//

עשוי גם לשפר את הראייה? כל המידע החיוני על ניתוח קטרקט בלייזר

קטרקט, הינה תופעה נפוצה המאופיינת בעכירות העדשה ולמעשה, כ-40% מבני ה-60 ומעלה צפויים לסבול ממנה. ניתוח חדשני אינו רק מתקן את הפגם, אלא גם עשוי לשפר את הראיה. כיצד מתבצע ומהם הסיכונים? מומחה מסביר
כתבה פרסומית כתבת חסות


קטרקט, ירוד בעברית, הינה תופעה המאופיינת בעכירות של עדשת העין. במצב רגיל, עדשת העין הינה שקופה והיא מסייעת במיקוד של קרני אור מהחוץ אל תוך העין. כאשר העדשה הופכת עכורה ומקבלת גוון צהבהב-חום, נחסמות חלק מקרני האור ועקב כך התמונה המתקבלת על רשתית העין והמשודרת למוח מטושטשת וחסרת חדות.


למעשה, התלונה שכיחה ביותר בקרב הסובלים מקטרקט הינה ירידה הדרגתית בחדות הראיה או ראיה מטושטשת. בנוסף, יתכנו התסמינים הבאים, לרבות שינוי תכוף במספרי המשקפיים, סנוור מאור השמש ומפנסי מכוניות, ולעתים נדירות כפל ראיה וסחרחורת. במקרים מסויימים אדם הלוקה בקטרקט עשוי לשים לב לשיפור בראייה לטווח קרוב למשך תקופה קצרה (עקב שינוי זמני בעוצמת העדשה העכורה) אולם במהרה טשטוש הראיה יחמיר ותאבד גם החדות לקרוב.


כיצד מאבחנים קטרקט?

קטרקט ניתן לאבחון באמצעות בדיקה אצל רופא עיניים מומחה. הרופא יבצע תשאול קצר לגבי התלונות ויבצע בדיקת ראיה ובדיקה במנורת סדק לרוב לאחר הרחבת אישונים. באמצעות בדיקה זו יוכל הרופא לאבחן את דרגת הקטרקט וכן יזהה מצבים פתולוגיים נוספים בעין העלולים להשפיע על הראיה או על הניתוח להסרת הקטרקט. מחלות ומצבי עיניים שונים עלולים להשפיע על דרגת הקושי ורמת הסיכון בניתוח הקטרקט ויחייבו גישה או מכשור מיוחד בזמן הניתוח. חשוב מאד להיבדק על ידי רופא מומחה לרפואת עיניים המתמחה בניתוחי קטרקט ובעל נסיון רב בתחום על מנת להבטיח תוצאה מיטבית לאחר הניתוח.


קראו עוד: עיניים אדומות: כל הסיבות - והטיפול 


האם התופעה שכיחה בקרב גילאים מסוימים?

מרבית מנותחי הקטרקט, הם בני הגיל השלישי וטווח הגילאים הנפוץ הינו בין  60-80. אולם גם צעירים יותר עלולים לסבול מקטרקט בנסיבות מסוימות כגון מחלות רקע או שימוש בתרופות שונות.
אוכלוסיית בני הגיל השלישית היא המרכזית אשר צפויה לסבול מקטרקט, אמנם התופעה עשויה להופיע גם בקרב צעירים


מהן דרכי הטיפול בקטרקט? 

הטיפול היחידי לקטרקט כיום הינו באמצעות ניתוח. הטכניקה הכירורגית לטיפול בקטרקט התפתחה רבות בעשורים האחרונים ומדי שנה נכנסות לשימוש טכנולוגיות חדשות, הן בתחום הסרת הקטרקט והן בעדשות המושתלות בזמן הניתוח. 


במהלך הניתוח, מתבצעים חתכים זעירים ביותר בעין ודרכם מוחדר מכשור מיוחד השואב את העדשה העכורה ומאפשר השתלת עדשה מלאכותית במקומה. 


פיתוחים מתקדמים של השנים האחרונות מאפשרים לבצע שלבים רבים בניתוח הקטרקט באמצעות לייזר, אשר מוסיף דיוק רב, מקצר את זמני הניתוח התוך עיני ומאפשר להשתמש בפחות אנרגיה לפירוק הקטרקט. העדשה המלאכותית שהושתלה, נשארת בעין האדם ומעניקה לו ראיה צלולה לאורך זמן והיא אינה זקוקה להחלפה כלל.


כיום ניתן לבחור בניתוח להסרת קטרקט והשתלת עדשה אשר מעבר להסרת הקטרקט אף ישפרו את הראיה ויפחיתו משמעותית את התלות במשקפיים. קיימות עדשות תוך עיניות מיוחדות להקטנת אסטיגמציה (ידוע גם כ"צילינדר" - מצב בו קרנית העין אינה עגולה אלא מאורכת בכיוון מסויים וגורמת לעיוות הראיה בכיוון זה) וכן עדשות רב מוקדיות המאפשרות ראיה משופרת במספר טווחים להקטנת התלות במשקפי קריאה לאחר הניתוח. עדשות אלו מתפקדות אופטימלית כאשר הן מושתלות בדיוק במרכז העין ובתוך פתח עגול ככל הניתן. השימוש בלייזר לביצוע הקטרקט מבטיח פתח עגול לחלוטין וממורכז ברמות דיוק גבוהות מאד. בנוסף הוא מאפשר ביצוע של חיתוכים מדויקים בקרנית אשר גם הם יכולים להפחית אסטיגמציה. 


קראו עוד: עיניים ורוח סתיו: איך מתמודדים עם עיניים יבשות ומגורות


פתרונות טכנולוגיים חדשניים אלו מהווים מהפכה בתיקון הראיה לאחר ניתוח קטרקט והינם אופטימליים עבור אנשים מבוגרים המעוניינים לשפר את איכות הראיה ואיכות החיים שלהם בצורה משמעותית ביותר. 


ניתוח הקטרקט מתבצע ברוב המוחלט של המקרים בהרדמה מקומית בלבד, באמצעות טיפות עיניים ללא חומרי טשטוש או הרדמה כללית. הניתוח עצמו אורך לרוב כ-20-30 דקות. 


מהו זמן ההחלמה מניתוח הקטרקט?

ניתוח הסרת הקטרקט מתבצע ללא צורך באשפוז ולמעשה לאחר כשעה מסיום הניתוח ניתן לעזוב את חדר הניתוח ולהגיע למנוחה בבית. לעיתים השיפור בראיה הינו מיידי, אולם לרוב מדובר בשינוי הדרגתי בימים הראשונים שלאחר הניתוח. במקרים רבים, השימוש בלייזר לביצוע ניתוח הקטרקט מקצר את זמן ההחלמה.


מהם הסיכונים הכרוכים בהליך זה?

ניתוח הקטרקט נחשב כאחד ההליכים הכירורגיים הבטוחים ביותר. ההסתברות לסיבוכים אפשריים עומדת על אחוז אחד בלבד וברוב המקרים ניתן לטפל בהם באמצעות שינוי הטיפול התרופתי או ניתוח נוסף. במצבים נדירים ביותר תיתכן פגיעה בלתי הפיכה בראיה. חשוב ביותר לבחור ברופא עיניים מומחה בניתוחי קטרקט ובעל ניסיון רב על מנת למזער את הסיכון הקשור לניתוח ולהבטיח תוצאה מעולה.עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר אלדד אדלר השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים בריאות העין

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
דלקת עיניים ואחריה "טיקים" נטע 07/08/2020 19:37
  • בתי בת 7.5 ללא כל בעיות בעיניים. לפני כחודש התלוננה שהעיניים שורפות לה. רופאת הילדים אבחנה דלקת עיניים. ונתנה לנו טיפות ומשחה. נתתי את הטיפות. על המשחה ויתרתי אחרי שהילדה החלה לצרוח כששמתי לה פעם אחת. לטענתה שרף לה מאוד. בתי אומרת שהטיפות לא עזרו והעיניים עדיין שורפות לה. בנוסף הצטרפו גם "טיקים" שמתגברים ומופיעים ממש כל הזמן!. לקחתי אותה לרופאת עיניים שאמרה שהעיניים לא דלוקות והטיקים הם נפשיים. נשמע לי מוזר שהילדה שלי פיתחה טיקים על רקע נפשי באותו שבוע בו סבלה מדלקת בעין. אני לא יודעת מה לעשות עכשיו. לפי רופאת העיניים - אין דלקת. הטיקים - נפשיים. בפועל העיניים שורפות לבת שלי, היא ממצמצת כל רגע, ועכשיו גם יש אדמומיות מתחת לעין. מה לעשות

  • + הוסף תגובה
טיקים ד"ר מיכאל היימס 08/08/2020 09:15
  • יש מקרים בהם מתחילה דלקת ועקב הגירוי מתחילים טיקים. אפשר לנסות לשטוף העיניים במים קרים ובתחליפי דמעות ללא מרשם. אם אין שיפור אז יש לפנות לבדיקת עיניים חוזרת.

  • + הוסף תגובה
דלקת ואחריה טיקים נטע 08/08/2020 10:55
דלקת עיניים לאחר מחלה ווראלית דן 02/08/2020 08:30
  • היי ד״ר. לפני חודש וקצת חליתי במחלה וויראלית (לא הלכתי לרופא אם כי הוא רשם לי טיפות עיניים,אוזניים ושלח אותי לבדיקת סטרפטוקוק )שכללה דלקת עיניים ונמשכה המון זמן ( 3 וחצי שבועות- ובין הסימפטומים שכללו כאבי בטן,בחילות,כאבי גרון, נזלת, אוזניים,עיניים,כאבי שרירים,חולשה אבל ללא חום וכו...)זה עבר (מקווה) אבל דלקת העיניים נשארה לי. גם כשהיא עוברת היא חוזרת . זאת דלקת ווראלית כי העיניים דומעות ומגרדות(נמנע מלגעת בהן) אבל אין מוגלה וגם הרופא המשפחה רשם לי טיפות אנטיביוטיות וכלום...הדלקת יכולה להעלם לכמה ימים ואז לחזור,זה בא בגלים. אני לא יודע מה לעשות. מה שהכי מטריד אותי האם אני יכול להדביק דרך העיניים בוירוס ההוא שחליתי בו?יש לך רעיון לטיפול אולי?

  • + הוסף תגובה
דלקת ד"ר מיכאל היימס 02/08/2020 13:00
  • לאחר דלקת יתכן זמן עד שהעיניים חוזרות לעצמן. הסמנים יכולים להיות כמו תחושה של דלקת. לרוב מספיק לטפל בתחליפי דמעות. הוירוס עצמו לא חוזר.

  • + הוסף תגובה
האם חימום מיוחד יעזור לעין יבשה?מזיק? דו 26/07/2020 18:57
  • שלום רב נודע לי לפני כמה שנים (בן 72 )שיש לי בעיית יובש לכן צרבו העיניים . מאז משתדל לנהוג לפי הכללים ולא נצרך כלל לטיפות . מזה כמה חודשים בשעות הבוקר מרגיש בעיין אחת משהו מפריע בעיקר במיצמוץ. ובמשך היום : אולי הלחות שמתגברת , מזיע קצת בפנים (למרות שבבית (בלי מזגן )ושותה 2-3 כוסות מים(בניגוד לשנים עברו ) וכמעט שוכח מההפרעה . זה לא מרגיש כמו חול .זה לא צורב קראתי ש: "חשוב לעבור בדיקה אצל רופא עיניים מומחה מוקדם ככל האפשר ולהתחיל טיפול ליובש בשלבים מוקדמים על מנת למנוע מצב בלתי הפיך. " 1) האם ההפרעה הזאת למה שהתכוון הרופא שכתב?זה כבר לא הפיך? *האם הרופא רואה את ההפרעה ? או רק לפי התלונה שלי? 2)רופא העיניים שלי אמר שלא חייב טיפות (אם שומר על הכללים ומסתדר) האם מרפאות את היובש והצריבה או רק מקלות על התסמינים * האם צריך ללכת למומחה? **האם חשוב לבדוק למה היובש ? מדי פעם מופיע כשלא שומרים על הכללים ? 3)האם טיפול טבעי כמו :חימום , קומפרסים ,, יכולים להחליף טיפות?(לא מסוגל לטיפות ובטח משחות ) 4)יש למכירה מעין משקפיים שמחממות את העיניים האם מומלץ? 5)תודה לכל התשובות

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!