עשוי גם לשפר את הראייה? כל המידע החיוני על ניתוח קטרקט בלייזר

קטרקט, הינה תופעה נפוצה המאופיינת בעכירות העדשה ולמעשה, כ-40% מבני ה-60 ומעלה צפויים לסבול ממנה. ניתוח חדשני אינו רק מתקן את הפגם, אלא גם עשוי לשפר את הראיה. כיצד מתבצע ומהם הסיכונים? מומחה מסביר

כתבה פרסומית כתבת חסות
מאת:


תאריך עדכון: 24/01/2017

קטרקט, ירוד בעברית, הינה תופעה המאופיינת בעכירות של עדשת העין. במצב רגיל, עדשת העין הינה שקופה והיא מסייעת במיקוד של קרני אור מהחוץ אל תוך העין. כאשר העדשה הופכת עכורה ומקבלת גוון צהבהב-חום, נחסמות חלק מקרני האור ועקב כך התמונה המתקבלת על רשתית העין והמשודרת למוח מטושטשת וחסרת חדות.


למעשה, התלונה שכיחה ביותר בקרב הסובלים מקטרקט הינה ירידה הדרגתית בחדות הראיה או ראיה מטושטשת. בנוסף, יתכנו התסמינים הבאים, לרבות שינוי תכוף במספרי המשקפיים, סנוור מאור השמש ומפנסי מכוניות, ולעתים נדירות כפל ראיה וסחרחורת. במקרים מסויימים אדם הלוקה בקטרקט עשוי לשים לב לשיפור בראייה לטווח קרוב למשך תקופה קצרה (עקב שינוי זמני בעוצמת העדשה העכורה) אולם במהרה טשטוש הראיה יחמיר ותאבד גם החדות לקרוב.


כיצד מאבחנים קטרקט?

קטרקט ניתן לאבחון באמצעות בדיקה אצל רופא עיניים מומחה. הרופא יבצע תשאול קצר לגבי התלונות ויבצע בדיקת ראיה ובדיקה במנורת סדק לרוב לאחר הרחבת אישונים. באמצעות בדיקה זו יוכל הרופא לאבחן את דרגת הקטרקט וכן יזהה מצבים פתולוגיים נוספים בעין העלולים להשפיע על הראיה או על הניתוח להסרת הקטרקט. מחלות ומצבי עיניים שונים עלולים להשפיע על דרגת הקושי ורמת הסיכון בניתוח הקטרקט ויחייבו גישה או מכשור מיוחד בזמן הניתוח. חשוב מאד להיבדק על ידי רופא מומחה לרפואת עיניים המתמחה בניתוחי קטרקט ובעל נסיון רב בתחום על מנת להבטיח תוצאה מיטבית לאחר הניתוח.


קראו עוד: עיניים אדומות: כל הסיבות - והטיפול 


האם התופעה שכיחה בקרב גילאים מסוימים?

מרבית מנותחי הקטרקט, הם בני הגיל השלישי וטווח הגילאים הנפוץ הינו בין  60-80. אולם גם צעירים יותר עלולים לסבול מקטרקט בנסיבות מסוימות כגון מחלות רקע או שימוש בתרופות שונות.
אוכלוסיית בני הגיל השלישית היא המרכזית אשר צפויה לסבול מקטרקט, אמנם התופעה עשויה להופיע גם בקרב צעירים


מהן דרכי הטיפול בקטרקט? 

הטיפול היחידי לקטרקט כיום הינו באמצעות ניתוח. הטכניקה הכירורגית לטיפול בקטרקט התפתחה רבות בעשורים האחרונים ומדי שנה נכנסות לשימוש טכנולוגיות חדשות, הן בתחום הסרת הקטרקט והן בעדשות המושתלות בזמן הניתוח. 


במהלך הניתוח, מתבצעים חתכים זעירים ביותר בעין ודרכם מוחדר מכשור מיוחד השואב את העדשה העכורה ומאפשר השתלת עדשה מלאכותית במקומה. 


פיתוחים מתקדמים של השנים האחרונות מאפשרים לבצע שלבים רבים בניתוח הקטרקט באמצעות לייזר, אשר מוסיף דיוק רב, מקצר את זמני הניתוח התוך עיני ומאפשר להשתמש בפחות אנרגיה לפירוק הקטרקט. העדשה המלאכותית שהושתלה, נשארת בעין האדם ומעניקה לו ראיה צלולה לאורך זמן והיא אינה זקוקה להחלפה כלל.


כיום ניתן לבחור בניתוח להסרת קטרקט והשתלת עדשה אשר מעבר להסרת הקטרקט אף ישפרו את הראיה ויפחיתו משמעותית את התלות במשקפיים. קיימות עדשות תוך עיניות מיוחדות להקטנת אסטיגמציה (ידוע גם כ"צילינדר" - מצב בו קרנית העין אינה עגולה אלא מאורכת בכיוון מסויים וגורמת לעיוות הראיה בכיוון זה) וכן עדשות רב מוקדיות המאפשרות ראיה משופרת במספר טווחים להקטנת התלות במשקפי קריאה לאחר הניתוח. עדשות אלו מתפקדות אופטימלית כאשר הן מושתלות בדיוק במרכז העין ובתוך פתח עגול ככל הניתן. השימוש בלייזר לביצוע הקטרקט מבטיח פתח עגול לחלוטין וממורכז ברמות דיוק גבוהות מאד. בנוסף הוא מאפשר ביצוע של חיתוכים מדויקים בקרנית אשר גם הם יכולים להפחית אסטיגמציה. 


קראו עוד: עיניים ורוח סתיו: איך מתמודדים עם עיניים יבשות ומגורות


פתרונות טכנולוגיים חדשניים אלו מהווים מהפכה בתיקון הראיה לאחר ניתוח קטרקט והינם אופטימליים עבור אנשים מבוגרים המעוניינים לשפר את איכות הראיה ואיכות החיים שלהם בצורה משמעותית ביותר. 


ניתוח הקטרקט מתבצע ברוב המוחלט של המקרים בהרדמה מקומית בלבד, באמצעות טיפות עיניים ללא חומרי טשטוש או הרדמה כללית. הניתוח עצמו אורך לרוב כ-20-30 דקות. 


מהו זמן ההחלמה מניתוח הקטרקט?

ניתוח הסרת הקטרקט מתבצע ללא צורך באשפוז ולמעשה לאחר כשעה מסיום הניתוח ניתן לעזוב את חדר הניתוח ולהגיע למנוחה בבית. לעיתים השיפור בראיה הינו מיידי, אולם לרוב מדובר בשינוי הדרגתי בימים הראשונים שלאחר הניתוח. במקרים רבים, השימוש בלייזר לביצוע ניתוח הקטרקט מקצר את זמן ההחלמה.


מהם הסיכונים הכרוכים בהליך זה?

ניתוח הקטרקט נחשב כאחד ההליכים הכירורגיים הבטוחים ביותר. ההסתברות לסיבוכים אפשריים עומדת על אחוז אחד בלבד וברוב המקרים ניתן לטפל בהם באמצעות שינוי הטיפול התרופתי או ניתוח נוסף. במצבים נדירים ביותר תיתכן פגיעה בלתי הפיכה בראיה. חשוב ביותר לבחור ברופא עיניים מומחה בניתוחי קטרקט ובעל ניסיון רב על מנת למזער את הסיכון הקשור לניתוח ולהבטיח תוצאה מעולה.עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר אלדד אדלר השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים, בריאות העין

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
דלקת בעצב לפני שנים וטרשת נפוצה מיה 26/11/2019 14:24
  • שלום רב לפני קרוב ל 9 שנים הייתי סטודנטית ובפתאומיות הרגשתי טשטוש ראיה בעיין ימין שהקשה עליי לראות הכל נראה עמום , הבחנתי שהאישון מוגדל בעין הזאת ופניתי יום למחרת לרופא שהפנה אותה לבית חולים ו אם אר איי ,, בבדיקת בית החולים הבדיקות היו תקינות וגם שדה הראיה , לאחר כיומיים בערך כל התופעה נעלמה כלא הייתה הראיה שלי 6/6 שדה ראיה תקין רק שאני רואה בעין ימין (שנפגעה) יותר בהיר ובגוונים חמים יותר מעיין שמאל , אני רואה בשתי העיניים אורות מרוחים בלילה , אז כשזה קרה ופניתי לרופא פרטי נחשב שעשה לי את כל הבדיקות , שדה ראיה , אולטראסאונד עיניים , צילום , הרחבת אישונים , והכל היה תקין והחלטנו שלא עושים אם אר איי . מיותר לציין שמאז פיתחתי חרדה איומה מהטראומה שנגרמה לי . אני במעקב כל 6 חודשים אצל רופא עיניים ונוירואופטלמולוג והכל בסדר ברוך השם הטענה אז הייתה שאולי זו דלקת בעצב שעברה מעצמה . עד היום אני בחרדה כי קראתי המון שזה תסמין מובהק לטרשת נפוצה שעלולה להתפתח לאחר שנים , כיום אני אמא לשניים ויש לי פחד קיומי כשאני חושבת על זה אני בחששות . מאז ועד היום לא היה עוד התקף תודה לאל , אבל ממה עוד יכולה להתפתח דלקת בעצב הראיה ? האם יש המון מקרים שהם לא דווקא טרשת? אני זוכרת מאותו יום שזה קרה שחיטטתי המון בעין וגירדתי אותה . כיום אני בת 28

  • + הוסף תגובה
דלקת בעין בהריון אני 22/11/2019 16:41
  • שלום מזה 3 ימים אני עם עין אחת אדומה ונוזלת. בבוקר מתקשה לפתוח עקב נפיחות שפוחתת במהלך היום אך כאמור בבוקר נפוחה. מה ניתן לשים בהנחה שאני בהריון ולא הכל מותר?

  • + הוסף תגובה
עין נפוחה ד"ר מיכאל היימס 23/11/2019 09:01
  • אפשר לשטוף במים ולשים תחליפי דמעות, אך יש צורך בבדיקה לודא שרין צורך בטיפול אנטיביוטי.

  • + הוסף תגובה
עליה בקוצר ראיה ואסטיגמציה וגיל מיכאל 22/11/2019 07:44
  • שלום רב, האם עליה בקוצר ראיה ואסטיגמציה נעצרת בדרך כלל בגיל מסויים ואם כן באיזה גיל בערך? האם יכולה להתרחש עליה בקוצר ראיה ואסטיגמציה בכל גיל? בתודה

  • + הוסף תגובה
קוצר ראיה ד"ר מיכאל היימס 22/11/2019 10:07
  • לרוב העליה נעצרת סביב שנות ה 20. לעיתים יש שינויים בגילים מאוחרים יותר.

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!