דלג לתוכן

שבץ מוחי

אירוע מוחי | Stroke
המומחים של Infomed מסבירים:


שבץ מוחי מתרחש כאשר אספקת הדם אל עבר אחד מחלקי המוח שלך מופסקת או מופרעת באופן חמור, ועל ידי כך נמנעת מרקמת המוח אספקה חיונית של חמצן וחומרי הזנה. תוך מספר דקות מועט, תאי המוח מתחילים לגווע.Shutterstock |  Puwadol Jaturawutthichaiשבץ מוחי (מוגדר גם באמצעות אירוע מוחי )הינו מצב חירום רפואי, וטיפול מיידי בשבץ הינו חיוני ומכריע. טיפול מיידי בשבץ מוחי יכול לצמצם את מידת הנזק שייגרם למוח שלך ולמנוע את הסיבוכים האפשריים שלאחר השבץ המוחי.

החדשות הטובות הן כי ניתן לטפל בסיטואציה של שבץ מוחי. השיפור בשליטה על מרבית גורמי הסיכון להתפתחות שבץ מוחי – כגון לחץ דם גבוה, עישון וכולסטרול גבוה – הם כנראה המפתח לירידה זו.

 • סימפטומים

  שימו לב לתסמינים מקדימים אלה של אירוע מוחי. במידה ואתם חושדים כי אתם או בן אדם אחר בסביבתכם עובר אירוע כזה:

  קשיים בהליכה. במידה ואתה עובר שבץ מוחי, ייתכן ותמעד או שתחווה סחרחורת פתאומית, איבוד בשווי המשקל או איבוד הקואורדינציה. 

  קשיים בדיבור. במידה ואתה עובר שבץ מוחי, ייתכן ודיבורך יהיה עילג או שלא יהיה באפשרותך למצוא את המילים המתאימות על מנת לתאר מה קורה לך (שכחת הלשון Aphasia). נסה לחזור על משפט פשוט כלשהו. במידה ואינך מסוגל לעשות זאת, ייתכן ואתה לוקה בשבץ מוחי. 

  שיתוק או חוסר תחושה בצד אחד של הגוף. במידה ואתה עובר שבץ מוחי, ייתכן ותחוש באיבוד תחושה, חולשה או שיתוק בצד אחד של גופך. נסה להרים את שתי הידיים מעל לראשך בו זמנית. במידה ויד אחת מתחילה לצנוח בחזרה למטה, ייתכן ואתה לוקה בשבץ מוחי. 

  קשיים בראייה. במידה ואתה עובר שבץ מוחי, ייתכן וראייתך תהיה לפתע מטושטשת, תיעלם לכמה רגעים, או שתראה כפול. 

  כאבי ראש. כאב ראש המופיע לפתע וללא כל הודעה מוקדמת או הופעת כאבי ראש חריגים, אשר יכולים להיות מלווים בקישיון הצוואר, כאבים בפנים, כאבים בין שתי עיניך, הקאות פתאומיות או שינויים במצב התודעתי שלך, מצביעים לעיתים על כך כי לקית בשבץ מוחי.

  לגבי מרבית בני האדם התסמין הראשון המבשר של הופעה אפשרית של אירוע מוחי הוא שבץ איסכמי חולף (TIA transient ischemic attack). שבץ איסכמי חולף הינה הפרעה זמנית של אספקת הדם אל עבר חלק אחד מן המוח שלך. 

  התסמינים של שבץ איסכמי חולף זהים לתסמינים של שבץ מוחי, אולם הם נמשכים על פני פרק זמן קצר יותר – ממספר דקות ועד ל- 24 שעות – ואז הם נמוגים, מבלי להותיר נזק תמידי. ייתכן ותלקה ביותר מאשר שבץ איסכמי בודד חולף, והתסמינים המלווים כל אחד מן ההתקפים הללו יכולים להיות זהים או שונים מאחד למשנהו.

  שבץ איסכמי חולף יכול להצביע על כך שהינך נמצא בסיכון מוגבר לעבור אירוע מוחי במלוא העוז. סביר יותר כי בני אדם אשר סבלו משבץ איסכמי חולף ילקו בשבץ מוחי מאשר בני אדם אשר לא עברו שבץ מעין זה.

  יש לכם שאלות על שבץ מוחי? הכנסו לפורום טיפול בשבץ בעזרת נוירופידבק >

המומחים שלנו לנוירולוגיה וקרדיולוגיה

נוירולוגיה
ד"ר שאול סטיר פסיכיאטר מומחה, נותן חוות דעת משפטית ונוירולוג מומחה.
קראו עליי עוד
נוירולוגיה
ד"ר ורד ליבנה
5.0
( 7 חוות דעת )
"לדר' ליבנה הגענו בהמלצת רופא המשפחה לאחר שהיה בהרצאה של דר' ליבנה לרופאים בקהילה. הרופאה הקדישה לי ולביתי (בת 18) את כל הזמן הנחוץ (כמעט שעה), בדקה את כל המסמכים שהבאנו עוד בזמן הביקור, הפנתה את ביתי לעוד בדיקה נוספת - מבחן MOXO (לא כלול בסל) ונתנה לנו את המייל הפרטי שנשלח לה את תוצאות הבדיקה בשביל שתפענח אותה. עוד אציין שבהמשך גם קיבלנו הקלות למבחן הפסיכומטרי. אני רוצה להודות לדר' ליבנה וממליץ עליה בחום."
קראו עליי עוד
נוירולוגיה
ד"ר יהודה ספקוטי
5.0
( 3 חוות דעת )
"דר יהודה ספוקטי הור רופא מקצועי , עם רגישות גבוהה נותן הרגשה טובה מאד זמין לכל דבר ממליצה בחום עליו."
קראו עליי עוד
לכל המומחים שלנו לנוירולוגיה וקרדיולוגיה>

המומחים של Infomed עונים על שאלות:

מאמרים בנושא שבץ מוחי

להזין את העור בחורף דרך הצלחת
להזין את העור בחורף דרך הצלחת
איילת מריה מיטש, מערכת אינפומד מאת: איילת מריה מיטש, מערכת אינפומד 27/01/2014

שומן מתקשר הרבה פעמים למשהו שיש להימנע ממנו כמה שאפשר. מסתבר שצריכת שומן נכונה יכולה להפוך אותנו לבריאים ויפים יותר... לכתבה המלאה

חלק מחולי קוביד-19 נמצאים בסיכון גבוה יותר לדימום
חלק מחולי קוביד-19 נמצאים בסיכון גבוה יותר לדימום
מערכת אינפומד מאת: מערכת אינפומד 23/02/2021

קרישיות יתר היא סיבוך ידוע ומוכר בחולי קוביד-19. אולם, מחקר שיצא לאחרונה גילה כי חולים אלה עלולים לסבול גם מתופעה ה... לכתבה המלאה

שאלות מתוך פורום טיפולי קנאביס בילדים

בניהולו של ד"ר ורוניקה צ'רנוחה
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו