סרטן המעי הגס: האם היא הופכת למחלה של צעירים?

מחקר חדש המתבסס על נתונים שנאספו למעלה מ-35 שנה מעיד על עלייה בקרב חולי סרטן המעי הגס מתחת לגיל 50 בארה"ב. הסיבות מאחורי מגמה זו אינן ברורות, בעיקר על רקע הירידה הקיימת באחוז החולים המבוגרים יותר במחלה

כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 10/03/2015

מחקר חדש המתבסס על נתונים שנאספו למעלה מ-35 שנה מעיד על עלייה בקרב חולי סרטן המעי הגס מתחת לגיל 50 בארה"ב. הסיבות מאחורי מגמה זו אינן ברורות, בעיקר על רקע הירידה הקיימת באחוז החולים המבוגרים יותר במחלה


חדשות טובות וחדשות רעות בכל הנוגע לסרטן המעי הגס: מחקר חדש מצא כי אחוז החולים בקרב אמריקאים מעל גיל 50 יורד, אך בעוד ירידה זו מתרחשת, אחוז החולים בקרב בני 20-49 עולה וצפוי שימשיך לעלות.


חוקרים ניתחו את נתוני המכון האמריקאי הלאומי לסרטן מאז שנת 1975 ועד 2010 וגילו שבאופן כללי קיימת מגמת ירידה של כאחוז בשנה במקרי סרטן המעי בקרב אמריקאים. מגמה זו דומה בקרב גברים ובקרב נשים.

בנוסף, התגלה שגיל מהווה פקטור משמעותי – בעוד שבקרב בני 50 ומעלה חלה ירידה של כאחוז בשנה במספר מקרי הסרטן, בקרב בני 20-34 חלה עלייה של 2% בשנה ועלייה של 0.5% בשנה בקרב בני 35-49.

"המחקר משקף מה שהעוסקים במקצוע הרפואה פוגשים במציאות – לפני שני עשורים היה זה נדיר שבני 20, 30 ו-40 טופלו בשל סרטן המעי הגס. בימים אלה, לצערנו, זה הרבה יותר שכיח", אומר ד"ר דויד ברנשטיין, גסטרואנטרולוג מבית החולים של אוניברסיטת החוף הצפוני במנהאסט, ניו יורק.


עלייה של 90% בקרב צעירים עד 2030


המחקר צופה שעד שנת 2020 תהיה עלייה של 38% חולים בקרב בני 20-34 וירידה של 23% בחולים בני 50 ומעלה. עד שנת 2030 צופה המחקר כי אחוז החולים בני 20-34 יעלה ב-90%.


"עליית מקרי סרטן המעי הגס בקרב צעירים מדאיגה ודורשת מחקר של גורמים חיצוניים והתנהגותיים אפשריים", כתב הצוות המנוהל על ידי ד"ר כריסטינה ביילי מהמרכז הרפואי לסרטן אנדרסון השייך לאוניברסיטת טקסס שנמצא ביוסטון. מומחה נוסף הסכים ואמר כי הגורמים לעלייה הפתאומית במקרי סרטן המעי הגס בקרב צעירים נשארת לא ברורה.


"גורמים תזונתיים ואורח חיים בגילאים אלה צריכים להיבדק בקפידה", אמר ד"ר ג'ולס גרבוס, כירורג מתחום המעי הגס בבית החולים של אוניברסיטת ווינתרופ במינאולה, ניו יורק. "בנוסף לכך, יש לקחת בחשבון קשר גנטי במקרי סרטן המעי הגס".עליה של 90% עד שנת 2030. סרטן המעי הגס בצעירים


ד"ר ג'רלד ווישנר, המנהל את תכנית ניתוחי המעי הגס בבית החולים צפון ווסטצ'סטר שבמאונט קיסקו, ניו יורק מעלה את הבעיתיות שבאבחון סרטן המעי הגס בקרב צעירים. מאחר וכיום אין המלצה גורפת לבדיקות לגילוי סרטן המעי הגס בקרב אנשים מתחת לגיל 50 שאינם בעלי סיכון לחלות במחלה. בנוסף לכך, קיימים מעט מאוד סימנים מוקדמים לקיום המחלה, וכשאלה מופיעים המחלה כבר נמצאת בשלב מתקדם, מה שמסביר את הבעיתיות באבחון המחלה בקרב צעירים שמביעים בפני הרופא את הסימפטומים שהם חווים.


ווישנר אומר שאנשים צעירים צריכים לזכור שלמרות שההמלצות לקולונוסקופיה מכוונות לאנשים מעל גיל 50, "המלצה זו נכונה רק עבור אנשים שאינם בעלי גורמי סיכון לחלות".


"חולים רבים אינם מודעים מה הם גורמי הסיכון למחלה" הוא אומר, מסיבה זו "חשוב לדבר עם רופא המשפחה על גורמי הסיכון ולשקול בדיקות בגיל צעיר אם קיימים גורמים כאלה או אם מופיעים סימפטומים למחלה"


על פי נתוני הרקע של המחקר סרטן המעי הגס הוא הסרטן השלישי השכיח ביותר בארה"ב. בשנת 2013 כמעט 143,000 אמריקאים אובחנו כחולים בסרטן המעי הגס, וכמעט 51,000 מקרי מוות התרחשו כתוצאה מהמחלה.


לדברי החוקרים לא ניתן לקבוע מדוע קיימת עלייה במחלה בקרב צעירים, במיוחד בקרב בני 20-34 וכי עליה זו קשורה כפי הנראה בגורמי תזונה או בגורמים סביבתיים ומחקר נרחב נדרש כדי לחשוף את הגורמים.


פורומים, סרטן המעי הגס

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
סרטן מעי גס ותורשה מירב 05/12/2019 11:28
  • שלום ד"ר , אבא שלי נפטר מסרטן מעי גס. מה תדירות רצויה שאני אבדק ? מה מידת התורשה בסוג כזה של סרטן? תודה על תשובתך

  • + הוסף תגובה
קולונסקופיה אתי 21/11/2019 22:07
  • אני לאחר השתלת שני מפרקים צריכה לקחת אנטיביוטיקה חצי שעה לפני בדיקת קולונסקופיה. האם אפשר לקחת למרות הצום?

  • + הוסף תגובה
תוצאות בדיקת קולונוסקופיה יניב 12/11/2019 02:00
  • שלום דר,אני בן 33,לפני 3 שבועות היה לי דימום טרי בצואה,עקב זה הופנתי לבדיקת קולונוסקופיה דרך רופא כירוג,בבדיקה מצאו "ברקטו-סיגמה,בעומק 15 סמ מסה פוליפואידית גדולה,נוקשה,מדממת במקום,נלקחו ביופסיות במבחנה.בוצעה סימום פרוקסימלי.שאר מעי הגס תקין. ביופסיות:מסה ברקטו-סיגמה.שאלה אדנוקרצינומה?" כך היו תוצאות הבדיקה, אני עדיין לא יודע אם זה סרטן,ההנחיות היו לבצע CT בטן,ביצוע מרקרים CEA, לפנות לכירוג ואונקולוג,ובירור תשובות ביופסיה. הרופא המבצע הבדיקה לא רצה לדבר בפירוש רק אמר שהתוצאות לא מבשרות טוב וצריך לעשות ניתוח, הוא גם לא רשם את גודל הגידול . אני בחרדות ולא מבין מה יש לי עדיין, האם יש סרטן של המעי בגיל כזה? ומה זה אומר "סימום פרוקסימלי"? אני בקושי מבין במצב הנוכחי, אבל בכללי מה הם סיכויי ההחלמה מסרטן המעי הגס ? תודה מראש

  • + הוסף תגובה
מאסה בקולון ד"ר רונן ברנר 18/11/2019 01:13
  • שלום יניב. מאפייני המאסה כפי שתוארו חשודים, אולם רק הפתולוגיה תתן תשובה. במחלה מקומית של הרקטוסיגמואיד יש סיכויים גבוהים מאד להחלים לאחר טיפול כירורגי ואונקולוגי. לי יש נסיון רב והצלחות בטיפול בסרטני מערכת העיכול ולאחר קבלת תוצאות הפתולוגיה, אם יהיה צורך, אתה מוזמן לפנות אלי. Ronen.brenner@gmail.com

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!