//

נפחת הריאות: כיצד מאבחנים ואיך מטפלים במחלת המעשנים?

מחלת נפחת הריאות היא גורם התמותה השלישי בעולם, על פי נתוני המרכז לבקרת מחלות ומניעתן והיא גובה יותר קורבנות מאשר שבץ מוחי, אלצהיימר או איידס. מהם הגורמים לה, כיצד מאבחנים ומהן דרכי הטיפול? מומחה מסביר
כתבה פרסומית כתבת חסותתארו לכם מצב: אתם שואפים אוויר מלוא הריאות אבל פשוט לא מצליחים לנשוף, מציאות בה כל פעולה פשוטה, כמו צחצוח שיניים או הוצאת משפט קצר מהפה, גורמת לכם לקוצר נשימה ולמאבק מבלבל ומסחרר על האוויר. הקשיים האלה אינם חלום בלהות, אלא מנת חלקם היומיומית של חולי נפחת הריאות הנאבקים על כל נשימה ונשימה. על פי נתוני משרד הבריאות כ- 3000 ישראלים מתים מהמחלה הנפוצה בכל שנה: מהם התסמינים לה ומדוע גילוי מוקדם שלה עשוי לעשות את ההבדל? כל התשובות.


מחלות ה-COPD הן למעשה מונח הכולל תחתיו מספר מחלות ריאה  כרוניות הנובעות מחסימת הסימפונות,  כגון ברוניכיטיס כרונית ואסטמה. הקשה ביותר מבין קבוצת מחלות אלה היא מחלת נפחת הריאות, הנגרמת בעיקר מעישון כבד לאורך זמן. המחלה מתבטאת בהרס מבני ותפקודי של  נאדיות הריאה, ובפגיעה  קשה ביכולת לשאוף ולנשוף. האוויר נכלא בדרכי הנשימה בעת הנשיפה, בית החזה מתנפח ואינו מצליח להתרוקן ומכאן שמה של המחלה נפחת הריאות. כתוצאה מכך, כמות החמצן בגוף יורדת באופן משמעותי, דבר המשפיע באופן ניכר על תפקודו של כל איבר בגוף ועל כל פעולה אותו הוא מבצע.מהם התסמינים שעלולים להעיד על נפחת הריאות?

שיעוף תכוף, עודף ליחה, צפצופים וחרחורים בנשימה, הם הסימנים הבולטים ביותר למחלה. בנוסף, ההגבלות הרבות שמביאה עמה עשויה לגרום להתפתחות דיכאון, ירידה בתיאבון, עייפות כרונית ואובדן הכושר הגופני.  , בעייפות, ובאובדן הכושר הגופני ועד נכות.


החורף המתקרב הוא תקופה מסכנת חיים לחולי נפחת הריאות, זאת בעקבות מערכת  הנשימה פגועה. החולים מצויים בסיכון מוגבר לפתח מחלות חורף כגון: דלקת ריאות ושפעת ומתקשים להחלים מהן. שיעורי התמותה ממחלות אלה גבוהים יותר בהשוואה לאוכלוסייה הכללית. 


חוסר היכולת לנשום עלול להוביל לקושי ניכר בביצוע פעולות שגרתיות יומיומיות ,לריתוק למיטה ולתלות כמעט מוחלטת באספקת חמצן ממקור חיצוני. החולים נמצאים גם בסיכון מוגבר לפתח סרטן ריאות. במחקרים נמצא, כי שיעור גבוה של חולים לוקים גם במחלות לב בגלל ניסיונו של  הלב להגביר את אספקת הדם לריאות ובכך לשפר את תפקודן. כיצד מאבחנים?

רבים מהמעשנים טועים לחשוב שקושי בנשימה ושיעול הם תהליך נורמלי של השמנה או של הזדקנות. יתרה מזאת, על פי רוב, המעשנים מתעלמים ומכחישים את נזקי העישון. לכאורה הם אינם מעלים בדעתם שעישון, פעולה הגורמת להם לתחושה כל כך טובה,  עלול לגרום לנזק כלשהו בטווח הארוך או הקצר. הבעיה היא שמחלת נפחת הריאות, לכאורה, "משתפת פעולה" עם המחזיקים בדעה זו. זוהי מחלה שקטה: בשלבים המוקדמים של המחלה, לרוב אין סימפטומים המעידים על  נזק  לבריאות. המחלה עלולה להתפתח במשך שנים ללא שום סימנים של מחסור באוויר והסימפטומים מתחילים להופיע כשהמחלה בשלב חמור ביותר ובלתי הפיך.


זו הסיבה לחשיבות האבחון המוקדם לכל מי שעשוי להיות בקבוצת הסיכון, הכוללת מעשנים כבדים (לפחות חפיסה ביום), אנשים שחשופים ביומיום לעישון פאסיבי, לזיהום אוויר ולרעלנים שונים. קבוצת סיכון נוספת כוללת אנשים עם חסר חלקי או מלא באנזים α-1 anti tripsin שתפקידו להפחית ולמנוע פעילות של אנזימים דלקתיים שונים בגוף. כאשר הוא חסר, או מצוי בגוף ברמה נמוכה, עולה הסיכוי להתפתחות דלקות מקומיות בריאות, התורמות באופן ישיר להתפתחות הנפחת. באוכלוסייה זו צריכת ניקוטין גורמת להתכלות מהירה יותר של מאגרי האנזים, וכתוצאה מכך הסיכון להתפתחות מחלת נפחת הריאות גובר. 


נפחת הריאות מאובחנת על ידי בדיקת תפקודי ריאות (ספירומטריה), שבה מודדים את נפח האוויר שהנבדק מסוגל לשאוף ולנשוף. במידה וערכי הנשימה נמוכים מהממוצע, הנבדק נשלח לביצוע בדיקות נוספות.
חוסר היכולת לנשום עלול להביא לקושי ניכר בביצוע פעולות יומיומיות, ריתוק למיטה ותלות כמעט מוחלטת באספקת חמצן חיצונית מהן דרכי הטיפול בנפחת הריאות?

הטיפול במחלת נפחת הריאות נעשה בשלבים הראשונים בתרופות ובמשאפים.  עם התקדמות המחלה, יידרשו ניתוחים להסרת רקמות הריאות הפגועות, או השתלת ריאות. טיפולים אלה העניקו תחזית קודרת לחולים, ללא איכות חיים, כשהם מוגבלים ומתקשים בביצוע פעולות בסיסיות. לדאבונם הרב של החולים, השתלת ריאות סימנה את תקוותם היחידה. 


טיפול חדש ופשוט יחסית עשוי לשנות את מהלך המחלה עבור חולי נפחת הריאות. בטיפול, המתבצע באופן זעיר פולשני על ידי ברונכוסקופ, מחדירים לריאות החולה סלילים טיפוליים, שמתכווצים ומכווצים את נפח הריאות. באמצעות שיטה זו חל שיפור משמעותי בחיי החולים, ולעיתים אף נמנע הצורך בהשתלת ריאות.


גילוי מוקדם של מחלת הריאות מסכנת החיים, עשוי ליצור שינוי משמעותי בהתמודדות עמה. מעשנים מעל גיל 35 צריכים לבצע בדיקת תפקוד ריאות לצורך גילוי מוקדם וטיפול מתאים. הכותב הוא מומחה למחלות ריאה, מנהל מערך הריאות במרכז הרפואי בלינסון

פורומים אף וסינוסים

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
כאבים באף שאלה על כאבים באף 10/02/2020 14:22
  • היי, בשנה האחרונה האף שלי ממש רגיש,לפעמים כואב או צורב,מדמם אבל בזמן האחרון זה ממש התגבר. יש לי כאבים חזקים במחיצה בין שני החללים באף-זה מרגיש כמו מאין צריבה כזאתי שלא נפסקת ולוקח לה איזה שעה להפסיק,זה בדרכ קורה אחרי שאני עושה ספורט, שהמזג אוויר ממש קר או מקבלת מכה באף. אני לא ממש מבינה למה יש לי את הכאבים האלו,הם לא מלווים ממש בנזלת נפיחות או בעיה ממש בנשימה מהאף-הם פשוט מאד מפריעים וכואבים. מה זה יכול להיות?כאילו זה באמת רק תסמיני כאב (לפעמים גם כאבי ראש אבל בקושי לא)

  • + הוסף תגובה
שאלה חשובה ודחופה משה 09/08/2020 01:53
  • הייי חברה ודוקטור יש לי באף המון דימומים לפעמים זה קורה ממש סתם כך בלי כלום וזה גם מפסיק רק אחרי המון זמן הייתי כבר בעבר אצל רופאים תמיד עשו לי צריבה פשוטה הייתי כבר במיון עקב איבוד המון דם וגם אז עשו צריבה רציתי לשאול האם יש לי מה לעשות צריבה חשמלית או שיש לזה פתרון רפאוי אחר ?

  • + הוסף תגובה
כאבים בנחיר ימין ניב 20/04/2020 16:57
  • שלום לך מזה זמן רב שאני סובל מכאבים בנחיר ימין בעבר עברתי ניתוח לישור מחיצה והסרת קריסטה מצד ימין וגם הקטנת קונכיות וניתוח בסינוסים fess יש לי כיום הפרשות מהאף ובכלל מאז הניתוח כבר 10 שנים פניתי לרופאים רובם המוחלט נותן רק אסטרואידים וגם חלקם אמרו שככל הנראה יש לי פגיעה בעצב במקום של הקריסטה השאלה מה אפשר לעשות בנידון ? והאם הסרת קריסטה יכולה לפגוע בעצב? אם כן לא הייתי מודע לזה כלל

  • + הוסף תגובה
ריח מתקתק אחרי התעטשות איתי 27/03/2020 09:52
  • מזה כמה שנים אני מריח ריח מתקתק אחרי התעטשות (אינני יודע אם זהו ריח אמיתי כלומר אם גם אחרים מריחים אותו כי אני אף פעם לא מתעטש בקרבה ממשית לאדם מחוסר נעימות) איני זוכר מתי התופעה החלה בדיוק. אני מעשן כמה שנים עם הפסקות. יש לי השתלות שיניים. זה ממש לא מפריע לי רק מוזר לי ואני תוהה האם זה שיבוש נוירולוגי או אחר?

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!