אספירין נגד סרטן: ההמלצות החדשות שאתם חייבים להכיר

הוא מוכר כבר שנים ארוכות כ"תרופת פלא" נגד שבץ, אך ממש לאחרונה נמצא כי הוא מסייע במניעת סרטן המעי הגס. אך רגע לפני שאתם רצים ליטול אספירין - יש כמה דברים שאתם חייבים לדעת על הסיכון שבנטילתו
כתבה פרסומית כתבת חסות


כולנו מכירים את האספירין כ"תרופת פלא" שניתנת כמעט אוטומטית לכל חולה עם סיכון מוגבר לקרישיות יתר. בשנים האחרונות אף התפרסמו מחקרים שמצאו כי היא מורידה את הסיכון לאוטם בשריר הלב, שבץ מוחי וסרטן. אך האם היא בטוחה כמו שהורגלנו לחשוב והאם כולם יכולים ליהנות מהיתרונות שלה?


קראו עוד: זהירות, משככי כאבים: כל האזהרות החדשות שאתם חייבים להכיר


אספירין, או בשמה המדעי חומצה אצטילסליצילית, היא תרופה ממשפחת ה-NSAID's, נוגדי דלקת שאינם סטרואידים, והיא קיימת מזה כ-80 שנה לטיפול בכאבים קלים, הורדת חום והקלה בתסמינים של דלקת. בשונה מתרופות אחרות מאותה משפחה, האספירין ידוע בכך שבמינון נמוך, "בייבי-אספירין" (80-100 מ"ג ליום), הוא מסייע במניעת היצמדות של טסיות ועצירת הגדילה של קרישים בדם, וכך מוריד את הסיכון לאוטם בשריר הלב ושבץ מוחי.


בשנה האחרונה התפרסמו מספר מחקרים שקראו להפסיק את השימוש באספירין בקרב אנשים ללא מחלות רקע, שכן הוא יעיל במניעה רק אצל אנשים שחוו אוטם בעבר, בטווח גילאים שבין 50-69 שנים, סובלים מטרשת עורקים ונוטלים את התרופה במשך 10 שנים לפחות. לפי המחקרים הללו אספירין מהווה "פלוס קטן בים של מינוסים גדולים", כלומר ההשפעה המיטיבה שלו כמעט ולא מורגשת בחולים עם מחלות רקע כמו יתר לחץ דם, סכרת ורמות גבוהות של כולסטרול. 


מחקר שבדק 14,646 אנשים ושפורסם ב"ירחון האגודה הרפואית האמריקאית" (JAMA) מצא שההשפעה האנטי דלקתית והאנטי אגרגנטית (נוגדת צימות טסיות) של האספירין אמנם מורידה את הסיכון לאוטם לבבי חוזר, אך היא כמעט ולא יעילה במניעה של אוטם ראשון. עובדה זו, בנוסף לעובדה  שתופעות הלוואי של אספירין כוללות דימום במערכת העיכול (בעיקר מכיב קיבה או כיב מעיים) ודימום במוח - גרמה בשנה שעברה ל-FDA להוציא אזהרה נגד נטילת אספירין באנשים בריאים ללא רקע קרדיאלי. אספירין: מהיום גם למניעה של סרטן?

למרות כל האמור לעיל, פאנל מומחים בארצות הברית קבע לאחרונה שאספירין היא תרופה בטוחה ויעילה לא רק במניעה של התקפי לב ושבץ מוחי, אלא גם במניעה של סרטן של מערכת העיכול, בעיקר של המעי הגס והרקטום. הנתונים בעולם המערבי מלמדים שמחלות קרדיו-וסקולריות (ביניהן אוטם בשריר הלב ושבץ מוחי) הן הסיבות המובילות למוות, כשמיד אחריהן נמצא סרטן המעי הגס. 


אספירין

אספירין. מפחית את הסיכון לאוטם בשריר הלב ושבץ מוחי


זוהי הפעם הראשונה שאספירין מוגדר כתרופה למניעה של סרטן, ויש לכך השפעות מרחיקות לכת עבור חולים שכבר נוטלים אספירין: מהיום לא רק שהם "מוגנים" בפני מחלות קרדיו-וסקולריות, אלא הם גם מוגנים בפני סוגים מסוימים של סרטן. לחולים שנמצאים בסיכון לשתי המחלות משמעות הדבר היא הפחתה בכמות התרופות שהם צורכים, פחות תופעות לוואי, יותר היענות לטיפול ובסופו של דבר - איכות חיים טובה יותר. חוקרים מהאגודה האמריקאית לחקר סרטן בירכו על פרסום המחקרים והוסיפו שלאספירין יש את הפוטנציאל להוריד את הסיכון לסוגי סרטן אחרים: סרטן השד, סרטן הוושט, סרטן ריאות וסרטן הקיבה.


קראו עוד: בחנו את עצמכם: האם אתם בסיכון מוגבר להתקף לב


יחד עם זאת, לא כולם מסכימים עם ההנחיות החדשות, והמתנגדים טוענים שיש שיטות טובות יותר ממתן כמעט חופשי של אספירין לכל דורש. לדבריהם, ניטור וטיפול ביתר לחץ-דם וסכרת וביצוע סריקות (screening) לסרטן החל מגיל 50 הן דרכים טובות ובטוחות יותר למנוע מחלות כלי דם וסרטן. בנוסף, על פי המחקרים שעליהם התבסס ה-FDA, יש ליטול אספירין לפחות חמש עד 10 שנים באופן יומיומי כדי ליהנות מההשפעות המיטיבות שלו. אונקולוגים מפחדים שחולים ימנעו מביצוע קולונוסקופיה על פי ההמלצות (אחת לשנה החל מגיל 50), מתוך אמונה שנטילת אספירין מגנה עליהם מפני סרטן המעי הגס, בטח כשהבדיקה עצמה כרוכה באי נעימות. אספירין: כך תיטלו אותו בצורה יעילה ובטוחה

צריך לזכור שלחברות התרופות יש אינטרס ברור שאספירין יוגדר כתרופה לכמה שיותר מחלות. כש-40% מהאמריקאים מעל גיל 50 נוטלים אספירין ורוכשים אותה כתרופת OTC (over the counter - שאינה דורשת מרשם רופא), ובהנחה שהמספר הזה צפוי לגדול עם כניסתן לתוקף של ההנחיות החדשות, מדובר בשוק שמגלגל מיליארדי דולרים בכל שנה בכל רחבי העולם.


כדי להיות בטוחים שאתם לא נוטלים את התרופה לשווא (וכך חושפים את עצמכם לתופעות לוואי מיותרות) - חובה להתייעץ עם רופא טרם התחלת הטיפול. הרופא יברר את ההיסטוריה הרפואית שלכם, את גורמי הסיכון ואת התוויות הנגד לנטילת אספירין, כולל בדיקה פיזיקלית לשלילת דימומים במערכת העיכול. 


יש לזכור שיעילותו המניעתית של אספירין נמדדת במספר מקרי התחלואה והתמותה שהטיפול מונע, בהשוואה למספר המטופלים שמפתחים תופעות לוואי משמעותיות (דימום במערכת העיכול ובמוח). טיפול קבוע באספירין אומנם מפחית את שיעור ההיארעות של התקף לב בכ-20%, אך באנשים בריאים בעלי סיכון נמוך לעבור אירוע לבבי, היחס עלות-תועלת הוא קטן, ויש לטפל בכ-1,500 אנשים על מנת למנוע אירוע לב אחד.


מי שכבר נוטל אספירין צריך לזכור שזוהי אינה "תרופת קסם" לכל המחלות, ויש לכלול אותה כחלק אינטגרלי בטיפול התרופתי שמותאם אישית לכל חולה: תרופות נוספות לטיפול ביתר לחץ-דם, סכרת ואיזון פרופיל השומנים בדם הן חשובות מאין כמוהן לשמירה על אורח חיים בריא ולצמצום הסיכון לכל מחלה, בכל גיל.פורומים ייעוץ תרופתי

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
חוסר סימטריה בפנים יכול לנבוע מבעית קרישית? רחל 18/01/2020 17:59
  • שלום רב, אני מאובחנת MTHFR , לעיתים בזמן מחלה כגון הצטננות, שפעת וכ"ו מתרחשת תופעה של חוסר סימטריה בפנים , בד"כ צד ימין פה שמוט כלפי מטה וגבה מורמת. כמו כן מלווה בכאבי ראש חזקים ואי יכולת לסבול אור. מה המלצתך לבדיקה וטיפול ?

  • + הוסף תגובה
קודיקל שולי 13/01/2020 17:05
  • אני אשה בריאה בדרך כלל.אתמול קיבלתי מרופא המשפחה מרשם לקודיקל עקב שיעול יבש. נאמר לי ליטול התרופה לפני השינה וכך עשיתי. במשך הלילה סבלתי מהפרעות דמויות פלפיטציה . האם עלי להפסיק הטיפול ? מהו הטיפול החלופי?

  • + הוסף תגובה
שימוש בתרופות גיורא 11/01/2020 23:31
  • האם מותר לקחת ארקוקסיה בזמן שלוקחים אנטיביוטיקה?

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!