דלג לתוכן

מחלות לב

Heart disease
המומחים של Infomed מסבירים:

מחלות לב עלולות לפגוע בכל אחד מתפקודי הלב ובכל אחד ממרכיבי הלב.

מחלת הלב השכיחה ביותר היא תסמונת כלילית על ביטוייה השונים. כלי הדם הכליליים הם מערכת של כלי דם המרושתים על צידו החיצוני של שריר הלב ותפקידם לספק דם ללב עצמו. כאשר יש תהליך טרשתי (הצטברות שכבת סידן מעורבת בשומן) בתוך כלי הדם הכליליים, או כאשר יש התכווצות של כלי דם אלו, עלולה להיווצר היצרות של חלל כלי הדם ואספקת הדם לשריר הלב תיפגע.

פגיעה בשריר הלב או בכושר התכווצותו עלולה לגרום לירידה זמנית או קבועה בכושר התכווצות הלב. כאשר התכווצות שריר הלב פגועה עלולה להיות ירידה באספקת הדם לאיברים חיוניים. תהליך זה של היצרות כלי הדם גורם לתסמונת תעוקתית, ואם נוצר נזק קבוע לשריר הלב יהיה זה אוטם שריר הלב.

הלוקה בתסמונת תעוקתית או באוטם בשריר הלב עלול לחוש כאב או לחץ על דופן בית החזה. לעיתים מלווה תחושה זו בהזעה, בתחושת מחנק, בקוצר נשימה, בבחילה, בדפיקות לב ובחולשה כללית. מצב זה הוא מצב חירום המחייב התערבות רפואית דחופה.

אפשרויות הטיפול במצבים כאלה רבות, אך האפשרות הטובה ביותר היא מניעה. הימנעות מעישון, איזון של רמות שומנים בדם פעילות גופנית הן דוגמאות לפעולות מניעה.

עם התרחשות התהליך יש אפשרויות טיפול רבות כולל טיפול באמצעות תרופות. חלקן ניתנות בדרך פומית וחלקן דרך הווריד. ניתן לבצע צנתור של כלי הדם הכליליים. בצנתור מוחדר צינור, בדרך כלל דרך עורק המפשעה, אל כלי הדם הכליליים תוך הדגמה של כלי הדם. באמצעות צנתור ניתן להרחיב את כלי הדם המוצר, על ידי בלון מתנפח או על ידי השתלת תומכן התומך בדופן כלי הדם, וגורם לעורק להישאר פתוח בקוטרו המקורי. שיטות שונות כוללות החדרת תרופות שונות לכלי הדם הכליליים וכן טיפולים באמצעות הקרנה מקומית לכלי הדם.

לעיתים יש צורך להעביר את החולה לחדר ניתוח לצורך ביצוע ניתוח מעקפים. ניתוח זה יכול להתבצע בדחיפות כניתוח חירום, וגם כניתוח מתוכנן על סמך ממצאי בדיקות שונות המצריכים התערבות בניתוח.

שריר הלב עלול להיפגע ממחלה דלקתית הנגרמת ממחלה זיהומית מנגיפים, מתהליכים המערבים את מערכת החיסון, משתיית אלכוהול ומצריכת סמים.

ללב ארבעה מסתמים. בכל אחד ממסתמים אלו עלולה להיות פגיעה בתפקוד. עיקר ההפרעות בתפקוד מסתמי הלב מסווגות לשתי קבוצות: היצרות המסתם והתרחבות המסתם. היצרות המסתם פוגעת בכושר העברת הדם בין מדורי הלב השונים, ונדרשת זרימת דם בלחץ גדול יותר כדי להגיע לאותה תפוקת לב. אם המסתם מורחב, זרימת הדם נמשכת גם בשעה שהמסתם אמור לחסום כליל את זרימת הדם. ניתן לדמות את המסתם המורחב לברז דולף ואת המסתם המוצר לברז שאינו נפתח פתיחה מלאה.

מחלות מסתמיות עלולות להיות מלידה ואז צפויה להישמע איוושה בהאזנה ללב. הן עלולות להיות נרכשות כתוצאה מתהליכים זיהומיים שונים הגורמים נזק ישיר או עקיף למסתמי הלב. תהליך טרשתי עלול אף הוא לפגוע במסתמי הלב. ביטויי מחלות מסתמיות הם קוצר נשימה, ירידה בכושר הגופני והתעייפות מוגברת, תסמונת כלילית, הפרעות קצב והתעלפויות.

