OMS: האם זו התקווה החדשה לחולי טרשת נפוצה?

כ-2.5 מליון אנשים בעולם חולים בטרשת נפוצה, מחלה אוטואימונית חשוכת מרפא שפוגעת במערכת העצבים. שיטה חדשנית, אשר משלבת שינויים באורח החיים הוכחה כממתנת את תסמיני המחלה. כל הפרטים
כתבה פרסומית כתבת חסות
כ-5000 אנשים בישראל ויותר מ-2.5 מיליון בכל העולם חולים בטרשת נפוצה, מחלה המתאפיינת בסימפטומים, כמו כאבים, אובדן תחושה, עייפות כרונית, חולשה בגפיים, הפרעות בראייה, סחרחורת ופגיעה בשיווי המשקל ובקורדינציה. למעשה, מדובר במחלה אוטואימונית, בה מערכת החיסון של הגוף תוקפת תאים של הגוף עצמו וגורמת להם נזק. במקרה הזה, מדובר בנזק לשכבה השומנית שנמצאת מסביב לעצבים (מיאלין), ותפקידה להגן עליהם ולהגביר את מהירות ההולכה בהם. במצב זה מופיעים סימנים שונים שעשויים להיות מוסברים כתת פעילות של העצב הפגוע, במידה ומדובר בעצב תחושתי – עלולה להתפתח פגיעה תחושתית או תחושות מוזרות. במידה ומדובר בעצב מוטורי –עשויה להתפתח חולשה שרירית ואפילו שיתוק. עצבים שקשורים למוח יבטאו פגיעה בראיה, שמיעה ושיווי משקל.


טרשת נפוצה הינה חשוכת מרפא והסיבות לה אינן ידועות במלואן. מדובר במחלה התקפית המאופיינת באפיזודות חולפות של החמרה שלאחריהן תקופות רדומות, ללא תסמינים. בזמני הרגיעה שכבת המיאלין נוטה לשקם את עצמה, אך לאחר שנים של התקפים המיאלין נעלם וסימני המחלה מחמירים. גורמים שונים כמו גיל, מין, גנטיקה ואפילו המרחק מקו המשווה הועלו כהשערות להופעת המחלה, אך אף אחד מהם לא הצליח להסביר את רוב המקרים. תיאוריה חדשה יחסית מציעה שזיהום בנגיף אפשטיין-בר (Epstein-Barr virus, EBV), הנגיף שגורם ל"מחלת הנשיקה", עשוי להיות הגורם למחלה. אומנם רוב האוכלוסייה, כ-90%, ידבקו בנגיף בשלב כלשהו של חייהם, אך אלו שפיתחו "מחלת הנשיקה" נמצאו בסיכון גבוה יותר לחלות ב-MS.
טרשת נפוצה היא מחלה חשוכת מרפא המתאפיינת בסימפטומים שונים, לרבות כאבים, אובדן תחושה עייפות כרונית וסחרחורותמהי שיטת ה-OMS ?

OMS) overcoming multiple sclerosis),  היא שיטה המשלבת דיאטה וניהול אורח חיים בריא, שהוכחה כמשפרת את איכות החיים של אנשים עם טרשת נפוצה. מדובר ארגון עצמאי, ללא כוונת רווח וללא תמיכה של חברה מסחרית כלשהי, ומייסדו הוא פרופסור ג'ורג' ג'לינק, מומחה עולמי ברפואת חירום וראש החטיבה לנוירואפידמיולוגיה באוניברסיטת מלבורן. פרופסור ג'לינק חלה בטרשת נפוצה בשנת 1999, ומאז ועד היום עסק בפיתוח וקידום שיטת ה-OMS עבור עצמו ועבור חולים ברחבי העולם. 

"למרות שאין טיפול דפיניטיבי, יש תקווה", אומר אלכס טוורסקי, איש התקשורת בעמותת OMS. "OMS היא בראש ובראשונה גישה מדעית ומבוססת ראיות, שמטרתה לשפר את איכות החיים של חולי MS". 

במחקר שהתפרסם במגזין neurological science ובדק 2,500 חולים מ-57 מדינות, נמצא כי אלו שדבקו בעקרונות שיטת ה-OMS  דיווחו על שיפור משמעותי באיכות החיים, ובמיוחד דווחו פחות עייפות ודיכאון – שני מרכיבים מרכזיים במחלה. 

מכיוון שה-OMS מבוססת על המלצות בריאות שלרוב ניתנות לאוכלוסיה הרחבה, לרוב אין לה תופעות לוואי והיא בטוחה לשימוש גם בחולים עם מחלות רקע. "תופעת הלוואי היחידה שלה היא שיפור בבריאות. לא שרק שאין מה להפסיד יש גם המון מה להרוויח", אומר טוורסקי. יחד עם זאת, אם מישהו אובחן כחולה או שנמצא בסיכון גבוה ומעוניין להתחיל לבצע פעילות גופנית אינטנסיבית או לבצע שינויים מרחיקי לכת באורח החיים , כדאי שיוועץ עם איש מקצוע (תזונאי, מאמן אישי, רופא משפחה או הרופא המטפל).5 שיטות לשיפור אורח החיים בעזרת שיטת ה-OMS


1. דיאטה

ותוספי תזונה דיאטה צמחונית הכוללת פירות ים, דלה בשומן רווי ועשירה באומגה 3, דרך המזון או כתוסף (20-40 מ"ל ליום של שמן זרעי פשתה או שמן דגים). בנוסף מומלץ לשקול תוספת של ויטמינים מקבוצת B, כמו B12.


2. ויטמין D

חשיפה של כל הגוף לשמש, עד לחמש פעמים בשבוע למשך כ-15 דקות. ניתן לצרוך ויטמין D  כתוסף תזונה במינון של לפחות 5000 IU ליום, תוך שמירה על רמה של ויטמין D בדם בטווח הגבוה, בין 150-225 ננומול / ליטר.


3. מדיטציה

 בכל צורה, עדיף בשקט מוחלט או בליווי מוזיקה שקטה, למשך כ-30 דקות ביום.


4. התעמלות

חמש פעמים בשבוע, 20-30 דקות בכל פעם, בעדיפות לביצוע פעילות בטבע.


5. טיפול תרופתי

 הצעד הזה צריך להתבצע בשיתוף פעולה עם הרופא המטפל. לא כל החולים חייבים לקחת תרופות באופן קבוע, ויש לבדוק את היחס בין התועלת של התרופה לסיכון שבה. בהתקפים אקוטיים ניתן לטפל באמצעות סטרואידים או תרופה אחרת, בהמלצת רופא בלבד.קראו עוד: טרשת נפוצה ואני: לחיות עם טרשת נפוצה דיאטה קטוגנית מול דיאטה דלת שומן: מה יעזור לטרשת נפוצה?

מדי כמה חודשים עולה לתודעה הציבורית טיפול חדש, סופר-פוד או דיאטה שמתיימרים להיות התשובה המנצחת לכל המחלות. כבר מספר שנים שהדיאטה הקטוגנית, שדוגלת באכילה של שומן לא רווי ומעט פחמימות, תופסת תאוצה בקרב האוכלוסיה החולה והבריאה, מגובה במחקרים או ספק-מחקרים שמצביעים על תועלת כמעט בכל מדד בריאותי, כולל טיפול בטרשת נפוצה.


על פי פרופסור ג'לינק, צום לסירוגין, כולל הגדלת צריכת החלבון מן החי תוך הפחתת כמות הפחמימות המורכבות (כולל מצב של "קטוזיס") לא הוכחו כיעילים ב-MS. במחקרים רבים אחרים דווקא נמצא כי תזונה כזו יכולה להיות קשורה לתוצאות גרועות יותר.


שיטת ה-OMS דוגלת בתזונה על בסיס צמחי בתוספת של פירות ים. בדיאטה כזו צריכת השומן הרווי היא נמוכה מאוד בעוד שצריכת פירות, ירקות, זרעים וחומצות שומן מסוג אומגה 3 היא גבוהה. שיטה  זו מקובלת עבור מחלות כרוניות רבות במערב, כולל MS, והיא מגובה במחקרים איכותיים, גם בעבר וגם כיום.


טוורסקי מודה שלמרות שיש אלפי חולים בישראל שיכולים להרוויח משיטת ה-OMS, העמותה עדיין לא ביססה קשר פורמלי עם אף גוף בארץ (קשר שקיים כבר במדינות כמו ארה"ב, בריטניה, אוסטרליה וניו-זילנד). יחד עם זאת, הוא מדגיש שכל אדם, בריא או חולה, שמעוניין ליצור קשר עם העמותה כדי לקבל מידע או להתייעץ, מוזמן לעשות זאת דרך אתר האינטרנט של העמותה  או באמצעות הדואר האלקטרוני בכתובת: oms@overcomingms.org.  טוורסקי מבטיח שהם לא רק יעשו מאמץ לספק תשובה, אלא גם יסייעו בקישור של חולים חדשים עם חולים שכבר ניסו את השיטה והרוויחו ממנה. 
פורומים טיפול בכאב

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
כאבים בזמן שינה יעקב 23/11/2020 08:23
 • אני מתעורר כל לילה מכאבים (בשעה 3-4 בלילה) ולא יכול להמשיך לישון, אך כאשר אני קם הכאבים נעלמים. ממה זה נובע? ומה לעשות?

 • + הוסף תגובה
כאבים בזמן שינה מר גבעון פלד 23/11/2020 14:20
 • זהו מצב קלאסי לכאבים ממקור של רקמה רכה או שרירים. ניתן לטיפול לרוב על ידי איזון רקמות רכות או טריגר פוינט

 • + הוסף תגובה
כאבים בכתפיים שרה 22/11/2020 22:58
 • היי, אני שרה בת 23 . היום היה לי משהו שלא קרה לי בעבר ולא נתקלתי מסוג כאב כזה . שיגרת העבודה שלי היא משרדית ומשתדלת לא להרים דברים כבדים . היום בבוקר היה לי כאב חד לכמה שניות מעל החזה בצד שמאל ואז הפסיק.אותו כאב חזר יותר מאוחר אבל ברמה שהכאב לא הפסיק ל5 דק בערך, כל תזוזה שעשיתי עם יד שמאל פשוט חזר הכאב . ויש לי המון זמן כאב בגב איזור עליון וכואב לי הכתפיים (אני טוענת שאני תפוסה בכתפיים). אשמח לייעוץ ממך תודה .

 • + הוסף תגובה
כאב של דקירה במותן ימין פרח 19/11/2020 13:45
 • דר שלום, אשמח לעזרתך. אני בריאה בת 44 עושה ספורט. מזה כחודש וחצי מרגישה דקירות קלות במותן ימין. דוקר כמה שניות האז מניח. התדירות משתנה. פעם היה ממש פעם בכמה שעות. לאחרונה בעקבות בתלונה שלי עשיתי תרבית שתן והסתבר שיש לי חיידק אי קולי שחוסל באמצעות אנטיביוטיקה. הדקירות שלי ממשיכות. ביצעתי CT בטן שיצא לגמרי תקין. מה לדעתך כדאי לבדוק עוד? הרי אם יש מקור של כאב סימן שמשהו לא כשורה?

 • + הוסף תגובה
כאב של דקירה במותן ימין מר גבעון פלד 22/11/2020 10:38
כאב של דקירה במותן ימין - תשובה פרח 22/11/2020 10:48
 • לא, אין כאב כעת פעילות. בנוסף שמתי לב שאין בכלל כאבים בלילה כשהמקום חם ומכוסה בשמיכה. בכלל כל סוג של חימום כולל מקלחת חמה עושה טוב ומפחית את הכאב. גם בלחיצה על המקום אין כאב. הוא כאב שבא והולך לבד ללא קשר לתנועה או מגע.

 • + הוסף תגובה
כאב של דקירה במותן ימין מר גבעון פלד 22/11/2020 11:03
 • לאור מה שאת מציינת כי הכאב משתנה ואגיש לקור זה עלול להיות קשור לרקמה רכה או שריר. הייתי ממליץ לך לגשת לאבחון מתחום הטרייר פואנטה או איזון רקמות רכות.

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!