דלג לתוכן

אימון אישי לחיים (Personal life coaching)

2 דקות קריאה

יודע לאן אתה רוצה להגיע אבל לא יודע איך? אתה לא לבד. ממש לא לבד, אם להתייחס לפריחתו של תחום ייעוצי בשם 'אימון אישי לחיים'. תחום זה מציע הכוונה לאנשים שמתקשים לעמוד במטרות שהציבו לעצמם. מדוע קשה להגשים יעדים לבד, מתי יש צורך באימון אישי לחיים ומתי הוא אינו מתאים?

אימון אישי לחיים, או - למה אי אפשר לבד?

כמעט לכל אחד מאתנו יש מטרות ויעדים בלתי ממומשים. חלקנו רוצים לשפר הישגים בתחום מסוים, אחרים רוצים להיפטר מהרגלים ויש כאלו שמרגישים שהם במקום הלא נכון, או שהתחום שבחרו בהשפעת ההורים כבר לא ממש מתאים להם. תחושות אלו יכולות להתעורר במגוון תחומים: התעסוקתי, האישי, הזוגי, הספורטיבי או העסקי. מדוע, אם כן, איננו מממשים את הפוטנציאל שלנו גם כשאנחנו יודעים היטב מה היה נחוץ לכך ולאן היינו רוצים להגיע?

אחד הגורמים המרכזיים לכך הוא הקושי לערוך שינויים. אימוץ אורח חיים בריא יותר, הגדלת מספר הלקוחות והחלפת הקריירה, מצריכים מאתנו לקחת סיכון ולצאת מאזור הנוחות שאולי לא מספק אותנו אך הוא מוכר ולא מאיים. רובנו רגילים לחוות את עצמנו באופן מסוים והאפשרות לשינוי מלווה בחששות מהשלכותיו על עצמנו ועל סביבתנו, גם כאשר מדובר בשינוי חיובי. ישנן מספר דוגמאות לכך: כאשר יורדים במשקל לא ניתן עוד להשתמש בעודף המשקל כבתירוץ ויכולה להידרש התמודדות עם קושי ביצירת קשר זוגי, עלייה בשכר של אחד מבני הזוג יכולה להשפיע על המערכת הזוגית, או כאשר מגשימים חלום ומקודמים לתפקיד ניהולי, עלולים להיווכח שאולי הכישורים אינם מספקים.

מלבד החשש מהשינוי, רבים מאיתנו מתקשים לפנות זמן ומשאבים להגשמת מטרותינו האישיות. גם כך קשה לתמרן בין עבודה, ילדים וזוגיות, ופינוי זמן לפתיחת עסק עצמאי או לכתיבת ספר יכול להישמע כמשימה בלתי אפשרית.

בנוסף, כל אחד ניצב בפני קשיים חיצוניים ופנימיים המעכבים אותו בהשגת יעדיו: תמיד יש מחסור בזמן וכסף, האנשים סביבנו לא תמיד תומכים ולעיתים אף מרפים את ידינו, האמונה העצמית לא תמיד גבוהה מספיק ולסיכום - לא קל בכלל להגשים חלומות אישיים. זהו תפקידו של אימון אישי לחיים.

אימון אישי לחיים

אימון אישי לחיים אינו שיטה טיפולית, אלא תהליך ממוקד הכולל שלושה שלבים מרכזיים:

• הגדרת מטרה: לחלק מהמתאמנים ברור מראש מה היו רוצים להשיג ובאיזה תחום. לשם כך נבנית תכנית אימון ממוקדת. למשל, אימון בריאות, אימון קריירה, אימון קשב וריכוז, ועוד. לעומתם אחרים חשים חוסר סיפוק כללי ורצון לשינוי אך זקוקים להכוונה בבחירת המטרה האישית. לפיכך השלב הראשון באימון אישי לחיים הוא הצבת מטרה.

• תהליך האימון: הדרך אל כל מטרת על נסללת על ידי יעדי ביניים. השלב המרכזי באימון אישי לחיים הוא בחירת תתי יעדים אלו, זיהוי מכשולים אפשריים ועיבוד של התהליך בזמן אמת. בכל מפגש המתאמן מתחייב לפעול להשגת יעדים מסוימים. בפגישה שלאחריה ולעיתים גם בין הפגישות, המאמן והמתאמן עורכים מעקב אחר המטרות שהושגו ולא הושגו, מאתרים אסטרטגיות להתמודדות עם מכשולים ומגדירים תתי יעדים נוספים בהתאם לצורך.

• סיום האימון: על אף שמו, אימון אישי לחיים הוא לרוב תהליך קצר וממוקד של 10-15 מפגשים. עם השגת המטרה או עם ביסוס הצעדים המשמעותיים להשגתה, עורכים סיכום ומגדירים פעולות עתידיות הנחוצות להשגת היעד, הרחבתו או שימורו.

אימון אישי לחיים - למי ומתי זה לא מתאים?

אימון אישי לחיים מיועד לאנשים המעוניינים לקדם הישגים ולהרחיב יכולות ולא לטפל בקשיים ובבעיות רגשיות. למאמנים אין הכשרה בפסיכותרפיה ולכן אין באפשרותם לטפל בקשיים רגשיים, היעדר כישורים חברתיים, משבר נפשי, ומקשיים הנובעים מדיכאון, חרדה, טראומות, הפרעות אכילה או מהפרעות נפשיות אחרות. במקרים אלו אימון יכול לייצר לחץ נפשי ותחושת כישלון ואף לגרום נזק. במקרים אלו מומלץ להיעזר בפסיכותרפיסט, פסיכולוג, עובד סוציאלי קליני או פסיכיאטר.
רופאים בתחום
ד"ר יוסף דוייב
ד"ר יוסף דוייב עיניים
ד"ר מרואן חדאד
ד"ר מרואן חדאד אורתופדיה
ד"ר נדים יוסף
ד"ר נדים יוסף רפואת שיניים

מאמרים בנושא אימון אישי לחיים

האם פייסבוק משפר את הבריאות הנפשית של מבוגרים?
האם פייסבוק משפר את הבריאות הנפשית של מבוגרים?
מערכת אינפומד מאת: מערכת אינפומד 11/07/2019
  • כתבת אודיו

רבות דובר על השפעתן של המדיות החברתיות על הבריאות הנפשית ומחקרים שונים אף טענו כי הרע גובר על הטוב. מחקר חדש מציג מ... לכתבה המלאה

מחקר: מצב רוח טוב משפר את יכולת קבלת ההחלטות שלכם
מחקר: מצב רוח טוב משפר את יכולת קבלת ההחלטות שלכם
מערכת אינפומד מאת: מערכת אינפומד 13/08/2014

חוקרים אמריקנים מדווחים כי על ידי שיפור מצב הרוח במחוות קטנות, אפשר לשפר משמעותית את תפקוד הזיכרון ותהליכי קבלת החלטות לכתבה המלאה

באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו