חדש באיכילוב: "בנק" צואה לטיפול בזיהומים

לאחר שנמצא כי טיפול באמצעות השתלות צואה הביאו לריפוי של חולים מזיהום של החיידק האלים "קלוסטרידיום", שעשוי לפתח עמידות לטיפול אנטיביוטי, הוקם גם בישראל מאגר צואה. ההשתלות הראשונות הסתיימו בריפוי מלא של החולים
כתבה פרסומית כתבת חסות


לאחר שנמצא כי טיפול באמצעות השתלות צואה הביאו לריפוי של חולים מזיהום של החיידק האלים "קלוסטרידיום", שעשוי לפתח עמידות לטיפול אנטיביוטי, הוקם גם בישראל מאגר צואה. ההשתלות הראשונות הסתיימו בריפוי מלא של החולים


במרכז הרפואי "איכילוב" בתל אביב נפתח לאחרונה מכון מיוחד לטיפול באמצעות בקטריותרפיה -  מאגר צואה, המשמש לטיפול במחלות גסטרו, במערכת העיכול ובזיהומים שנרכשים בבית חולים. מדובר במאגר ראשון וייחודי בישראל, שהינו חלק ממגמה חדשנית בעולם הרפואה של שימוש בצואת אדם לטיפול רפואי.


החשיבות של חיידקי המעי בשמירה על בריאות האדם התגלתה במהלך העשורים האחרונים, כשברפואה הסינית השתמשו בתכשירי צואה לריפוי מחלות בבני אדם כבר לפני 1,500 שנים.בשנים האחרונות בוצעו מחקרים רבים שבדקו את הקשר בין הרכב אוכלוסיות החיידקים במעי לבין מצבי בריאות וחולי בבני האדם, ומצאו כי על ידי העברת חיידקי מעי מאדם בריא לאדם חולה ניתן לשפר את בריאות האדם.


שכיחות הזיהום מהחיידק האלים "קלוסטרידיום דיפיצילה", עלתה בעשורים האחרונים, קרוב לוודאי בשל השימוש הנרחב באנטיביוטיקה, אשר משנות את מבנה אוכלוסיית חיידקי המעי וכך מאפשרות לחיידק הקלוסטרידיום להתרבות במעי.


נמצא במחקרים רבים כי עד 20% מהמטופלים אשר נכנסים לבית החולים ללא זיהום יכולים להדבק בחיידק במהלך האשפוז. אחוזים בודדים מאותם חולים יפתחו מחלה עקב החיידק, המתבטאת בשלשול, כאב בטן, חום ועלולה להביא במקרים קיצוניים להתדרדרות כלל מערכתית ואף לתמותה. למרות שניתן טיפול אנטיביוטי כנגד החיידק, מעריכים כי בחמישית מהחולים, החיידק יישאר במעי וימשיך לגרום לשלשול ממושך אשר עלול להימשך חודשים ארוכים, ולפגוע פגיעה קשה באיכות החיים ואף בתוחלת החיים של המטופלים.


מחקרים גילו שהשתלת חיידקים מהצואה של אדם בריא לאדם חולה  הביאה לריפוי מוחלט של המחלה תוך ימים ספורים ובאחוזי הצלחה של כ-90% בחולים, שסבלו משלשולים ממושכים ולא הגיבו לטיפולים אחרים. הדבר הביא למהפכה טיפולית והשיטה הטיפולית החדשה אף אושרה על ידי ה- FDA בארצות הברית.


השירות החדש שנפתח במרכז הרפואי איכילוב, ואותו מוביל ד"ר ניצן מהרשק, מהמכון למחלות דרכי העיכול והכבד, יעסוק בנושא הטיפול והמחקר של יעילות השתלות נוזל הצואה  במצבי חולי שונים. במסגרת השירות נפתח מאגר דגימות קפואות אשר משמש לטיפול בחולים. 


כיצד עובדת השתלת צואה?


תורמי הצואה הינם מתנדבים בריאים, אשר עוברים בדיקת רופא, עונים על שאלון מדוקדק לגבי היסטוריה רפואית ועוברים בדיקות דם וצואה לשלילת מחלות זיהומיות ומטבוליות (עלות סקירת תורם פוטנציאלי עומדת על סך 3,500 שקל). רק אלה אשר עונים על הקריטריונים הנוקשים ועוברים את כל בדיקות הסקר נבחרים לבסוף כתורמים.


התורמים מביאים צואה אשר ממנה מופקים החיידקים. דגימות אלה נשמרות בטמפרטורה של  מינוס 80 מעלות צלזיוס ועוברות הפשרה כאשר מגיע חולה מתאים, ומוזלפות למעי החולה בעזרת קולונוסקופיה או גסטרוסקופיה.דגימות מטופלות במרכז החדש. הצלחה של 90%. (צילום: דוברות "איכילוב")


במרכז הרפואי איכילוב, בוצעו עד היום חמש השתלות צואה על ידי ד"ר מהרשק, בקרב חולים עם זיהום ממושך בקלוסטרידיום דיפיצילה. בעוד שחולים אלה לא הגיבו לטיפול בן מספר חודשים במספר סוגים של אנטיביוטיקה, לאחר טיפול יחיד בהשתלת נוזל צואה, השלשול בקרב החולים חלף תוך ימים ספורים ולא נותרה עדות לחיידק בגופם.


מכיוון שעלות סקירת התורמים גבוהה מאוד, הטיפול מבוצע כיום בתשלום ואינו חלק מסל הבריאות. במקביל, מאגר הצואות ישמש למחקרים שיבדקו את יעילות השתלת הצואה בקרב חולים הסובלים מהשמנה ומסכרת ובקרב חולים הסובלים מקוליטיס כיבית.


פורומים גסטרואנטרולוגיה מבוגרים וילדים

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
בליעת מטבע תומר 16/06/2014 19:08
  • שלום לכולם, אתמול הילדה שלי בת שנה ותשע בלעה מטבע של שקל ועד כה לא היתה לה כל בעיה לא נשמתית ואפילו לא שיעול קל כלומר היא מתנהגת רגיל ותפקדת כמו שצריך, הבנתי שפורומים כי זה אמור לצאת בדרך הטבע אך שמנו לב כי היא מאתמול הילדה לא עשתה קקי כולל בגן. כיצד הייתם ממליצים להתמודד עם העניין האם לעשות מזה סיפור ולקחת אותה למיון או לתת לה משהו כדוגמת שמן פרפין ?

  • + הוסף תגובה
בליעת מטבע ד"ר יורם רוזנבך 16/06/2014 19:41
בליעת שקל לילי 20/09/2020 13:52
  • כמה זמן ממתינים אם יש יציאות והילדה מתנהגת כרגיל? מקרה דומה קרה אצלי לפני 3 ימים. רופאת משפחה אמרה להמתין לא עדינו עדיין צילום.

  • + הוסף תגובה
עצירות אליקי 19/09/2020 15:35
אולקוס מאיר 06/09/2020 21:13
  • אני שתיתי 3 פעמים ביום מיץ כרוב טרי כאחד ליטר תוך עשרה ימים עבר כלא היה

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!