דלג לתוכן

רמת טריגליצרידים גבוהה בדם (Hypertriglyceridemia)

2 דקות קריאה
טריגליצרידים הם צורת אחסון האנרגיה העיקרית בגוף - סוג של שומן הנמצא בדם ומשמש כמקור אנרגיה. 
אצל אדם בריא רמות הטריגליצרידים נשמרות תקינות ומאוזנות, אך כשרמת טריגליצרידים הופכת לגבוהה בדם (Hypertriglyceridemia) היא עלולה להגביר את הסיכון ללקות במחלות לב ולהוות סימפטום של תסמונת מטבולית כלשהי.

תסמונת מטבולית כוללת שילוב של מספר תסמינים: לחץ דם גבוה, רמות סוכר גבוהות בדם, רמת טריגליצרידים גבוהה בדם (Hypertriglyceridemia), השמנה הכוללת הצטברות של שומן סביב חגורת המותניים, רמה נמוכה של כולסטרול "טוב" (HDL) ורמות גבוהות של כולסטרול "רע" (LDH). תסמונת מטבולית מעלה את הסיכון לפתח מחלת לב, סכרת או שבץ. 
רמת טריגליצרידים גבוהה בדם (Hypertriglyceridemia) ניתן לאתר בקלות על ידי בדיקת טריגליצרידים פשוטה. בדרך כלל יחד עם רמות הטריגליצרידים נמדדות גם רמות הכולסטרול, במסגרת של בדיקת פרופיל השומנים


גורמים לרמת טריגליצרידים גבוהה בדם (Hypertriglyceridemia) הם :
השמנת יתר
סכרת לא מטופלת
תת פעילות של בלוטת התריס
מחלות כליה וכשל כילייתי
תזונה לקויה המכניסה יותר קלוריות מאשר הגוף צריך ומסוגל לשרוף על בסיס יומי
צריכה מוגברת של אלכוהול

תרופות מסוימות יכולות אף הן לעלות את רמת הטריגליצרידים בדם, תרופות אלו כוללות:
טמוקסיפן
סטרואידים מקבוצות שונות
חוסמי בטא
תרופות משתנות כגון פוסיד
אסטרוגן
גלולות למניעת הריון

לעיתים רמת טריגליצרידים גבוהה בדם (Hypertriglyceridemia) נובעת מגורם תורשתי ורקע משפחתי של רמת טריגליצרידים גבוהה. 

סימפטומים

לרוב, רמה גבוהה של טריגליצרידים בדם (Hypertriglyceridemia) אינה מלווה בסימפטומים ספציפיים. אולם במקרים של רמות גבוהות ומסוכנות יתכנו תסמינים מסוימים כגון:

מחלת עורקים כלילית בגיל צעיר

לחץ דם גבוה

במידה והמקור לרמות טריגליצרידים גבוהות הוא גנטי, יתכנו מצברים של שומן תת עורי. צברים אלו נקראים בשם: xanthomas

אבחון ובדיקות

לאנשים עם היסטוריה משפחתית ידועה של רמת טריגליצרידים גבוהה בדם (hypertrigliceridemia), סכרת או מחלות לב מומלץ לבצע בדיקות תכופות של שומנים בדם לאיתור ליפופרוטאין, בצפיפות נמוכה (VLDL), בדיקת כולסטרול ובדיקה של רמות הטריגליצרידים בדם.
ערכי הנורמה הם:
תקין - פחות מ-150 mg/dL.
גבולי -   150-199 mg/dL .
גבוה - 200-499 mg/dL.
מאוד גבוה - 500 mg/dL ויותר.

בעלי רמות גבוהות של טריגליצרידים, בדרך כלל סובלים גם מרמות גבוהות של LDL ורמות נמוכות של HDL. במקרים של חולים הסובלים מכולסטרול גבוה ומטופלים בתרופות להורדת כולסטרול, הבדיקות מומלצות כל חצי שנה.

טיפולים ותרופות

מטרת הטיפול היא לשלוט על מצבים שעלולים להעלות את רמות הטריגליצרידים, כגון השמנת יתר, בלוטת התריס, וכן סוכרת. רמות טריגליצרידים מושפעות מאוד מהדיאטה ומהמזון אותו אנו צורכים. חשוב לזכור שרמות הטריגליצרידים עולות עם כל ארוחה ולכן לחולים הסובלים מרמת טריגליצרידים גבוהה בדם (Hypertriglyceridemia) מומלץ להקפיד ביותר על צריכה של מזונות דלים בשומן ובפחמימות. מומלץ להתייעץ עם תזונאית מוסמכת לגבי דיאטה מאוזנת ובריאה המשולבת בפעילות גופנית, אשר תעזור לשמור על רמות טריגליצרידים תקינות.


בנוסף מומלץ להוריד משמעותית את צריכת האלכוהול, לא רק שאלכוהול הוא מקור לקלוריות ריקות ומיותרות, הוא גם מתפרק בכבד וגורם לעלייה בצפיפות השומן בכלי הדם. במקרים של רמת טריגליצרידים גבוהה בדם (Hypertriglyceridemia) חל איסור מוחלט על עישון משום שהוא סותם את כלי הדם, ולא מאפשר לדם מחומצן לזרום כראוי (עלול להחמיר אף יותר את תסמיני המחלה).במידה ורמות הטריגליצרידים נשארות גבוהות למרות השינוי התזונתי, טיפול תרופתי עשוי להיות נחוץ.

מניעה

לאנשים ללא היסטוריה משפחתית של רמת טריגליצרידים גבוהה בדם (Hypertriglyceridemia) מומלץ לנהל אורח חיים בריא הכולל תזונה מאוזנת ולהרבות בפעילות גופנית. במקרים של היסטוריה משפחתית עם רקע של סכרת, מחלות לב, לחץ דם גבוה ורמות טריגליצרידים וכולסטרול גבוהים חשוב מאוד לבצע בדיקות של פרופיל שומנים ולהתייעץ עם הרופא המטפל לגבי טיפול מונע למחלה.
רופאים בתחום
ד"ר מאהר חג'אזי
ד"ר מאהר חג'אזי גריאטריה
פרופ' ג'ראלד פרייזר
פרופ' ג'ראלד פרייזר גסטרואנטרולוגיה
ד"ר יאיר ירושלמי
ד"ר יאיר ירושלמי פנימית

שאלות ותשובות

באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו