דלג לתוכן

התקן תוך רחמי IUD, IUCD (Intrauterine device, intrauterine contraceptive de)

1 דקות קריאה

התקן תוך רחמי הוא סוג של אמצעי מניעה עבור נשים. ישנם מספר סוגים של התקנים תוך רחמיים, העשויים מחומרים שונים כמו נחושת או פלסטיק. ההתקן מוכנס ע"י רופא נשים אל הרחם, וצוואר הרחם מונע ממנו לצאת החוצה. ברגע שההתקן נמצא במקומו, האישה לא תרגיש בו.

כיום ישנם שני סוגים עיקריים של התקנים תוך רחמיים הנמצאים בשימוש: התקן לא הורמונלי, העשוי מנחושת, והתקן הורמונלי. ההתקן הלא הורמונלי מונע כניסה להיריון מכיוון שהוא קוטל את הזרע ומונע ממנו להפרות את הביצית. התקן זה מתחיל לפעול מיד לאחר התחלת השימוש בו והוא יעיל למשך 10 שנים.

התקן הורמונלי מכיל את ההורמון פרוגסטין לבונגסטרל (progestin levonorgestrel), הורמון סינתטי המחקה את ההורמון המין הטבעי פרוגסטרון. ההורמון גורם לעיבוי הריר בצוואר הרחם ומונע מרירית הרחם להתעבות, ובכך מונע את ההפריה בין הזרע והביצית. ההתקן ההורמונלי מתחיל לפעול שבוע לאחר התחלת השימוש בו והוא יעיל ל-3-5 שנים, תלוי בסוג ההתקן.

היעילות של ההתקנים התוך הרחמיים במניעת היריון היא מעל 99%. כמו כן, חשוב לציין כי חלק מהנשים עשויות לחוות תופעות לוואי כמו התכווצויות בבטן או דימומים מוגברים, ובמקרים נדירים עלול להתרחש זיהום בסמוך להתקנה. 

נושאים מרכזיים

רופאים בתחום
פרופ' משה פפא
פרופ' משה פפא כירורגיה
מנהל (בדימוס) המחלקה לכירורגיה אונקולוגית ומרכז "מירב" לבריאות השד, כירורג בכיר באסותא בתחום השד וכירורגיה של מחלות ממאירות
ד"ר זאב הורוביץ
ד"ר זאב הורוביץ אף אוזן גרון וכירורגיית ראש-צוואר
כירורג אף אוזן גרון, ראש-צוואר, אוזן תיכונה, שקדים אדנואידים
ד"ר הלנה מרטינז
ד"ר הלנה מרטינז עור ומין
4.7
( 20 חוות דעת )
"טיפול ראשון אז עדיין דרך ארוכה מלפנים בינתיים הרגשה מקצועית ועניינית, אני אופטימי. הטיפול הוא בעניין התקרחות גברית."
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו