דלג לתוכן

התקף זעם (Temper Tantrum)

ערוץ התפתחות הילד
2 דקות קריאה
המלאך שלך, שעד עכשיו נטה להיות צייתן וממושמע, שוכב וצורח על הרצפה ומודיע שלא יזוז עד שתבוטל המקלחת. החדשות הטובות: מדובר בהתנהגות נורמטיבית אצל ילדים צעירים הידועה בשם התקף זעם. החדשות הפחות טובות: תגובות שגויות להתקפי הזעם עלולות לשמר אותם ואף להחמירם.

התקף זעם הינו ביטוי לא מאורגן ולא מתוכנן של כעס, אשר נראה כהתפרצות רגשית ומתבטא באופן מילולי ולעיתים אף פיזי. התפרצויות כאלה שכיחות בקרב ילדים בגילאי שנתיים עד ארבע, כתגובה לחוסר התאמה בין רצונו של הילד לדרישות או להגבלות הסביבה. ילד המצוי בהתקף זעם יכול להיראות כמי שאיבד שליטה על גופו. כך, הוא עלול לבכות בכי היסטרי, לצעוק, לנפנף בידיו, או לבעוט ברגליו ולעיתים אף לשמוט עצמו לרצפה ולהכות בה. רגשות הכעס והזעם כאילו משתלטים עליו והוא נראה נסער מאוד. אף שקשה להיות במחיצתו של ילד המצוי בהתקף זעם, רצוי למצוא דרך להישאר איתו ולשדר לו במגע או במילים שהוא לא לבד, שכן ברגעים אלה החרדה שלו מפני התפרקות נחווית אצלו בעוצמה רבה. בנוסף, כדאי לתמלל עבורו את חווית הכעס שקשה לו להכיל, וכך לסייע לו לפתח מודעות לרגשותיו ולמחשבותיו שהובילו לרגשות אלה.

אם הדפוסים של התקפי הזעם ועיתויים ידועים מראש, ניתן לעזור לילד לנסות ולהימנע מאותם מצבים שמעוררים התקפים כאלה. למשל, אם ילד מגיב לרעב או לעייפות בהתקף זעם אפשר לעזור לו להימנע ממצבים אלו. חשוב לציין כי אין הכוונה "להיכנע" לדרישות הילד כשהתקף זעם משתלט עליו בעיצומו של משא ומתן על דבר מה. כניעה כזו תעודד את ה"שימוש" בהתקפי זעם כדרך להשגת מטרות.

על פי רוב התקף זעם יחלוף מעצמו כעבור שתי דקות, יחד עם זאת במקרים שבהם התקפי הזעם שכיחים מאוד, קיצוניים, או שגורמים נזק לילד או לסביבתו, רצוי לשקול התערבות של ייעוץ מקצועי.

התקפי זעם בגיל הבגרות, הכוללים השתוללות לא מרוסנת ואף פגיעה עצמית, ידועים כסימפטום התנהגותי אצל אנשים המאובחנים עם אוטיזם או עם הפרעת אישיות גבולית.
רופאים בתחום
ד"ר ינון לם
ד"ר ינון לם רפואת שיניים
פרופ' משה קוטלר
פרופ' משה קוטלר פסיכיאטריה
ד"ר רון בן יצחק
ד"ר רון בן יצחק גריאטריה
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו