עלולה לגרום לסכנת חיים: כל המידע על אלרגיה למזון

כ-4% מהאוכלוסייה סובלים מאלרגיה למזון, כאשר אצל ילדים מתחת לגיל חמש האחוזים גבוהים אף יותר. ממה היא נגרמת, כיצד ניתן להבדיל בינה לבין אי סבילות למזון ומה ניתן לעשות?

כתבה פרסומית כתבת חסות
תקציר מושמע של הכתבה:


תאריך עדכון: 14/04/2016

אלרגיה למזון היא תגובה חריגה של מערכת החיסון לחלבון מסוים במזון, אותו מכנים בשפה המקצועית אלרגן. הדבר שונה מתגובות אחרות למזון, אשר אינן מתווכות על ידי מערכת החיסון (למשל אי סבילות ללקטוז, צרבת או הרעלת מזון). 6%-8% מהילדים מתחת לגיל חמש ו-3%-4% מהמבוגרים סובלים מאלרגיה למזון.


מהי אלרגיה קלאסית למזון? 

אלרגיה קלאסית למזון מתרחשת כאשר נוגדנים מסוג IgE מתפתחים בתגובה לחלבון מסוים במזון. בפעם הבאה שאותו אדם ייחשף לאותו החלבון, הנוגדנים שהתפתחו יקשרו אליו – מה שיוביל לשחרור כימיקלים אשר יגרמו לתסמיני התגובה האלרגית. תגובה זו מתרחשת במהירות יחסית, תוך דקות בודדות עד שעתיים מהחשיפה.


מהם התסמינים בעת אלרגיה למזון? 

התסמינים יכולים להיות קלים מאוד או קשים ואף מסכני חיים. ייתכן שוני בין התגובות בחשיפות שונות של אותו אדם לאותו המזון: אצל חלק מהאנשים התגובה בחשיפות הבאות, לאותו אלרגן, תלך ותחמיר, ואצל אחרים לא יהיה שינוי.


בין התסמינים האופייניים לתגובה אלרגית: עור- גרד, אדמומיות, פריחת סרפדת (אורטיקריה) או בצקת; עיניים- גרד, דמעת או אודם; אף - התעטשויות או נזלת; פה - נפיחות בלשון או טעם מתכתי; גרון וריאות - קושי בהכנסת או הוצאת אוויר, שיעול, לחץ בחזה, צפצופים, צרידות או תחושת חנק; לב - חולשה, עלפון, שינוי בקצב הלב או תת לחץ דם; מערכת עיכול - בחילה, הקאה, כאבי בטן או שלשולים; מערכת העצבים - חרדה או בלבול.


בנוסף עלולה להתרחש תגובה אלרגית הנקראת אנפליקסיס. זוהי התגובה האלרגית הקשה ביותר, הגורמת לתסמינים מסכני חיים: קושי בנשימה, נפיחות בגרון ובלשון, הפרעות בקצב הלב, תת לחץ דם ודום לב. לרוב היא מתרחשת תוך שעה מהחשיפה לאלרגן. 


אנפליקסיס היא מצב חירום והטיפול הוא זריקת אפינפרין (אדרנלין). לכן אנשים בעלי אלרגיה קשה ידועה צריכים לשאת איתם תמיד מזרק אפינפרין (אפיפן) למקרה ותתרחש חשיפה בלתי מתוכננת לאלרגן.


אלרגיה למזון: התסמינים יכולים להיות קלים מאוד או קשים ואף מסכני חיים


מהי אלרגיה למזון שאינה קלאסית? 

כאשר התגובה לאלרגן לא מתרחשת בתיווך נוגדני IgE. התסמינים יופיעו לאט יותר ויישארו זמן רב יותר. הביטוי לרוב מוגבל למערכת העיכול: הקאות, שלשולים, כאבי בטן או דם בצואה.


מתי יש לפנות לרופא? 

לפעמים קשה לומר האם מדובר באלרגיה אמתית למזון או רק אי סבילות. מומלץ לפנות לגורם רפואי אם לאחר האוכל הופיע אחד מהתסמינים הבאים: בחילה/הקאה, כאבי בטן או שלשול (בעיקר אם יש דם או ריר בצואה), גרד, פריחה, אדמומיות על העור, הופעת נפיחות בפנים או בגרון, שיעול או קושי בנשימה, עלפון.


כיצד מאבחנים אלרגיה למזון? 

אם עולה חשד לאלרגיה למזון, ניתן לעשות מספר בדיקות על מנת לאשר או לשלול את האבחנה, כולן בהפניית הרופא המטפל או אלרגולוג (רופא מומחה לאלרגיה).


תבחין עורי לאלרגיה 

הבדיקה מתבצעת על ידי אלרגולוג ובמהלכה מוזרק החומר החשוד כאלרגן בכמות מזערית אל מתחת לעור. אם קיימת רגישות יתר אצל הנבדק, היא תתבטא בתגובה מקומית. הבדיקה מתבצעת על עור נקי על פני האמה או הגב ואינה נחשבת לכואבת. על פי התגובה העורית, יקבע המומחה את האבחנה.


בדיקות דם 

ישנה אפשרות לבצע בדיקות דם אשר יכולות לסייע בקביעת האבחנה. יש צורך להיוועץ באלרגולוג על מנת לנתח את משמעות התוצאות.


דיאטת אלימינציה 

כשמה כן היא, המטופל נמנע לחלוטין מצריכת המאכל בו חושדים למשך תקופה מסוימת. אחר כך מחזירים את המאכל לתפריט וכך מבודדים ובוחנים את השפעתו. יש לעשות זאת בהנחיית רופא או דיאטן בלבד, זאת כיוון שהוצאת קבוצת מאכלים מסוימת מהתפריט עלולה לגרום לחסרים משמעותיים ולתחלואה, בעיקר בתינוקות וילדים.


יומן תזונה 

מאפשר למטפל מעקב אחרי כל מאכל/משקה ועוזר באיתור המאכל הבעייתי.


מבחן תיגר למזון 

ישנה אפשרות של חשיפה איטית ומבוקרת למזון החשוד, בכמויות הולכות ועולות, בנוכחות פיקוח רפואי, כמובן. מבחן זה יעשה אם הסיפור הקליני אינו ברור ותבחיני האלרגיה לא סיפקו תשובה או במקרה בו יש סיבה לחשוב שייתכן והאלרגיה חלפה.


מהי אלרגיה לחלבון החלב? 

זהו סוג של אלרגיה למזון. שכיחותה עומדת על 2%-3% בקרב תינוקות, ואצל מחצית מהם היא תחלוף עד גיל שנה, כאשר עד גיל שלוש שנים רוב התינוקות לא יסבלו ממנה. באלו שהאלרגיה שלהם לחלב הינה קלאסית (מתווכחת IgE) הדבר ייארך זמן רב יותר.


הביטוי השכיח ביותר של אלרגיה לחלב הוא הופעת דם בצואת התינוק בחודשים הראשונים לחייו, אך היא עשויה להתבטא גם כשלשולים, הקאות וחוסר עליה במשקל.


אצל תינוק הניזון מתמ"ל (תחליף חלב) יש לעבור לתמ"ל של חלבון מפורק, כאשר בהמשך ניתן לעשות ניסיון הדרגתי ומבוקר לחזור לתמ"ל על בסיס חלב.


אלרגיה לחלבון חלב פרה יכולה להופיע גם אצל תינוקות יונקים, אם אימם צורכת מוצרי חלב. בשל היתרונות הרבים של חלב אם, ההמלצה תהיה להמשיך להיניק ושהאם תמנע מצריכת מוצרי חלב. 


חשוב להדגיש כי כדי לקבוע אבחנה של אלרגיה לחלב יש להיוועץ בגורם רפואי ואין לבצע שינויי תזונה ללא הנחיה. שינוי תזונה בגיל זה צריך להיעשות בצורה מושכלת ומבוקרת על מנת למנוע חוסרים ונזק.פורומים, אלרגיה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
אלרגיה לעצי ברוש וזית מיכל 10/12/2019 00:30
  • שלום, בהמשך לשאלתי, כתבת שלא ידוע לך על מסנן אלרגנים לאלרגיה לברוש וזית. רציתי רק להבין: יש לי מסנן אלרגנים של חברה מאוד טובה ומוכרת. לא רציתי המלצה לחברה.. אבל האם מסנני אלרגיה שהם של חברות טובות מסוגלים בכלל לסנן אבקנים של ברוש וזית? או שהם טובים רק לאבק? תודה מראש

  • + הוסף תגובה
אלרגיה אמלגם דני 08/12/2019 11:55
  • שלום.רציתי לדעת האם יתכן שאני אלרגי לסתימות אמלגם? אני מגיל קטן סובל מטיקים וגם מגיל קטן יש לי סתימות אמלגם,אני חושד בזה כי יש לי עוד כמה אחים שיש להם טיקים ויש להם סתימות אמלגם לעומת שני אחים שאין להם את הסתימות הללו ואין להם טיקים.האם יכול להיות סיכוי שהטיקים נובעים מזה? איך ניתן לבדוק זאת? תודה מראש

  • + הוסף תגובה
לכולם כמעט יש סתימות אמלגם ...אז אין קשר .... ד"ר קובי שדה 08/12/2019 12:28
המשך דני 08/12/2019 12:51
  • תודה על התשובה...הבנתי שחלק קטן מהאוכלוסיה אלרגיים לאמלגם..איך האלרגיה הזאת באה לידי ביטוי? תודה מראש.

  • + הוסף תגובה
בבעיות בחניכיים וחלל הפה ד"ר קובי שדה 09/12/2019 01:59
בדיקת תגר מטכולין אא 04/12/2019 15:24
  • שלום ד״ר, אני סובלת מקושי בנשימה כבר 8 חודשים. הקושי בנשימה החל במהלך ההריון ונשאר גם לאחר הלידה. עברתי מבחן תגר ויצא חיובי הרופא שלי חשב די בוודאות שהתסמינים הקלינים לא מתאימים לאסטמה - אני מרגישה שחסר לי אוויר בגוף, לעיתים לוקחת נשימה עמוקות תוך השיענות קדימה או מפהקת כדי להכניס אוויר. הקושי לא מתגבר במהלך שיעור פילאטיס (זה הספורט שאני עושה) אני לא מתעוררת בלילה מהתסמינים האלו. האם בדיקת תגר מזהה שיש הייוצרות של דרכי הנשימה העליונות רק בהקשר של אסתמה או שיכולות להיות מחלות אחרות שגורמות לזה? (לדוגמא גידול שפיר או משהו אחר שמקשה על הנשימה) איך יודעים האם הבדיקה מתאימה לאסתמה או בעיה אחרת שעדיין לו זוהתה? אני בן 31 בחיים לא חוויתי קשיי נשימה ולא הייתי מאובחנת כאסמטית. תודה

  • + הוסף תגובה
בדיקה ד"ר קובי שדה 08/12/2019 02:00
  • התגר עם מטכולין מאבחן רק האם יש רגישות יתר של דרכי הנשימה לא אסתמה ולא כל בעיה אחרת. את מוזמנת לבירור במרפאתי

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!