האם ניתן למגר את סרטן המעי הגס?

1 מתוך 3 מבוגרים יחלו בסרטן הגס במהלך חייהם. ממה הוא נגרם והאם ניתן למגר אותו? כל הפרטים בפנים
כתבה פרסומית כתבת חסות


סרטן המעי הגס, הפוגע באחד מתוך שלושה מבוגרים, הינה מחלה הניתנת לגילוי מוקדם ולמניעה מוחלטת. למרות שהסרטן מתחיל במעי הגס, במידה והוא לא מתגלה בזמן או לא מטופל כראוי, הוא עלול להתפשט לאיברים אחרים בגוף ביניהם הכבד והריאות ולהפחית את אחוזי המחלה. 


כיצד נגרם סרטן המעי הגס?

ראשיתו של סרטן המעי הגס הוא בפוליפים, גידולים לא סרטניים הגדלים באיטיות, בקצב של כמילימטר לשנה ועלולים להפוך לסרטניים. הפוליפים שכיחים במיוחד בקרב מבוגרים מעל גיל 50, ולאחד מכל שלושה יש פוליפ אחד או יותר במעי הגס. מכיוון שלא ניתן להרגיש בקיומו של הפוליפ, הדרך היחידה לזהות אותו היא בבדיקה. 


מי צריך להיבדק?

כל הגברים והנשים שהגיעו לגיל 50 נמצאים בקבוצת סיכון לחלות בסרטן המעי הגס. בנוסף, מומלץ גם לאנשים בגיל 40 ומעלה הנמצאים בקבוצות סיכון לגשת להיבדק. 


קראו עוד: דוקטור, האם תהיה לי שקית? על ניתוחי סרטן המעי הגס


מי נמצא בקבוצת סיכון?

כל אדם שיש לו קרובי משפחה מדרגה ראשונה שחלו בסרטן המעי גס, או יש להם היסטוריה של פוליפים במעי הגס נמצאים בקבוצת סיכון. בנוסף, נמצאים בקבוצת סיכון כלמי שאובחן אצלו פוליפ או גידול שפיר במעי הגס וכן חולי קרוהן וקוליטיס.


איך מאבחנים את סרטן המעי הגס?

ניתן לאבחן את סרטן המעי הגס בשתי דרכים. הראשונה, בדיקת דם סמוי שמומלץ לעבור כל שנה. השנייה, בדיקת קולנסקופיה שמומלץ לערוך כל חמש עד 10 שנים. 
מהי בדיקת קולונוסקופיה?

בדיקת הקולנסקופיה נערכת על ידי כלי אנדוסקופי המאפשר הסתכלות ישירה אל תוך חלל המעי. הכלי האנדוסקופי הינו מכשיר משוכלל ומדויק, בצורת צינורית דקה וגמישה, שבקצה ישנה מצלמה דיגיטלית ומקור תאורה המאפשרים לראות את פנים המעי. המכשיר מוחדר דרך פי הטבעת ומנווט לכל אורך המעי הגס, דבר המאפשר לרופאים לבצע את הפעולות הבאות: חיפוש פוליפים, צילום של המעי, הסרה או צריבה של גידולים שפירים ללא צורך בניתוח, נטילת ביופסות רקמה לשם אבחון הרקמה של הפוליפ וכן הסרת פוליפים סרטניים. הבדיקה נמשכת כרבע שעה, ולשם הקלה על המטופל הבדיקה נעשית בטשטוש קל ולכן אין כל תחושת כאב או אי נוחות. 


האם ניתן למגר את המעי הגס?

בדיקות קולונוסקופיה לגילוי סרטן המעי הגס נמצאו כמצילות חיים ואף משמעותיות במיוחד כצעד ראשוני במיגור מחלה זו. מחקר חדש שפורסם בגרמניה מצביע על ירידה של 21% בתמותה של גברים וירדה של 26% בתמותת נשים, דבר המאשש את הטענה שבאמצעות בדיקת הקונוסלופיה ניתן לטפל ולהעלים את המחלה הזאת לגמרי, בדומה למחלות אחרות שעברו מן העולם כגון מלריה, שחפת ופוליו. 


גילוי סרטן המעי הגס בשלב מוקדם מביא לאחוזי החלמה גבוהים ביותר הנעים בין 90% ל- 100%. ככל שהגילוי נעשה בשלב מוקדם יותר ההליך הטיפולי קל ופשוט יותר, ואינו מצריך ניתוחים מסובכים וטיפולים ארוכי טווח. פורומים סרטן המעי הגס

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
מה זה? נורית 04/10/2020 12:24
hypo גבוה אבישי 25/08/2020 11:24
  • היי אני בחור בן 42 לאחרונה ירדתי 50 קילו במשקל. ביצעתי בדיקות דם שיגרתיות שכל הבדיקות יצאו תקינות חוץ מ 2 בדיקות שהם - hemolobin - 13.4 קצת פחות מהנורמה. hypo - 14.7 שזה קצת יותר מהנורמה. הרופאה רוצה שאני יעשה בדיקות נוספות - complete blood , iron , ferritin ואולי אצטרך לעשות קולונוסקפיה. אני חושש שמדובר על משהו חמור? מה אומרות התוצאות והאם יש סיבה לדאגה?

  • + הוסף תגובה
אנמיה ד"ר רונן ברנר 04/10/2020 00:23
  • שלום אבישי. יש משמעות גדולה לסיבה לירידה במשקל. האם יזומה או לא ואם יזומה באיזה אופן. תוצאות הבדיקות מעידות על אנמיה קלה שיש לבדוק את סיבותיה. הרופאה תבצע בירור אנמיה ובהתאם לתוצאות תחליט על בדיקות העזר הנוספות.

  • + הוסף תגובה
עצירות יעל 03/09/2020 17:24
  • לפני קולונוסקופיה - האם רק עצירות, בלי שום תסמינים אחרים יכולה להעיד עם סרטן המעי הגז עם לימפה?

  • + הוסף תגובה
עצירות ד"ר רונן ברנר 04/10/2020 00:16
  • שלום יעל. לעיתים סרטן המעי הגס מאובחן בבדיקת סקר בחולים ללא סימפטומים. כך שהתשובה היא כן.

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!