לא רק בקרב ספורטאים: המדריך לפציעות בכתף ובברך

לא צריך להיות אצן אולימפי כדי לחוות כאב ברכיים או דקירות באזור הכתף. מאידך, פעמים רבות הדבר לא מסתכם בתחושה רגעית והכאב הראשוני מהווה טריגר לעתיד לבוא. מפריקת כתף ועד לקרע במיניסקוס: כל המידע על פציעות שכיחות בכתף ובברך
כתבה פרסומית כתבת חסות
תאריך עדכון: 01/02/2017


פציעות כתפיים וברכיים הן פגיעות שכיחות ביותר, ופעמים רבות אינן נגרמות כתוצאה ממאמץ יתר או חבלה חמורה, אלא כתוצאה "מבלאי טבעי", שחיקה שגרתית של חלקי הגוף כתוצאה מההתבגרות הפיזית. הכתפיים הן אחד מאזורי התנועה המרכזיים בגוף שלנו ולעתים מופעל עליהן עומס רב. בדומה לכך, גם הברכיים נתונות ללחץ אדיר וספורטאים חובבים רבים עשויים לסבול מפגיעות שונות הנובעות ממאמץ יתר. מהן הפציעות השכיחות, כיצד נגרמות ומהן דרכי הטיפול? מומחה מסביר.


קרע בגידים של השרוול המסובב

פציעה נפוצה מאוד בגילאים מבוגרים, הלכה למעשה כ-60% מבני ה-70 ומעלה עשויים לסבול מהתופעה, על רקע בלאי של הרקמות. בגילאים צעירים יותר הפציעה מתרחשת לרוב  כתוצאה מחבלה. הגידים שאחראיים להרמה של הכתף נקרעים מאחיזת עצם הזרוע. הגידים ניתקים מעצם הזרוע וכתוצאה מכך יש קושי בהרמת היד לכיוונים שונים, עם כאב חד שמופיע בתנועת הכתף. 


כיצד ניתן לטפל בפגיעה זו?

כאשר הנפגע הינו צעיר הסובל מקרע טראומטי (שנוצר כתוצאה מחבלה) יש לנתח בדחיפות תוך שישה שבועות מיום הפציעה. במקרים בהם המטופל מבוגר יותר וסובל מקרע ניווני ( שנוצר כתוצאה משחיקת הגידים), מומלץ לנסות טיפול פיזיותרפי לתקופה של מספר חודשים, אם לא הורגש כל שיפור לאחר מכן יש לפנות לפעולה כירורגית.  


מהלך הניתוח 

במהלך הניתוח מתבצעת תפירה בגישה ארטרוסקופית. זוהי צורה זעיר- פולשנית אשר במהלכה מוחדר מכשיר דק בעל מצלמה אל תוך המפרק. התפירה מתבצעת ע"י הצמדה של החלק הקרוע בגיד חזרה אל העצם. 

ההליך מתבצע בהרדמה כללית ומלווה בזמן החלמה של כשלושה חודשים עד לחצי שנה בשילוב טיפול פיזיותרפי אשר מסייע לשיקום תפקוד הכתף.


מהם הסיכונים בהליך זה?

כבכל ניתוח, ישנה סכנת זיהום. כמו כן, עשויים להיפגע כלי דם או עצבים, אך מדובר בתופעת לוואי נדירה מאוד. בנוסף, עלול להתרחש קרע חוזר ויכול להיווצר מצב של ירידה בטווח התנועה (כתף קפואה). קרע SLAP 

מצב בו מתרחשת תלישה חלקית או מלאה של גיד הביצפס, השריר הגדול הקדמי בזרוע, מנקודת האחיזה שלו בתוך הכתף. הקרע אופייני למטופלים צעירים ופעילים ספורטיבית ונגרם עקב תנועות חוזרות של זריקה או משיכה של הזרוע (אשר מאפיינות לרוב משחקי כדור). הסובלים ממנו יחושו כאבים בחלקה הקדמי של הכתף.


כיצד ניתן לטפל בפגיעה זו?

גם במקרה זה, הטיפול הראשוני המומלץ הוא פיזיותרפיה. במצב בו אין התקדמות משמעותית תוך מספר חודשים, לרוב יופנה הסובל להליך כירורגי. 


מהלך הניתוח

בדומה לאיחוי הקרע בגיד השרוול, כך גם במקרה של קרע Slap , מתבצע ניתוח ארטרוסקופי לתפירה של נקודת אחיזת הגיד בחזרה אל העצם, או ניתוק של הגיד באופן מלא וחיבורו לראש עצם הזרוע או לעצם הזרוע עצמה, זאת כדי להוריד מהמתח המופעל על הגיד. ההליך מתבצע בהרדמה כללית וזמן ההחלמה עשוי להגיע לחצי שנה. 


מהם הסיכונים בהליך זה?

בעת ביצוע הפעולה הכירורגית עלולה להתרחש פגיעה בכלי דם או עצבים, עשויה להיות ירידה בטווח התנועה או תלישה חוזרת מאזור הקיבוע. 
פציעות ברך וכתף אינן רק נחלתן של ספורטאים. הן עשויות להיגרם "מבלאי טבעי" או ממאמץ יתר


פריקה 

למעשה, פציעה זו נחלקת לשני  סוגים עיקריים: פריקה בין עצם הבריח לעצם השכם ופריקת כתף קדמית.


פריקה בין עצם הבריח לעצם השכם

פריקה בין עצם הבריח לעצם השכם נגרמת מחבלה ישירה באזור (נפילה מאופניים על הצד, נפילה בזמן ריצה)  והיא מאפיינת ספורטאים.בעקבותיה נקרעות הרצועות שמעגנות את עצם הבריח למקומה ונוצרת פריקה. 


כיצד מטפלים תופעות אלה?

ראשית, יש להעריך את חומרת הפציעה באמצעות צילום רנטגן ולאחר מכן הגורם המקצועי יחליט על אסטרטגיית הטיפול, בין אם נקיטה בפעולה כירורגית או פיזיותרפיה. לרוב, פציעות אלה מופיעות בדרגת חומרה קלה עד לבינונית ועל כן מסתפקים בטיפול פזיוטרפי. באם הפריקה היא בדרגה גבוהה ידרש טיפול ניתוחי.


מהלך הניתוח

באמצעות ההליך הניתוחי מקבעים את עצם הבריח למקומה בעזרת עוגנים יעודים. זמן החזרה לפעילות תקינה הוא קצר יחסית, ולרוב תוך שלושה חודשים שבמהלכם מתבצע שיקום פיזיותרפי ניתן לחזור לפעילות תקינה.


פריקת כתף קדמית

פציעה זו אינה מאפיינת קבוצת אוכלוסייה מסוימת והיא עלולה להיווצר בטווח גילאים רחב. היא נגרמת כתוצאה משתי סיבות עיקריות, הראשונה גמישות יתר של הכתף ושניה, חבלה ישירה לאזור הגורמת לעצם הזרוע לצאת ממקומה.


כיצד מטפלים?

בשלב הראשון יש לבצע החזרה של הכתף למקום. לרוב, פעולה זו מתבצעת בחדר המיון תוך החדרת חומר טשטוש. לאחר מכן, מתחילים בביצוע שיקום פיזיותרפי. ככלל, ככל שהפריקה מתרחשת בגיל צעיר יותר, כך הסיכוי להישנות התופעה עולה. במצבים בהם יתרחשו פריקות חוזרות תוצע האופציה הניתוחית.


מהלך הניתוח

כהכנה לניתוח מתבצעות בדיקות הדמיה שונות, לרבות CT  ו- MRI, כדי לאמוד את הנזק לרקמות הרכות ולעצם הזרוע והכתף. בהתאם למידת החומרה של הפציעה, נבחרת האסטרטגיה הניתוחית מתוך שתי אופציות קיימות.


ניתוח ארטרוסקופי

יבוצע במקרה בו הפציעה פגעה ברקמה הרכה בלבד. במהלכו, מבוצעת תפירה של החלקים הקרועים בכתף בחזרה למקומם והידוק של חלקה הקדמי של מעטפת הכתף לצורך השגת יציבות. 


ניתוח פתוח

אופציה זו נבחרת במקרים בהם הפציעה פגעה גם בעצם השכם. במסגרת ההליך, מייצבים את הכתף בעזרת העברה של עצם מאזור אחר בכתף וקיבועה. זמן ההחלמה לאחר ניתוח זה נע בין שלושה לשישה חודשים. קרע במניסקוס

פגיעה זו עשויה להתרחש בגילאים שונים והסיבות לה מגוונות. בקרב צעירים הפציעה נובעת מחבלה סיבובית של הברך. בגילאים מבוגרים יותר הקרע נוצר כתוצאה מ"בלאי טבעי" של הרקמות. 


אסטרטגיית הטיפול נקבעת בהתאם לגודל הקרע ולבעיות המכניות אותו הוא יוצר. בקרעים קטנים, ניתן בתחילה להסתפק בטיפול פיזיותרפי, אך אם לא נצפה שיפור בתקופה של מספר חודשים, יומלץ טיפול ניתוחי. במצבים דרסטיים יותר הכוללים קרעים גדולים אשר מפריעים לתנועה תקינה של הברך ומייצרים מעין "נעילה של המפרק", כדאי לנתח בהקדם כדי למנוע הפרעה ארוכת טווח.


מהלך הניתוח

כמו ברוב המקרים אותם סקרנו, הניתוח לאיחוי הקרע במיניסקוס יתבצע באמצעות הליך ארטרוסקופי . במידה והקרע ניתן לתפירה, האחרונה תתבצע בעזרת מכשור מיוחד. במקרים בהם לא ניתן לחבר חזרה את הרקמה, מבוצעת כריתה של האזור.  זמן ההחלמה תלוי בחלופה הכירורגית שנבחרה. בתפירת מניסקוס חזרה למצב רגיל תתרחש לאחר חודש וחצי ועד לשלושה חודשים ובכריתה, זמן ההחלמה נע בין חודש לחודש וחצי. 


מהם הסיבוכים האפשריים בהליך זה?

ההליך הכירורגי עשוי להוביל לזיהום, הפרעה בטווחי תנועה, קרע חוזר של המניסקוס ופגיעה עצבית שטחית.


קרע ברצועה צולבת קדמית

פציעה המתרחשת בעיקר בקרב צעירים. היא נגרמת כתוצאה מחבלה לברך או תנועה סיבובית וגורמת לחוסר יציבות של הברך במהלך פעילות. 


כיצד מטפלים בפציעה זו?

בשלב הראשוני, יש לקרר את האזור, לשפר את טווחי התנועה ולפעול להורדת הנפיחות. לאחר מכן, מתבצעת הערכת לגבי רמת היציבות של הברך. הטיפול המומלץ לצעירים פעילים אשר סובלים מחוסר יציבות בעקבות הקרע ברצועה הינו שחזור ניתוחי שלה. 


מהלך הניתוח

הליך זה מבוצע בהרדמה כללית ובמסגרתו נלקח גיד מאזור אחר בברך או שנעשה שימוש מגיד מתורם, וזה מוחדר לברך בשיטה ארטרוסקופית ומקובע לעצם הירך ולעצם השוק. זמן ההחלמה הממוצע לאחר הליך זה נע בין שישה לשמונה חודשים.


מהן הסיכונים הכרוכים במסגרת הליך זה?

השתלת הגיד עלולה לגרום לזיהום, לקרע חוזר של השתל, לאבדן טווחי תנועה, לפגיעה בעצבים או בכלי דם.


קרע או מתיחה ברצועה צדית

גם פגיעה זו נובעת מחבלה באזור הברך, לרוב בצידה. היא גורמת לכאבים עזים ועשויה להביא גם לחוסר יציבות. בשלב הראשוני, מתבצעת הערכת באמצעות בדיקה גופנית והדמיית אולטרסאונד או MRI. זאת משמשת כדי לאמוד את גודל ורמת הקרע.


כיצד ניתן לטפל?

בתחילתו, כולל הטיפול שיקום פיזיותרפי, שיימשך לרוב בין חודש וחצי לחודשיים. במהלך ההחלמה יש להיעזר בסדים מיוחדים המייצבים את הברך. לעתים נדירות יש צורך בביצוע תפירה או שחזור של הרצועות.


פגיעות סחוס (שחיקת סחוס) באזורים שונים של הברך

הסיבות לה גם הן משתנות בהתאם לגיל המטופל. בצעירים פגיעה זו הינה תוצאה של חבלה סיבובית או ישירה, ולעומת זו במבוגרים היא נגרמת כתוצאה משחיקת הברך. הפגיעה בסחוס גורמת לכאבים בתנועות שונות, לרבות הליכה, ריצה ועלייה במדרגות. כמו כן, עשויה להופיע נפיחות לסירוגין.


כיצד מטפלים? הזרקות לברך!

הטיפול בבעיה זאת מורכב ותלוי בגיל הפצוע , באזור הפגיעה ובגודלה. בתחילה, אסטרטגיית הטיפול תכלול נוגדי כאבים ופיזיותרפיה. במצבים בהם לא נחזה כל שיפור, ניתן להזריק חומרים שונים לברך. כיום, קיימים שני מוצרים חדשניים המסייעים להקל על הכאב, מפסיקים את התהליך הדלקתי ומשפרים את מצב הסחוס בברך.


הזרקת רגנוג׳ל

למעשה, מדובר בפיתוח מקומי חדשני, שבמהלכו מתבצעת זריקה בודדת למפרק, המפחיתה משמעותית את כאבי המפרקים ומקנה הגנה מפני המשך השחיקה. החומר מקל על השיקום ומאפשר את ריפוי הרקמות. הוא  מורכב מפולימרים ביולוגיים ללא מרכיבים כימיים זרים והשפעתו הינה ארוכת טווח.


הזרקת אורטוקין

למעשה, זוהי סדרה של הזרקות לאזור המפרק אשר מתבצעות בשיטה ייחודית שלוכדת מרכיבים נוגדי דלקת וגדילה מדם המטופל עצמו. השפעת החומר הינה ארוכת טווח, ולרוב יימצא יעיל במשך שנים. השיטה נוחלת הצלחה ואף נחשבת כטיפול מחליף ניתוח.


ניתוח ארטרוסקופי

במצבים מסוימים יוחלט לבצע ניתוח ארטרוסקופי, שיתבצע בהרדמה כללית ובו תיבחן מידת הפגיעה בעזרת המצלמה הזעירה. במהלך ההליך יחליט הרופא המנתח האם לבצע "שיוף" של האזור הפגוע, או קידוחי עצם זעירים שיגרמו לסחוס הצלקתי לגדול ולכסות את האזור הפגוע. חלופה נוספת שעשויה להיות מיושמת היא לקיחת עצם מאזור אחר בברך והעברתה לאזור הפגוע. זמן ההחלמה נע בין שלושה חודשים לחצי שנה, והוא תלוי בפרוצדורה הנבחרת. פורומים ניתוחי מפרק הירך והברך

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
אוסטאוכונדרומה דני 19/09/2015 23:32
 • שלום הייתי אצל אורטופד בגלל כאבים בברך אחת בימים האחרונים. ציין שיש חשד לקרע במניסקוס והמליץ על מנוחה ומיעוט בהליכה, חבישה, ומשככי כאבים לפי הצורך, וכן פיזיותרפיה. בצילום ברך - ללא שבר או תזוזה. "יש ממצא אקראי המתאים לאוסטאוכונדרומה בטיביה מקורבת" הרופא הפנה אותי להערכה אצל אורטופד שעוסק בתחום גידולי עצם. רציתי בבקשה לשאול כמה שאלות (כמובן לא כתחליף לייעוץ אישי) א. מה משמעות הגידול הזה? איך יודעים שזה ממצא מקרי ולא משהו חדש? ב. איזה בירור נדרש במקרה כזה? האם צילום רונטגן מספיק? ג. האם יש לחשוש שאולי יש עוד כאלו במקומות נוספים בגוף? ד. מה הטיפול בדר"כ בדבר הזה? ולגבי הקרע במניסקוס: האם קרע במניסקוס יכול להתאחות ולהסתדר מעצמו או שזה בלתי הפיך? תודה רבה

 • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר איתי הולצר 21/09/2015 23:46
 • שלום. אוסטאוכונדרומה הינו גידול שפיר די נפוץ שבד"כ אינו דורש המשך ברור או טיפול. גידול מסוג זה נמצא בד"כ בקצוות העצמות בסמוך למפרקים ו'גדל איתנו' מילדות. לעיתים מיקום וגודל הגידול גורמים להפרעה מכאנית - כמו התחככות בגיד או שריר הגורמים לכאב. במקרים אלה ניתן להסיר את הגידול בניתוח. יש סינדרום בו יש ריבוי של גידולים מסוג זה ואז יש צורך במעקב אחר הנגעים. קרע במניסקוס אינו מתאחה בד"כ. אם הוא לא גדול ובמיקום שאינו מפריע לתנועתיות הברך ניתן לשקם את הברך בטיפול שמרני (לא ניתוחי).

 • + הוסף תגובה
אוסטאוכונדרומה מירב 23/01/2019 13:22
 • שלום, הבן שלי בן 16.5 עם כאבים בחלק הקדמי של הרגל, ביצענו צילום ורשום שיש אוסטאוכונדרומה. איזה סוג רופא צריך לפנות מרגע זה?

 • + הוסף תגובה
שאלה נ 23/09/2020 12:09
ניתוח פולקרסון לשינוי צירים בברך דוד 29/01/2017 16:42
 • שלום ד"ר לצערי אני לאחר 5 ניתוחים בשנתיים בברך ימין בפיקה ריסקתי אותה , עכשיו צריך לעשות ניתוח 6, והמנתח רשם שאני צריך לעבור השתלת סחוס אם הטריה, וניתוח לשינוי צירים פולקרסון, רציתי לדעת האם יש שיטה מועדפת להשתלת הסחוס? ובקשר לפולקרסון האם יש ניתוח תחליפי כלשהו לניתוח הזה? כי יש לי סיוט מלהכניס מתכת של הברגים לגוף.

 • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר איתי הולצר 29/01/2017 22:05
 • שלום דוד. יש שיטות שונות להשתלת סחוס המתאימות למצבים שונים ובעלי סיכויי הצלחה שונים - לא ניתן להקיף נושא זה במסגרת זו. ניתוח מסוג 'פולקרסון' נועד אכן לשנות ציר לא תקין של הברך. יש ניתוחים נוספים לטיפול בבעיה של ציר ותנועה לא תקינים של הפיקה. יש סיבות שונות לציר לא תקין של הברך ומידת חומרה שונה של הבעיה התלויה בגורמים רבים כמו ציר עצם הירך, ציר עצם השוק, מצב הרקמות הרכות (שרירים, רצועות) ועוד. החלטה על הטיפול/ניתוח המתאים (בוודאי במצב מורכב כמו שאתה מתאר במקרה שלך), צריכה להתקבל לאחר הכרה מלאה של פרטי המקרה - רקע כללי, בדיקה גופנית ומעבר על בדיקות ההדמיה. פנה למומחה/ית בתחום הספורט-ברך להשלים תהליך מסודר.

 • + הוסף תגובה
פולקרסון גיל 16/09/2020 18:18
 • היי שלום אניבן 34 וסובל מהברך מילדות בעקבות מבפר פעמים של םריקת ברך.ביצעתי שלוש פעמיים ניתוח ארתרוסקופיה.ולאחרונה עקב החמרה של הכאבים ביצעתי mri ונמצא שיש לי אי יציבות פקיתית ומומלץ לעשות ניתוח פולקרסון.שאלתי האם הניתוח מתאים לבעיה שלי?? כאמור אני סובל מנפיחות בברך ימין פעם בשבועיים למשך 4 ימים. ומהו משך ההחלמה מתי אני אוכל לחזור לעבודה

 • + הוסף תגובה
ברור נועה 26/08/2020 14:50
 • רציתי לברר אדם בגיל 80 אם כאבים בברך עקב שחיקת סחוס האם יעזור זריקת כרבולת. או שזה מסוכן? ויש לו גם לחץ דם וסוכר.

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!