דיאטת חלבונים הורסת את הכליה? 8 מיתוסים

מי שלא שותה מספיק באמת יסבול מבעיות בכליה? חולי דיאליזה חייבים השתלה? והאם ניתן לאתר מחלות כליה בבדיקת שתן פשוטה? לרגל יום הכליה הבינלאומי שחל היום 8 מיתוסים - והאמת

כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 12/03/2015

מי שלא שותה מספיק באמת יסבול מבעיות בכליה? חולי דיאליזה חייבים השתלה? והאם ניתן לאתר מחלות כליה בבדיקת שתן פשוטה? לרגל יום הכליה הבינלאומי שחל היום 8 מיתוסים - והאמת1. שתייה מוגזמת או פחותה מדי של מים עלולה לגרום להרס של הכליות


נכון חלקית. שתיית מים מופרזת יכולה במצבים מסוימים לגרום לנזק בגלל דילול המלחים בדם והופעה של היפונתרמיה. מצד שני, הימנעות מוגזמת משתייה יכולה אף היא להזיק, והתייבשות יכולה להביא לפגיעה בתפקוד הכליה. 


באנשים ללא מחלת כליה כל שצריך לעשות זה להקשיב לגופנו. מנגנון הצמא אמור לווסת בצורה מיטבית את כמות המים הנדרשת. הכליה אף יכולה לווסת מצבים בהם אנו שותים יותר מדי או פחות מדי. במקרים של מחלות שונות, ועקב נטילת תרופות שונות, שיווי המשקל עלול להיות מופר ואז יש להישמע להנחיות הרפואיות.  


2. תרופות אנטי דלקתיות נצברות בכליות וגורמות להרס שלהן 


נכון חלקית. תרופות נוגדות דלקת שאינן סטרואידים (כגון וולטרן, נורופן ואדוויל) עלולות לפגוע בתפקוד הכליות במספר מנגנונים. הפגיעה אינה קשורה להצטברות תרופות אלה, אלא להשפעתן על הכליה.


3. נטילת תרופות משתנות מסייעת לתפקוד תקין אצל מי שחולה במחלות כליה 


לא נכון. תרופות משתנות ניתנות במקרים כגון מחלת לב, יתר לחץ דם, בצקות קשות ומחלות כליה. הן גורמות לכמות גדולה יותר של שתן בכך שהן משפיעות על ספיגה של מלחים ונוזלים בכליה. הן אינן "מרפאות" את הכליה,  אלא מטפלות בסימפטומים.


4. תזונה עשירה בחלבון יכולה לגרום להרס של הכליות


נכון. תזונה עשירה מאוד בחלבון  גורמת להגברת פעילות הכליה. כאשר מצב זה נמשך לאורך זמן הוא עלול להביא לירידה בתפקוד הכליה.
דיאטת חלבונים מורידה את תפקודי הכליה5. יש קשר ישיר בין מחלה כלייתית לבין אי ספיקת לב


נכון. קיים קשר הדוק מאוד בין מחלות לב למחלות כליה. לשתי המחלות יש גורמי סיכון משותפים. מצד אחד, אי ספיקת לב עשויה להביא לפגיעה בתפקוד הכליה. מן הצד השני, מחלת כליה היא גורם סיכון משמעותי מאוד למחלות לב, לא רק לאי ספיקת הלב.


6. חולי דיאליזה בהכרח יצטרכו השתלת כליה


עקרונית - נכון. אנשים עם מחלת כליה כרונית סופנית זקוקים לטיפול כלייתי חלופי. האפשרויות לטיפול כלייתי חלופי הן דיאליזה והשתלת כליה. האפשרות של השתלת כליה עדיפה גם בהיבט של אורך החיים הצפוי למטופל וגם באיכות החיים. חלק גדול מהמטופלים בדיאליזה נמצא מתאים להשתלת כליה. הבעיה העיקרית , כידוע, היא מחסור בכליות להשתלה.


7. רק מבוגרים סובלים מבעיות כליה


לא נכון. לצערנו גם ילדים עשויים לסבול ממחלות כליה, אם כי מדובר במצב נדיר יותר, בהשוואה למבוגרים. אצל מבוגרים לרוב החולים יש מחלת כליה שהיא משנית לסוכרת, יתר לחץ דם או טרשת עורקים.


8. מחלות כליה ניתן לאתר בבדיקת שתן פשוטה


נכון חלקית. איתור מחלת כליה הינו פשוט ביותר. כל שנדרש הוא בדיקת שתן ובדיקת דם פשוטה.


הכותבת היא מנהלת המכון הנפרולוגי, המרכז הרפואי הלל יפהפורומים, מחלות כבד מבוגרים

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
הפטיטיס לאחר היריון טלי 10/11/2019 03:07
  • שלום, אני נשאית כרונית הפטיטיס B מזה כ-15 שנה, הדנא בדכ נמוך מ- 1000 במהלך ההיריון היה 83 ולקראת הלידה קפץ דרסטית ל -3074 עם תפקודי ואנזימי כבד תקינים, הנחו אותי לחזור על הבדיקה חודש אחרי הלידה, כעת בדנא קפץ אף יותר ל-10661! Alt 34 ו- ast 40 ו- afp עלה מ 2.5 ל-4.5. מומחה כבד אמר לחזור שוב על הבדיקות בעוד חודשיים ואם לא יהיה שיפור נתחיל טיפול. 1. קראתי מחקר שטוען שבהיריון ולאחר לידה הערכים יכולים לעלות , האם זה מבוסס? אם הקפיצה היא עקב ההיריון האם זה יכול לרדת? או שבדכ מדובר בטריגר וזאת מגמת עליה לצורך עליה? כי שוב, כל השנים הערכים היו נמוכים יחסית באזור הכמה מאות, חוששת להתחיל טיפול אם זה יכול בסוף לרדת מעצמו. 2. בבדיקות שלי מלפני כמה שנים HBVe ag negative, האם זה יכול להפוך לפוסיטיב מעצמו על פני הזמן לדוג׳ אם ישנה עליה בכמות הוירוס? האם יש קשר בין ה-e לבין הדבקת היילוד? קראתי שלרוב הדבקה ליילוד היא כאשר הערך חיובי. 3. לפני שנתיים היה לי כבד מעט שומני באחת מבדיקות האולטרסאונד , מאז לא עשיתי US שוב, במהלך ההיריון העליתי המון במשקל כ- 30 קג והתזונה היתה מאוד לא בריאה, האם אלה יכלו להשפיע על העליה באנזימי הכבד ולא הפטיטיס? 4. האם אני יכולה לעשות משהו שיכול לתרום להורדת אנזימי הכבד/רמת נגיף? לדוג׳ ירידה במשקל/אורח חיים בריא וכו׳ מאוד מודאגת וחוששת להמשך. תודה

  • + הוסף תגובה
נשאות של הפטיטיס B ואורך חיים Miguel 10/11/2019 02:40
  • שלום, פרופסור ננכבדה. הנני נשא הפטיטיס B מזה 13 שנה ותפקודי כבד תקינים, תוצאות פיברוסקאן גם היו תקינות. אני עושה ספורט וכמעט לא צורך אלכוהול (כוס או שתיים של יין פעם בשבוע או שבועיים). לאחרונה התחלתי להרגיש כאבים באזור הצלעות בצד ימין. האם זה יכול להית קשור למחלה ? האם חייבים להפסיק עם אלכוהול לגמרי או ניתן רק להגביל כמות ? האם ייתכן שנשא הפטיטיס לא יחלה במשך כל שנות חייו ? אני כרגע בן 45 והאם יש סיכוי שלא אזדקק לטיפול תרופתי לעולם ? תודה מראש.

  • + הוסף תגובה
בעיות בכבד כתוצאה משימוש באנטיביוטיקות עדי 06/11/2019 09:55
  • בת 40.לאחר טיפול שיניים כירורגי. ניתנו לי 2 סוגי אנטיביוטיקות למשך 5 ימים: 2 כדורי אוגמנטין כל יום 875 מג 4 כדורי פלג'יל כל יום כמו כן היה יום אחד שלקחתי נרוסין. היום היום הרביעי לטיפול האנטיביוטי נחלו בחילות כאבי בטן וצורה רכה וצהובה. האם יכול להעיד חלילה על פגיעה בכבד? למה עלי לשים לב? תודה

  • + הוסף תגובה
אנטיביוטיקה פרופ' זיו בן ארי 06/11/2019 16:48
  • סוג זה של אנטיביוטיקה יכול לגרום לעיתים רחוקות לנזק, אם זה נמשך בקשי בדיקות דם אצל הרופא המשפחה

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!