חולת אסטמה ומשתמשת במשאף סימביקורט, שהבנתי שלא ניתן לתת חוסמי בטא כי יכול לגרום להחרפת האסטמה. בנוסף הקרדיאולוג טוען שבגלל שהדופק שלי יחסית נמוך הכדורים יורידו אותו עוד יותר. אני ממש בלחץ וכבר חושבת על דברים גרועים. אבא שלי עבר התקף לב בגיל 55 עקב כורסטרול גבוהה שלא היה מאוזן. איך ניתן לטפל בפעימה מוקדמת, אם אני לא יכולה לקחת כדורים? האם חרדה מגבירה פעימה מוקדמת? אודה לתשובתך.

 • + הוסף תגובה
תגובה דר' גיא רוזן 01/06/2020 00:30
 • היי מיטל, ראשית חשוב להדגיש שפעימות מוקדמות במישהי עם לב תקין מבחינה מבנית (אקו לב תקין) ברוב המוחלט של המקרים חסרות כל משמעות מבחינת הסיכון הרפואי שבהם. גם אם לא תעשי איתן כלום, את תחיי עד 120 (או כמה שזה לא יהיה בתלוי במצבך הרפואי הכללי), והן לא מעלות סיכון להתקפי לב, דום לב וכו׳. מאידך, יש אנשים מאוד תסמיניים עם הפעימות המוקדמות ולהם אנחנו כן מציעים טיפול. זה לא נכון להגיד באופן גורף שאסוף השתמש בחוסמי בטא באנשים עם אסטמה. יש לא מעט אסטמטים שנוטלים חוסמי בטא ״סלקטיביים״ כאלה שמשפיעים יותר על הלב מאשר הריאות, ואין להם החמרה של האסטמה. כמובן שכדי לרשום לך חוסמי בטא אני חייב להתרשם מהכל כולל מידת החומרה של האסטמה וכו׳. בכל מקרה, יש עוד אפשרויות לטיפול בפעימות המוקדמות כולל פעולת צריבה שבה מוצאים את המוקד המדוייק של הפעימות וצורבים אותו עם אחוזי הצלחה גבוהים מאוד להיפתר מהן אחת ולתמיד בלי צורך שבום תרופות לאחר מכן. ממליץ לפנות לייעוץ אצלי או מומחה אחר להפרעות קצב לב שתמצאי לנכון כדי לקבל ייעוץ מסודר והמלצות להמשך.

 • + הוסף תגובה
פעימה מוקדמת מיטל 02/06/2020 17:18
 • תודה רבה על תשובתך, קיבלתי את התוצאות של ההולטר הקצב הבסיסי:סינוס מהירות מינימלית: 47 לדקה מקסימלית: 127 לדקה ממוצע 70 הפרעות חדריות pvc's בכמות לא משמעותית, 798 בהקלטה הפרעות קצב על חדריות בכמות של 2 בהקלטה. אשמח להסבר מה זה אומר?

 • + הוסף תגובה
פעימות מוקדמות עופר 13/05/2020 22:59
 • שלום,עקב ריבוי פעימות מוקדמות שנמשכות לעיתים יום שלם עשיתי אקו לב בבדיקה נרשם בן היתר ef 60%. אני בן 52 מה זה אומר?

 • + הוסף תגובה
תגובה דר' גיא רוזן 19/05/2020 11:20
 • EF-60% זה מדד למידת ההתכווצות של שריר הלב ומדובר בנתון תקין לחלוטין. ריבוי פעימות מוקדמות יכול להיות מאוד תסמיני לעיתים גם ללא פגיעה בתפקוד הלב. ממליץ לעשות הולטר קצב לב (שיבדוק את כמות הפעימות באופן מדוייק, ב-24 שעות) ואז להתייעץ איתי או מומחה אחר להפרעות קצב לב שתבחר כדי לקבל המלצות לגבי המשך טיפול.

 • + הוסף תגובה
פעימות מוקדמות ופרפור פרוזדורים עופר 21/05/2020 15:21
 • תודה על תשובתך. עשיתי הולטר 24 ונמצאו פעימות מוקדמות רבות וכן ופרפור פרוזדורים בלילה שנמשך כשעה. הוחלט לתת לי נוגדי קרישה מהסוג החדש . השאלה שלי האם ריבוי פעימות מוקדמות עלול להוביל לפרפור פרוזדורים ? והאם היד לא קלה ההדק במתן נוגדי קרישה אם אין לי מחלות רקע כמו סכרת ולחץ דם רק שיש לציין שיש חשד בעבר ל tia ?

 • + הוסף תגובה
תגובה דר' גיא רוזן 01/06/2020 00:34
 • כדי לתת לך תשובה רצינית אני חייב לעבור על כל הנתונים במסגרת ייעוץ מסודר. בגדול, פעימות מוקדמות חדריות לא גורמות לפרפור פרוזדורים. לגבי הטיפול בנוגדי קרישה אני צריך להעריך את הדברים בצורה מסודרת כדי לתת תשובה.

 • + הוסף תגובה
פרפור פרוזדורים עופר 02/06/2020 00:21
norvasc יחיאל 31/05/2020 12:54
 • לקחתי את התרופה הנ"ל נגד לחץ דם התנפחו לי הרגליים וקיבלתי בצקת. האם לקחת במקום טריטס 2.5? בכל מקרה זה מה שרופא המשפחה המליץ. כרגע הפסקתי עם נורוסק ולא היה לי לחץ דם מעל 135 על 75 במשך כשבוע. כרגע לחץ הדם הוא מעל 140 על 80

 • + הוסף תגובה
עניתי דר' גיא רוזן 01/06/2020 00:32

הצטרפו לאינדקס הרופאים!