מה גורם לבחילות והקאות בהריון? כל הסיבות – והטיפולים

שליה גדולה, נטייה גנטית ואפילו עובר ממין נקבה. כולם, כך משערים, עלולים לגרום לבחילות והקאות בהריון בדרגות חומרה שונות. מה ניתן לעשות כדי להקל עליהן? מדריך
כתבה פרסומית כתבת חסות


הן מוכרות בשם "בחילות בוקר", למרות שתופעת הבחילות וההקאות בהריון עשויה להתרחש בכל אחת משעות היום, וישנן נשים שאצלן היא מתרחשת דווקא בשעות הלילה. מדובר במצב שכיח מאוד, שעלול להשפיע על כ-70% ועד 85% מהנשים ההרות. הבחילות וההקאות בהריון משפיעות על נשים שונות בצורה שונה: יש שסובלות מהן בצורה קלה ונסבלת, ויש שעלולות לסבול מבחילות והקאות מרובות ומתחושת אי נוחות קשה עקב כך.


בחילות והקאות בהריון מתחילות בדרך כלל בין השבוע הרביעי לשבוע התשיעי של ההריון, כאשר לרוב הן חמורות יותר בין השבוע השביעי לשבוע ה-12. אצל מרבית הנשים המצב משתפר ובחילות הבוקר מתחילות להיעלם בין השבוע ה-12 לשבוע ה-16, אך בקרב חלק מהנשים בחילות והקאות בהריון יימשכו מספר שבועות או חודשים, ויש גם כאלו שיסבלו מהן במהלך כל תקופת ההריון.


קראי עוד: המדריך המלא: כך תוכלי להקל על בחילות בהריון


לא לגמרי ברור מהם הגורמים לבחילות בוקר וההקאות שמתלוות אליהן פעמים רבות. ההשערה הרווחת היא שהגורם נמצא בשליה. לכן, בחילות בוקר חמורות יותר בהריון עם תאומים, כלומר כאשר יש ברחם נוכחות של שתי שיליות עבור שני עוברים. סיבה נוספת שתומכת בהשערה זו היא שבחילות בוקר קשות יותר אצל נשים שיש להן שליה גדולה במיוחד.


גורמים נוספים שיכולים להשפיע על בחילות והקאות בהריון הם נטייה גנטית, כלומר בחילות והקאות בהריון אצל האם (הסבתא לעתיד), הופעת תופעת הייפראמזיס גרבידרום ("הקאת יתר")  בהריון או בהריונות קודמים ונשיאת עובר ממין נקבה.


בנוסף, רמת ההורמונים הגבוהה בהריון עשויה לגרום להאטה של תהליכי העיכול. דבר זה עלול לגרום לתופעות כגון צרבת, ריפלוקס (מחלת ההחזר הוושטי, מצב בו המזון "עולה" בחזרה מהקיבה לוושט) וכן הפרעה בעיכול, אשר עלולה לגרום לבחילות והקאות. כמו כן, זיהום במעי, שנגרם על ידי חיידק הליקובקטר פילורי, עלול להחמיר או לבוא לידי ביטוי כמו בחילות בוקר. אולם חשוב להדגיש כי זיהום זה לא תמיד נמצא אצל נשים הרות שסובלות מבחילות בוקר.


בחילות בוקר: לפחות 70% מהנשים ההרות סובלות מהן


בכל מקרה, בחילות והקאות בהריון הוא מצב שניתן להתמודד עמו. להלן מספר המלצות כיצד לעשות זאת:


1.את לא צריכה לסבול

זכרי כי אינך לבד, שכן בחילות הבוקר מופיעות אצל רוב הנשים ההרות, אם כי ישנם הבדלים בחומרת התופעות בין אישה לאישה. אין צורך שתסבלי: התייעצי עם רופא הנשים שימליץ לך על דרכים אפשריות להתמודדות עם הבעיה. בנוסף, השתדלי לנוח ככל שתוכלי.


2.שתפי אחרים בתחושותייך

תחושות של דיכאון, בידוד ותסכול נפוצות מאוד. נסי לשתף אחרים בתחושותייך ומצאי את מי שמוכן להקשיב ולעזור. זהו חלק חשוב מאוד בשיפור ההרגשה שלך.


אם ישנם סביבך אנשים שאומרים לך ש"הכול בראש שלך" – דעי כי הם טועים וכי התגובות שלהם עלולות להלחיץ אותך או לדכא אותך. אם ניתן, נסי להסביר להם שהתסמינים שאת חווה הם אמיתיים ושכיחים ושהם משפיעים מאוד על איכות חייך בעת הזו. עודדי אותם לקרוא כאן על מנת שיבינו טוב יותר את מצבך.


3.התייעצי עם הרופא שלך

שימי לב: בחילות עם או בלי הקאות בהריון עלולות להיות קשורות למצבים רפואיים שונים, מלבד בחילות בוקר. התייעצי עם הרופא שלך על מנת לשלול את אותן סיבות.


4.אכלי כמויות קטנות והימנעי מאלכוהול

אכלי ושתי כמויות קטנות ובתדירות גבוהה, בכל שעה או שעתיים. השתדלי שלא לערבב אכילה ושתייה ביחד. שתי נוזלים 20 עד 30 דקות לפני או אחרי האוכל. למידע נוסף על תזונה ואורח חיים למניעת בחילות והקאות. הימנעי לחלוטין מאלכוהול.


הבשורה הטובה: תופעת בחילות הבוקר בהריון מוכרת ככזו הקשורה בדרך כלל ללידת תינוקות בריאים.


קראי עוד: בחילות בהריון: מה רפואה סינית ממליצה לעשות נגדן


פורומים הריון ולידה

פורום הריון ולידה באינפומד. כל השאלות והתשובות על הריון ולידה מחשבון ביוץ, הריון, שבועות הריון, דולה, בדיקת הריון, קורס הכנה ללידה, בדיקות הריון, רעלת הריון, לידה טבעית, בחילות בהריון

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
עצמות ארוכות קצרות מימי 19/10/2017 13:00
 • שלום,לחוצה מאוד ואובדת עצות. שבוע 34 פלוס 6. החל מהסקירה המאוחרת מגמת ירידה בכל האחוזונים של העצמות הארוכות לאחוזון 3. רדיוס באחוזון נמוך מ-3. כל שאר המדדים תקינים. בייעוץ גנטי הומלץ על דיקור מי שפיר מאוחר וציפ גנטי. ביצעתי הרמוני בתחילת ההריון לשלילת תסמונת דאון. הבדיקה יצאה תקינה. הראש לא גדול, אין מצח בולט, זרימות דם תקינות. כל העובר באחוזון 16. מה הסיכוי שאכן יש בעיית שלד בעובר? ומאחר ונאמר לנו שלאור שאר המדדים אכונדופלזיה לא סבירה במקרה שלנו- מה בדיקת מי שפיר וציפ כן יוכלו לאתר בהקשר של עצמות ארוכות קצרות בלבד? תודה רבה.

 • + הוסף תגובה
מה קרה בסוף? לי 26/06/2018 15:37
 • מחפשת להתעודד כי אני כרגע עם סיפור דומה היא הילד/ילדה בריא?

 • + הוסף תגובה
ואיתך מה קרה בסוף? שרית 08/08/2018 16:33
עוד לא ילדתי בערת השם מקווה לטוב לי 12/08/2018 11:13
 • עדיין יש פער בכל העצמות הארוכות של 4 או 5 שבועות. מה הסיפור אצלך?

 • + הוסף תגובה
בפנים שרית 12/08/2018 15:46
 • היה לי פער של שבוע שאחרי סקירה נוספת עלה לשבועיים יום חמישי יש לי עוד סקירה אני מקווה שזה יצמצם קבעו לי גם בדיקת מי שפיר עם צ'יפ עשית את זה? מה הם אומרים על הפער? כי אצלי הם אומרים אי אפשר לדעת מה יש בלי עוד בדיקות

 • + הוסף תגובה
איפה הפער לי 12/08/2018 15:54
 • האם בכל העצמות הארוכות (4) אצלי זה התחיל בשבועיים ואחרי 3 שבועות זה גדל ל4 שבועות ואחרי עוד 5 שבועות זה כבר פער של 5 שבועות. לא עשיתי ציפ גנטי כי אני לא מתכננת לבצע הפלה בכל מקרה אז חבל על הסיכונים שבדיקור. כרגע שבוע 33 ומחכה ללידה ובשורות טובות.

 • + הוסף תגובה
אצלי אז זה שונה שרית 12/08/2018 15:59
 • אני סה"כ בשבוע 20 עכשיו אז בגלל זה ניראה לי הפער יותר משמעותי לתינוק כי הוא מאוד קטן ועכשיו הוא עדיין מפתח את האיברים אמרו לי שבשבועות תמתקדמים שזה קורה זה פחות קריטי אני ממש לא רוצה לעשות את הדיקור הזה אבל הם אמרו שאם התוצאות ביום חמישי לא יראו שיפור זה יהיה ממש קריטי לעשות את זה מקווה שהלידה תהיה קלה בידיים מלאות והכי חשוב בריא תעדכני כשתלדי תתני לי ולעוד בנות כמוני תקווה :)

 • + הוסף תגובה
גם אצלי לי 12/08/2018 19:42
 • זה התחיל בשבוע 22 שראו בסקירת מערכות קיצור, לא רוצה להפחיד אבל הייתי אצל הכי מומחה בתחום והוא אמר לי שזה יכול להיות כלום אבל זה גם יכול להעיד על... לא רוצה לפתוח פה לשטן. העיקר להתפלל והשם יעזור. האם אצלך הפער הוא רק בעצם הירך? ורק פער של שבוע? זה לא מדאיג כ"כ. ומה יעזור הדיקור? האם חלילה תעשי הפלה?

 • + הוסף תגובה
באמת גם לך זה התחיל מוקדם? שרית 12/08/2018 21:12
 • הפער אצלי שבוע בעצמות הידיים לשבועיים ברגליים הם אמרו לי שהידיים באחוזון 5 אז זה בסדר אבל הרגליים באחוזון 3 שזה מחשיד הם אמרו שעם הבדיקה הזאת אפשר לשלוח 400 מחלות אני ממש מקווה שבחמישי תהיה תוצאה טובה יותר שהם את גם עושה סקירה כל שבועיים? גם יכול להיות שהילד פשוט נמוך למרות שאני 1.70 והבן זוג שלי 1.80 אבל גם זה בדיקות אולטראסאונד זה לא כמו מדידה אמיתית וזה גם עניין של סנטימטר אולי הם טועים במדידה את יודעת איך זה את מנסה לעבוד על עצמך ורק אוכלת סרטים כל היום

 • + הוסף תגובה
ממש מבינה אותך לי 12/08/2018 21:18
 • אצלי הפער הרבה יותר חמור בסקירה מכוונת כתבו שיש קיצור בינוני עד קיצוני של העצמות הארוכות. אם את במאוחדת כדאי לך ללכת לדוקטור נדגארי שהוא מספר אחד בתחום. אני הלכתי אליו לסקירה פרטית בהדסה. אשמח להתעדכן וכמובן לעדכן אחרי הלידה. כרגע בשבוע 33.

 • + הוסף תגובה
חבר מהעבודה של הבן זוג שלי שרית 12/08/2018 21:26
 • אמא שאמרו לו אותו דבר כל ההריון של אשתו וגם המליצו לה להפיל כי היה סיכוי גבוהה לגמדות והם דתיים אז הם לא הפילו וכשהיא ילדה התינוק היה בסדר המדידות אמנם נמוך אבל לא גמד והיום הוא בן 4 הוא עדיין מהנמוכים בכיתה והצפי שהוא יהיה בין 1.6-1.7 מקסימום (שזה לא רחוק הממוצע בארץ) אז זה היה מעודד לשמוע את זה ואני מספרת גם לך לעודד אותך בסופו של דבר כל הסקירות האלה זה מבוסס על סטטיסטיקה אבל זה לא ודאי אני ממש מחזיקה לך אצבעות שבע"ה כשתלדי עוד חודש וחצי את גם תראי שהוא בסדר וזה סתם הפחדות של רופאים

 • + הוסף תגובה
ומה היה הסיפור אצלה? לי 12/08/2018 21:29
 • איזה פער היה ומתי הוא התגלה? והאם הוא ילד בריא רק נמוך או שבאמת יש לו בעיה בעצמות?

 • + הוסף תגובה
הוא בריא שרית 12/08/2018 22:58
 • הוא ילד רגיל לכל דבר רק נמוך גילו את זה ממש מוקדם ניראה לי בשקיפות עורפית היה לו פער של ארבעה שבועות לאורך כל ההריון ובבית חולים כשהוא נולד גם התפלאו שהוא יצא תקין מאז נולד להם עוד ילד שאחריו הם היו יותר רגועים וכשאמרו שהוא קטן לשבועות שלו הם לא התייחסו הפעם זה היה רק שבועיים וגם הוא נולד בריא יש פשוט זוגות שמביאים ילדים נמוכים מה הגובה שלכם?

 • + הוסף תגובה
זה הקטע שאני ובעלי דווקא גבוהים אני 1.67 ובעלי 1.83 לי 13/08/2018 07:54
 • אבל יש לי במשפחה גם כאלה שהם לא ממש גבוהים כך שזה יכול להיות. איפה היה פער בכל העצמות או רק בעצם הירך? אצלי בעצם הירך הפער הוא של שבועיים אבל בשאר העצמות הארוכות כמו השוק והזרוע זה 5 שבועות. מעודד לשמוע סיפורים טובים תודה!

 • + הוסף תגובה
מה עשית בסוף שי 31/03/2020 21:34
 • היי אני נמצאת באותו מצב כמו שלך יש גפיים קצרות מאוד עם חשד לגמדות בשבוע של ההריון (34) ורציתי לדעת איך הכל הסתדר בשבילכם

 • + הוסף תגובה
היום יש ילדה מתוקה בת שנה וחצי לי 01/04/2020 09:00
 • התפללתי וחיכיתי ובסוף נולדה ילדה מתוקה שהעיום היא בת שנה וחצי. היא אכן מאוד נמוכה ומתחת לאחוזון אבל חוץ מזה בנתיים לא נמצא כל בעיה ואין הסבר. עשינו את כל הבדיקות כולל אוכנדרופלסיה שיצאה תקינה בדיקה כולל לשלל מחלות עצם, ציפ גנטי צילומי שלד ועוד וזה עוד לא הסוף כי עדין בודקים את זה. אבל אני לא יכולה לחשוב אפילו מה היה קורה אילו הייתי מפסידה אותה היא הילדה הכי מתוקה בעולם ואף אחד לא חולם שהיא בברור היא נראית רגיל לגמרי. תהיי חזקה תמשיכי ותתפללי לטוב. ואגב המדדים אצלי היו ממש גרועים וירדו עוד יותר משבוע 34. היא נולדה באורך 44 סנטימטר ומאז גדלה בקצב שלה אבל ברוך השם גדלה.

 • + הוסף תגובה
תודה רבה שי 01/04/2020 11:02
 • האמת שאצלנו איבחנו היפוכנדרפלזיה שזאת גמדות קלה יחסית, אנחנו מאוד חוששים כי לא יודעים למה לצפות אבל מתפללים רק לטוב בעזרת ה', תודה על התגובה ואני באמת מאחלת לכם רק בריאות ושמחה ושתמשיכו לראות ממנה רק אור

 • + הוסף תגובה
עידוד לי 01/04/2020 12:55
 • נאמר לנו ביעוץ גנטי שיש אנשים שיש להם היפוכדרופלסיה והם אפילו לא יודעים מזה אז אולי זה יכול לעודד אתכם. החוסר וודאות זה הדבר הכי קשה. מאחלת לכם רק טוב ושתראו רק נחת.

 • + הוסף תגובה
רספרים פורטה ספיר 01/04/2020 10:42
 • שלום רב אנו בשבוע 15 להריון כבר 9 שבועות עם קלבסיאלה בשתן.. לקחתי פעמיים זינאט ופעמיים מונורול ללא הטבה. נותנים לי רספרים פורטה. האם מומלץ לקחת? מאוד חוששת

 • + הוסף תגובה
מה זה אומר? אא 30/03/2020 18:44
 • יצא לי בבטא 7.94 אשמח לדעת מה זה אומר.. אני ביום ה27 של הווסת 4 ימים איחור

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!