הסוף ל"טיקים"? מחקר חדש מביא תקווה לסובלים מ"טורט"

מדענים מדווחים כי כימיקל הנמצא במוח עשוי לסיים לאנשים הסובלים מתסמונת טורט (Tourette syndrome) במניעת טיקים, בתקווה שממצא זה יסלול את הדרך לפיתוח טיפולים חדשים במחלה זו. הכימיקל, GABA, משמש כמעביר עצבי במוח ומופיע בריכוזים גבוהים בקרב אנשים עם טורט
כתבה פרסומית כתבת חסות


מדענים מדווחים כי כימיקל הנמצא במוח עשוי לסיים לאנשים הסובלים מתסמונת טורט (Tourette syndrome) במניעת טיקים, בתקווה שממצא זה יסלול את הדרך לפיתוח טיפולים חדשים במחלה זו. הכימיקל, GABA, משמש כמעביר עצבי במוח ומופיע בריכוזים גבוהים בקרב אנשים עם טורט

 

במחקר, שתוצאותיו פורסמו לאחרונה, השוו החוקרים את הריכוז של GABA) aminobutyric acid), מעביר עצבי הנמצא במוח וחוסם  שחרור של מעבירים עצביים אחרים, בקרב בני נוער עם וללא תסמונת טורט.


בקרב המשתתפים עם תסמונת טורט נמצאו ריכוזים גבוהים של GABA באזור המוטורי המשלים (supplementary motor area), אשר מעורב בתכנון וביצוע תנועות, כמו גם הופעת טיקים. החוקרים מביעים תקווה כי ניתן יהיה להיעזר ביכולת של GABA לחסום מעבר סיגנלים באזור המוטורי המשלים כדי לשלוט ולמנוע טיקים.


תסמונת טורט היא הפרעה נוירולוגית נפוצה אשר מתפתחת עקה פגם גנטי, או במקרים נדירים כתגובה לזיהום עם חיידק הסטרפטוקוקוס. התסמונת מופיעה לראשונה לפני גיל 18, והיא נפוצה יותר בקרב בנים מאשר בנות.


המאפיינים העיקריים של תסמונת טורט הם טיקים (tics) מוטוריים או ווקאליים ותיתכן אף הופעה של טיק יחיד או מספר טיקים במקביל. טיקים מוטוריים עשויים להיות מצמוץ חזק או תנועה חדה של היד או הראש, ובמקרים קיצוניים פעולה אלימה כלפי החולה עצמו או כלפי הסביבה. טיקים ווקאליים עשויים להיות חזרה על צליל קצר, כגון כחכוך בגרון או נהימה, ובמקרים קיצוניים מילים גסות או קללות. עייפות, התרגשות או חרדה עשויים להגביר את תדירות הטיקים וחומרתם. במהלך גיל ההתבגרות חלה החרפה בהופעת הטיקים, אך בבגרות יש הקלה משמעותית ולעתים הם נעלמים לחלוטין.


המאפיינים ההתנהגותיים השכיחים בתסמונת טורט כוללים הפרעה אובססיבית קומפולסיבית (OCD) והפרעות קשב, ריכוז והיפראקטיביות (ADHD). בנוסף, הטיקים גוררים תגובות מהסביבה, אשר עשויות לפגום בדימוי העצמי ובביטחון העצמי, ולהוביל לדיכאון.


הטיפול לשליטה בטיקים כולל ייעוץ פסיכולוגי, טיפול קוגניטיבי-התנהגותי, הקניית כישורים חברתיים וכן טיפול תרופתי עם אגוניסטים לדופמין או אנטגוניסטים לקולטני דופמין, אך לתרופות אלו יש יעילות חלקית בלבד.
פורומים נוירולוגיה ילדים

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
תחושות תזוזה מהירה אלכס 27/02/2013 21:05
  • הבן שלי מתלונן לעיתים שהכל זז לו מהר במוח שדברים זזים מהר והם לא זזים באמת ( למשל לפני השינה במיטה ) ושהוא מדבר בכל רם ( כאשר הוא מדבר בטון רגיל) אני זוכרת מעצמי את התחושות האלו בתור ילדה שפתאום איבר בגוף מרגיש גדול או שאני עושה משהו ( קורה גם היום) כמו נניח לתלות כביסה בשלווה אבל בתחושה שאני עושה את זה מאוד מהר. תחושות מוזרות שקשה להסביר. אשמח לקבל הסבר לנושא..

  • + הוסף תגובה
זה קרה גם לי בילדות אנונימיתת 22/01/2020 03:58
  • היי אלכס. התופעה הזו קרתה לי גם בילדות וכיום בזה כבר עבר. האם קיבלת תשובה כלשהי.? האם מצרת סיבה למה זה קורה.?

  • + הוסף תגובה
CPK גבוה מאוד דרום 13/01/2020 09:56
  • לבן שלי, בן 17.5, ארבעה ימים לאחר אימון לקראת צבא, נמדד CPK של 18000. הוא אושפז ליומיים עם אינפוזיה, כאשר שוחרר עם CPK 6000. לאחר כשבוע הערך ירד ל 500 לערך, ולאורך מעקב של שבועיים, זהו הערך הנמדד. היינו אצל נוירולוג ילדים שאמר כי יש לבדוק בדיקה גנטית. אין לנו בשום צד של המשפחה (שידוע לנו) חולי של מחלות שריר. הוא גם איבחן כי אחת מהשכמות של הילד בולטת יותר וישנה א-סימטריה בשריר הטרפז. ממה הדברים הללו יכולים לנבוע? והאם יש השלכות לעתיד?

  • + הוסף תגובה
רטט בסנטר תינוקת כמעט בת 5 חודשים גלעד 09/01/2020 22:15
  • שלום לעיתים מופיע רטט בסנטר אצל התינוקת בת כמעט 5 חודשים מה עושים?

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!