אומנות ההקשבה לפעימות הלב: הכל על שיטת המיינדפולנס

אתם יושבים עם חברים, אך עסוקים בשיחת הטלפון עם הלקוח מהבוקר, נמצאים בישיבה השבועית אך המוח מפליג לו לרשימת המשימות שמחכה לכם בבית. מה היה קורה אם הייתם מסוגלים להתרכז "בכאן ועכשיו"? שיטת המיינדפולנס מנסה להפוך את ההלכה למעשה. כל הפרטים

כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 02/01/2017

החיים במאה ה-21 מזמנים לנו גירויים בלתי פוסקים, הדורשים מאיתנו להיות זמינים בגוף ובנפש למגוון פעילויות ומצבים. עבור אותם אנשים השבעים מהמירוץ ובשביל כל מי שלא יתנגד לכמה רגעים של שקט, שיטת "המיינדפולנס" היא ללא ספק הפתרו. למעשה, היא מהווה מעין "צפירת הרגעה" ולמרות האלמנטים הדומים, לא מדובר בעוד מדיטציה בה תאלצו לשלב רגליים, לשמוע מוזיקה שקטה ולא לזוז. הקשיבות מאפשרת יצירת מודעות, שלווה ורוגע בזמן, במקום ובאופן המתאימים לכם. כיצד היא עובדת ואיך תוכלו לשנות את שגרת החיים שלכם בכמה פעולות פשוטות? כל התשובות.


מודעות למה שקורה כאן ועכשיו 

ברוב המקרים, אנו לא משכילים להקדיש את מלוא תשומת הלב לפעילות ספציפית שהגדרנו לעצמנו ברגע מסוים. כמה מאיתנו חושבים על משימות שעדיין לא השלמנו במהלך בילוי, או מפליגים במחשבותינו ומהרהרים בנוגע כמות הכביסה המחכה בבית ועל הצורך לקחת את האוטו למוסך במהלך ישיבה חשובה? האם אנו באמת מקשיבים לחבר, קולגה, לעובד או למנהל, מבלי להכין תשובה מראש או להתפרץ לדבריו? 


"שיטת 'מיינדפולנס' (mindfulness) כשמה כן היא, מהווה מעין תרגול של המוח. בעיקרה מנסה היא להנחיל מודעות קשובה ולא שיפוטית לכל מה שעולה ברגע נתון, למחשבות, לרגשות ולתחושות הגופניות" מסבירה רויטל לביא, מטפלת רגשית והתנהגותית קוגניטיבית במבוגרים וילדים."ניתן לדמות את הפעולה לצפייה בטלוויזיה, במהלכה אנו בוחרים בערוץ אחד בלבד ומנטרלים את השאר. השיטה מאפשרת באמצעות אימון ותרגול, לבחור באופן מודע לאן אנו מכוונים את תשומת הלב שלנו, ולהיות נוכחים ברגע נתון, כלומר להיות במודעות רק למה שקורה כאן ועכשיו ולא לשום דבר אחר. היא תורמת גם ליכולת הריכוז ומסייעת לאדם לחיות בהווה ולא בעבר או בעתיד, על כל המשתמע מכך. מודעות עצמית היא כמו מראה המשקפת לנו את מה שאנחנו עושים ברגע בו אנו מביטים בעצמנו, וערים לכל תנועה שאנו עושים". קראו עוד: אוכלים כשאתם בסטרס? כך פועל אוכל מנחם על המוח שלנומה מקורה של שיטת המיינדפולנס?

פרופסור ג'ון קבט–זין מייסדה ומפתחה של שיטת Mindfulness Based Stress Reduction) MBSR), מסביר כי מדובר  בהסבת תשומת הלב, באופן מכוון וללא שיפוטיות למה שמתרחש בנפש, בגוף, בתודעה ובסביבתו של האדם. יכולת זו, יוצרת רוגע ושלווה פנימיים וכך מאפשרת התמודדות טובה יותר עם מציאות מורכבת ואתגרים שונים. 


לאחר שלמד בודהיזם, החליט  קבט – זין לשלב בין היסודות הללו למדע, במטרה להקל על ההתמודדות עם לחץ, חרדה ומתח ולמצוא שיטה אפקטיבית להתמודדות עם הגוף והנפש. 


במסגרת עבודתו כביולוג, כאיש מדע וכמורה ליוגה ומדיטציה בבתי חולים, גילה כי ניתן לעזור לחולים עם כאבים כרוניים באמצעות מדיטציה. מחקרים שערך במטרה לבדוק את יעילות שיטת המיינדפולנס, הציגו שיפור ביכולת של החולים להתמודד עם מצבים שונים תוך שמונה שבועות בלבד.


כיום הפכה השיטה לאונברסאלית והיא מיושמת ברפואה, בעסקים ואף בפוליטיקה. לא זאת ועוד, חברות הייטק מסוימות  אף מבקשות מהעובדים לקיים תרגילי נשימה או קשיבות בכל שעה. מחקרים בנושא גילו כי כאשר אנשים נמצאים במודעות ובעקבות כך ערים למה שקורה, הם נרגעים ומתפנים לעבודה. 


לדוגמה, כדי ששיחת משוב בין מנהל לעובד תהיה אפקטיבית וטובה, חשוב שתהיה הקשבה מלאה וששני הצדדים יתרכזו רק במה שנאמר בחדר, ולא בנושאים אחרים, כמו משימות שיש לבצע, דברים שליליים הרשומים בתיקו של העובד או רכילות על המנהל. כאשר המנהל מנטרל רעשי רקע ומתרכז רק במה שיש לעובד להגיד, הוא יוכל להביא את המחלקה והחברה כולה לביצועי שיא ולהגדיל את התפוקה.
שיטת 'מיינדפולנס'  מהווה מעין תרגול של המוח ומנסה להנחיל מודעות קשובה ולא שיפוטית לכל מה שעולה ברגע נתוןמכישלון להצלחה - סיפורו של בית ספר אחד

לביא מספרת כי השיטה מיושמת גם בקרב ילדים ומטרתה הינה להפחית רמת חרדה, לחץ ומתח וכן להתמודד עם הפרעת קשב וריכוז, בעיות התנהגות, התקפי זעם ועם אוטיזם.


"בפועל מעניקים לילד את האפשרות לחוות פעילות אחת ולהיות ברגע נתון מבלי להיות מוצף ברגשות או מחשבות, להימנע מתגובה מיידית ולבחור כיצד להגיב בכל מצב. המטפל עובד עם הילד על פעילויות בסיסיות ומלמד אותו להתרכז רק בפעילות עצמה, מבלי להתייחס למגוון הגירויים הנמצאים בחדר, מחוצה לו ובמחשבות מטרידות. כך מתרגלים פעולות שגרתיות, כמו הרחה של צימוק ואכילתו עד שמתפוצץ בפה, הנאה מריחו של פרח וניפוח בלון בקצב איטי".


בבית הספר 'תל חי' בדרום תל אביב, מתחילים את היום בתרגילי מדיטציה והירגעות כחלק מ'שפת הקשב'  הכוללת קשיבות והתבוננות פנימה ללא שיפוטיות, במטרה לחזק את המודעות, את יכולת ההקשבה והביטחון העצמי.


הישגי התלמידים מאז השינוי שהביא עימו רוחות של תקווה, השתפרו בצורה משמעותית, דבר שבא לידי ביטוי במבחני מדידה והערכה הארציים. ממוסד חינוכי כושל בו שולטת האלימות, הפך בית הספר לאחד משלושת המובילים בישראל.


קראו עוד: כיצד מתח משפיע על הגוף שלנו?כך תעשו זאת נכון: כיצד מיישמים את שיטת המיינדפולנס? 

"חשוב לכוון את המודעות לאן שאתם מייעדים אותה, ללא שיפוטיות כלפי אחרים או כלפי עצמנו" אומרת לביא. "התרגול החוזר מפחית חרדות, חששות ומחשבות שליליות הכוללות רעשי רקע והפרעות פנימיות. כולנו עלולים להרגיש לעיתים פחד או כעס וככל שנתנגד לכך ולא נקבל את עצמנו, המצב יכול להתעצם. כאשר אנו משתמשים הטכניקה של מיינפולנדס, אנו מאפשרים לעצמנו להיות ערים למצב ללא תגובה או שיפוטיות. אנו למעשה בוחרים באופן מודע להפנות את תשומת הלב שלנו למקום אחר. כאשר חוזרת מחשבה שלילית, אנחנו מודעים לה, מסמנים אותה וממשיכים להתמקד ב'כאן ועכשיו'. היכולת לראות את הדברים כמו שהם ללא צורך לבקר אותם כטוב או רע מהווה כלי עוצמתי שיכול לעזור לנו בכל תחום בחיינו". 


שבו במקום בו יהיה לכם נעים ונוח באין מפריע. החליטו על פעילות מסוימת אותה אתם עושים ועליה אתם חושבים למשך מספר דקות. נשימה - התרכזו באוויר הנכנס דרך האף והיוצא דרך הפה. במידה ונכנסת מחשבה שלא כלולה בפעילות הספציפית (מה עלי לעשות מחר בעבודה, כמות הגיהוץ, קביעת תור לרופא השיניים), תחושה גופנית (דגדוג,גירוד,כאב) רעש חיצוני או רגש מסוים  -  סמנו אותו וחזרו להתמקד בנשימה.


כאשר מחליטים להתחיל וליישם את השיטה חשוב להבין את הפילוסופיה ואת הפרקטיקה. השילוב בין המהות לבין התרגול עצמו הוא שיביא את האדם ליכולת להגיע לרוגע, שלווה ומודעות בכל אחד מתחומי חייו, כאורח חיים.פורום חרדה

ד"ר יששכר הרמן

ד"ר יששכר הרמן
ד"ר יששכר הרמן הינו פסיכיאטר, אחראי על הבקרה בכל בריאות הנפש בישראל (עד ינואר 2016).כמו כן ד"ר הרמן כיהן כמנהל המרכז לטיפול בנפגעי סמים ביפו, כיהן כחבר מועצה ברשות למלחמה בסמים וחבר בועדות של עוד...

 • הודעה
 • מחבר
 • תאריך / שעה
 • אוסידי
 • מורי
 • 23/05/2019 23:20
 • שלום וברכה,אנסה לתת קצת רקע על מצבי אני סובלת מאז היותי בת 17 מocd מחשבות טורדניות קשות .בהיותי בת 17 נבהלתי מתוך שינה והסביבה מוות של בן דודי הופיע הocd בהתחלה לא הבנתי בכלל מזה המחשבות הללו אם הזמן התחלתי לטפל והבנתי שיש לי הפרעה שנקראת ocd והתחלתי לקחת טיפול תרופתי אז אני לא זוכרת מה היה כיום אני מטופלת כבר המון שנים הפאקסט בהתחלה התחלתי ב20 מג אח''כ העלו לי ל40 הייתה לי תקופה ממש טובה של 5 שנים שאומנם היו מחשבות אבל למדתי להתמודד איתם ועם הכדור והייתי מאוזנת פחות או יותר התחתנתי עברתי שני הריונות שני לידות וחשבתי שנפטרתי קצת מocd אבל לפני חודשים הוא החליט לבוא לבקר שוב באופן קשה אני אומנם עובדת במשרד והכל ומטפלת בילדים אבל סובלת ממחשבות קשות ובוכה המון הפסיכיאטרית הציעה לי לעלות את המינון של הפאקסט ל50 מג נכנסתי לאינטרנט וקראתי שאנשים שנטלו תרופות מסוג ssri במינון גבוה יכולים לקבל התקף פסיכוטי מאותו רגע אני מפחדת לעלות את המינון מפחדת להחליף תרופה בקיצור מפחדת מהכל. לפני 10 שנים בערך שגם הייתה לי תקופה קשה הפסיכאטרית ניסתה לשלב לי אנטי פסיכוטים עם ssri כדי שהמחשבות יפחתו אך אחרי 3 ימים בגלל פרפנאן 4 מג הגעתי לבית חולים כי הפה שלי התעקם והפסיקו לי את הכדור המיידית. שאלתי היא כך האם אכן זה נכון שהמינון גבוה אפשר לקבל התקף פסיכוטי והאם עם אני מעלה ל50 יכול להיגרם לי איזה התקף פסיכוטי

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • בעיות שינה - הפסקת טיפול ssri עקב החמרה בבעיות שינה
 • יונתן
 • 23/05/2019 14:48
 • שלום ד"ר , נתנו לי לוסטרל בבוקר לבעיות שינה ובונדורמין בלילה , אני כבר חודש במינון של 25-50 מ"ג . האבחנה היא אינסומניה פסיכופיזיולוגית וחרדה משינה . הממה הבונדורמין כלל לא משפיע כאילו אני אוכל אותו והבעיות שינה החריפו , גם יש לי דחף לקום מהמיטה ואני לא שולט על זה (כאילו משהו מחכה לי בחוץ , כמו שקמים שמתרגשים ממשהו ) יש הסבל הוא רב , הפסקתי את הלוסטרל והשינה הקלילה של הכמה דקות ביום חזרה ושוב פיתחתי לחץ משינה . אני לא מבין ? למה נותנים כדור מעורר למישהו שסובל מחוסר שינה , כמו לוסטרל , ועוד לתת בונדורמין\סטילנוקס שאני כבר נרקומן מהכדורים האלה שלא עוזרים (בהתחלה עזרו יופי). הרגשתי שאני עומד למות , אמנם הייתי רגוע מאוד שבמחינה סוביקטיבית זה מיותר , כל עוד אני לא ישן , מה זה שווה ? אין לי מושג עכשיו מה לעשות הרופא יצא לחופשה . כרגע אני בלי כלום . אין לי שקט בראש מחשבות על מחשבות . אני רוצה שקט בראש זה הכל ואז אני נרדם בקלות הבעיה היא היקיצות .

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • פאקסט כבר לא משפיע סיבה
 • חיים
 • 20/03/2018 11:56
 • לקחתי פאקסט 10 שנים אבל לא קבוע שנה כן שנתים לא כרגע הכדור פאקסט 30 כבר לא משפיע מה הסיבה הגוף מתרגל לכדורים ? תמיד צריך לעלות מינון

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • התופעה הזו קורית אצל חלק מהמטופלים. נוטלים SSRI לזמן ממושך, ולאחר כמה חודשים, או שנים התרופה כבר לא משפיעה כמקודם. הסיבה לכך לא ממש ברורה. אני מעריך כי לפחות בחלק מהמקרים הבעיה היא בכך שדיכאון וחרדה לעיתים מחמירים עם השנים, ואז תרופה שהייתה יעילה מאבדת (לרוב חלקית) מיעילותה עקב ההחמרה. יש תמימות דעים בין אנשי המקצוע כי כשזה קורה התשובה היא פשוטה ויעילה - העלאת מינון. במקרה כשלך, אם אכן נטלת פאקסט 30 למשך מספיק זמן ולא ראית שיפור (או שהשיפור הוא חלקי) כדאי לעלות במינון ל- 60. אם המטופל נמצא כבר על מינון מקסימלי מומלץ ניתן לשקול בין תוספת טיפול תרופתי לחיזוק, החלפת התרופה, ויש הממליצים על העלאת מינון מעבר למינון המקסימלי המקובל. כמובן שצעד כזה חייב להעשות תוך יעוץ ומעקב של פסיכיאטר.

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • שאלה על מינון
 • מורי
 • 23/05/2019 13:26
 • אני גם לוקחת המון שנים פקסט הייתי לוקחת עשרים אחרי תקופה 30 אח''כ 40 אני סובלת מאוסידי הרבה שנים הכל היה סביר 5 שנים התחתנתי ילדתי שני ילדים בחודשים האחרונים יש החמרה במצב הפסיכאטרית אמרה לעלות מינון ל50 קראתי שמינון גבוה של ssri יכול לגרום להתקף פסיכוטי אז אני לא לוקחת מהפחד וממשיכה להרגיש לא טוב אובדת עצות מה לעשות

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • המשך
 • חיים
 • 22/03/2018 05:37
מחלות קשורות
בדיקות קשורות
מידע וכלים שימושיים

אינפומד בריאות דיגיטלית בע"מ