מחקר: פעילות גופנית משפרת טיפולי כימותרפיה

מחקר חדש מצביע כי שילוב פעילות גופנית עם טיפולי הכימותרפיה נגד סרטן מסייעת לשיפור יעילותם להקטנת הגידולים הסרטניים, ובכך לאפשר הפחתה של מינון התרופות

כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 27/10/2014

מחקר חדש מצביע כי שילוב פעילות גופנית עם טיפולי הכימותרפיה נגד סרטן מסייעת לשיפור יעילותם להקטנת הגידולים הסרטניים, ובכך לאפשר הפחתה של מינון התרופות 


קשה להתעלם מהיתרונות הבריאותיים של פעילות גופנית בכלל ופעילות גופנית סדירה, בפרט. היתרונות עולים משמעותית מעבר לירידה במשקל ושמירה עליו. כעת, יתרון נוסף של פעילות גופנית נצפה במחקר חדש שבוצע על ידי חוקרים מאוניברסיטת פנסילבניה. חוקרים אלו טוענים כי פעילות גופנית משפרת את יכולת הלחימה של הגוף בגידולים סרטניים במסגרת טיפולי כימותרפיה.


הניסוי שנערך על מודל של עכברים החולים במלנומה, מצא כי שילוב של כימותרפיה עם פעילות גופנית סייע להקטנת גודלם של גידולים סרטניים, בהשוואה לטיפול בכימותרפיה לבדו.


פעילות גופנית מומלצת לא מהיום לחולים נאבקים בסרטן, שכן היא עשויה לשפר את הבריאות הפיסית והנפשית של החולה. במחקר זה, החוקרים רצו לקבוע האם פעילות גופנית עוזרת להגן על הגוף מפני השפעות שליליות הקשורות ללב בעקבות שימוש בתרופה ספציפית בשם דוקסורוביצין . תרופה זו נפוצה בטיפול בסרטן מסוגים שונים, אך למרות יעילותה, ידועה גם בכך שעלולה להרוס תאי לב ולגרום בטווח הארוך יותר לאי ספיקת לב.מינון קטן יותר של התרופות, יאפשר הפחתה בתופעות הלוואי"הדאגה המיידית לחולים היא, כמובן, הסרטן, והמטפלים יעשו כל מה שנדרש כדי להיפטר ממנו, אומר ד"ר ליבונטי, העומד בראש המחקר, "אבל אז כאשר אתה עובר את המשוכה הזאת, אתה צריך להתמודד עם הסיכון המוגבר בטווח הארוך למחלות לב וכלי דם".


מחקרים שנערכו קודם לכן הדגישו כי הקפדה על משטר של פעילות גופנית לפני תחילת הטיפול הכימותרפי סייעה להגן על תאי הלב מההשפעה הרעילה של התרופות לטיפול בסרטן, בעוד שרק כמה דיווחים בחנו את היתרונות של משטר פעילות גופנית במהלך טיפולי הכימותרפיה.


כדי לקבוע זאת, החוקרים ערכו ניסוי ב-4 קבוצות של עכברים. כחלק מהמחקר, לכל העכברים הוזרקו תאים של מלנומה. במהלך השבועיים הבאים, שתי קבוצות קיבלו דוקסורוביצין בשני מינונים שונים, בעוד שתי קבוצות אחרות קיבלו פלצבו (תרופת דמה). בכל אחת מהקבוצות (ניסוי ופלצבו), קבוצה אחת הוחזקה במשטר פעילות גופנית שכללה 45 דקות הליכה במשך חמישה ימים בשבוע על הליכון, ויתר העכברים נשארו בישיבה.


החוקרים בחנו את העכברים כעבור שבועיים והופתעו לגלות כי העכברים שקיבלו טיפול משולב של כימותרפיה ופעילות גופנית הראו ירידה דרמטית בגידולים בהשוואה לעכברים שקיבלו טיפול תרופתי בלבד.

"אם פעילות גופנית מסייעת בדרך זו, אפשר להשתמש במינון קטן יותר של התרופה ולקבל פחות תופעות לוואי", מסכם ד"ר ליבונאטי.פורומים, סרטן העור וניתוחי מוז (מוס)

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
אוזן "שפיצית" (darwin's tubercle( א.י 05/12/2019 19:49
 • ד"ר שלום, אני מתעניין לגבי עיצוב האוזן, החלקה של בליטה באזור ההליקס. חיפשתי קצת ולשם המחשה זה נקרא darwin's tubercle. רציתי לדעת האם אפשרי לטפל במקרה כזה (חלק די קטן) ואיך התהליך מתנהל? לא נתקלתי בתיקון כזה בחיפוש בגוגל, אז רציתי לקבל קצת פרטים.

 • + הוסף תגובה
עיוות באפרכסת ד"ר עופר ארנון 07/12/2019 17:51
 • אתה צריך פגישה אצל פלסטיקאי - שם תקבל הסבר , הצעה ומחיר. רפואה שלמה

 • + הוסף תגובה
ניתוח מוס והחלמה שירה 05/12/2019 11:25
 • האם ניתוח מוס באזור המחשוף דורש תנאי החלמה נטולי רטיבות? אני שוחה בקבוצה מקצועית וחשוב לי לדעת

 • + הוסף תגובה
תנאים להחלמה ד"ר עופר ארנון 07/12/2019 17:49
 • רטיבות של חבישה היא נקייה וטובה. רטיבות של שחיה= זיהום. את יכולה לשלות רק אם תדביקי מדבקה שתאטום לגמרי את הפצע. רפואהדלמה

 • + הוסף תגובה
סדקים בעור אני 03/11/2019 00:47
 • חולת אנפיזמה קשה, עדיין על הרגליים. קרוסלים נפוחים כבר שנים . עור סדוק בעקב אחד איך שהוא טופל עם אמבטיות מלח ו/או חומץ, פלקסיטול , dermovate לתקופות קצרות. עכשיו יש בעיה גם בעקב השני ועור האגודל. שולחים אותי מרופא עור לפודיאטר, לא עוזר כלום. אומרים לי לשים קרמים. אזי תמיד שמתי, אין חדש. אין בעיה בלב , אין סוכר. מה זה יכול להיות בבקשה?

 • + הוסף תגובה
יובש ד"ר עופר ארנון 08/11/2019 12:34
 • אומנם לא סרטן עור אך נסי למרוח קרם רגליים שמכיל אורייאה בכמות גדולה לפני השינה ולישון עם גרביים. רפואה שלמה

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!