סרטן הערמונית: בדיקת היסטוריה משפחתית מצילה חיים

מחקר שנערך בארצות הברית מגלה כי בחינה של ההיסטוריה המשפחתית, ולא רק מקרבה ראשונה, מגלה מי נמצא בסיכון הגבוה עד פי שלושה לחלות בסרטן הערמונית. גילוי מוקדם של המחלה, עשוי להציל חיים
כתבה פרסומית כתבת חסות


מחקר שנערך בארצות הברית מגלה כי בחינה של ההיסטוריה המשפחתית, ולא רק מקרבה ראשונה, מגלה מי נמצא בסיכון הגבוה עד פי שלושה לחלות בסרטן הערמונית. גילוי מוקדם של המחלה, עשוי להציל חיים 


חוקרים ממרכז "הנטסמן" לחקר הסרטן שבאוניברסיטת יוטה גילו כי בדיקת ההיסטוריה הרפואית  של המעגל המשפחתי המורחב של מטופל מספקת כלי חדש עבור הרופאים, המסייע להחליט אם יש צורך בבדיקת PSA (Prostate Specific Antigen).


"היסטוריה משפחתית רפואית מהווה גורם סיכון ניכר כשמדובר על סרטן הערמונית", אומרת פרופסור ליסה קאנון-אולברייט, חוקרת סרטן ומחלות תורשתיות באוניברסיטת יוטה. "בדרך כלל נשאל המטופל על מקרי סרטן הערמונית במשפחתו הקרובה בלבד, כאן לרוב נעצרת החקירה".


הצוות של פרופסור קאנון-אולברייט השתמש במידע ממסד הנתונים של מנהל האוכלוסייה של יוטה, אשר מכיל מידע גנטי ורפואי של יותר מ-7.3 מיליון אנשים, כדי ליצור הערכת סיכון אינדיבידואלית לגברים בהתבסס על ההיסטוריה הרפואית של קרוביהם מדרגה ראשונה, שנייה ושלישית. הצוות חישב את סיכוייהם של גברים ממשפחות בעלות היסטוריה של סרטן הערמונית בהתבסס על מספרם, קירבתם וגילם בעת האבחנה ומשתנים אחרים נוספים.


כדי לאפשר שימוש בנתונים בצורה קלינית, הצוות זיהה הרכבים שמהווים סיכון גדול מכפול ואף פי שלושה. חולים ומטפלים יכולים לפנות למאגר נתונים זה ולהיעזר בו כדי לקבוע תכנית אינדיבידואלית לבדיקות סקר לסרטן הערמונית.


על-פי המחקר שהתפרסם במגזין Prostate, שני שליש מהגברים ביוטה בעלי סיכון לפתח סרטן ערמונית בהתבסס על ההיסטוריה הרפואית של המחלה במשפחתם, אך רק חלק קטן מהם הינו בעל סיכון משמעותי. ל-10% מהם יש סיכון פי שלושה לחלות, ל-26% מהם יש סיכון כפול לחלות, זאת בהשוואה לגברים שבמשפחתם אין כלל היסטוריה של סרטן הערמונית.


מכיוון שאוכלוסייה יוטה זהה מבחינה גנטית לאוכלוסייה של גברים לבנים ממוצא צפון אירופאי ,ניתן ליישם ממצאים אלה על מדינות שונות ברחבי העולם, בהן גם ישראל, שבה שיעור הגברים ממוצא זה הינו משמעותי ונרחב.


"ההשלכות הקליניות של ממצאים אלה רלוונטיים במיוחד משום שלא קיימת הסכמה לגבי בדיקות סקר של סרטן הערמונית", אומר פרופ' רוברט א. סטפנסון מומחה לאונקולוגיה אורולוגית וחוקר סרטן מאוניברסיטת יוטה. "הערכת הסיכון לחלות בסרטן הערמונית קשורה בהיסטוריה הרפואית של משפחתו של אדם ויכולה לסייע לאתר את האנשים שירוויחו מבדיקות ממוקדות".


הדמיה של תא סרטני. גילוי מוקדם מציל חיים


הצוות גילה שעל אף שבדיקת ה-PSA הגדילה את מספר הדיאגנוזות של סרטן הערמונית, שיעור המקרים בהם לחולים הייתה היסטוריה משפחתית עם המחלה לא השתנה. בנוסף, המחקר הראה כי היסטוריה של סרטן הערמונית בקרב קרובי משפחה מצד האם או מצד האב אינה משנה את הסיכויים לחלות. בנוסף, הצוות כרגע עובד על הערכת סיכונים על פי היסטוריית המשפחה עבור סרטן השד וסרטן ריאות.


"עלול להיות אפקט סינרגטי במידה ולגבר יש היסטוריה של המחלה משני צדי המשפחה" אומרת פרופ' קאנון אולברייט. "אנחנו רוצים לחקור זאת עוד, יחד עם לקיחת גורמים נוספים בחשבון כמו גזע, מצב סוציואקונומי ואבחנות עבר עם סוגים שונים של סרטן. מידע זה ירחיב את סוג האוכלוסייה שלגביה ניתן יהיה לבדוק את הסיכון לחלות במחלה", אמרה בראיון לכלי התקשורת האמריקניים.


"עבודתי היא למצוא אילנות יוחסין בעלי סיכון גבוה לחלות בסרטן ולמצוא גנים סרטניים", אומרת פרופ' קאנון אולברייט. "מידע זה עוזר מאוד לחלק קטן מהאוכלוסייה ומהמקרים אך אני מרגישה אחריות כלפי כולם, והיכולת לזהות גנים אלה לא תעזור לכולם. אם נוכל לזהות את אוכלוסיית האנשים הנמצאים בסיכון גבוה ולעשות להם בדיקות ייעודיות, נוכל להשפיע על חייהם של אנשים רבים."


"גם אחרי שנמצא מוטציות גנטיות שאחראיות לחלק מסוגי סרטן הערמונית, היסטוריה רפואית משפחתית תהיה חיונית, הכרחית ותהווה דרך אפקטיבית להעריך בצורה מדויקת את הסיכון לחלות בסרטן".פורומים סרטן הערמונית

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
תוצאות בדיקת PSA ובדיקת FREE PSA דרור 27/04/2020 15:18
  • שלום רב, בן 51. PSA - 37.47 FREE PSA - 2.06 TOTAL RATIO - 5% מה כל זה אומר???

  • + הוסף תגובה
קבוצת תמיכה לסרטן הערמונית בוולפסון 19.7.19 אבי 06/06/2019 20:37
  • לקבוצת תמיכה לחולי סרטן הערמונית" אנו שמחים להודיע , שהמפגש הקרוב יתקיים ביום ה' 19.6.2019 בשעה 18:00 . במרכז הרפואי "וולפסון" קומה F, שמאלה ביציאה מהמעלית. נושאי המפגש : * טיפולים חדשניים לסרטן הערמונית המוקדם והגרורתי . * תופעות הלוואי לטיפולים. מרצה אורח: ד"ר שרון נורדהיימר. ד"ר נורדהיימר , אחראית תחום גידולי מערכת השתן במחלקה האונקולוגית במרכז הרפואי " וולפסון". בהמשך הערב התקיים דיון פתוח בכל הנושאים של סרטן הערמונית. כמובן הקהל משתתף פעיל לכל אורך המפגש מומלץ להגיע עם בנות הזוג וגם בני משפחה. הכניסה חופשית . יהיה כיבוד קל. אבי סרנגה 050-5256468 Robotic.avi@gmail.com

  • + הוסף תגובה
סרטן הדופן השלפוחית David 12/11/2019 04:09
  • בציסטוסקופיהשל השלפוחית התגלה גידול בקיר האחורי בשלפוחית- ללא גידול בתוכו.איזה אופציות טיפול קיימות

  • + הוסף תגובה
ערמונית מוגדלת אני 18/09/2019 12:32
  • שלום רב, בבדיקת us הערמונית בגודל 150 סמ"ק. לפני שנה היה 52 סמ"ק מה זה אומר? זה סרטן? יש תור לרופא לשבוע הבא.

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!