דלג לתוכן

טיק (Tic)

טיק, טיקים (Tic)
1 דקות קריאה
טיקים הם תנועות מוטוריות לא רצוניות ולא תפקודיות המופיעות אצל ילדים ונוער בשכיחות של 1 ל-20 ילדים. התנועות הן קצרות, מהירות ללא התראה מראש, ללא משמעות תפקודית, נישנות ובדרך כלל סטריאוטיפיות. בדרך כלל מעורבת קבוצת שרירים אחת בלבד. התנועה יכולה להיות כיווץ של עפעפיים או של השרירים בזווית הפה או של שרירי כתף או יד.

ב-10% מן החולים מעורבות שתי קבוצות שרירים. הסיבה השכיחה ביותר לטיקים היא הפרעה סוציו-פסיכולוגית, ולא הפרעה נירולוגית או אורגנית כלשהי.
לעיתים קרובות מתרחשת עלייה בתדירות התנועות, בעיקר במצבי לחץ נפשי קיצוני או קושי זמני להסתגל למצבים משתנים. התופעה הקלה ביותר של טיקים בקבוצת שרירים אחת חולפת בדרך כלל כעבור מספר שבועות.התופעה הנרחבת שבה מעורבות מספר קבוצות שרירים, ממושכת יותר, שכיחה פחות אך עלולה להימשך אף שנים מספר. לעיתים מתלווים לטיקים התנועתיים מקבוצה זו גם טיקים ווקליים (קולות).לתופעה שבה מצטרפים לטיקים התנועתיים טיקים קולניים קוראים תסמונת טורט (Tourette). הקולות הם סתמיים, לפעמים לחישות, או קולות בלתי מוסברים וללא גירוי מוקדם. התופעה היא משפחתית ומתחילה לפני גיל 21. השכיחות אצל בנים גבוהה מזו בקרב בנות ביחס של 1:4. הסיבה לתופעה איננה ברורה, אך עם הופעתה, בגיל 10-5, ניתן לומר כי היא תימשך כל החיים.ב-50% מן המקרים יש עדות לתסמונת של חוסר ריכוז וקשב ו/או הפרעה אובססיבית.במקרים של תסמונת טורט יש לפנות לרופא לשם קבלת ייעוץ וטיפול קבוע בתרופות.במחצית מן המקרים יש עדות לתסמונת של הפרעת קשב וריכוז ו/או הפרעה טורדנית כפייתית.

במקרים של תסמונת טורט יש לפנות לרופא לשם קבלת ייעוץ וטיפול תרופתי.
רופאים בתחום
ד"ר אילן טרבס
ד"ר אילן טרבס פסיכיאטריה
ד"ר מרינה קופצ'יק
ד"ר מרינה קופצ'יק פסיכיאטריה
ד"ר אביבה וייס
ד"ר אביבה וייס פסיכיאטריה

שאלות ותשובות

מאמרים בנושא טיק

מה עושים עם הטיקים של הילד?
מה עושים עם הטיקים של הילד?
פרופ' רחל שטראוסברג מאת: פרופ' רחל שטראוסברג 28/07/2014

טיקים הם תנועות מוטוריות או קוליות שאינם בשליטתו המוחלטת של הילד, ומהווים את הסיבה השלישית בשכיחותה לפנייה לנוירולו... לכתבה המלאה

באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו