כיצד דווקא כריתת חצוצרות מסייעת להשגת הריון

מחקרים מצאו כי אצל נשים הסובלות מחסימת חצוצרות הסיכויים להרות עולים בעשרות אחוזים לאחר ביצוע כריתת חצוצרות. מדוע, אם כן, כמעט לא מציעים להן לעשות זאת?
כתבה פרסומית כתבת חסות
תאריך עדכון: 11/06/2015


מחקרים מצאו כי אצל נשים הסובלות מחסימת חצוצרות הסיכויים להרות עולים בעשרות אחוזים לאחר ביצוע כריתת חצוצרות. מדוע, אם כן, כמעט לא מציעים להן לעשות זאת?


קרוב לשליש מהזוגות המצויים בטיפולי פוריות והפריה חוץ גופית מטופלים בשל חסימה בחצוצרות. הבשורות הטובות הן שמטופלות עם חסימה בחצוצרות הן בעלות סיכויי הצלחה גבוהים יותר ביחס לסיבות אחרות לאי פוריות, כמו ליקויים בזרע ואי-פריון על רקע לא מוסבר.


קראו עוד: מחקר מצא: הפירות והירקות שפוגעים בפוריות הגבר


הפריה חוץ גופית: רק 17% סיכוי ללידת תינוק

טיפולי הפריה חוץ גופית מבוססים על גירוי יתר מבוקר של השחלות, באמצעות טיפולים הורמונליים, במטרה ליצור יבול גדול (אך לא גדול מדי) של ביציות. המטרה, כמובן, היא שאיבת הביציות אל מחוץ לגוף המטופלת, הפרייתן באמצעות זרע בן הזוג או התורם והשבת העוברים לרחם 48-72 שעות לאחר שאיבת הביציות. לדאבונם של המטופלים והמטפלים גם יחד, הסיכויים להרות בהפריה חוץ גופית עומדים על כ-25%. הסיכויים ללידת ילוד עומדים על כ-17% בלבד.


זיהומים, אנדומטריוזיס וניתוחי בטן שגרמו להידבקויות הם בין הגורמים העיקריים לחסימת חצוצרות. כאשר החצוצרות חסומות בחלקן המרוחק מהרחם הן נוטות להפריש נוזל המצטבר בתוך החצוצרה, שמתנקז לתוך הרחם בלבד. מצב זה נקרא בשפה מקצועית Hydrosalpinx (חצוצרה המכילה נוזל), או Sactosalpinx (חצוצרה שמוצאה חסום).


הפריה חוץ גופית. להעלות את אחוזי ההצלחה

הפריה חוץ גופית. הסיכויים להרות עומדים על 25% בלבד


בסקר שערכה החברה האמריקאית לרפואת פריון, שהקיף מספר גדול של מחקרים קליניים בנושא זה, נמצא כי כאשר החצוצרה מכילה נוזל או שמוצאה חסום הסיכוי להרות פוחת בכ-50% והסיכוי ללידה צונח ב-45%. בנוסף נצפתה עלייה של פי 2.3 בשיעור ההפלות הטבעיות לאחר קליטת ההריון. ההנחה הרווחת היא, כי הנוזל שמתנקז לרחם מהחצוצרות רעיל לרקמת ההריון הפגיעה או מקטין את כישורי קליטת ההריון של הרחם.


קראו עוד: בלי טיפולים: לעודד פוריות - ובקלות


כריתת חצוצרות: מעלה הסיכוי להפרייה בעשרות אחוזים

לאור הרקע המחקרי המסקנה המתבקשת היא כי כדאי להציע לנשים עם חצוצרות "חולות" כריתת חצוצרות. יחד עם זאת, ביחידות להפריה חוץ גופית בארץ נוהגים לבצע בנשים אלו שניים-שלושה מחזורי הפריה, ורק אם הטיפול לא מצליח - להפנותן לניתוח להסרת החצוצרות.


גישה זו מקוממת מאוד, צינית ומסוכנת. המידע על מצבן של החצוצרות ידוע למטפלים עוד בטרם הפניית המטופלות לטיפולי הפריה חוץ גופית, שכן כולן עוברות צילום רחם במסגרת בירור מקורותיו של אי הפריון. מחקרים קליניים מצביעים על כך שהסיכוי ללידה בנשים שעברו כריתת חצוצרות חסומות, לפני שהחלו טיפולי הפריה חוץ גופית, עומדים על 30%-34%, בהשוואה ל-15%-16% בנשים שחצוצרותיהן לא הוסרו.


מדוע, אם כך, להציע למטופלות טיפול בעל סיכויי הצלחה נמוכים בכ-50%, ולא להציע להן להסיר את החצוצרות בטרם תתחלנה את הטיפולים? מדוע להעביר אותן מסכת ייסורים ואכזבות חוזרות ונשנות, במקום להעניק להן את הסיכוי הטוב ביותר לשמוח בפרי בטן? ד"ר דב לקסמן, מנהל תחום כירורגיה גינקולוגית, איה מדיקל - רפואת נשים מתקדמת

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר דב לקסמן השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים טיפולי פוריות

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
יומיים לאחר החזרת עוברים ויש דימום וכאבים קלים של מחזור טלי 23/09/2020 21:38
  • שלום רב אני יומיים לאחר החזרת 2 עוברים בלוסציטים ויש לי כמו כאבי מחזור נסבלים הרגשה שכאילו זה מגיע ודימום קל רק בניגוב ורדרד לוקחת אסטרוגן 300 מילגרם ואסטופן 3 פעמים ביום האם יכול להגיע מחזור אחרי יומים של ההחזרת עוברים ?ו טיפול כשל ?

  • + הוסף תגובה
בטא לאחר החזרה אלה 21/09/2020 18:42
  • ערב טוב, ב12/9 החזרת 2 עוברים ביום 3. ביומיים האחרונים הרגשתי כאבי מחזור ועשיתי את הבדיקה היום (יומיים לפני הזמן). תוצאת בטא 17. האם זהו ערך סביר או נמוך מדי?

  • + הוסף תגובה
אם יכפיל את עצמו בעוד יומיים זה יהיה בטווח התקין פרופ' יעקב (ג'קי) אשכנזי 21/09/2020 19:16
המשך לאחר בדיקה נוספת אלה 23/09/2020 19:12
  • שלום פרופסור, אחרי הבדיקה הראשון שלשום שבה הייתה בטא 17, היטם עשיתי בדיקה נוספת והתוצאה 61 (11 יום לאחר החזרת עוברים בני 3). האם בינתיים אפשר להיות אופטימיים או שלמרות העלייה היפה זה ערך נמוך יחסית ליום? תודה רבה!

  • + הוסף תגובה
הריון ראשון מivf ראשון שני 23/09/2020 18:33
  • ערב טוב דר אני בת 26 מנסה להרות כשנתיים ללא הצלחה שברקע הריון כימי צילום רחם והיסטרסקופיה תקינים למעט ספק לדלקת כרונית ברירית הרחם טופלתי באנטיביטיקה בכמה סבבים של הזרעה ללא הריון החודש עברתי תהליך ivf ראשון שבו נשאבו 21 ביציות הופרו 19 והוקפאו 12 בלסטוציסטים באיכות ״מצויינת״ לפי הרופא שלי ההחזרה של טרי בוטלה עקב גירוי יתר כמעט בינוני שחוויתי השאלה שלי היא מה הסיכויים להשיג הריון תקין ולהגיע ללידה של ילד בריא בנתונים אלו ? האם יש לך השערה ממה נובעת חוסר ההצלחה להריון עד כה? כי על פניו הכל נראה תקין עם עוברים תקינים (זה מה שהרופא רצה לבדוק ששלח לivf כדי לראות שבאמת הזרע והביצית מצליחים ליצר עוברים תקינים)

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!