דלג לתוכן

טיק

טיקים | Tic
המומחים של Infomed מסבירים:
טיקים הם תנועות מוטוריות לא רצוניות ולא תפקודיות המופיעות אצל ילדים ונוער בשכיחות של 1 ל-20 ילדים. התנועות הן קצרות, מהירות ללא התראה מראש, ללא משמעות תפקודית, נישנות ובדרך כלל סטריאוטיפיות. בדרך כלל מעורבת קבוצת שרירים אחת בלבד. התנועה יכולה להיות כיווץ של עפעפיים או של השרירים בזווית הפה או של שרירי כתף או יד.

ב-10% מן החולים מעורבות שתי קבוצות שרירים. הסיבה השכיחה ביותר לטיקים היא הפרעה סוציו-פסיכולוגית, ולא הפרעה נירולוגית או אורגנית כלשהי.
לעיתים קרובות מתרחשת עלייה בתדירות התנועות, בעיקר במצבי לחץ נפשי קיצוני או קושי זמני להסתגל למצבים משתנים. התופעה הקלה ביותר של טיקים בקבוצת שרירים אחת חולפת בדרך כלל כעבור מספר שבועות.התופעה הנרחבת שבה מעורבות מספר קבוצות שרירים, ממושכת יותר, שכיחה פחות אך עלולה להימשך אף שנים מספר. לעיתים מתלווים לטיקים התנועתיים מקבוצה זו גם טיקים ווקליים (קולות).לתופעה שבה מצטרפים לטיקים התנועתיים טיקים קולניים קוראים תסמונת טורט (Tourette). הקולות הם סתמיים, לפעמים לחישות, או קולות בלתי מוסברים וללא גירוי מוקדם. התופעה היא משפחתית ומתחילה לפני גיל 21. השכיחות אצל בנים גבוהה מזו בקרב בנות ביחס של 1:4. הסיבה לתופעה איננה ברורה, אך עם הופעתה, בגיל 10-5, ניתן לומר כי היא תימשך כל החיים.ב-50% מן המקרים יש עדות לתסמונת של חוסר ריכוז וקשב ו/או הפרעה אובססיבית.במקרים של תסמונת טורט יש לפנות לרופא לשם קבלת ייעוץ וטיפול קבוע בתרופות.במחצית מן המקרים יש עדות לתסמונת של הפרעת קשב וריכוז ו/או הפרעה טורדנית כפייתית.

במקרים של תסמונת טורט יש לפנות לרופא לשם קבלת ייעוץ וטיפול תרופתי.

המומחים שלנו לגינון טיפולי ופסיכיאטריה

ילדים
פרופ' בנימין וולוביץ
5.0
( 12 חוות דעת )
"שמענו רבות על שיטת הטיפול הייחודית שלו והיינו חייבים לקבל אותה, הפרופ׳ איש נעים וסבלני והסביר באריכות על כל שלב ושלב בתוכנית, ניכרת מדבריו מקצועיות רבה וניסיון עשיר בנושא האסתמה של ילדים"
קראו עליי עוד
נוירולוגיה
ד"ר שאול סטיר פסיכיאטר מומחה, נותן חוות דעת משפטית ונוירולוג מומחה.
קראו עליי עוד
יילוד וגינקולוגיה, רפואת נשים
ד"ר מירב שגב
5.0
( 8 חוות דעת )
"ד"ר שגב רופאה מקצועית, נעימה, רגישה ואדיבה, רואה את טובת המטופלת וקשובה לה. היא הרבה מעבר לגניקולוגית, היא אשה מדהימה! אני מטופלת שלה כבר מספר שנים, לאחרונה ליוותה אותי בהריון מאתגר ותמכה בי לאורכו. היא נתנה מענה לכל שאלה שלי תוך כדי טיפול מקצועי, יסודי ומסור ואני ממליצה עליה בחום!"
קראו עליי עוד
לכל המומחים שלנו לגינון טיפולי ופסיכיאטריה>

המומחים של Infomed עונים על שאלות:

מאמרים בנושא טיק

מה עושים עם הטיקים של הילד?
מה עושים עם הטיקים של הילד?
פרופ' רחל שטראוסברג מאת: פרופ' רחל שטראוסברג 28/07/2014

טיקים הם תנועות מוטוריות או קוליות שאינם בשליטתו המוחלטת של הילד, ומהווים את הסיבה השלישית בשכיחותה לפנייה לנוירולו... לכתבה המלאה

באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו