דלג לתוכן

טיפול קוגניטיבי התנהגותי בהפרעות קשב וריכוז (CBT for ADHD)

טיפול פסיכולוגי
2 דקות קריאה

טיפול קוגניטיבי התנהגותי בהפרעות קשב וריכוז מיועד לעזור לילדים ולמבוגרים המתמודדים עם ההפרעות הללו. מטרתו לסייע להם לגבש שגרת חיים המותאמת לקשייהם ולהפחית את המצוקה אשר עלולה להיגרם זאת כתוצאה מההפרעה.

טיפול קוגניטיבי התנהגותי בהפרעות קשב וריכוז - רקע

הפרעות קשב וריכוז נחלקות לשתי קבוצות מרכזיות:

• הפרעות קשב וריכוז ללא היפראקטיביות (ADD) - הפרעה המאופיינת בקשיים בקשב ובריכוז. הסובל מההפרעה נראה חולמני לעיתים, רגיש להסחות דעת, ומתקשה בתהליכי קבלת החלטות. בקרב ילדים יתכנו בנוסף קשיים ברכישות מיומנויות חברתיות ולימודיות.

• הפרעות קשב וריכוז עם היפראקטיביות (ADHD) - בהפרעה זו קיימים תסמיני ADD ובנוסף ישנם קשיים בדחיית סיפוקים, פעלתנות יתר ולעיתים גם תוקפנות. שילוב כלל הקשיים הללו הופך את התנהגות הפרט בלתי צפויה ואותו למועד לתסכולים.

הטיפול הקוגניטיבי התנהגותי בהפרעות קשב וריכוז פועל דרך שינוי דפוסי חשיבה שליליים הקשורים להפרעה, וכן דרך עיצוב התנהגויות אשר יקלו על ההתמודדות עמה. הטיפול ניתן הן למבוגרים והן לילדים ומתבצע על ידי פסיכולוגים. ההפניה לטיפול בדרך כלל ניתנת לאחר קבלת אבחנה. כאשר המאובחן הוא ילד, מומלץ לשלב במקביל גם הדרכת הורים אשר יכולה להקנות להורים כלים לסייע לילדם בסביבה המשפחתית.

טיפול קוגניטיבי התנהגותי בהפרעות קשב וריכוז - עיצוב מחודש של דפוסי חשיבה

במהלך ההתמודדות עם הפרעת קשב וריכוז עלולים להיווצר דפוסי חשיבה שליליים, והם המהווים את אחד מהמוקדים המרכזיים של טיפול קוגניטיבי התנהגותי בהפרעות קשב וריכוז. לעיתים קרובות, הפרעות קשב וריכוז מקשות על תפקודו של הפרט במגוון היבטים, כמו בתחום החברתי ובתחום הלימודי. בשל מצבים אלו עלולים להיווצר דפוסי חשיבה שליליים. למשל הכללת יתר, כדוגמת "אחרים תמיד טובים יותר ממני", או מחשבות כמו "הסיכוי שאצליח במשהו כל כך קטן, מה הטעם שאנסה?". כתוצאה ממחשבות כגון אלה האדם הופך פגיע יותר לתחושות של ייאוש, דיכאון וחרדות שונות, ובתוך כך עלולות לפגוע בתחושת הערך העצמי ובמוטיבציה להתגייס ולהתגבר על הקשיים. טיפול קוגניטיבי התנהגותי בהפרעות קשב וריכוז מבקש לבחון את תקפות המחשבות הללו ובכך לחזק את הפרט בהתמודדותו עם ההפרעה.

אחת הדרכים לכך במסגרת טיפול קוגניטיבי התנהגותי בהפרעות קשב וריכוז היא לימוד הפרט אודות אופי ההפרעה שלו. המטופל לומד להבין כי קשייו אינם קשורים לאינטליגנציה או לכישרון, אלא לתהליכים ספציפיים אשר פעמים רבות ניתן לעקוף אותם או לפצות עליהם. בהמשך לכך, הטיפול הקוגניטיבי התנהגותי בהפרעות קשב וריכוז מנחה את המטופל לסגל דפוסי חשיבה גמישים וחיוביים יותר כלפי כוחותיו ויכולותיו, למרות הקשיים.

טיפול קוגניטיבי התנהגותי בהפרעות קשב וריכוז - הקניית מיומנויות להתמודדות

אנשים רבים המתמודדים עם הפרעות קשב וריכוז מתאפיינים בקושי להתארגן סביב משימות. כך, הם עשויים לחכות לרגע האחרון עם ביצוע משימות, להקטין בחשיבותם של אתגרים ולקבל החלטות פזיזות. טיפול קוגניטיבי התנהגותי בהפרעות קשב וריכוז חותר לשכלול ולהעשרת תהליך החשיבה של המטופל באופן שישפר את מידת שיקול הדעת שהוא מפעיל ואת איכות הביצוע שלו בשטח. לשם כך טיפול קוגניטיבי התנהגותי בהפרעות קשב וריכוז מתמקד בלימוד מיומנויות שונות. ביניהן מיומנויות לפתרון בעיות, כמו גם מיומנויות לניהול זמנים, אשר לרוב כוללות עזרים חיצוניים, כגון תזכורות בטלפון הנייד או רישום מסודר ביומן. במסגרת הטיפול הקוגניטיבי התנהגותי בהפרעות קשב וריכוז אפשר גם להתאים את סביבת העבודה לאופי הקשיים. זה מתבצע, למשל, באמצעות הרחקת גירויים מפריעים (כגון טלוויזיה ומכשירים סלולריים), קביעת לו"ז מוגדר לעבודה, גיבוש תכנית תגמולים לפי הישגים ועבודה רציפה, וכיוצא באלה.
רופאים בתחום
ד"ר עופר זקס
ד"ר עופר זקס אורתופדיה
ד"ר יואל בקר
ד"ר יואל בקר יישור שיניים ולסתות (אורתודונטיה)
ד"ר בנימין רצקין
ד"ר בנימין רצקין רפואת שיניים

מאמרים בנושא טיפול קוגניטיבי התנהגותי בהפרעות קשב וריכוז

מפתיע: זמן מסך קשור רק מעט לבעיות התנהגות, ואף יש לו יתרונות
מפתיע: זמן מסך קשור רק מעט לבעיות התנהגות, ואף יש לו יתרונות
מערכת אינפומד מאת: מערכת אינפומד 20/10/2021

כמה נזק עושה המסך הקטן לילדים שלנו, אם בכלל? הרבה מחקרים בדקו זאת לאורך השנים, אך כעת עולות תשובות מפתיעות מאחד המח... לכתבה המלאה

חשיפה לזיהום אוויר בהיריון עלולה להשפיע על העובר
חשיפה לזיהום אוויר בהיריון עלולה להשפיע על העובר
מערכת אינפומד מאת: מערכת אינפומד 25/07/2021

חשיפה לזיהום אוויר במהלך ההיריון כבר נמצאה קשורה להשפעות על התפתחות העובר, אך מעט מחקרים נעשו על כך. איזה משלבי ההי... לכתבה המלאה

באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו