//

היסטרוסקופיה: הכל על השיטה שמונעת כריתת רחם בנשים

מהי היסטרוסקופיה, באילו מצבים היא יעילה והאם היא נעשית תחת הרדמה מלאה? הכל על השיטה שמקלה על נשים הסובלות משלל בעיות גינקולוגיות ונחשבת לדרך האולטימטיבית לאבחון וניתוח של חלל הרחם
כתבה פרסומית כתבת חסות
תאריך עדכון: 22/03/2018


חלל הרחם הינו חלל סגור המצוי בחלקו העליון של צוואר הרחם ולכן לא ניתן לראותו בצורה ישירה, זאת בניגוד לנרתיק שהוא חלל פתוח שניתן להסתכל לתוכו בעזרת מפסק – (ספקולום). מסיבה זו קיים קושי לבצע פעולות אבחנתיות וטיפוליות של מצבים שונים כגון בעיות פוריות או דימומים חזקים. במטרה להתגבר על קושי זה פותח מכשיר ההיסטרוסקופ אשר חודר לעומק חלל הרחם ומאפשר אבחון וטיפול בשלל בעיות. 


מהי היסטרוסקופיה?

הליך רפואי חדשני במהלכו ניתן להתבונן על הרחם מבפנים באמצעות החדרת סיב אופטי אל תוך הרחם, דרך הנרתיק וצוואר הרחם, הן למטרת אבחון והן למטרת ניתוח, לרוב ללא צורך בהרדמה. 


היסטרוסקופיה אבחנתית מאפשרת הדגמה של חלל הרחם באופן מדוייק והיא למעשה הדרך המיטבית להערכת חלל הרחם, באמצעותה ניתן לבצע בירור ואבחון של שלל מצבים, כגון דימום מוגבר או לא סדיר, חשד לפוליפ או גידול, רחם דוקרני, בעיות פיריון ועוד.


היסטרוסקופיה ניתוחית הינה אחד מההליכים המתקדמים והחדשניים ביותר בתחום הניתוחים הגינקולוגיים כיום, המאפשר ביצוע פעולות כירורגיות מורכבות בהליך קצר ביותר ובאופן שאינו פולשני. לניתוח ההיסטרוסקופי מספר יתרונות מובהקים: הוא מאפשר לאישה לקבל את הטיפול האיכותי והמתקדם ביותר, ברמת הסיכון הנמוכה ביותר לסיבוכים, בתקופת אשפוז קצרה, תוך שיבה מהירה לאורח חיים רגיל.


קראו עוד: היסטרוסקופיה: הבדיקה שחשוב לבצע לפני טיפולי פוריותכיצד מתבצעת היסטרוסקופיה?

מכשירי ההיסטרוסקופיה נעים כיום החל מקוטר של 2 מ"מ, ועד ל-10 מ"מ, כאשר הקטנים יותר משמשים לפעולות אבחנתיות ואינם מצריכים הרחבת הצוואר, והגדולים – לפעולות הניתוחיות, ומחייבים הרחבת צוואר הרחם. בהיסטרוסקופ הדק, המשמש לפעולה ניתוחית שאינה בהכרח תחת הרדמה כללית, יש תעלה לכל אורכו, המאפשרת החדרת מכשירים שונים, כגון מספריים או מלקחיים, באמצעותם מבוצעות הפעולות.


מאחר וקירות הרחם אינם קשיחים, יש צורך לנפח את החלל כדי לבחון את הדפנות ולצפות בפיות החצוצרות. הרחבת החלל יכולה להיעשות על ידי גז דו-תחמוצת הפחמן (CO2), תמיסה פיזיולוגית או נוזל כבד יותר כגון גליצין. חשוב להשגיח באופן קפדני על כמות החומר המוזרם אל הרחם על מנת להבטיח תוצאות טובות.


התמונה של חלל הרחם ניתנת לצפייה בשני אופנים: ישירות בעינית ההיסטרוסקופ (שבעיקרו הוא סיב אופטי המעביר אור אל הרחם), או על גבי מסך באמצעות מצלמת וידאו. השימוש במוניטור (צג) מאפשר לאישה לצפות בנעשה ולהיות שותפה להליך, ובכך אף מסייע להורדת מפלס החרדה. 

אילוסטרציה של היסטרוסקופאילו פעולות ניתן לבצע באמצעות היסטרוסקופיה?


היסטרוסקופיה אבחנתית: 

•ברור סיבת עקרות (ב-50% ממקרי העקרות נמצאה פתולוגיה תוך רחמית באמצעות הליך זה).

•אבחון של שרירנים(מיומות), פוליפים, דלקות, חסימת פיות החצוצרות ומומים רחמיים.

•ברור הסיבה להפלות חוזרות (ב-60% מהמקרים נמצא יעיל).

•ברור סיבת דימום רחמי אבנורמלי לפני מתן טיפול הורמונלי תחליפי.

•הערכת הצורך טיפול הורמונלי או טיפול אנטיביוטי.

•הערכת חלל הרחם לצורך תכנון היסטרוסקופיה ניתוחית.

•ברור ממצא שאותר בצילום רחם, באולטרה-סאונד או במהלך גרידה.

•איתור הימצאות רירית רחם בעובי של 4 מ"מ ויותר בנשים בתקופת אל-וסת.

•בדיקה של החצוצרות.


היסטרוסקופיה ניתוחית:

•כריתת שרירן (מיומה) תת רירי הבולט על "גבעול" אל תוך החלל. שרירן מסוג זה עשוי לגרום לעקרות, להפלות חוזרות, לידות מוקדמות, כאבי בטן, דימומים ועוד.

•כריתת שרירן שבחלקו הוא תת רירי ובחלקו הוא תוך שרירי.

•כריתה או סילוק של רירית הרחם, תוך הותרת הרחם במקומו (אבלציה של רירית רחם).

•כריתת פוליפ תוך רחמי גדול שעלול לגרום לעקרות ולדימומים.

•כריתת מחיצה תוך רחמית (מום מלידה), כריתת מחיצה תוך צווארית, או שתיהן. רחם מחיצתי גורם להפלות חוזרות ולעקרות.

•שליפת התקן תוך רחמי שאבד ברחם.

•כריתת פוליפ תוך רחמי קטן.

•סילוק הדבקות תוך רחמיות קלות.

•החדרת סליל מיוחד לפי החצוצרות לצורך מניעת הריון - פריצת דרך חדשה בתחום אמצעי המניעה הקבועים.

•בחינת החצוצרה ושחרור חסימה בה בחלק הקרוב לרחם. פעולה חדשנית זו מתאפשרת בזכות החדרה של סיב אופטי בקוטר של 0.5 מ"מ דרך ההיסטרוסקופ אל תוך החצוצרה. לאחר מכן, באמצעות שטיפה או על ידי החדרת סיב קשיח, ניתן לשחרר את החסימה בחצוצרה, הגורמת לעקרות. 


קראו עוד: שרירן (מיומה) בהריון 


האם ניתן לטפל בדימומים רחמיים חזקים או ממושכים בעזרת היסטרוסקופיה?

התשובה היא כן. ההיסטרוסקופיה יכולה לסלק את רירית הרחם באמצעות שלוש שיטות: קרן לייזר, לולאה או גליל חמים, ובכך מביאה להפסקת הוסת באופן מוחלט ב -40%-60% מן הנשים והקטנת כמות הוסת משמעותית ב-30% מן הנשים, כאשר ב-10% מהנשים אין שינוי כלל, וב- 2%-3% מן המקרים יש החמרה. 


סך הכל החוקרים מדווחים על תוצאות טובות ב- 70%-95% מן הנשים שעוברות פעולה זו, כאשר הנשים מדווחות על מצב של "להיות עם ולהרגיש בלי". במקרים נדירים בלבד עולה הצורך לחזור על הפעולה בהיסטרוסקופיה, ובמקרים נדירים אף יותר עולה הצורך לבצע ניתוח כריתת רחם. מהם היתרונות של ההיסטרוסקופיה הניתוחית?


1. אין צורך בהרדמה כללית

אחד היתרונות הבולטים של ההיסטרוסקופיה הניתוחית הוא שאין צורך לעשות שימוש בהרדמה כללית, שכידוע הינה הליך רפואי בפני עצמו הכרוך בסיכונים רבים. זאת בניגוד להליכים כירורגיים אחרים בהם נדרש "לפתוח את הבטן", ולכן יש צורך בהרדמה מלאה. ניתוח היסטרוסקופי יכול להיות מבוצע תחת הרדמה גבית או מקומית בלבד, בטשטוש קל או תחת היפנוזה, ולפיכך ניתן לביצוע במרפאה וללא צורך להגיע לבית חולים.


2. פחות סיכונים, החלמה מהירה 

הניתוח ההיסטרוסקופי מונע ביצוע הליך כירורגי על שלל סיבוכיו, מונע את סילוק הרחם, דבר המוביל לנכות נפשית בקרב נשים רבות, וכן מונע פגיעה בהנאה המינית. כמו כן, ההליך ההיסטרוסקופי כרוך באשפוז קצר (יום אחד ללא לינה ברוב המקרים) ולאחריו ניתן לחזור לפעילות שגרתית תוך ימים בודדים, זאת בניגוד לזמן ההחלמה הארוך הנדרש לאחר ניתוח.


3. רמת דיוק גבוהה 

כל החוקרים בעולם, כולל בישראל, מדווחים על ירידה ניכרת בניתוחי כריתת הרחם, ועלייה בניתוחים לסילוק רירית הרחם בלבד באמצעות ההיסטרוסקופיה. זאת משום שנטילת דגימה מתוך רירית הרחם תוך כדי בחינת החלל ובחינת אזור הדגימה הינה שיטה מדויקת יותר באבחון סרטן רירית הרחם, בהשוואה לגרידה ניסיונית שהיא פעולה עיוורת. כיצד נערכים לניתוח היסטרוסקופי?

לפני שמחליטים על ביצוע פעולה בשיטה זו, על המטופלת לבצע שיחה מקיפה עם הצוות הרפואי כדי שתדע את כל האפשרויות העומדות בפניה, על יתרונותיהם וחסרונותיהם. לאחר מכן, עליה לעבור הערכה רפואית הכוללת בדיקת אולטרה-סאונד של האגן, בדגש על הרחם, כדי לשלול מצבים שעשויים להפריע או למנוע את ביצוע הפעולה. כמו כן, יש לקחת דגימה של רירית הרחם כדי לשלול מצבים סרטניים וגם כדי לקבוע אם גודל הרחם מתאים לפעולה זו.


חשוב לדעת כי היסטרוסקופיה אבחנתית היא תנאי מקדים לביצוע היסטרוסקופיה ניתוחית. מטרתה לאשר את האבחנה ולאחריה ניתן להמשיך באופן ישיר להליך הניתוחי – תחת אותה ההרדמה. כמו כן, יש חשיבות גבוהה לבחירה ברופא מיומן ומקצועי שכן פעולות חדשניות אלו מחייבות מיומנות של הרופא המבצע ושימוש בציוד מתאים.


קראו עוד: רירית הרחם: המפתח להריון בריא


עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר קובי כהן השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים היסטרוסקופיה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
אולטראסאונד וממוגרפיה ליאן 11/08/2020 22:12
  • שלום דר', זה לא התחום אולי כן תדע לענות לי כי לא מצאתי בדיוק תחום בנושא הזה. לפני 3 שנים הוציאו לי גוש בשד שהיה שם שנים ולא סרטני. אחרי 3 שנים, היום, הלכתי לעשות ממוגרפיה. הטכנאית (שלא היה נעימה ואגרסיבית) לחצה לי נורא חזק עם המכשיר של הממוגרפיה. ביקשתי טיפה יותר חלש כאב לי ממש הרגשתי שאני לא נושמת מכאבים, הרימה את הקול ואמרה שככה צריך אחרת לא רואים ולעתים קוראים שוב בגלל שלא יצא טוב, ביקשה שלא אסתכל ושארים את הראש ממש עשתה לי מהציצי דף נייר. עשיתי בחיי עשרות ממוגרפיה וככה לעולם לא עשו לי חזק ! . שהגעתי הביתה עד עכשיו כבר 15 ימים עברו ממש כואב לי השד צד שמאל של הניתוח., האם בדיקה כזאת שמועכים בצורה אגרסיבית יכולה לגרום נזק לשד? כלומר בלוטות או גושים או הריקמה יכולה להתפוצץ? זה יכול לגרום לסרטן ? (הבדיקה שלי תקינה לגמרי) קרה בעבר פעם שמישהי נפגעה ממוגרפיה? אודה לך על תשובתך הכנה , . תודה ליאן.

  • + הוסף תגובה
פוליפ בצוואר הרחם גאיה 06/08/2020 23:41
  • שלום דר, אני בת 46 ובבדיקה שגרתית נמצא פוליפ בצוואר הרחם( בין 14 ל- 17 ממ). הרופא אמר שאבוא לביקורת בעוד חצי שנה ונראה אם הפוליפ גדל. נלחצתי והלכתי לרופא נוסף שגם זיהה פוליפ ופחדתי שהפוליפ סרטני , והוא אמר שבאולטרסאונד גם מבחינת הצורה וגם מבחינת הגודל זה לא נראה כך. לא הייתי רגועה והחלטתי שעדיף להסיר . ניגשתי לרופא נוסף שהרגיע אותי ואמר שפוליפ תמיד גדל אז רצוי להסיר. שאלותיי: האם היסטרוסקופיה עם הוצאת פוליפ ללא הרדמה בצוואר הרחם כואבת מאוד? האם לפי האולטרסאונד אפשר להבחין אם הממצא מדאיג או לא? האם אתה ממליץ כבר להסיר ? תודה רבה .

  • + הוסף תגובה
פוליפ בצוואר הרחם דר' יוחאי בר-שביט 10/08/2020 15:07
  • שלום גאיה, פוליפ בצוואר הרחם, סיכוי נמוך מאד שהוא סרטני ואינו מערב את רירית הרחם. לעתים פוליפ צווארי יכול לגדול ולדמם ולהפריע במובן הזה. אפשר להסיר בצורה מרפאתית שאינה כואבת, אם לא מסירים יש לוודא שמדובר בפוליפ שמקורו בצוואר הרחם ולא מתוך הרחם בולט החוצה. אם מדובר במקור לחרדה גדולה, אפשר על פי רב בקלות וללא סיכון גדול להוציאו. בהצלחה.

  • + הוסף תגובה
פוליפ בצוואר הרחם גאיה 10/08/2020 23:19
עובי חריג של רירית הרחם ליה 09/08/2020 15:11
  • שלום רב. אני בת 61. בדרך כלל בריאה. בחודשים האחרונים סובלת מהפרשה מימית מוגזמת. בבדיקת Us נצפה עובי רירית הרחם 20 מ'מ. אמורה לעבור היסטרוסקופיה בתחילת ספטמבר. האם יש מצבים שהעובי משתנה באופן ספונטני או שזה מעיד בהכרח על פתולוגיה? האם עלי לפנות לבדיקה פרטית ומהירה מאחר והתסמינים עלולים לסכן אותי? לפני חודשיים היה לי כתם דם חולף שלא חזר על עצמו. חוץ מזה ,לא חשה כל בעיה נוספת.אודה על תגובתך

  • + הוסף תגובה
עובי רירית דר' יוחאי בר-שביט 10/08/2020 15:13
  • ליה שלום, עובי רירית באולטראסאונד יכול להיות אבחנה מטעה וכי מדובר בפוליפ רחמי. רירית עצמה מעובה היא רירית משגשגת שיכולה להיות כתגובה לאסטרוגן. את שני המצבים אפשר לזהות בבדיקת היסטרוסקופיה אבחנתית ועל פי השיקול והצורך לקיחת דגימה או טיפול בממצא בהתאם. מבחינת תזמון הבדיקה העדיפות היא לביצוע הבדיקה בסדר גודל זמן סביר, תחילת ספטמבר נשמע על פניו סביר (בהסתייגות שאינני יודע מה הממצאים המדויקים בסונר). בהצלחה.

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!