עשוי גם לשפר את הראייה? כל המידע החיוני על ניתוח קטרקט בלייזר

קטרקט, הינה תופעה נפוצה המאופיינת בעכירות העדשה ולמעשה, כ-40% מבני ה-60 ומעלה צפויים לסבול ממנה. ניתוח חדשני אינו רק מתקן את הפגם, אלא גם עשוי לשפר את הראיה. כיצד מתבצע ומהם הסיכונים? מומחה מסביר

כתבה פרסומית כתבת חסות
מאת:


תאריך עדכון: 24/01/2017
הכתבה בהשתתפות מימונית של גורם חיצוני
בשיתוף עם ד"ר אלדד אדלר
מנהל שירות הקטרקט, רופא עיניים מנתח, מנהל תחום קרנית - מרפאת אייקו
הצג טלפון מספר מקשר
i

קטרקט, ירוד בעברית, הינה תופעה המאופיינת בעכירות של עדשת העין. במצב רגיל, עדשת העין הינה שקופה והיא מסייעת במיקוד של קרני אור מהחוץ אל תוך העין. כאשר העדשה הופכת עכורה ומקבלת גוון צהבהב-חום, נחסמות חלק מקרני האור ועקב כך התמונה המתקבלת על רשתית העין והמשודרת למוח מטושטשת וחסרת חדות.


למעשה, התלונה שכיחה ביותר בקרב הסובלים מקטרקט הינה ירידה הדרגתית בחדות הראיה או ראיה מטושטשת. בנוסף, יתכנו התסמינים הבאים, לרבות שינוי תכוף במספרי המשקפיים, סנוור מאור השמש ומפנסי מכוניות, ולעתים נדירות כפל ראיה וסחרחורת. במקרים מסויימים אדם הלוקה בקטרקט עשוי לשים לב לשיפור בראייה לטווח קרוב למשך תקופה קצרה (עקב שינוי זמני בעוצמת העדשה העכורה) אולם במהרה טשטוש הראיה יחמיר ותאבד גם החדות לקרוב.


כיצד מאבחנים קטרקט?

קטרקט ניתן לאבחון באמצעות בדיקה אצל רופא עיניים מומחה. הרופא יבצע תשאול קצר לגבי התלונות ויבצע בדיקת ראיה ובדיקה במנורת סדק לרוב לאחר הרחבת אישונים. באמצעות בדיקה זו יוכל הרופא לאבחן את דרגת הקטרקט וכן יזהה מצבים פתולוגיים נוספים בעין העלולים להשפיע על הראיה או על הניתוח להסרת הקטרקט. מחלות ומצבי עיניים שונים עלולים להשפיע על דרגת הקושי ורמת הסיכון בניתוח הקטרקט ויחייבו גישה או מכשור מיוחד בזמן הניתוח. חשוב מאד להיבדק על ידי רופא מומחה לרפואת עיניים המתמחה בניתוחי קטרקט ובעל נסיון רב בתחום על מנת להבטיח תוצאה מיטבית לאחר הניתוח.


קראו עוד: עיניים אדומות: כל הסיבות - והטיפול 


האם התופעה שכיחה בקרב גילאים מסוימים?

מרבית מנותחי הקטרקט, הם בני הגיל השלישי וטווח הגילאים הנפוץ הינו בין  60-80. אולם גם צעירים יותר עלולים לסבול מקטרקט בנסיבות מסוימות כגון מחלות רקע או שימוש בתרופות שונות.
אוכלוסיית בני הגיל השלישית היא המרכזית אשר צפויה לסבול מקטרקט, אמנם התופעה עשויה להופיע גם בקרב צעירים


מהן דרכי הטיפול בקטרקט? 

הטיפול היחידי לקטרקט כיום הינו באמצעות ניתוח. הטכניקה הכירורגית לטיפול בקטרקט התפתחה רבות בעשורים האחרונים ומדי שנה נכנסות לשימוש טכנולוגיות חדשות, הן בתחום הסרת הקטרקט והן בעדשות המושתלות בזמן הניתוח. 


במהלך הניתוח, מתבצעים חתכים זעירים ביותר בעין ודרכם מוחדר מכשור מיוחד השואב את העדשה העכורה ומאפשר השתלת עדשה מלאכותית במקומה. 


פיתוחים מתקדמים של השנים האחרונות מאפשרים לבצע שלבים רבים בניתוח הקטרקט באמצעות לייזר, אשר מוסיף דיוק רב, מקצר את זמני הניתוח התוך עיני ומאפשר להשתמש בפחות אנרגיה לפירוק הקטרקט. העדשה המלאכותית שהושתלה, נשארת בעין האדם ומעניקה לו ראיה צלולה לאורך זמן והיא אינה זקוקה להחלפה כלל.


כיום ניתן לבחור בניתוח להסרת קטרקט והשתלת עדשה אשר מעבר להסרת הקטרקט אף ישפרו את הראיה ויפחיתו משמעותית את התלות במשקפיים. קיימות עדשות תוך עיניות מיוחדות להקטנת אסטיגמציה (ידוע גם כ"צילינדר" - מצב בו קרנית העין אינה עגולה אלא מאורכת בכיוון מסויים וגורמת לעיוות הראיה בכיוון זה) וכן עדשות רב מוקדיות המאפשרות ראיה משופרת במספר טווחים להקטנת התלות במשקפי קריאה לאחר הניתוח. עדשות אלו מתפקדות אופטימלית כאשר הן מושתלות בדיוק במרכז העין ובתוך פתח עגול ככל הניתן. השימוש בלייזר לביצוע הקטרקט מבטיח פתח עגול לחלוטין וממורכז ברמות דיוק גבוהות מאד. בנוסף הוא מאפשר ביצוע של חיתוכים מדויקים בקרנית אשר גם הם יכולים להפחית אסטיגמציה. 


קראו עוד: עיניים ורוח סתיו: איך מתמודדים עם עיניים יבשות ומגורות


פתרונות טכנולוגיים חדשניים אלו מהווים מהפכה בתיקון הראיה לאחר ניתוח קטרקט והינם אופטימליים עבור אנשים מבוגרים המעוניינים לשפר את איכות הראיה ואיכות החיים שלהם בצורה משמעותית ביותר. 


ניתוח הקטרקט מתבצע ברוב המוחלט של המקרים בהרדמה מקומית בלבד, באמצעות טיפות עיניים ללא חומרי טשטוש או הרדמה כללית. הניתוח עצמו אורך לרוב כ-20-30 דקות. 


מהו זמן ההחלמה מניתוח הקטרקט?

ניתוח הסרת הקטרקט מתבצע ללא צורך באשפוז ולמעשה לאחר כשעה מסיום הניתוח ניתן לעזוב את חדר הניתוח ולהגיע למנוחה בבית. לעיתים השיפור בראיה הינו מיידי, אולם לרוב מדובר בשינוי הדרגתי בימים הראשונים שלאחר הניתוח. במקרים רבים, השימוש בלייזר לביצוע ניתוח הקטרקט מקצר את זמן ההחלמה.


מהם הסיכונים הכרוכים בהליך זה?

ניתוח הקטרקט נחשב כאחד ההליכים הכירורגיים הבטוחים ביותר. ההסתברות לסיבוכים אפשריים עומדת על אחוז אחד בלבד וברוב המקרים ניתן לטפל בהם באמצעות שינוי הטיפול התרופתי או ניתוח נוסף. במצבים נדירים ביותר תיתכן פגיעה בלתי הפיכה בראיה. חשוב ביותר לבחור ברופא עיניים מומחה בניתוחי קטרקט ובעל ניסיון רב על מנת למזער את הסיכון הקשור לניתוח ולהבטיח תוצאה מעולה.עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר אלדד אדלר השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >פורום הסרת משקפיים

ד"ר אורי מלר

ד"ר אורי מלר
ד"ר מלר מנתח בכיר ומנהל את מרפאת קטרקט במרכז הרפואי 'עיניים' בעזריאלי, ת"א, מנתח בכיר ב'עתידים מדיקל סנטר' ברמת החיל.רופא ומנתח בכיר במחלקת עיניים של ביה"ח אסף הרופא.בעל ניסיון וידע בתחום ניתוחי קטרקט עוד...

 • הודעה
 • מחבר
 • תאריך / שעה
 • בת 26
 • לוברבום
 • 21/05/2019 10:49
 • שלום וברכה יש לי שאלה האם כשיש סכנה להיפרדות רשתית מפגות וקוצר ראיה גבוה מה מטפלים קודם אמרו לי בלית ברירה שיש לי קרטקונוס האם מטפלים קודם את הקרטקונוס או קודם את הרשתית תודה רבה

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • בת 26 חייבת תשובה דחוף ביותר
 • אנומית
 • 17/05/2019 14:44
 • שלום וברכה היתי השובע אצל רופפא עיניים מומחה רשתית בגלל שיש לי ראפ של הפגות עשו לי לייזר בעין שמאל שתמיד היה בסדר (זאת אומרת כל השנים היהו בסדר גם בגלל הקוצר ראיה ) בעין הזה נאי לר מרגישה שינויים כל כך בראיה אך אמרו לי שזה מתחיל להתנוון יש לי 2 שאלות איך יכול להיות שעין תמיד היה בסדר מתחיל להפירד הרשתית מהזגוגית ומתי ניגשים לרופא בפעם הבא הרופא אמר לי שאני אחזור אליו רק בעוד 4 חודשים מחכה לתשובה תודה רבה

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • שלום רב לא אוכל להסביר מדוע עין ש״יתה בסדר״ עוברת תהליך של הפרדות רשית. זה עדוי לקרות ללא סיבה ברורה וגם העין לא לגמרי היתה בסדר. היתה לה מחלת רשתית של הפגות לגבי הביקורת, אין בזה חוקים ברורים והכל נקבע לפי המצב. אם הומלץ לך על 4 חודשים, אז זה נראה לי ממש סביר

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • הסרת משקפיים בגיל מבוגר
 • מתבגר
 • 12/05/2019 10:25
 • שלום רב, "הסרת משקפיים" אינו מושג שניתן להשתמש בגיל מעל 40. ישנן 2 אפשרויות: 1) תיקון המספר למרחק, עם צורך במשקפי קריאה בלבד כמו מרבית בני גילך, 2) במידת האפשר (לא בכל המקרים) אפשרות למונויזיין - מצב בו עין אחת מתוקנת לרחוק והשניה למרחק קריאה על מנת להקטין את התלות במשקפיים, אך בכל מקרה - לא ניתן "להסיר" באופן מוחלט משקפיים לטווח תמידי

 • + הוסף תגובה
 • הדפס

רופאים בתחום
פרופ' אבינועם אופיר פרופ' אבינועם אופיר
מומחה למחלות עיניים קרא עוד
ד"ר יצחק אייזנמן ד"ר יצחק אייזנמן
מומחה ברפואת עיניים, רופא עיניים בכיר במרכז... קרא עוד
מידע וכלים שימושיים

אינפומד בריאות דיגיטלית בע"מ