סרטני ואני חלק ג' - שלום כימו

הניתוח עבר בשלום, יצאתי מחדר ניתוח בחצות הלילה ולמחרת בשמונה בבוקר כבר ישבתי עם בעלי בבית הקפה למטה בלובי, עם הצנתרים והאינפוזיה.

כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 17/10/2013

הניתוח עבר בשלום, יצאתי מחדר ניתוח בחצות הלילה ולמחרת בשמונה בבוקר כבר ישבתי עם בעלי בבית הקפה למטה בלובי, עם הצנתרים והאינפוזיה.


נכון שהרגשתי טוב להפתעת המרדים שהבטיח לי שאקיא ויהיו לי בחילות במשך לפחות יום אחרי, אבל הבטחתי לו שאני, שלא הקאתי באף אחד מהריונותיי, בוודאי לא אקיא גם לאחר הניתוח. צדקתי. לא הקאתי ולא היו לי כאבים כי לקחתי משככים, בלי להמתין שהכאב יופיע. פשוט כל 4 שעות ביקשתי שיתנו לי משהו.


השבוע שלאחר מכן בבית היה פחות נוח. קשה לתמרן את המקלחות עם הצנתרים שיוצאים מהגוף ואסור להרטיב אותם, עם הנוזלים שצריך לנקז ולרשום כמויות. אבל חשבתי לעצמי שאם כל הנשים שמגדילות את החזה עם סיליקון יכולות לעבור את זה, אני שעברתי 4 לידות ללא אפידורל - לא אוכל? אז מצאתי פתרונות יצירתיים למקלחת ועברתי גם את זה בשלום. כשהסתכלתי על התוצאה הסופית, הייתי כל כך גאה בעבודתו המקצועית והנהדרת של ד"ר קפלן, שחשבתי לעצמי: "אחרי הכול היה שווה. יופי של עבודה ויופי של ציצים יש לי".


עכשיו הופיעו 2 השאלות הגדולות ביותר:


איך מתמודדים עם הטיפול הכימותרפי ויותר חשוב איך מתמודדים עם (שאלה שבטח מציקה לכל אישה) איבוד השדיים?


היום אני שואלת את עצמי, מה גורם לנו הנשים לחשוב שהשדיים שלנו הן מרכז הווייתנו וסמל הנשיות שלנו? הרי אלו בסך הכול 2 גושי שומן שמזינים את התינוקות (למי שמניקה) ומשמשים מגרש משחקים לגברים. הם בודאי לא איברים חיוניים לתפקוד הגוף ואפשר בקלות לחיות, ליהנות, לבלות ולאהוב גם בלעדיהם. הנשיות שלנו נקבעת מעצם הווייתנו, מעצם רגישותנו, מעצם היכולות שלנו, מעצם הכוחות שלנו ולא לפי מראנו או אם השדיים שלנו גדולים או קטנים.


אז החלטתי שזה שהשדיים שלי היום מנותחים, יש לי סיליקון, צלקת לרוחב, ללא תחושה אמיתית וללא פטמות, לא הופך אותי לנשית פחות והסביבה תגיב אלי בדיוק לפי מה שאשדר לה. אם אהיה מסכנה כך יראו אותי ואם אהיה אופטימית וחזקה כך תתייחס אלי הסביבה וגם יהיה לכולם הרבה יותר קל לעזור לי, אם אצטרך עזרה. וזה עובד!


אף אחד לא מסוגל להתמודד לאורך זמן עם מסכנות מתמשכת. גם אם אוהבים אתכן מאד ותומכים בכן מאד, אם אתן מסכנות כל הזמן - הסביבה מתעייפת. הבעל, הילדים, האחים וההורים, החברות והחברים יחזיקו מעמד וירחמו עליכן לפרק זמן מסוים. אחר תקופה גם להם נגמרים הכוחות והם לא יכולים יותר לרחם. אבל אם אתן לוקחות את האחריות על הבריאות של הגוף שלכן, על עצמכן ומתפקדות ונלחמות – הכול הולך יותר בקלות. גם התגובות הפיזיות וכמובן התמיכה הסביבתית.


החלטתי להכין את הגוף שלי לאחר הניתוח וההחלמה ממנו לטיפול הכימותרפי. כי יחד עם הטוב שהוא עושה בטיפול בסרטן, אין ספק שהוא גורם להרס כבד בכל המערכות. מצאתי נטורופתית מבריקה בחיפה – תרצה הוכברג שמה. לא תאמינו, אבל הייתי מוכנה לנסוע מרחובות לחיפה כדי לקבל את הטיפול הכי טוב ואכן כך. אני יודעת שקשה להחליט להפוך את החיים מהיום למחר. יש לזה השלכות על כל הבית. על המשפחה. על המצב הכלכלי. אבל פתרונות יש ואם נחושים מספיק אפשר לבצע כמעט הכול.


הפכתי בן לילה לצמחונית אורגנית, נוטלת תוספים בכמויות, נטולת סוכרים, נטולת גלוטן, נטולת לקטוז (מוצרי חלב) וזה שינה את כל ההתמודדות שלי עם הכימותרפיה. כל תופעות הלוואי שקיבלתי ברשימה הארוכה בבית החולים פסחו עלי. הכבד שלי שהיה כבר נקי ומוכן לעבודה לפני הכימו, יכול היה לעבוד בקלות ולנקות את עודפי הרעלים מהגוף, בלי הבחילות, הקאות, אפטות בפה, שלשולים ודומיהם.


בבית הסתכלו עלי בהתחלה בעין עקומה, מה השטויות האלה אבל התוצאות דיברו בעד עצמן והיום אין לאף אחד מה לומר. למרות שהכנתי פאה יפהפייה השער לא נשר לי. למרות שעשיתי איפור קבוע בגבות, נשארתי עם הגבות המקוריות שלי וגם עם הריסים. רק דבר אחד היה לי וזו תחושת טעם המתכת בפה בטיפולים הראשוניים של ה-AC ועכשיו יש לי קצת כהות תחושה באצבעות הידיים ובכריות כף הרגל בטיפולי הטקסול. לא נורא אפשר להרים את הרגליים קצת בערב על כורסת הטלוויזיה (נישלתי את בעלי בתקופה הזאת ממנה) ולבקש ממישהו שעובר בסביבה: בעל, ילד, חברה לעסות קצת את כפות הרגליים עם קרם, כמובן. זה עושה פלאים. גם להרגשה וגם למצב הרוח.


למזלי הטוב גם פרופ' קטן, למרות גדולתו ברפואה הקונבנציונאלית, הוא איש עדין נפש ובעל ראש פתוח. כשבאתי אליו עם המכתב מהנטורופתית עם פרוט מלא על כל מה שהיא נותנת לי, ומבקשת את אישורו. הוא ענה בעדינות מופלאה. לא הוכח מדעית כמועיל או מזיק ולכן לא מפריע לי. הוא ממשיך ללוות אותי בכל צעד במחלקה הנהדרת בתל-השומר, ברגישות מדהימה ובצניעות לא פחות מדהימה מכך.


תשאלו אותי "את נטולת הכול אז מה את אוכלת?" ואני אומר שהרבה וטוב והכול טעים מאוד. יש היום כ"כ הרבה פתרונות תזונתיים למי שרוצה לשמור על בריאותו. לחמים נטולי גלוטן, תחליפים לחלב ולסוכר, חנויות טבע, חנויות אורגניות, משקים אורגניים שמספקים את הסחורה עד לפתח הדלת וכדו' שאין שום בעיה להסתדר. הכול עניין של הרוח. אם אנחנו חיוביות הכול מסביב חיובי.


אני גם נעזרת בדיקור סיני לחיזוק המערכות וגם על זה יש לי המלצות אם תרצו לשמוע.


לפוסטים קודמים:


סרטני ואני חלק א' - מזה הגוש הזה?


סרטני ואני חלק ב' - הניתוחלמידע ופרטים נוספים ניתן לפנות לעמותת "אחת מתשע":

טלפון: 03-6021717

הקו החם: 1-800-363-400

מייל: callus@onein9.org.il

או בעמוד הפייסבוק של העמותה.פורומים, סרטן השד

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
הישנות מחלת סרטן השד וחשש לגרורה לאה 09/11/2019 12:24
 • ת 74 ברקע סרטן שד לפני 20 שנה – טופל בכריתה של הגידול כולל 3 בלוטות נגועות כולל הקרנות וכימוטרפיה- במעקב כל השנים. בנוסף לפני 7 שנים סרטן ראשוני בבלוטת התריס ובאונה בריאה ניתן טיפול ניתוחי בלבד לאחרונה חלה עלייה בסמנים C125 מ25 ל30 ל40 במהלך חצי שנה(יש לציין בגיל 47 עברתי כריתת רחם ושחלות). נשלחתי לpet ct. בסריקה נמצאו הממצאים הבאים: 1. מצב לאחר למפקטומיה משד ימין עם קליטה פתולוגית במלאות גודל 3.9 ס"מ עומק 2.2 כנראה במיטת הניתוח שנעשה לפני 20 שנה ועבר הקרנות.ללא קשרי לימפה מוגדלים 2. שלד רקמות רכות- קליטה פתלוגית בגוף T7 ללא ממצא- יחד עם זאת מודגמת חוסר הומוגניות קל בקליטה בשלד מרכזי ופריפרי ללא קליטת פתולוגיות מוקדיות נוספות# לא ספסיפי- לא ניתן לשלול גרורה שאלות: 1. האם כל קליטה פטלוגית בפט סיטי – באיזור צלקת- מיטת הניתוח משמעותה ממאירות או לא ניתן לדעת ללא ביופסיה? יש צורך בכריתה השד? 2. מה משמעות סעיף 2- קליטה פתלוגית בגוף T7 ללא ממצא וכו.. כיצד ניתן לאבחן שמדובר בגרורה(כתוב שלא ניתן לשלול)? האם עושים ביופסיה בחוליה?האם יש צורך בהדמיות נוספות?איך ניתן לדעת? תודה רבה על תגובתך

 • + הוסף תגובה
הישנות ד"ר נעה אפרת בן ברוך 10/11/2019 09:19
 • הדרך הודאית לדעת היא ביופסיה מהשד אין בעיה לבצע מחוליה גם כן ניתן לבצע, אך יש קושי אם רואים רק בפט/סיטי ולא בסיטי. אפשר לבצע MRI של החוליה המדוברת ואז להתקדם.

 • + הוסף תגובה
מינון טמוקסיפן שרון 07/11/2019 11:59
 • שלום ד"ר בן ברוך לפני 3 שנים היה לי סרטן מסוג פאג'ט בשד שמאל. עברתי ניתוח למפקטומי והקרנות. לפני חודשיים עשיתי שיחזור של השד והקטנה של השד השני ליצירת סימטרייה. בפתולוגיה שנלקחה נמצא ריבוי של תאים מסוג LCIS . האונקולוגית שהייתי אצלה המליצה על על טיפול מניעתי בטמוקסיפן 20 מ"ג. קראתי על מחקר שנעשה ב- 2018 והראה שניתן לקחת מינון של 5 מ"ג ולהגיע לתוצאות דומות במניעה עם הרבה פחות תופעות לוואי. מה עמדתך? תודה רבה

 • + הוסף תגובה
טמוקסיפן ד"ר נעה אפרת בן ברוך 07/11/2019 15:55
 • אכן המחקר העלה ש 5 מ"ג מספק האם לא קיבלת כל טיפול תרופתי אחרי אבחון פאג'ט

 • + הוסף תגובה
טמוקסיפן שרון 07/11/2019 20:53
 • תודה רבה על תשובתך. לא קיבלתי כל טיפול תרופתי אלא רק הקרנות

 • + הוסף תגובה
בדיקה מולקולרית חנה55 07/11/2019 13:56
 • שלום רב. רקע: אני בת 55. עברתי כריתת רחם לפני 7 שנים. מזה 3 שנים גלי חום ללא כל טיפול. אבחנה: ILC 1.3cm grade 2 LCIS er 100% pr 50% her2 negativ ki 5% אחרי הביופסה נמסר לי שאצטרך סידרה של הקרנות אחרי הלמפקטומי. עברתי למפקטומי + כריתת בלוטת הזקיף.  בבלוטת הזקיף נמצא ממצא ממאיר בגודל 0.25 ס"מ. ללא חדירת קופסית.  לאחר קבלת תוצאות מהפתולוגיה, הוחלט לשלוח דגימה מהבלוטה לבדיקה מולקולרית בארה"ב.  השאלה שלי היא מדוע שולחים לבדיקה זו? מה המשמעות?

 • + הוסף תגובה
בדיקה ד"ר נעה אפרת בן ברוך 07/11/2019 15:58
 • אני מניחה ששלחו בדיקת אונקוטייפ הבדיקה תעזור בהחלטה באם יש לתת טיפול כימי וטיפול הורמונלי, או שטיפול הורמונלי מספק כטיפול יחיד בנוסף תקבלי הערכה של מידת סיכון להופעת גרורות ב 10 שנים

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!