דיאטה: למה 95% חוזרים למשקל המקורי?

מחקר חדש מצא כי השמנת יתר קיצונית היא מחלה כרונית, ולכן לא ניתן להילחם בה באמצעות שינויים התנהגותיים, כמו דיאטה. אז מה כן ניתן לעשות?
כתבה פרסומית כתבת חסות


מחקר חדש מצא כי השמנת יתר קיצונית היא מחלה כרונית, ולכן לא ניתן להילחם בה באמצעות שינויים התנהגותיים, כמו דיאטה. אז מה כן ניתן לעשות? 


בעוד שרבים נוטים לחשוב כי השמנת יתר קיצונית ניתנת לפתרון על ידי דיאטות, אורח חיים בריא ושמירה על תזונה נכונה הרי שלאחרונה, במקביל להכרה בהשמנת היתר הקיצונית כמגיפה של ממש, צצים גם נתונים מפתיעים נוספים הכורכים את בעיית ההשמנה הקיצונית בסיבות כרוניות. מאמר חדש, אשר פורסם לאחרונה בכתב העת Lancet לסוכרת וחקר ההורמונים, מחזק את הסברה כי השמנת יתר קיצונית היא מחלה כרונית הנגרמת על ידי גורמים ביולוגים ולא רק סביבתיים וכי תזונה ופעילות גופנית אינם המזור לה.


קראו עוד: 3 כללים לארוחת בוקר שיעזרו לכם לרדת במשקל


"המלצות רשמיות רבות של מרכזים למניעה ולמלחמה בהשמנת יתר קיצונית או ברמות חומרה נמוכות יותר מצביעים על תזונה ופעילות גופנית כגורמים העיקריים למיגור השמנת יתר, אך מסתבר שהן אינן חד משמעיות לחלוטין", כך טוען  מחבר המאמר, כריסטופר אוקנר, פרופסור לרפואת ילדים ופסיכיאטריה בבית החולים "הר סיני" בניו יורק.


במאמר שחיבר בעקבות מחקר בנושא קבע ביחד עם עמיתיו כי "דיאטה ותרגילי ספורט עשויים לעזור לאנשים להפחית ממשקלם רק בטווח הקצר. 89%-95% מהם עלולים לחזור למשקלם המקורי, בסופו של דבר". מסקנתו של פרופ' אוקנר רק מחזקת את התומכים בהליך של ניתוחיים בריאטריים כהליך משמעותי לצמצום מגפת השמנת היתר וככלי יעיל ואפקטיבי, אשר יעילותו כבר מוכחת במחקרים רבים.


המנגנון הביולוגי ש"אוגר" את השומן בגוף

את הקביעה המפתיעה שלהם מסבירים המומחים דווקא בעובדה ידועה, אך כזו שנוטים להתעלם ממנה, כי  צריכה מופחתת של קלוריות עשויה להפעיל בגוף מנגנון הגנה ביולוגי, מחשש שיאבד שומן חיוני, המעודד את הגוף דווקא לצבור שומנים, ולא להיפטר מהם. מנגנון זה הופך את תהליכי ההרזיה באמצעות דיאטה לטווח ארוך כלא יעילים דיים.


השמנת יתר קיצונית. מחלה כרונית

השמנת יתר קיצונית. דיאטות וספורט לא מספיקים


לדברי אוקנר אנשים הסובלים מעודף משקל כרוני אינם יכולים בהכרח להיעזר בעצות כמו לאכול פחות או להתעמל יותר, מה גם שאין בזה תועלת ארוכת טווח מוכחת. "מעטים בלבד הצליחו להיפטר באמת מהשמנת היתר ממנה סבלו והשיגו ירידה משמעותית באמצעות דיאטה בלבד, תוך כדי שהם מצליחים לשמר את הישגיהם בתחום לטווח ארוך", הוא מסביר. "השמנת יתר צריכה להיות מוכרת כמחלה כרונית, וככזו היא נדרשת לאמצעים שונים המתייחסים לאספקטים ביולוגים, ולא רק התנהגותיים". 


קראו עוד: 10 דרכים שיעזרו לכם לרדת במשקל - ומהר


החוקרים מאמינים כי יש לטפל במנגנונים הביולוגיים המונעים את הירידה במשקל לטווח ארוך, ולא בסימפטומים החיצוניים. הם מציינים כי התעלמות מגורמים ביולוגיים, והסתמכות על שינוי התנהגותי מובילים לטיפול בלתי יעיל בהשמנה. 


