דלג לתוכן

ניתוח לב פתוח (Cardiopulmonary bypass machine)

Cardiopulmonary bypass machine

מתאים לטיפול ב:

 • גידולי לב
 • התקף לב
 • פגם במחיצה הבין-פרוזדורית
 • דום לב
 • מיפרצת חדרי הלב
 • אוושה בלב
המומחים של Infomed מסבירים:
פיתוחה של מכונת לב-ריאה מהווה אחת מקפיצות הדרך הגדולות של הרפואה המודרנית. ניסיונות לפיתוח מחזור לב-ריאה מלאכותי התחילו לפני עשורים רבים. איש התעופה צ'רלס לינדברג (Charles Lindbergh) ביחד עם המנתח אלקסיס קרל (Alexis Carrel) הצליחו בשנות ה-30 של המאה הקודמת לבנות מכונה פרימיטיבית אשר בתנאי מעבדה ניתן היה לשחלף בה חמצן ובכך להחליף את הריאה האנושית.

ד"ר ג'ון גיבון (John Gibbon) היה הראשון (בשנת 1953) שהצליח לבצע ניתוח לב פתוח בעזרת מכונת לב-ריאה. בניתוח לב פתוח בוצעה סגירה של פגם במחיצה הבין-פרוזדורית בילדה בת 18, וכך לראשונה ניתן היה לבצע ניתוחים בתוך הלב עצמו לתיקון של מומי לב מלידה. בתחילה אב הטיפוס של המכונה היה מסורבל, כבד ומסובך לתפעול. המנגנונים השונים של המכונה גרמו לנזקים קשים במרכיבי הדם שגרמו לדימומים, ולצורך במקורות חיצוניים של מוצרי דם. עם השנים המכונה השתכללה באופן משמעותי, הפכה לנוחה לתפעול, בטוחה מאוד עם צמצום ניכר של הפגיעה במרכיבי הדם. כיום הפכה המכונה לכלי סטנדרטי המאפשר ניתוחי לב פתוח בילדים ובמבוגרים.

העיקרון של מכונת לב-ריאה פשוט יחסית. דם ורידי בלתי מחומצן מוצא מתוך הפרוזדור הימני לתוך מיכל איסוף. משם הוא מוזרם בעזרת משאבה לתוך מחמצן הפועל כריאה מלאכותית. במחמצן מוחלף פחמן דו-חמצני תמורת חמצן, ודם מחומצן מוחזר לגוף ישירות לאב העורקים ומשם לשאר איברי הגוף. המחמצן הנפוץ ביותר מורכב מממברנה עשויה פוליפרופילן (Polypropylene) עם מיקרופורות (Microporous) המפרידה בין הדם לבין גז עשיר בחמצן המוזרם למחמצן. הממברנה מאפשרת פעפוע (דיפוזיה) של חמצן לתוך הדם, ופעפוע אל מחוץ לדם של פחמן דו-חמצני.

מכונת הלב-ריאה המודרנית משוכללת ובעלת תפקידים נוספים. ראשית, הדם שנשפך בזמן הניתוח לב פתוח נאסף גם הוא למכונה ומוחזר מחומצן לחולה. בכך נשמר דמו של החולה ונחסך הצורך בעירוי דם חיצוני. שנית, בעזרת מחליף החום שצמוד למחמצן ניתן להוריד ולהעלות באופן מבוקר את טמפרטורת הגוף של החולה. בכך ניתן להוריד את תצרוכת החמצן של הלב ושל איברים חיוניים אחרים בזמן הניתוח לב פתוח, ולמנוע הינזקותם בניתוחים ארוכים. כמו כן יש במכונה חיבורים שונים המאפשרים מתן תרופות המגיעות ישירות ומיידית לזרם הדם של החולה.
כדי להתחיל את פעולת המכונה יש להפסיק את פעולת הקרישה של הדם. תהליך זה מתבצע בעזרת תרופה מעכבת קרישה הנקראת הפרין (Heparin). ללא עיכוב הקרישה, ייקרש דם החולה מיד במגע עם צינורות הפלסטיק השונים. לאחר מתן הפרין ניתן לחבר את החולה למכונה. בתמונה 1 ניתן לראות את הצינור המוחדר לפרוזדור הימני של הלב, ושממנו מוצא הדם הוורידי אל המכונה ואת הצינור המוחדר לאב העורקים, שדרכו מוחזר דם מחומצן לגוף החולה.

לאחר החיבור ניתן להפעיל את המכונה שבאופן הדרגתי תופעל במקום הלב והריאות.
במשך כל הניתוח לב פתוח המכונה מופעלת על ידי טכנאי מכונת לב-ריאה האחראי על פעילותה השוטפת. בכך מתאפשר למנתח להיות חופשי יותר ולהתרכז בתיקון הלב עצמו. בתמונה 2 ניתן לראות את המכונה וצינורות הפלסטיק השונים המחוברים לחולה בזמן הניתוח.

לאחר הניתוח פעילות הלב מוחזרת, ולאחר שהתכווצות הלב מאפשרת, ניתן לגמול באופן הדרגתי את החולה מן ההזדקקות למכונה, הלב והריאות חוזרים למלא את תפקידם הרגיל. מוציאים את הצינורות ומטפלים באמצעות תרופה הנקראת פרוטמין (Protamine) לשם סתירת ההפרין ותיקון תפקודי הקרישה של החולה.

ד"ר אהוד רענני

  רופאים בתחום

  רפואת שיניים
  ד"ר פבל ווסקובויניק
  5.0
  ( 5 חוות דעת )
  "טיפול מרגיע ,סובלני ומקצועי"
  קראו עליי עודלקביעת תור
  יילוד וגינקולוגיה, רפואת נשים
  ד"ר אביטל גלאובך רופאה מומחית ברפואה אסתטית , מומחית ברפואת נשים, פתולוגיה צוואר הרחם, פוריות
  קראו עליי עוד
  אלרגיה ואימונולוגיה
  פרופ' ארנון ברוידס מומחה ברפואת ילדים, אלרגיה ואימונולוגיה קלינית בילדים
  קראו עליי עוד

  המומחים של Infomed עונים על שאלות:

  מאמרים בנושא ניתוח לב פתוח

  שימו לב ללב
  שימו לב ללב
  ד"ר בן בן אברהם מאת: ד"ר בן בן אברהם 30/01/2024
  • חסות

  אי ספיקת לב היא מחלה שאם אינה מטופלת בזמן היא עלולה להוביל לתמותה. החדשות הטובות הן שטיפול מוקדם משפר משמעותית את ה... לכתבה המלאה

  להזין את העור בחורף דרך הצלחת
  להזין את העור בחורף דרך הצלחת
  איילת מריה מיטש, מערכת אינפומד מאת: איילת מריה מיטש, מערכת אינפומד 27/01/2014

  שומן מתקשר הרבה פעמים למשהו שיש להימנע ממנו כמה שאפשר. מסתבר שצריכת שומן נכונה יכולה להפוך אותנו לבריאים ויפים יותר... לכתבה המלאה

  באנר הצטרפות

  רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

  שווה לך להצטרף!
  youtube ערוץ הוידאו של
  Infomed
  הפייסבוק
  שלנו
  instagram האינסטגרם
  שלנו