//

התקן מונע הריון? 5 יתרונות וחסרונות של אמצעי מניעה קבועים

נשים רבות בוחרות להשתמש באמצעי מניעה קבועים למניעת הריון. ריכזנו עבורך יתרונות וחסרונות ל-5 אמצעי מניעה קבועים כדי שתוכלי לבחור אמצעי מניעה קבוע באופן מושכל
כתבה פרסומית כתבת חסות
תאריך עדכון: 28/12/2017


המצאת הגלולות למניעת הריון בשנות ה- 60 של המאה הקודמת היוותה צעד משמעותי בדרך לשחרור האשה. עם התקדמות הטכנולוגיה השתכללו גם השיטות למניעת הריון, וכיום בנוסף לגלולות ולאמצעי מניעה זמניים אחרים, קיימים בשוק אמצעי מניעה קבועים המאפשרים למנוע הריון לטווח הארוך ואף לצמיתות. 
כדי לבדוק מהם היתרונות והחסרונות של אמצעי ההגנה הקבועים, ראיינו את פרופ' ג'קי אשכנזי, מומחה בכיר בגניקולוגיה, מחלוצי ההפריה החוץ גופית בארץ ומומחה במיילדות וגינקולוגיה, פוריות והפריה, בנוגע ליתרונות והחסרונות של אמצעי מניעה קבועים. 


1. סלילי ESSURE

מהם סלילי ESSURE? 

"זהו התקן המוחדר באמצעות הנחיית היסטרוסקופיה (טלסקופ זעיר) לחצוצרות מבעד לצוואר הרחם, דבר הגורם לחסימתן וכך נמנע המפגש בין תאי הזרע והביצית. ההתקן מעורר תגובה בחצוצרה הגורמת ליצירת רקמה הצומחת לתוך הסליל, ותוך פרק זמן קצר וגורמת לחסימה מוחלטת של החצוצרה".


מהם היתרונות של שיטה זו? 

"היתרון של אמצעי זה הוא שסליל דורש התקנה חד פעמית הטובה לאישה לכל חייה. בשיטה זו נמנעת פרוצדורה ניתוחית דרך דופן הבטן וכך נמנע הצורך בביצוע לפרוסקופיה. בנוסף, יעילות ההתקן היא גבוהה וניתן לחזור לפעילות מלאה תוך יום עד יומיים. יתרון נוסף של שיטה זו היא שאינה כוללת תופעות לוואי, אינה משפיעה על הדימום החודשי, ואינה גורמת לדלקות".


מהם החסרונות של שיטה זו?

"החסרון פרוצדורה זו נעוץ בכך שהיא יקרה יחסית ומצריכה הרדמה. בנוסף על כך, בשלושת החודשים הראשונים לאחר החדרת הסליל יש צורך להשתמש באמצעי מניעה נוספים בעת קיום יחסי מין".

פרופ' אשכנזי מוסיף שקימת פרוצדורה נוספת דומה: "החדרת התקן הקרוי ANDIANA ,שעדיין אינו קיים בארץ, החוסם את פיות החצוצרה באמצעות שימוש בחומר פולימרי וגלי רדיו הפוגעים בפיות החצוצרות".

 


קראו עוד: המדריך המלא: כל מה שצריך לדעת על גלולות למניעת הריון2. התקן תוך רחמי

מהו התקן תוך רחמי?

"התקן תוך רחמי הינו התקן המוחדר לתוך הרחם. ישנם שני סוגי התקן: הורמונאלי ולא הורמונלי", מסביר פרופ' אשכנזי. 

התקן תוך רחמי הורמונלי:

מהו התקן תוך רחמי הורמונלי?

"התקן מירנה הינו התקן תוך רחמי הורמונלי המשחרר הורמון פרוגסטרון באופן עקבי למשך מספר שנים וכתוצאה מכך מתחוללים ברירית הרחם שינויים הגורמים לה להישאר דקה ללא יכולת השתרשות של עוברים".


מהם היתרונות של התקן זה?

"היתרון של התקן זה הינו שהוא מאפשר לנשים להימנע מהריון במשך כמה שנים. בנוסף, מכיוון שלהורמון שבתכשיר ישנה השפעה מקומית על רירית הרחם, דבר המותיר את הרירית דקה ומביא להפחתה ניכרת במשך ובכמות הדמם הוסתי".


מהם החסרונות של התקן זה? 

"ההתקן אינו מתאים לנשים עם דלקות באגן ברחם או בצוואר הרחם. בנוסף, לעיתים ישנה החמרה במיגרנות בקרב נשים הסובלות מכך, וכן קיימת לעיתים תחושת נפיחות בבטן".התקן תוך רחמי מאפשר להימנע מהריון למספר שנים אך לא לצמיתות


התקנים תוך רחמיים לא הורמונליים (על בסיס נחושת):

מהו התקן תוך רחמי לא הורמונלי?

"התקנים תוך רחמיים עשויים מגיף פולימרי שעליו מלופף תיל נחושת המעורר תגובה מקומית ברירית הרחם המונעת השתרשות של עובר. בנוסף הנחושת גורמת לפגיעה בתנועתיות תאי הזרע, דבר המשבש את הפריית הביצית".


מהם היתרונות של התקן זה? 

"היתרון שמשמעותי של התקן זה הינו שהוא מתאים לנשים בכל הגילאים שאינן מסתדרות עם הגלולות. בנוסף, התקן הנחושת אינו פוגע בפוריות וניתן להוציאו בכל רגע".


מהם החסרונות של התקן זה?

"החסרון של התקן זה הוא הגברת הכמות או משך הווסת החודשית, וכן עלול לגרום ולכאבים ולאי נוחות בזמן המחזור".


קראו עוד: חושבת לעבור לשימוש בהתקן תוך רחמי? כדאי שתקראי3. קשירת חצוצרות 

מהי קשירת חצוצרות? 

"זהו ניתוח פולשני המבוצע דרך הבטן בהרדמה כללית. בפרוצדורה זו מחדירים טלסקופ דרך הטבור ומבצעים ניתוק כירורגי של החצוצרות באזור החיבור בין החצוצרות לרחם, ובכך מונעים כניסת היריון עתידית". 


מהם היתרונות של שיטה זו? 

"היתרון של השיטה הוא שהיא מספקת פתרון קבוע ויעיל לנשים שהחליטו שאין ברצונן ללדת בעתיד הן מסיבות אישיות והן מסיבות רפואיות. בנוסף, זוהי פרוצדורה יעילה עבור נשים שאסור להן להרות מסיבות רפואית שונות".


מהם החסרונות של שיטה זו? 

"החסרון של שיטה זו הוא שהיא גורמת להגברה והכבדה של הדימום הווסתי. בנוסף, זוהי פרוצדורה יקרה שחייבת להיעשות בבית חולים ותחת הרדמה. חסרון נוסף הוא שהפרוצדורה נעשית על ידי לפרוסקופיה, וישנו סיכון של חדירה לבטן ופציעת איברים פנימיים". 4. זריקת פרוגסטין 

מהי זריקת פרוגסטין? 

"מדובר בזריקה תת-עורית המכילה את ההורמון הנשי פרוגסטרון בלבד במינון נמוך. הזריקה פועלת בשלושה מנגנונים במטרה למנוע הריון: דיכוי ביוץ, עיבוי רירית צוואר הרחם המונע מעבר תאי זרע, והפיכת רירית הרחם לדקה, ובכך למנוע השתרשות ביצית מופרית ברחם. כעבור זמן הווסת עלולה להיעלם".


מהם היתרונות של הזריקה? 

"הזריקה מתאימה לכל הנשים מעל גיל 18. בנוסף, הזריקה מתאימה לנשים שלא יכולות להשתמש בגלולות או באמצעי מניעה אחרים ביניהן נשים מעשנות בנות 35 ומעלה, נשים עם גורמי סיכון להיווצרות קרישים בכלי הדם, נשים הסובלות ממיגרנות המלוות בסימפטומים נוירולוגיים ,נשים מיניקות מעל שישה שבועות לאחר הלידה, ונשים הרגישות לאסטרוגן". 


מהם החסרונות של הזריקה? 

"הזריקה אינה מתאימה לנשים המעוניינות במניעת הריון לטווח קצר, לנשים החוששות מזריקות, לנשים המעוניינות במחזור סדיר, לנשים הסובלות מאקנה ולנשים עם נטייה לאוסטיאופורוזיס. בנוסף, יש צורך במתן הזריקה אחת לשלושה חודשים, ובין תופעות לוואי המיוחסות לה הן שינויים במצב הרוח, עלייה במשקל וגודש בחזה". 


הזריקה מתאימה במיוחד לנשים שלא יכולות לקחת גלולות


5. שתל תת-עורי למניעת היריון

מה זה שתל תת עורי? 

"שתל תת עורי הינו שתל המוחדר מתחת לעור בזרוע ומשחרר מינון נמוך וקבוע של ההורמון פרוגסטרון"


מהם היתרונות של השתל?

"היתרון שתל תת עורי הוא ההשפעה ארוכת הטווח שלו לכשלוש שנים. בנוסף, ניתן להסירו מבלי לחשוש לטיב הפוריות, וניתן להרות בטווח של 10 חודשים עד שנה לאחר הוצאת השתל. יתר על כן, לאחר שימוש כשנה בשתל, הדימום והכאב בזמן הווסת עשוים להקטין". 


מהם החסרונות של השתל? 

"יתכנו שינויים משמעותיים באופיו של המחזור החודשי בשנה הראשונה לאחר החדרת השתל. המחזור עלול להיות בלתי סדיר ומלווה בדימום ממושך. בנוסף, חלק מהנשים המשתמשות בשתל מדווחות על עלייה במשקל, אך טרם הוכח כי יש קשר בין הדברים. במרבית המקרים יחלפו תופעות הלוואי תוך מספר חודשים, אך אם ישנן נשים הסובלות מכאבי ראש ממושכים או חמורים או מתופעות לוואי אחרות עליהן לפנות לרופא המטפל. חסרון נוסף הוא שבמקרים נדירים עלול העור סביב השתל להזדהם. במקרים אלו יש צורך לנקות את האזור ולקבל טיפול אנטיביוטי". עדיין מתלבטים? להתייעצות עם פרופ' יעקב (ג'קי) אשכנזי השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים גניקולוגיה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
קבלתי מחזור באמצע חפיסת גלולות...איך זה הגיוני? שירה 12/10/2011 02:57
 • שלום, אני בת 26 ונוטלת גלולות מינס כבר כ-5 חודשים, אחרי כ-18 גלולות מינס שנטלתי, בחפיסה האחרונה, שכחתי לקחת גלולה אחת אחרי יום כיפור, אבל המשכתי עם החפיסה כרגיל. משום מה קיבלתי מחזור אחרי יום או יומיים למרות שאני נוטלת גלולות. זהו מחזור רגיל ולא דימום קטן. האם זה מסוכן? הם זה מחזור רגיל ולמה הוא מופיע כשאני נוטלת גלולות? והכי חשוב, האם להמשיך לקחת גלולות? אני כרגע ממשיכה עם החפיסה אך די חוששת, אין לי עם מי להתייעץ כי זזה בעייתי להשיג תור לרופא נשים לזמן קרוב... מחכה לתשובה , תודה מראש, וחג שמח:)

 • + הוסף תגובה
קבלתי מחזור דר' אבישלום שרון 15/10/2011 17:29
 • שלום, המחזור הגיע, מן הסתם, בעיקבות העובדה שלא לקחת את הגלולה. המשיכי כרגיל. בברכה, ד"ר אבישלום שורן מומחה בגינקולוגיה ומנתח בכיר

 • + הוסף תגובה
קבלת מחזור בזמן גלולות א 27/10/2013 15:23
 • שלום אני בת 23 ונוטלת גלולות במשך ארבעה חמישה חודשים. החודש קיבלתי מחזור כאשר נשארו לי בחפיסה חמש גלולות שלאחרם אני אמורה לקבל מחזור האם זה תקני? מה עושים במצב כזה?

 • + הוסף תגובה
מחזור שושנה 06/08/2020 11:55
 • אני לוקחת גלולות מינוס , נשאר לי 4 כדורים וקבלתי מחזור אם זה בסדר

 • + הוסף תגובה
יתר לחץ דם וגלולות עדינה 11/01/2016 19:36
 • שלום אני בת 36, רווקה ללא ילדים. נוטלת אסטל מגיל 18 בערך, גם בגלל סיפור של אקנה אבל גם כאמצעי מניעה. לאחרונה במעקב התברר שיש לי לחץ דם גבוה (רקע תורשתי), והתחלתי טיפול תרופתי במינון נמוך. רופאת הנשים שלי אמרה שעליי להפסיק לקחת אסטל, והמליצה לי לקחת סרזט או להשתמש בהתקן החדש - ג'נס. קראתי קצת באינטרנט, והחששות שלי הם: האם אמצעים אלה מותרים לשימוש עם לחץ דם גבוה? האם הם לא תורמים להתפתחות אקנה? האם אחד מהם עדיף על השני? תודה

 • + הוסף תגובה
לחץ דם וגלולות ד"ר גיא רופא 11/01/2016 20:50
 • אכן עדיף לא ליטול גלולות שעלולות להחמיר לחץ דם קיים התקן תוך רחמי פתרון מצויין ונדיר שגורם לפצעונים יחד עם הנוחות שלא צריך ליטול גלולות.

 • + הוסף תגובה
התקן ג'נס עדינה 11/01/2016 20:56
 • תודה רבה על התגובה המהירה! התקן ג'נס מתאים לדעתך?

 • + הוסף תגובה
בהחלט ד"ר גיא רופא 11/01/2016 20:58
רק כדי לוודא, לפני שמחליטה עדינה 13/01/2016 08:34
 • האם גלולת סראזט כן מותרת לשימוש כשיש יתר לחץ דם? האם לגביה יש חשש לאקנה? תודה

 • + הוסף תגובה
מותר ד"ר גיא רופא 14/01/2016 05:47
מחזור עם התקן אביה 01/05/2016 18:22
 • שלום, אני כבר שלושה חודשים עם ההתקן ג'נס, ולא קיבלתי "מחזור רגיל". כלומר, שישנן הפרשות חומות כהות, לעיתים בתחילת ההפרשות יש אודם רגיל. משך ההפרשות האדומות הוא כמה שעות עד יום שלם, וההפרשות החומות בין יום ליומיים. משך התקופה בין הפרשה להפרשה כזו היא לא סדירה. לרוב שלושה שבועות.לרוב כשהן מתרחשות זה מלווה בכאבי בטן האופייניים למחזור, למשך יום אחד בערך. אני בת 20, ללא לידות. האם זה תקין? אם כן, מהו משך התקופה בה הפרשות כאלו מתרחשות?

 • + הוסף תגובה
תקין ד"ר גיא רופא 01/05/2016 20:31
 • אבל אמור להשתפר בחודשים הקרובים אם עד חצי שנה עדיין כך פני לייעוץ לשקול הוצאת ההתקן

 • + הוסף תגובה
התקן ג'נס - תופעות לוואי SHANI 21/03/2017 17:01
 • היי דוקטור, אחרי ניסיונות של כמה שנים למצוא גלולה או פתרון שיקל עלי את כאבי המחזור ויחליש לי את הדימומים. הרופאה המליצה לי עלי התקן בשם ג’נס , התקנתי אותו בתאריך 8.2 וישר קיבלתי מחזור. היה לי מחזור למשך שבועיים ועוד שבוע כתמים, כלומר סה”כ שבוע הפסקה בלי דם. וקיבלתי מחזור שוב ב 10.3 ומאז אני לא מפסיקה לדמם כלל . כשניסתי לחייג לרופאה המזכירה שלה אמרה לי “הגוף צריך להתרגל “. השאלה כמה זמן זה אמור להיות כך? יש כדורים שיכולים להפסיק את הדם? לפחות באופן זמני?

 • + הוסף תגובה
התקן ג'נס - תופעות לוואי SHANI 21/03/2017 17:02
 • היי דוקטור, אחרי ניסיונות של כמה שנים למצוא גלולה או פתרון שיקל עלי את כאבי המחזור ויחליש לי את הדימומים. הרופאה המליצה לי עלי התקן בשם ג’נס , התקנתי אותו בתאריך 8.2 וישר קיבלתי מחזור. היה לי מחזור למשך שבועיים ועוד שבוע כתמים, כלומר סה”כ שבוע הפסקה בלי דם. וקיבלתי מחזור שוב ב 10.3 ומאז אני לא מפסיקה לדמם כלל . כשניסתי לחייג לרופאה המזכירה שלה אמרה לי “הגוף צריך להתרגל “. השאלה כמה זמן זה אמור להיות כך? יש כדורים שיכולים להפסיק את הדם? לפחות באופן זמני?

 • + הוסף תגובה
יש לי סיפור דומה מירי 20/07/2020 23:57
 • אשמח לשמוע את התשובה.. אני נורא מפחדת מתופעות לוואי

 • + הוסף תגובה
יש לי סיפור דומה מירי 20/07/2020 23:57
 • אשמח לשמוע את התשובה.. אני נורא מפחדת מתופעות לוואי

 • + הוסף תגובה
הייי ויס 04/04/2017 00:45
 • הייי נא להגיד לי בבקשה מה הרגשת תוך כדי התקנת ההתקן? האם יש כאבים בלתי נסבלים?

 • + הוסף תגובה
החמרה של אקנה עם התקן Bhygv 17/01/2018 07:32
 • עם התקן חודש. חלה החמרה קשה במצב האקנה. בנוסף יש דימום ללא הפסקה מאז החדרת ההתקן.

 • + הוסף תגובה
2 גלולות באותו יום שולה 06/12/2012 00:05
 • היי בטעות לקחתי 2 גלולות באותו יום. אני מבינה שצריך לסיים את החבילה ולחכות 7 ימים כרגיל הייתי רוצה להתחיל את החפיסה הבאה באותו יום כרגיל (ראשון) האם אני יכולה לקחת גלולה נוספת כדי להשלים יום נוסף ל21 ואז לחכות שבעה? מה הן תופעות הלוואי של הגלולה הנוספת שלקחתי? תודה רבה

 • + הוסף תגובה
גלולות דר' משה רויבורט 15/12/2012 12:18
 • תיתכן תלונה של בחילות. אין מניעה להתחיל את החפיסה הבאה יום מוקדם יותר או מאוחר יותר.

 • + הוסף תגובה
נטילת 2 גלולות באותו היום. שילת 17/03/2020 00:43
 • היי בטעות נטלתי 2 גלולת אחת בצהריים סביב השעה 2-3 ואחת ב12 בלילה . מה עושים ? להמשיך לינטול רגיל ? או לא לקחת פשוט למחרת אני ממש בלחץ ולא יודעת מה לעשות.

 • + הוסף תגובה
נטילת גלולות זיו 15/07/2020 09:25
 • היי אשמח שתעדכני אותי מה עשית אני גם באותה בעיה

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!