לא רק קשיים לימודיים: הפרעת קשב וריכוז בגיל ההתבגרות

דחייה חברתית, קשיים ביצירת קשר עם המין השני וכמובן קשיים לימודיים: כולם מאפיינים בני נוער הלוקים בהפרעת קשב וריכוז (ADHD). כיצד ניתן לסייע להם, והאם מומלץ לשלוח לאבחון גם בשלב מאוחר?
כתבה פרסומית כתבת חסות


כל הורה בישראל ובעולם המערבי מודע כיום להפרעת קשב וריכוז (ADHD), חלקם אף התוודעו אליה באופן אישי בעקבות אבחון ילדיהם כסובלים מההפרעה. למעשה, ההערכה היא כי כ-10% מהילדים בישראל סובלים מההפרעה. בעבר הסברה הייתה כי מדובר בהפרעה הקיימת בילדים ונעלמת בבגרות, אך בשנים האחרונות חלה עליה במודעות לקיומה של ההפרעה בקרב מבוגרים ולהשלכותיה.


קראו עוד: כל מה שאתם חייבים לדעת על הפרעת קשב וריכוז


אדם הסובל מהפרעת קשב וריכוז מתאר אותה לרוב כמגוון גירויים ומחשבות החולפות בראשו בו זמנית ואינם מאפשרים לו להתמקד בפעולה אחת ולהשלים אותה כנדרש. בהתאם, אבחון ההפרעה מתבסס על קיומם של מצוקה או קושי, הבאים לידי ביטוי באחת או יותר מהמסגרות השונות של האדם - בית ספר, משפחה, מסגרת חברתית ועוד. הפרעת קשב וריכוז עשויה להתבטא בסימפטומים הנוגעים לקשב, היפראקטיביות ואימפולסיביות. בקרב מתבגרים שלא אובחנו בילדותם קיים לעתים קושי לאבחן את אותה, כיוון שלא פעם אנו מוצאים דמיון בין סימפטומים של הפרעת קשב ובין התנהגויות האופייניות לגיל ההתבגרות. 


אבחון ההפרעה בקרב מתבגרים נעשה תוך בחינת היסטוריית ההתנהגות של המתבגר כילד, זאת על יד תשאול המתבגר וסביבתו, בדגש על הוריו ומוריו. הרופא המאבחן בוחן האם המתבגר סבל בעבר מסימפטומים של ההפרעה, גם אם ברמה פחותה, כזו שלא הפריעה לתפקודו. חלק מהסובלים מההפרעה מגיעים לאבחון רק בגיל ההתבגרות, למרות שההפרעה הייתה קיימת ברקע עוד בילדות. הדבר נובע לרוב מעלייה בעומס, בדרישות ובציפיות הסביבה מהמתבגר, עם הגיעו לגיל תיכון, כאשר מחויבויות חדשות ומאתגרות גורמות לו לתחושת מצוקה. כאשר המתבגר אינו מצליח להתמודד עם דרישות אלו בהצלחה, צפים הסימפטומים של ההפרעה והיא מופיעה כביטוי למצוקה בה נמצא המתבגר.הפרעת קשב וריכוז בגיל ההתבגרות: פגיעה בחיים החברתיים

חשוב להדגיש כי הפרעת קשב וריכוז משפיעה על כל תחומי החיים של המתבגר. בנוסף  להשפעת ההפרעה על הישגיו הלימודיים, היא עשויה להשפיע גם על התחום החברתי. כך, למשל, מתבגרים שסובלים מהפרעת קשב נוטים לאחר יותר, חלקם אינם מודעים לזמנים או נוטים להסחת דעת בקלות יתרה, ואף עלולים לשכוח מחויבויות שקבעו כלפי חבריהם. 


הפרעת קשב וריכוז. משפיעה על כל תחומי החיים של המתבגר


גיל ההתבגרות הינו תקופה בה אנו מתנסים לראשונה גם ביחסים אישיים ובזוגיות, והפרעת קשב וריכוז שאינה מטופלת עלולה להטיל צל גם בתחום זה. כך, כאשר דעתו של אדם הסובל מההפרעה מוסחת בקלות, הדבר עלול להיתפס על ידי בן הזוג כחוסר עניין או חוסר הבנה, ובהתאם להוביל למתחים ואף לפירוק הקשר. בקרב חלק מהמתבגרים ההפרעה מתבטאת באימפולסיביות וגורמת להם להתפרץ בקלות. התנהגות אימפולסיבית עשויה להוביל לדחייה חברתית ואף לקשיים בתוך המסגרת המשפחתית. במקרה של התנהגות אימפולסיבית החוזרת על עצמה, מומלץ כי ההורים ישוחחו על הנושא עם המתבגר, במטרה להבין האם הוא מודע להתנהגותו ומסוגל לשלוט בה.החשיבות של האבחון בגיל ההתבגרות

מכאן ברור כי אבחון הפרעת הקשב והטיפול בה הינם בעלי משמעות רבה גם בגיל ההתבגרות. מעבר לתרומת הטיפול לתפקוד המתבגר במסגרת הלימודית, פעמים רבות הטיפול מוביל לשיפור גם בפן הרגשי והנפשי. כך, מתבגר הסובל מהפרעה שאינה מטופלת עלול לחוות תחושת כשלון, החל מהישגיו הלימודיים ועד למסגרת החברתית, שעלול להוביל אותו להתרחקות מהסביבה, לעתים עד כדי התבודדות. 


מתבגרים נוטים לא פעם להשוות את עצמם לסביבתם הקרובה, ותחושה של נחיתות או חוסר הצלחה בהשוואה ליכולותיהם של אחרים, עשויה להוביל לתחושת כשלון עצמי. כישלונות אלו הינם בעלי השלכה ישירה על המתבגר, בייחוד בתקופה חשובה זו, בה מתהווה תחושת הערך העצמי של האדם, והדבר עשוי להוביל לחוסר בטחון עצמי ולירידה בתחושת הערך העצמי. טיפול ושליטה בהפרעה יסייעו למתבגר להתמודד עם הקשיים והמצוקות אותם הוא חווה במסגרות השונות, ובטווח הארוך יובילו להעלאת תחושת הערך העצמי שלו והביטחון שלו בעצמו וביכולותיו. 


הטיפול יכול להיות תרופתי, התנהגותי או שילוב של השניים. טיפול התנהגותי כולל אימון ולימוד שיטות, תבניות התנהגותיות וטיפים המסייעים לסובלים מההפרעה להתגבר על הקשיים היומיומיים שהם חווים.


כיום קיים מגוון רחב של טיפולים תרופתיים להפרעת הקשב, לרבות משפחות טיפול נוספות, העומדות בפני מי שהטיפול בריטלין לא סייע להם, והינן יעילות באותה המידה ובעלות תופעות לוואי פחותות. חלק מהתרופות הללו זמינות במסגרת הביטוחים המשלימים של קופות החולים, וישנה חשיבות גדולה לכך שכולן יהפכו לנגישות עבור מי שזקוק להן. 


ההיצע המגוון בטיפולים מאפשר התאמה מיטבית של הטיפול התרופתי למטרת הטיפול. כך, אלו שההפרעה מתבטאת אצלם בעיקר במסגרת הלימודית, יכולים להיעזר בטיפולים בעלי משך השפעה קצר טווח, ולעמת זאת מתבגר שמעוניין בשמירה על איזון ההפרעה גם בשעות אחר הצהריים, על מנת שיוכל לקחת חלק בחוגים ולפגוש חברים, יוכל לקבל טיפול בעל משך השפעה ארוך טווח - חלקם אף בעלי השפעה של עד 14 שעות. 


הפרעת קשב אינה צריכה להיות מעמסה. הסובלים מההפרעה גדלים לא פעם להיות מבוגרים יצירתיים, מוכשרים וחכמים יותר. אבחון וטיפול בה יסייע להם להגיע להישגים ולממש את הפוטנציאל שלהם.


הכותב הוא מומחה בנוירולוגיה, מכבי שירותי בריאותד"ר גבי וינשטיין, מומחה בנוירולוגיה

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר גבי וינשטיין השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים הפרעות קשב וריכוז, ADHD

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
קונצרטה \ ויואנס או ויאגרה \ סיאליס אנונימי 23/01/2020 17:46
 • לאחרונה אני משתמש בקונצרטה ואני עדיין משתמש בסיאליס מדי יום. הדבר היחיד שאני שם לב אליו זה דפיקות לב דיי חזקות או לפעמים תחושות ריחוף. בכל אופן רציתי לבקש מהרופא שלי שיחליף לי לויואנס במקום קונצרטה בגלל שהוא אמר שהתחושות ריחוף עלולות להיות מקונצרטה. אני מתכנן לעזוב את הסיאליס ולהתחיל להשתמש בויאגרה יחד עם ויואנס אך אני דיי מתבייש לשאול את הנוירולוג שלי בקשר לזה. אני מרגיש יותר בנח עם הרופא משפחה אך אני לא רוצה לקבוע תור רק כדי לשאול את השאלות האלו. תוכלו לומר לי האם תקין להשתמש בכל אחד מהסטימולנטים האלו יחדיו?

 • + הוסף תגובה
מינון קונצרטה ד"ר גלעד חבצלת 24/01/2020 11:32
 • שלום! אשמח אם תוכל לציין מה משקלך וכמה קונצרטה אתה לוקח. נראה לי שתחושת ה״ריחוף״ היא עקב מינון נמוך של התרופה. אין מניעה להשתמש גם בויאגרה כי לא מדובר על אותו מנגנון.

 • + הוסף תגובה
מרשם לאדרל xr אילנה 21/01/2020 19:54
 • שלום. לבני בן ה 10 יש המלצה מפסיכיאטר לטיפול באדרל xr. הרופאת ילדים בדקה ומצאה שהתרופה לא קיימת בכללית. איך ניתן להשיג אותה?

 • + הוסף תגובה
אדרל XR ד"ר גלעד חבצלת 22/01/2020 10:30
 • אדרל XR קרוי גם אטנט XR . אכן לא ניתן להשיג אותו בכללית . צריך לקנות בבית מרקחת עם טופס 29ג ממומחה לקשב. מציע להתייעץ עם בית מרקחת שור טבנציק טל 035288818 או 033731999

 • + הוסף תגובה
מעבר מקונצרטה לויואנס משה 21/01/2020 19:22
 • בן 25, לקחתי קונצרטה 54 מג במשך תקופה של כמה חודשים, הקונצרטה עבדה מעולה, אבל היו תופעות לוואי שהשפיעו עלי די קשה מבחינת כאבי בטן ובעיות בשינה. שבוע שעבר הלכתי לנוירולוג אשר החליף לי סוג תרופה אל ויואנס 50 אותו אני לוקח מספר ימים. עד כה לויואנס אין תופעות לוואי, אבל מצד שני אני לא ממש מרגיש אותו נכנס או יוצא, אני כן מרגיש שהכדור עובד עלי אבל מרגיש שמשהו חסר, אולי הוא לא עובד וזה בדמיון שלי? אולי אני רגיל לתופעות שמסביב ככ? שקלתי לקחת יותר מה50, האם מותר לפתוח קפסולה ולבלוע אחת שלמה יחד עם חלק מאחרת? אולי זאת לא הבעיה בכלל? תודה רבה לכם.

 • + הוסף תגובה
ויואנס ד"ר גלעד חבצלת 22/01/2020 10:11
 • זה שאתה לא מרגיש תופעות לואי זה מעולה. אם אתה מרגיש שהכדור עובד אין צורך להעלות מינון. ניתן להעלות מינון על ידי המסה של התרופה במים נניח ב20 מ"ל ואז יש לך 10 מ"ג בכל 4 מל . תיקח קפסולה של 50 ותוסיף עוד תמיסה של 4 מ"ל מקפסולה נוספת.

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!