ניתוחים בריאטריים, יש לציין, הם רק דוגמה אחת לכלים המביאים לשינוי שאינו שינוי התנהגותי, אלא כזה התוקף את הבעיה מזווית רפואית. נתונים ממחקרים על חולים בהשמנת יתר קיצונית, אשר שמרו לאורך זמן רב על ירידה במשקלם לאחר הניתוח ונפטרו מבעיות רבות ושונות הכרוכות בסיכונים הטמונים בהשמנת יתר קיצונית, מוכיחים כי השינוי שהם מביאים ארוך טווח וכי טמון בהם פוטנציאל רב למיגור מגפת השמנת היתר הקיצונית, המסכנת כיום עשרות רבות של מיליוני בני אדם.פורומים שאיבת שומן, מתיחת בטן והצרת היקפים

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
מתיחה לאחר קיסרי יולדת 31/07/2019 08:57
 • נותרתי עם הרבה עודפים באזור הבטן לאחר ניתוח קיסרי. האם ניתן לבצע מתיחת בטן למרות שמתכננת ילדים נוספים? כנראה גם הם יוולדו בקיסרי..

 • + הוסף תגובה
מתיחת בטן לאחר ניתוח קיסרי ד"ר אסף אולשינקה 31/07/2019 23:13
 • שלום ומזל טוב ליולדת, בהחלט אפשר לבצע ניתוח מתיחת בטן עם תכנון ילודה נוסף. ניתוח מתיחת בטן בהחלט הוא האופציה הנכונה לטיפול בעודפי עור ועל פי רוב הצלקת בו היא נמוכה יותר מזאת של הקיסרי, ככה שתשאר רק צלקת אחת של הניתוח. כן יש להתחשב לגבי הכוונה להריון נוסף, בסוג הניתוח (בעיקר האם עושים פליקציה - הצמדה של שרירי הבטן) ובתזמון - אין טעם/לא כדאי לבצע ניתוח אם מתוכנן הריון במהלך השנה לאחר הניתוח. בהצלחה, ד"ר אולשינקה

 • + הוסף תגובה
הקפאת שומן רונית 11/06/2019 13:56
 • שלום אני מעוניינת לעשות הקפאת שומן בקור. שאלתי היא האם זה באמת עובד,למי מיועד ההליך הזה,כמה טיפולים צריכים לעשות עד שרואים תוצאות?.אשמח גם לשמוע חוות דעת/המלצות של אנשים שעברו את ההליך הזה. תודה רונית

 • + הוסף תגובה
מענה להקפאת שומן (בת שבע בייטש מנהלת תחום עיצוב הגוף ופלסטיקה CARE LASER) בת שבע בייטש 11/06/2019 14:27
 • הליך הקפאת שומן מתאים למטופלים בעלי BMI תקין (לא מתאים למטופלים עם BMI מעל ל 30....) אשר מעוניינים להפטר ממאגרי שומן באזורים שקשה להפטר בדיאטה או בחדר כושר באזורים בטן עליונה תחתונה ,שיפולי הגב מאחור מותניים וירכיים פנימיות וחיצוניות כמות הטיפולים הינה בין1- 3 טיפולים, (בהתאם למצב המטופל/ת)בתהליך הקפאת שומן מתבצע הרס של תאי השומן ע"י קור, מניסיוני טיפול מוצלח מאוד ,עם תוצאות טובות ,חשוב לציין כי הצלחת הטיפול תלויה גם באורח חיים של המטופל (תזונה, שתיה, ופעילות ספורטיבית)/ בהצלחה

 • + הוסף תגובה
הפרשות מהטבור עידית 19/05/2019 10:05
 • שלום! לפני כשנתיים עברתי ניתוח מתיחת בטן מלאה. בחודש האחרון הטבור מפריש ומתייבש מפריש ומתייבש והעור אדום. יש לציין שיש לי עור עדין במיוחד . וגם סבוריאה. למי לפנות בענין לרופא עור או כירורג? תודה

 • + הוסף תגובה
הפרשה מהטבור ד"ר אסף אולשינקה 19/05/2019 19:26
 • שלום עידית, אני ממליץ לפנות לשניהם. רופא עור ולכירורג הפלסטי המנתח. נשמע כי הבעיה קשורה לסוג העור שלך ויתכן ורופא עור יתן מענה לכך, אבל יתכן ויש קשר גם לניתוח מתיחת הבטן (תפר? אחר?). תרגישי טוב, ד״ר אולשינקה

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!