דלג לתוכן

שבץ מוחי (Stroke)

שבץ מוחי, אירוע מוחי (Stroke) הפרעות שינה
7 דקות קריאה


שבץ מוחי מתרחש כאשר אספקת הדם אל עבר אחד מחלקי המוח שלך מופסקת או מופרעת באופן חמור, ועל ידי כך נמנעת מרקמת המוח אספקה חיונית של חמצן וחומרי הזנה. תוך מספר דקות מועט, תאי המוח מתחילים לגווע.Shutterstock |  Puwadol Jaturawutthichaiשבץ מוחי (מוגדר גם באמצעות אירוע מוחי )הינו מצב חירום רפואי, וטיפול מיידי בשבץ הינו חיוני ומכריע. טיפול מיידי בשבץ מוחי יכול לצמצם את מידת הנזק שייגרם למוח שלך ולמנוע את הסיבוכים האפשריים שלאחר השבץ המוחי.

החדשות הטובות הן כי ניתן לטפל בסיטואציה של שבץ מוחי. השיפור בשליטה על מרבית גורמי הסיכון להתפתחות שבץ מוחי – כגון לחץ דם גבוה, עישון וכולסטרול גבוה – הם כנראה המפתח לירידה זו.

סימפטומים

שימו לב לתסמינים מקדימים אלה של אירוע מוחי. במידה ואתם חושדים כי אתם או בן אדם אחר בסביבתכם עובר אירוע כזה:

קשיים בהליכה. במידה ואתה עובר שבץ מוחי, ייתכן ותמעד או שתחווה סחרחורת פתאומית, איבוד בשווי המשקל או איבוד הקואורדינציה. 

קשיים בדיבור. במידה ואתה עובר שבץ מוחי, ייתכן ודיבורך יהיה עילג או שלא יהיה באפשרותך למצוא את המילים המתאימות על מנת לתאר מה קורה לך (שכחת הלשון Aphasia). נסה לחזור על משפט פשוט כלשהו. במידה ואינך מסוגל לעשות זאת, ייתכן ואתה לוקה בשבץ מוחי. 

שיתוק או חוסר תחושה בצד אחד של הגוף. במידה ואתה עובר שבץ מוחי, ייתכן ותחוש באיבוד תחושה, חולשה או שיתוק בצד אחד של גופך. נסה להרים את שתי הידיים מעל לראשך בו זמנית. במידה ויד אחת מתחילה לצנוח בחזרה למטה, ייתכן ואתה לוקה בשבץ מוחי. 

קשיים בראייה. במידה ואתה עובר שבץ מוחי, ייתכן וראייתך תהיה לפתע מטושטשת, תיעלם לכמה רגעים, או שתראה כפול. 

כאבי ראש. כאב ראש המופיע לפתע וללא כל הודעה מוקדמת או הופעת כאבי ראש חריגים, אשר יכולים להיות מלווים בקישיון הצוואר, כאבים בפנים, כאבים בין שתי עיניך, הקאות פתאומיות או שינויים במצב התודעתי שלך, מצביעים לעיתים על כך כי לקית בשבץ מוחי.

לגבי מרבית בני האדם התסמין הראשון המבשר של הופעה אפשרית של אירוע מוחי הוא שבץ איסכמי חולף (TIA transient ischemic attack). שבץ איסכמי חולף הינה הפרעה זמנית של אספקת הדם אל עבר חלק אחד מן המוח שלך. 

התסמינים של שבץ איסכמי חולף זהים לתסמינים של שבץ מוחי, אולם הם נמשכים על פני פרק זמן קצר יותר – ממספר דקות ועד ל- 24 שעות – ואז הם נמוגים, מבלי להותיר נזק תמידי. ייתכן ותלקה ביותר מאשר שבץ איסכמי בודד חולף, והתסמינים המלווים כל אחד מן ההתקפים הללו יכולים להיות זהים או שונים מאחד למשנהו.

שבץ איסכמי חולף יכול להצביע על כך שהינך נמצא בסיכון מוגבר לעבור אירוע מוחי במלוא העוז. סביר יותר כי בני אדם אשר סבלו משבץ איסכמי חולף ילקו בשבץ מוחי מאשר בני אדם אשר לא עברו שבץ מעין זה.

יש לכם שאלות על שבץ מוחי? הכנסו לפורום טיפול בשבץ בעזרת נוירופידבק >

סיבות וגורמי סיכון

שבץ מוחי מתרחש כאשר ישנה בעיה בכמות הדם המסופקת אל המוח שלך. הגורם לשבץ מוחי מן מסוג הנפוץ – שבץ איסכמי ((ischemic strokeהוא אספקת דם מעטה מדי לעבר המוח. 

הגורם לסוג שבץ מוחי הנוסף – שבץ מדמם ((hemorrhagic strokeהוא הימצאות עודף דם בתוך הגולגולת שלך.

שבץ איסכמי ((ischemic stroke

כ- 80 אחוזים משבצי המוח הם שבצים איסכמיים. שבץ זה מתרחש כאשר העורקים של המוח שלך נהיים מוצרים או חסומים, וגורמים לצמצום ניכר באספקת הדם (איסכמיה Ischemia). 

דבר זה מונע מן המוח שלך אספקה סדירה של חמצן ושל חומרי הזנה, והתאים מתחילים למות בתוך דקות ספורות בלבד. 

סוגי השבץ האיסכמיים הנפוצים ביותר הם:

שבץ טרומבוטי (פקקת).
סוג זה של שבץ מתרחש כאשר קריש דם (Thrombus) נוצר באחד מן העורקים אשר אחראים לאספקת הדם אל עבר המחו שלך. קריש דם נוצר בדרך כלל באזורים אשר ניזוקו כתוצאה מטרשת העורקים – מחלה אשר בה העורקים נסתמים על ידי הצטברות של משקעים שומניים (פלאק). תהליך זה מתרחש בתוך אחד משני עורקי הראש
(kuh-ROT-id) הממוקמים באזור העורף שלך והאחראים על אספקת הדם למוח שלך, כמו גם בעורקים האחרים באזור העורף או מוח שלך. 

שבץ אמבולי (תסחיפי).
שבץ אמבולי מתרחש כאשר קריש דם או חלקיק אחר נוצרים בכלי דם הנמצא במרחק רב מן המוח שלך – בדרך כלל באזור הלב שלך – והם נסחפים באמצעות זרם הדם שלך ומתיישבים בכלי דם צר יותר הממוקם באזור המוח שלך. סוג זה של קריש דם מכונה תסחיף (embolus). מצב זה הינו בדרך כלל תוצאה של הפרעות בקצב הלב באחד משני חדרי הלב העליונים (פרפור חדרים). ההפרעות בקצב הלב יכולים להביא לידי בעיות באספקת הדם ולהיווצרות קרישי דם.

שבץ מוחי  מדמם ((hemorrhagic stroke

שבץ מוחי מדמם מתרחש כאשר אחד מכלי הדם הנמצאים במוח שלך מתחיל לדמם או להיקרע. דימומים אלה יכולים להיות תוצאה של מספר מצבים רפואיים אשר משפיעים על כלי הדם שלך, כמו לחץ דם גבוה שאינו מטופל (יתר לחץ דם) ומקומות חלשים בדפנות כלי הדם שלך (מפרצת). גורם פחות נפוץ לדימום הוא קריעה של כלי דם, מום או עיוות בכלי הדם (AMV arteriovenous malformation) – מעין הסתבכות של כלי דם דקי דופן, שהיא מצב מולד.
 
ישנם שני סוגים של שבץ מוחי מדמם:

דימום תוך מוחי.
בסוג זה של שבץ כלי דם הממוקם בתוך המוח מתפרץ וזורם אל עבר רקמת המוח הנמצאת מסביבו, תוך כדי פגיעה בתאי המוח. תאי המוח הממוקמים מעבר לדליפה אינם מקבלים אספקה סדירה של דם וגם הם נפגעים. 

יתר לחץ דם יכול לגרום במשך הזמן לסוג זה של שבץ מדמם. ככל שעובר הזמן, יתר לחץ הדם יכול לגרום לכלי דם קטנים הנמצאים במוח שלך להפוך לפריכים וחשופים יותר לסדקים וקרעים. 

דימום עכבישי.
בסוג זה של שבץ, הדימום מתחיל באחד מן העורקים הגדולים או באזור פני המוח והוא נשפך אל המרווח שבין המוח והגולגולת שלך. סוג זה של דימום מלווה בדרך כלל על ידי כאב ראש חזק מאוד המכה בפתאומיות. 

סוג זה של שבץ נגרם בדרך כלל על ידי התבקעות של מפרצת, אשר יכולה להתפתח במשך הזמן או להיות מולדת. לאחר הופעת הדימום, כלי הדם במוח שלך עלול להתרחב ולהתכווץ בצורה בלתי סדירה (ספאזם של העורקים vasospasm), אשר עלול לגרום לנזק בתאים על ידי צמצום נוסף של אספקת הדם אל עבר חלקים אחרים במוח שלך.

ישנם מספר גורמים אשר יכולים להעלות את רמת הסיכון שלך ללקות בשבץ מוחי. חלק מגורמים אלה יכול גם להגדיל את הסיכוי שלך ללקות בהתקף לב. 

גורמי הסיכון לעבור אירוע מוחי כוללים בין השאר:

- בני אדם בני 55 ומעלה 

- יתר לחץ דם – לחץ דם סיסטולי בערכים של 140 מילימטר כספית (mmHg)או למעלה מזה, או לחץ דם דיאסטולי בערכים של 90 מילימטר כספית (mm Hg)או למעלה מזה. 

- ערכי כולסטרול גבוהים – ערכי כולסטרול בערכים של 200 מיליגרם לדציליטר (mg/dL) או למעלה מזה. 

- עישון סיגריות.

- סוכרת.

- עודף משקל - מדד מסת גוף (BMI) בערכים של 30 או למעלה מזה.

- מחלות לב וכלי דם, הכוללות בניהן כשל לבבי, פגם לבבי, דלקת לבבית או הפרעות בקצב הלב. 

- שבץ קודם או שבץ איסכמי חולף (TIA transient ischemicattack). 

- ערכים גבוהים של הומו ציסטאין, סוג של חומצה אמינית, בדמך. 

- שימוש בגלולות למניעת היריון או טיפול הורמונאלי אחר.

גורמים נוספים אשר יכולים להעלות את רמת הסיכון שלך ללקות בשבץ מוחי כוללים צריכה מוגברת או מופרזת של משקאות אלכוהוליים והשימוש בסמים בלתי חוקיים כמו קוקאין.

למרות שאצל נשים ואצל גברים שיעור העוברים שבץ מוחי הוא זהה, נשים נוטות למות יותר משבץ מוחי מאשר גברים. בעלי עור כהה נוטים ללקות בשבץ מוחי יותר מאשר בני אדם ממוצאים אתניים אחרים.

אבחון ובדיקות

במידה ועברת בעבר שבץ מוחי או שבץ איסכמי חולף (TIA transient ischemic attack), או שאתה חושב כי אתה נמצא בקבוצת סיכון כלשהי לעבור אירוע מוחי, שוחח עם נוירולוג לגבי ביצוע בדיקות סריקה.

לפני תחילת הטיפול נגד שבץ מוחי, על הרופא המטפל בך לגלות מהו סוג השבץ בו לקית ועל איזה מבין אזורי המוח שלך הוא משפיע. גורמים אפשריים אחרים למצבך הרפואי, כגון גידול תוך מוחי, צריכים להישלל בטרם התחלת הטיפול.

הבדיקות הבאות הן בדיקות הסריקה הנפוצות ביותר היכולות לקבוע את רמת הסיכון שלך, אך הן גם יכולות לשמש כלי לאבחון במידה וכבר עברת בעבר שבץ מוחי:

- בדיקות גופניות.

- בדיקת אולטרה סאונד של עורק הראש. 

- תרשים של כלי הדם (ארטריוגרפיה Arteriography). 

- בדיקת CT. 

- בדיקת אולטרה סאונד של הלב (אקו לב ,  Echocardiography). 

סיבוכים אפשריים

בהתבסס על משך הזמן שבו המוח שלך סבל מחוסר אספקה של דם, שבץ מוחי יכול לגרום למגוון מוגבלויות שיכולות להיות על בסיס זמני ולעיתים אף על בסיס קבוע. 

הסיבוכים האפשריים עקב שבץ מוחי משתנים וזאת בהתאם לחלקי המוח שלך אשר נפגעו עקב השבץ. 

סיבוכים אלה כוללים בין השאר:

- שיתוק או אובדן יכולת תנועת השרירים.

- קשיים בדיבור או בבליעה.

- אובדן הזיכרון או בעיות בהבנה הכללית. 

- כאבים.

בני אדם אשר עברו אירוע מוחי הופכים לעיתים למרוחקים ופחות מעורים חברתית. ייתכן שהם יאבדו את היכולת שלהם לדאוג לעצמם וייתכן שיזדקקו לטיפול סיעודי על מנת לסייע להם בהיגיינה האישית שלהם ובמטלות היום היום לאחר שעברו את השבץ.

כמו במרבית המקרים של נזקים מוחיים, ההצלחה של הטיפול במגוון סיבוכים אלה משתנה מאדם לאדם.

טיפולים ותרופות

קבלת סיוע רפואי מיידי לאחר שלקית בשבץ המוחי הוא הכרחי ביותר. סוג הטיפול תלוי בסוג שבץ מוחי בו לקית.

שבץ איסכמי 

על מנת לטפל בשבץ איסכמי, על הרופאים לחדש במהירות האפשרית את אספקת הדם למוח שלך.

טיפול חרום בעזרת תרופות. טיפול בעזרת תרופות לעידוד קרישת הדם צריך להינתן תוך שלוש שעות מרגע הופעת התסמינים הראשונים לשבץ המוחי. טיפול מהיר לא רק שמגביר את סיכויי ההישרדות, אלא הוא גם יכול לסייע בצמצום כמות הסיבוכים היכולים להופיע כתוצאה מן השבץ המוחי. ייתכן ויתנו לך: אספירין (Aspirin)

טיפול ניתוחי או טיפולים אחרים. הרופא המטפל בך אולי ימליץ לך על הליך ניתוחי על מנת לפתוח עורק אשר חסום בחלקו או כולו על ידי משקעי פלאק. 

ניתוחים אלה כוללים בין השאר:

- פתיחה של העורק (CEA).

- התקנת תומכן רשתי עדין (stent) בתוך ההיצרות (CAS).

שבץ מדמם 

ייתכן וניתוח ישמש לטיפול בשבץ מדמם או על מנת למנוע את השבץ הבא. ההליכים הנפוצים ביותר הם – חיתוך המפרצת (Aneurysm clipping) והסרת כלי דם מעוותים (AMV) אינם נטולי סיכון. 

הרופא המטפל בך יכול להמליץ על אחד משני הליכים אלה במידה ואתה נמצא בסיכון מוגבר להופעת מפרצת או קריעת כלי דם:

- חיתוך המפרצת (Aneurysm clipping).

- כריכה או קשירה (חסימת המפרצת).

- הסרה של כלי הדם המעוותים.

מניעה

המודעות לגורמי הסיכון ואימוץ של אורח חיים בריא הם הצעדים הנכונים ביותר אותם תוכל לנקוט על מנת למנוע ממך לעבור שבץ מוחי.

ניהול אורח חיים בריא כולל:

- טיפול בלחץ דם גבוה (יתר לחץ דם). 

- צמצום צריכה של מזונות עתירי כולסטרול ועתירי שומן. 

- הימנעות תעשן. 

- טיפול בסוכרת. 

- שמירה על משקל גוף תקין. 

- ביצוע פעילות גופנית על בסיס קבוע. 

- טיפול בלחץ נפשי. 

- צריכת משקאות אלכוהוליים בצורה מתונה, אם בכלל. 

- הימנעות משימוש בסמים בלתי חוקיים.

- שמירה על תפריט מאוזן ובריא.

תרופות למניעה

במידה ועברת שבץ מוחי אסכימטי, ייתכן והרופא המטפל בך ימליץ לך על נטילת תרופות על מנת לצמצם את הסכנה שתלקה בשבץ איסכמי חולף (TIA transient ischemic attack). 

במידה והטיפול באספירין אינו מונע ממך ללקות בשבץ איסכמי חולף (TIA transient ischemic attack) או שאין באפשרותך ליטול אספירין, הרופא המטפל בך יוכל לרשום לך תרופה אחרת לדילול הדם כגון clopidogrel (Plavix).

רופאים בתחום
פרופ' סמי ניטצקי
פרופ' סמי ניטצקי כירורגיה
פרופ' יוסף שמש
פרופ' יוסף שמש קרדיולוגיה
פרופ' יעקב שניידרמן
פרופ' יעקב שניידרמן כירורגיה
הצטרפו לניוזלטר השבועי של אינפומד

שאלות ותשובות

מאמרים בנושא שבץ מוחי

פורסמו קווים מנחים למניעת מחלות לב אצל נשים
פורסמו קווים מנחים למניעת מחלות לב אצל נשים
מערכת אינפומד מאת: מערכת אינפומד 16/02/2004

פורסמו קווים מנחים למניעת מחלות לב אצל נשים לכתבה המלאה

ניתוח מעקפים עלול לגרום לבעיות ארוכות טווח בתפקוד המוח
ניתוח מעקפים עלול לגרום לבעיות ארוכות טווח בתפקוד המוח
מערכת אינפומד מאת: מערכת אינפומד 13/02/2001

ניתוח מעקפים עלול לגרום לבעיות ארוכות טווח בתפקוד המוח לכתבה המלאה

שאלות מתוך פורום טיפולי קנאביס בילדים

בניהולו של ד"ר ורוניקה צ'רנוחה
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו