דיאטת חלבונים הורסת את הכליה? 8 מיתוסים

מי שלא שותה מספיק באמת יסבול מבעיות בכליה? חולי דיאליזה חייבים השתלה? והאם ניתן לאתר מחלות כליה בבדיקת שתן פשוטה? לרגל יום הכליה הבינלאומי שחל היום 8 מיתוסים - והאמת
כתבה פרסומית כתבת חסות


מי שלא שותה מספיק באמת יסבול מבעיות בכליה? חולי דיאליזה חייבים השתלה? והאם ניתן לאתר מחלות כליה בבדיקת שתן פשוטה? לרגל יום הכליה הבינלאומי שחל היום 8 מיתוסים - והאמת1. שתייה מוגזמת או פחותה מדי של מים עלולה לגרום להרס של הכליות


נכון חלקית. שתיית מים מופרזת יכולה במצבים מסוימים לגרום לנזק בגלל דילול המלחים בדם והופעה של היפונתרמיה. מצד שני, הימנעות מוגזמת משתייה יכולה אף היא להזיק, והתייבשות יכולה להביא לפגיעה בתפקוד הכליה. 


באנשים ללא מחלת כליה כל שצריך לעשות זה להקשיב לגופנו. מנגנון הצמא אמור לווסת בצורה מיטבית את כמות המים הנדרשת. הכליה אף יכולה לווסת מצבים בהם אנו שותים יותר מדי או פחות מדי. במקרים של מחלות שונות, ועקב נטילת תרופות שונות, שיווי המשקל עלול להיות מופר ואז יש להישמע להנחיות הרפואיות.  


2. תרופות אנטי דלקתיות נצברות בכליות וגורמות להרס שלהן 


נכון חלקית. תרופות נוגדות דלקת שאינן סטרואידים (כגון וולטרן, נורופן ואדוויל) עלולות לפגוע בתפקוד הכליות במספר מנגנונים. הפגיעה אינה קשורה להצטברות תרופות אלה, אלא להשפעתן על הכליה.


3. נטילת תרופות משתנות מסייעת לתפקוד תקין אצל מי שחולה במחלות כליה 


לא נכון. תרופות משתנות ניתנות במקרים כגון מחלת לב, יתר לחץ דם, בצקות קשות ומחלות כליה. הן גורמות לכמות גדולה יותר של שתן בכך שהן משפיעות על ספיגה של מלחים ונוזלים בכליה. הן אינן "מרפאות" את הכליה,  אלא מטפלות בסימפטומים.


4. תזונה עשירה בחלבון יכולה לגרום להרס של הכליות


נכון. תזונה עשירה מאוד בחלבון  גורמת להגברת פעילות הכליה. כאשר מצב זה נמשך לאורך זמן הוא עלול להביא לירידה בתפקוד הכליה.
דיאטת חלבונים מורידה את תפקודי הכליה5. יש קשר ישיר בין מחלה כלייתית לבין אי ספיקת לב


נכון. קיים קשר הדוק מאוד בין מחלות לב למחלות כליה. לשתי המחלות יש גורמי סיכון משותפים. מצד אחד, אי ספיקת לב עשויה להביא לפגיעה בתפקוד הכליה. מן הצד השני, מחלת כליה היא גורם סיכון משמעותי מאוד למחלות לב, לא רק לאי ספיקת הלב.


6. חולי דיאליזה בהכרח יצטרכו השתלת כליה


עקרונית - נכון. אנשים עם מחלת כליה כרונית סופנית זקוקים לטיפול כלייתי חלופי. האפשרויות לטיפול כלייתי חלופי הן דיאליזה והשתלת כליה. האפשרות של השתלת כליה עדיפה גם בהיבט של אורך החיים הצפוי למטופל וגם באיכות החיים. חלק גדול מהמטופלים בדיאליזה נמצא מתאים להשתלת כליה. הבעיה העיקרית , כידוע, היא מחסור בכליות להשתלה.


7. רק מבוגרים סובלים מבעיות כליה


לא נכון. לצערנו גם ילדים עשויים לסבול ממחלות כליה, אם כי מדובר במצב נדיר יותר, בהשוואה למבוגרים. אצל מבוגרים לרוב החולים יש מחלת כליה שהיא משנית לסוכרת, יתר לחץ דם או טרשת עורקים.


8. מחלות כליה ניתן לאתר בבדיקת שתן פשוטה


נכון חלקית. איתור מחלת כליה הינו פשוט ביותר. כל שנדרש הוא בדיקת שתן ובדיקת דם פשוטה.


הכותבת היא מנהלת המכון הנפרולוגי, המרכז הרפואי הלל יפהפורומים מחלות כבד מבוגרים

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
חריגה בתוצאות ביוכימיה ישראל 24/02/2020 22:12
  • עקב אירועים תכופים של פרפורי פרוזדורים של הלב לפני כשנה אני נוטל פרוקור, שמוכיח את עצמו ובשנה האחרונה אין פרפורים. בבדיקות ביוכימיה התגלו 2 חריגות שלא היו לפני נטילת הפרוקור: GOT 41 GPT 63 האם זה משמעותי ?

  • + הוסף תגובה
נשאות לhbv יאנה 23/02/2020 11:33
  • שלום פרופ' איך קוראים לבדיקה שמראה אם יש נשאות או לא בבקשה אם תוכלי להגיד לי תודה יאנה

  • + הוסף תגובה
ערכים גבוהים מאיר 23/02/2020 10:20
  • בבדיקות דם שהתבצעו : תוצאות גבוהות של ggt. 173 Alk.p 214 , הבדיקות got 49 , הגיל שלי 73 ; מה הסיבות לערכים הגבוהים ? יש משהו מדאיג לברר ? תודה מראש ; מודאג

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!