הטיפול במחלה מסתמית הוא בדרך כלל באמצעות תרופות. לעיתים יש צורך בצנתור העשוי לסייע לאבחון ואף לטיפול. במצבים מסוימים יש צורך בניתוח לשם תיקון המסתם או החלפתו במסתם תותב.

ללב יש מערכת הולכה האחראית על העברת מסרים חשמליים היוזמים את התכווצות הלב, מסדירים את מועד ההתכווצות ומסדירים את היחס בין התכווצות החדרים להתכווצות הפרוזדורים. לעיתים יש הפרעה בתפקודה של מערכת ההולכה החשמלית. הפרעה זו מתבטאת לעיתים בקצב לב מואץ, מואט, לא סדיר או בהיעדר קשר זמנים ברור בין מועד התכווצות הפרוזדורים להתכווצות החדרים. הפרעות קצב עלולות להתבטא בתחושה של דפיקות לב, עייפות, קוצר נשימה או התעלפות. הגורמים להפרעות קצב עלולים להיות תרופה שהחולה מקבל לטיפול בתהליך אחר, תהליך טרשתי של מערכת ההולכה, הפרעות מסתמיות וגורמים נוספים בעלי השפעה על מערכת ההולכה.

אפשרויות טיפול בבעיות הולכה הן טיפולים בתרופות או על ידי הפסקת נטילתה של תרופה שהחולה מקבל ואשר גרמה להפרעה. לעיתים יש צורך בהשתלת קוצב או במתן מכת חשמל. הטיפול בהפרעות קצב תלוי בסוג ההפרעה, בגורם לה ובהשלכות הקליניות של הפרעת הקוצב.

כאשר מתעורר חשד למחלת לב יש לפנות אל רופא המשפחה או אל רופא מומחה למחלות פנימיות. לעיתים, על פי נתונים שונים, יש צורך לערב קרדיולוג שהוא רופא מומחה למחלות לב.

ההחלטה אם לצנתר את החולה ולהחדיר תומכן או לנתח ניתוח מעקפים נקבעת בהתייעצות בין רופאי הלב ומנתחי הלב. מקובל שמול מספר עורקים נגועים רצוי לנתח ולא לצנתר.

צילום: Shutterstock

המומחים שלנו לקרדיולוגיה וילדים

קרדיולוגיה
ד"ר טוביה בן גל מנהל היחידה לאי ספיקת לב, מרכז רפואי רבין
קראו עליי עוד
קרדיולוגיה
פרופ' יעקב הנקין קרדיולוג בכיר, מנהל השרות למניעת מחלות לב וטיפול בשומני הדם בסורוקה. מומחה לקרדיולוגיה וטיפול בכולסטרול ושומני הדם.
קראו עליי עוד
לכל המומחים שלנו לקרדיולוגיה וילדים>

המומחים של Infomed עונים על שאלות:

מאמרים בנושא מחלות לב

במיוחד לעונת הרחצה: 5 סוגי דגנים בריאים במיוחד שניתן לשלב בדיאטה דלת פחמימות
במיוחד לעונת הרחצה: 5 סוגי דגנים בריאים במיוחד שניתן לשלב בדיאטה דלת פחמימות
מערכת אינפומד מאת: מערכת אינפומד 22/04/2021

בזכות מבצע החיסונים המוצלח מסתמן שאת הקיץ הקרוב נבלה בבריכה, בים ובבתי המלון ברחבי הארץ. כדי לסייע לכם לחזור לשגרה ... לכתבה המלאה

כשליש מהמחלימים סובלים: אילו השפעות ארוכות טווח יכולות להתפתח בשל תחלואה בקורונה?
כשליש מהמחלימים סובלים: אילו השפעות ארוכות טווח יכולות להתפתח בשל תחלואה בקורונה?
מערכת אינפומד מאת: מערכת אינפומד 17/12/2020

אבדן חוש טעם וריח, קוצר נשימה, שיעול ועייפות, תסמינים אלה מוכרים לכולנו כבר ומזוהים עם מחלת ה- COVID-19. אולם, האם ... לכתבה המלאה

שאלות מתוך פורום ניתוחי לב

בניהולו של ד"ר דוד יעקובי
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו