מהי מחלת הסרטן איתה ניתן לחיות ללא טיפול כלל?

כ- 30% מהחולים בלוקמיה לימפטית כרונית יחיו שנים רבות עם המחלה, ללא כל טיפול בה. מהם גורמי המחלה ומה ההבדל בינה לבין סוגים אחרים של סרטן הדם? כתבה הראשונה בסדרה

כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 16/05/2017


לוקמיה לימפטית כרונית היא אחת מצורות מחלת סרטן הדם המאובחנות בשכיחות הגבוהה ביותר בעולם המערבי. למרות זאת, היא מוכרת פחות לקהל הרחב, אשר לעיתים מבלבל בינה לבין סוג אחר של סרטן הדם, לוקמיה חריפה. אז מה ההבדל ביניהן, מהם מאפייני, גורמי ושכיחות המחלה ומדוע כשליש מהחולים לא יזדקקו לטפל בה כלל? כל התשובות. 


כל תאי גופנו מתרבים ומתחלקים בהתאם לצורך ובאופן מבוקר ומסודר. תאי הדם נוצרים ומתחלקים בתוך מח העצם, רקמה ספוגית הממלאת את העצמות ומייצרת שלושה סוגי תאי דם: אדומים (מובילי חמצן), לבנים (מסייעים בהגנה מפני מזהמים ומחוללי מחלות, כחלק חלק ממערכת החיסון) וטסיות דם (מסייעים לקרישת הדם במקרה של דימום או פציעה). עם הבשלתם, הם משתחררים ממח העצם, חודרים למחזור הדם ומבצעים את פעילותם הנדרשת. במקרה של לוקמיה או סרטן הדם, מתפתחים במח העצם תאי דם פגומים ושלא לצורך, כאשר התאים שנוצרים אינם מתפקדים כתאים בריאים. התהליך הנורמלי יוצא משליטה והתאים ממשיכים להתחלק ללא בקרה ופיקוח ובמהירות רבה מידי. תהליך זה פוגע בתפקודה של מערכת הדם ועלול להיות מסכן חיים. מהם הסוגים של מחלת הלוקמיה?

קיימים סוגים שונים של מחלת הלוקמיה, שלהם אמנם מאפיינים דומים, אך מהלך מחלה שונה, ולכן השפעה על המתמודדים עמן אחרת. נהוג לחלק את סוגי הלוקמיה לפי מהלך המחלה ולפי תא המקור. 


לוקמיה לימפטית (או לימפוציטית) כרונית (CLL) היא אחת מצורות מחלת סרטן הדם, סוג שכיח של לוקמיה המתפתחת בקצב איטי ובמהלכה נוצר גידול בלתי מבוקר ובלתי נשלט של לימפוציטים מסוג B - תאי דם לבנים בעלי תפקיד ייחודי. 


באנשים המתמודדים עם CLL, תאי ה-B  עוברים שינוי ממאיר (סרטני) כאשר הם הופכים לתאי לוקמיה. חשוב להדגיש כי אצל אנשים רבים מחלת ה-CLL נותרת יציבה במשך חודשים ושנים רבות ויש לה מעט השפעה, אם בכלל, על בריאותם. כ--30% מן האנשים המאובחנים עם CLL, לעולם אינם זקוקים לטיפול כלשהו במחלתם ויכולים לשרוד שנים רבות על אף האבחון. 


אצל אחרים, תאי הלוקמיה מתרבים באופן בלתי מבוקר, חיים זמן ארוך מן הרגיל ומצטברים במוח העצם, במחזור הדם, בקשרי (בלוטות) הלימפה, בטחול ובאזורים אחרים בגוף. אלו הם תאים לא תקינים ולכן אינם יכולים לתפקד כראוי.

    

בישראל מאובחנים מדי שנה כ- 450 בני אדם עם CLL, ולמעשה מדובר בסוג הלוקמיה המאובחן בשכיחות הגבוהה ביותר בעולם. הגיל הממוצע באבחנה הוא 72 ומרבית האנשים המאובחנים עם CLL  (כמעט 80%) הנם בני למעלה מ-60 שנה. CLL נדיר מתחת לגיל 40, כאשר המחלה שכיחה יותר בקרב גברים מאשר בקרב נשים.מהן הסיבות להתפתחות לוקמיה לימפטית?

הסיבה להתפתחות המחלה  לא ידועה ברוב המקרים. במיעוט המקרים, קיימת הערכה שייתכן כי ישנה נטייה תורשתית לפתחה. הסיכון להתפתחות מחלת ה- CLL בקרוב משפחה מדרגה ראשונה (כגון אב, אם, אח, אחות או ילד/ה) של חולה - גבוה בערך פי שבע מן הממוצע באוכלוסייה. עם זאת, כיוון שסיכון הרקע להתפתחותה נמוך ביותר, רובם הגדול של בני המשפחה לעולם לא יפתחו לוקמיה לימפטית כרונית.


הכותבת היא מומחית בכירה ברפואה פנימית והמטולוגיה, במכון ההמטולוגי, המרכז הרפואי בני-ציון. הכתבה בשיתוף פעולה עם ערוץ הרופאים ב-YouTube. הרופאים המתנדבים בערוץ הינם מומחים מובילים ממרכזים רפואיים בכל רחבי הארץ. עוד על המיזם ב: www.doctorschanneltube.org
פורומים, סרטן ריאות

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
בדיקת פד סיטי - מעקב - לאחר לימפומה הודג'קין סימונה 17/10/2019 09:42
  • שלום רב, תוצאות בדיקה: קליטה מעט מוגברת לא הומוגנית במלאות נרחבת במיצר הקדמי והשמאלי,שעוטפת את כלי הדם הגדולים,קטנה בהשוואה לבדיקה קודמת,אך כעת עם מרכיב של קליטה מעט מוגברת פסית חדשה מימין suv max עד 3 ,בולט מעט יותר מכבד. קליטה מוגברת מוקדית חדשה suv max עד 4 במיצר פאראטרכיאלי תחתון מימין,ייתכן בבלוטת לימפה. האם יש הישנות הלימפומה הודג'קין?

  • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר עבד אגבאריה 18/10/2019 12:14
אנדרוקרצינומה בריאה עם גרורות למוח יעל 11/10/2019 12:16
  • שלום רב בעלי בן 52 אובחן בסרטן ריאה תאים גדולים עם גרורות למוח אחרי pet וmri והתחיל טיפול של טגריסיו בשל מוטציה egfr במידה ואכן זו המוטציה ויתחיל להגיב, תוך כמה זמן מתגלה מוטציה חדשה? והאם יש אפשרות לכמה מוטציות באותו גידול? והאם נכון שיכולים לחיות עם זה הרבה שנים בליווי של התרופות הביולוגיות?ולגבי הטיפול האימוני באיזה שלב מתחילים איתו אם בכלל? ושאלה אחרונה לגבי אפשרות שיש אחוז גבוה של pdl1 שגם נמצא בביופסיה מה הוא אומר בדיוק?המון תודה

  • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר עבד אגבאריה 12/10/2019 18:07
  • בדכ חולים עם מוטציה מגיבים בצורה טובה לתרופות ביולוגיות. לגבי מוטציה של עמידות מתפתחת רק במידה ויש החמרה תחת טיפול לגבי pdl1-למראת שחיובי הטיפול הוא ביולוגי ולא אימוני מאחר והחולים האלה בדכ לא מגיבים בצורה טובה לאימונותרפיה

  • + הוסף תגובה
סיטי חזה חוזר מאי 10/10/2019 14:45
  • בבדיקת סיטי חזה עקב נודולים בריאות שהתגלו לפני שנה, בבדיקה הנוכחית מספר קשריות זכוכית חול דו צדדיות, ללא שינוי מהבדיקה הקודמת. הגדולה ביניהן 8 מ"מ. אני משערת שאם אין שינוי זה סימן טוב. אבל בנוסף התגלה נגע לוסנטי בגוף החוליה T4 באספקט אחורי. האם יש לי סיבה לדאגה?

  • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר עבד אגבאריה 12/10/2019 18:05

הצטרפו לאינדקס הרופאים!