סרטן קיבה – כיצד מתכוננים לטיפולי סרטן הקיבה

סרטן קיבה – כיצד מתכוננים לטיפולי סרטן הקיבה

כתבה פרסומית כתבת חסות


זמן הפגישה אצל הרופא שלך הוא בדרך כלל מוגבל, כך שניתן יהיה להפיק את המירב מן הזמן המוגבל הזה, על ידי הכנת רשימה של שאלות מראש.

הכן את הרשימה של השאלות שלך כאשר השאלות החשובות יותר ממוקמות בראש הרשימה, והשאלות החשובות פחות בתחתיתה.
להלן מובאת רשימה של מספר שאלות שחשוב לשאול הרופא במקרים של סרטן קיבה:
·        
איזה סוג של סרטן קיבה יש לי?
 
·        
באיזה שלב נמצא סרטן הקיבה שלי?
 
·        
אילו בדיקות נוספות אצטרך לבצע?

·        
מהן אפשרויות הטיפול שלי?
 
·        
מהו שיעור ההצלחה של הטיפולים הללו?
 
·        
מהי התועלת ומהם הסיכונים של כל אפשרות טיפולית?
 
·        
האם ישנה אפשרות טיפולית שאתה יכול להמליץ עליה במקרה שלי?
 
·        
כיצד ישפיע הטיפול על מהלך החיים שלי? האם אוכל להמשיך לעבוד?
 
·        
האם עליי לבקש חוות דעת שנייה? מהי העלות הכרוכה בכך, והאם הביטוח הרפואי שלי יכסה את העלויות?

·        
האם ישנן חוברות הסברה, או כל חומר מודפס אחר, שאני אוכל לקחת איתי? מהם אתרי האינטרנט שאתה יכול להמליץ עליהם?
בנוסף לרשימת השאלות שהכנת מראש לפגישה עם הרופא שלך, אל תהסס לשאול שאלות במהלך הפגישה עם הרופא, כאשר ישנם דברים אשר אינם מובנים לך עד הסוף.
התמודדות ותמיכה
קבלת אבחון של מחלת סרטן קיבה יכולה להיות מעמסה נפשית כבדה, אשר יכולים להתלוות אליה חרדות רבות. כאשר תתחיל להסתגל למצב, לאחר שעברת את ההלם הראשוני של קבלת האבחנה שלך, ייתכן ותחוש כי התמקדות במטלות שעליך לבצע, תוכל לסייע לך להתמודד עם המצב בצורה טובה יותר. למשל, תוכל:
 • לנסות ולאגור מידע רב ככל שניתן על סרטן קיבה. בקש מן הרופא המטפל בך לרשום לך פרטים לגבי המחלה שלך – כגון סוג הסרטן, הדרגה שלו ואפשרויות הטיפול בו. השתמש בפרטים אלה על מנת לקבל מידע רב יותר על סרטן קיבה ואת התועלת והסיכון אשר כרוכים בכל אחת מאפשרויות הטיפול השונות. מקורות מידע טובים ניתן למצוא במכון הלאומי לחקר מחלות הסרטן, ובאגודה למלחמה בסרטן.
 • היה מעורב ופעיל בקבלת ההחלטות בנוגע לטיפולים שלך. היה פעיל בקבלת ההחלטות על הטיפולים השונים שאתה מקבל. שוחח על החששות שלך וההעדפות הטיפוליות שלך עם הרופא המטפל בך. תוכלו להחליט יחדיו מהו הטיפול הטוב ביותר והעדיף במקרה שלך נגד סרטן קיבה. למרות שייתכן ותחוש מיואש ועייף, אל תיתן לאחרים – ובהם כלולים גם בני המשפחה שלך והרופא המטפל בך – להחליט החלטות חשובות עבורך.
 • צור קשר עם בני אדם שהחלימו ממחלת סרטן הקיבה. לעיתים התחושה היא כי בני אדם אחרים, אשר לא חלו מעולם בסרטן, אינם יכולים להבין את מה אתה עובר עכשיו. בזמנים מעין אלה, יהיה לך לעזר רב לקבל תמיכה מחולים אחרים במחלת הסרטן. שאל את הרופא המטפל בך לגבי קבוצות תמיכה לחולי סרטן. יתר על כן, ניתן לתקשר באמצעות רשת האינטרנט עם חולי סרטן אחרים בפורומים השונים, כגון אלה אשר מנוהלים על ידי האגודה למלחמה בסרטן. ייתכן ואף תיצור עם בני אדם אלה, אשר עוברים את אותם הדברים שאתה עובר, קשרים עמוקים וארוכי טווח.
 • קבע לך יעדים שהם ברי השגה. קביעת יעדים יכולה לסייע לך לחוש כי אתה עדיין שולט בעניינים, ויכולה להעניק לך תחושה של תועלת ותכלית. אולם אל לך לקבוע יעדים שלא ניתנים להשגה. ייתכן ולא תוכל להמשיך ולעבוד שבוע עבודה של 40 שעות שבועיות, לדוגמא, אבל תוכל להמשיך ולעבוד במשרה חלקית. למעשה, מרבית החולים מוצאים כי המשך ההליכה לעבודה מסייעת להם רבות.
 • פנה לך זמן לעצמך. אכול היטב, הרגע, ודאג למנוחה מספקת, על מנת לסייע לעצמך להתמודד עם הלחץ והמתח הנפשי, כמו גם עם העייפות של מחלת סרטן קיבה. יתר על כן, הקפד לתכנן מראש, בזמני העליות, לזמנים של המורדות של המחלה, זמנים אשר בהם תזדקק למנוחה רבה יותר ותצטרך להגביל את הפעילות שלך.
 • הישאר פעיל. במידה וקיבלת אבחון של מחלת סרטן קיבה, אין הדבר אומר כי עליך להפסיק לעסוק בפעילויות שונות אשר מסבות לך הנאה. במרבית הזמן, במידה ואתה חש טוב מספיק לעסוק בפעילות מסוימת, עשה אותה ללא כל חשש. הישאר מעורב בחיי החברה ככל שתוכל.

פורומים, סרטן השד

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
הישנות מחלת סרטן השד וחשש לגרורה לאה 09/11/2019 12:24
 • ת 74 ברקע סרטן שד לפני 20 שנה – טופל בכריתה של הגידול כולל 3 בלוטות נגועות כולל הקרנות וכימוטרפיה- במעקב כל השנים. בנוסף לפני 7 שנים סרטן ראשוני בבלוטת התריס ובאונה בריאה ניתן טיפול ניתוחי בלבד לאחרונה חלה עלייה בסמנים C125 מ25 ל30 ל40 במהלך חצי שנה(יש לציין בגיל 47 עברתי כריתת רחם ושחלות). נשלחתי לpet ct. בסריקה נמצאו הממצאים הבאים: 1. מצב לאחר למפקטומיה משד ימין עם קליטה פתולוגית במלאות גודל 3.9 ס"מ עומק 2.2 כנראה במיטת הניתוח שנעשה לפני 20 שנה ועבר הקרנות.ללא קשרי לימפה מוגדלים 2. שלד רקמות רכות- קליטה פתלוגית בגוף T7 ללא ממצא- יחד עם זאת מודגמת חוסר הומוגניות קל בקליטה בשלד מרכזי ופריפרי ללא קליטת פתולוגיות מוקדיות נוספות# לא ספסיפי- לא ניתן לשלול גרורה שאלות: 1. האם כל קליטה פטלוגית בפט סיטי – באיזור צלקת- מיטת הניתוח משמעותה ממאירות או לא ניתן לדעת ללא ביופסיה? יש צורך בכריתה השד? 2. מה משמעות סעיף 2- קליטה פתלוגית בגוף T7 ללא ממצא וכו.. כיצד ניתן לאבחן שמדובר בגרורה(כתוב שלא ניתן לשלול)? האם עושים ביופסיה בחוליה?האם יש צורך בהדמיות נוספות?איך ניתן לדעת? תודה רבה על תגובתך

 • + הוסף תגובה
הישנות ד"ר נעה אפרת בן ברוך 10/11/2019 09:19
 • הדרך הודאית לדעת היא ביופסיה מהשד אין בעיה לבצע מחוליה גם כן ניתן לבצע, אך יש קושי אם רואים רק בפט/סיטי ולא בסיטי. אפשר לבצע MRI של החוליה המדוברת ואז להתקדם.

 • + הוסף תגובה
מינון טמוקסיפן שרון 07/11/2019 11:59
 • שלום ד"ר בן ברוך לפני 3 שנים היה לי סרטן מסוג פאג'ט בשד שמאל. עברתי ניתוח למפקטומי והקרנות. לפני חודשיים עשיתי שיחזור של השד והקטנה של השד השני ליצירת סימטרייה. בפתולוגיה שנלקחה נמצא ריבוי של תאים מסוג LCIS . האונקולוגית שהייתי אצלה המליצה על על טיפול מניעתי בטמוקסיפן 20 מ"ג. קראתי על מחקר שנעשה ב- 2018 והראה שניתן לקחת מינון של 5 מ"ג ולהגיע לתוצאות דומות במניעה עם הרבה פחות תופעות לוואי. מה עמדתך? תודה רבה

 • + הוסף תגובה
טמוקסיפן ד"ר נעה אפרת בן ברוך 07/11/2019 15:55
 • אכן המחקר העלה ש 5 מ"ג מספק האם לא קיבלת כל טיפול תרופתי אחרי אבחון פאג'ט

 • + הוסף תגובה
טמוקסיפן שרון 07/11/2019 20:53
 • תודה רבה על תשובתך. לא קיבלתי כל טיפול תרופתי אלא רק הקרנות

 • + הוסף תגובה
בדיקה מולקולרית חנה55 07/11/2019 13:56
 • שלום רב. רקע: אני בת 55. עברתי כריתת רחם לפני 7 שנים. מזה 3 שנים גלי חום ללא כל טיפול. אבחנה: ILC 1.3cm grade 2 LCIS er 100% pr 50% her2 negativ ki 5% אחרי הביופסה נמסר לי שאצטרך סידרה של הקרנות אחרי הלמפקטומי. עברתי למפקטומי + כריתת בלוטת הזקיף.  בבלוטת הזקיף נמצא ממצא ממאיר בגודל 0.25 ס"מ. ללא חדירת קופסית.  לאחר קבלת תוצאות מהפתולוגיה, הוחלט לשלוח דגימה מהבלוטה לבדיקה מולקולרית בארה"ב.  השאלה שלי היא מדוע שולחים לבדיקה זו? מה המשמעות?

 • + הוסף תגובה
בדיקה ד"ר נעה אפרת בן ברוך 07/11/2019 15:58
 • אני מניחה ששלחו בדיקת אונקוטייפ הבדיקה תעזור בהחלטה באם יש לתת טיפול כימי וטיפול הורמונלי, או שטיפול הורמונלי מספק כטיפול יחיד בנוסף תקבלי הערכה של מידת סיכון להופעת גרורות ב 10 שנים

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!