דלג לתוכן

מחלת ריאות כרונית מחסימת סימפונות ((COPD))

מחלת ריאות כרונית מחסימת סימפונות, מחלות ריאות חסימתיות כרוניות, COPD ((COPD)) ריאות
2 דקות קריאה
מחלת ריאות כרונית מחסימת הסימפונות (COPD) היא שם כולל לקבוצת מחלות שכיחות אשר מתבטאות בין היתר בחסימת הסימפונות הגדולים או הקטנים. חומרת החסימה (וההשפעות הקליניות הנובעות ממנה), בדרך כלל מתקדמת בעקבות תהליך דלקתי בדופן הסימפונות וברקמת הריאה.

בהגדרת COPD נכללות המחלות ברונכיטיס כרונית, נפחת הריאות (אמפיזמה), ומחלות אחרות כגון שלב בלתי הפיך של אסתמה.

הסיבה לחסימת הסימפונות היא משולבת: תפקודית (כיווץ שריר חלק של הסימפונות, דלקת וריבוי ריר), ומבנית (היצרות הסימפון והצטלקותו, עיבוי דופנו, וכן הרס רקמת הריאה האלסטית התומכת בסימפון). הסיבה השכיחה ביותר למחלה היא עישון סיגריות, אך גם סיבות אחרות, כמו זיהום אוויר סביבתי או תעסוקתי ודלקות שונות, עלולים לגרום למחלה. COPD מהווה סיבה שכיחה לתחלואה ולתמותה בעולם המערבי, יותר מכך בעולם המתפתח, והשיעור צפוי עוד לעלות עקב העישון.

סימני המחלה הם שיעול עם פליטת כיח, וקוצר נשימה בעיקר במאמץ. אומנם רק כ-20% מקרב המעשנים עתידים ללקות ב-COPD, אך אין בידינו דרך להגדיר מראש מי מקרב המעשנים כלול בקבוצה זו. הפסקת העישון מאטה את קצב ההתקדמות של המחלה, אך אין בה כדי לרפא את הנזק אשר כבר נגרם.

עם התקדמות החסימה והגבלת זרימת האוויר בנשיפה, חש הלוקה במחלה קושי בנשימה במאמץ. כאשר החסימה חדה קיים קושי אף במאמץ קל כמו הליכה במישור. בשלב זה של המחלה מתרחשים בו-בזמן גם שינויים נוספים: חילופי הגזים בריאות מופרעים, ויחידות הריאה אינן מסוגלות לרוות את הדם העורקי בחמצן; הרס כלי דם וכיווץ כלי דם בתגובה לירידה בחמצון הדם גורמים לעליית לחץ-הדם בריאה; עליית הלחץ חושפת את הלב הימני להזרמת דם תחת עומס, והלב מגיב ליתר-העומס בעיבוי השריר והתרחבות חלל הלב עד הופעת כישלון ואי-ספיקה בלב הימני. בשלב זה מתפתחת בצקת (צבירת נוזלים) והתפקוד נפגע עוד יותר. התמדה בעישון ודלקות נישנות בסימפונות מאיצים את התקדמות המחלה.

במחקר הקשור ל-COPD, הנושאים הנחקרים הם העישון ושיטות גמילה, גורמי הסיכון הגנטיים ומאפייני דלקת הסימפונות הגורמים להתפתחות המחלה ולהתקדמותה, בפרטים מסוימים.

סימפטומים

שיעול עם פליטת כיח וקוצר נשימה, בעיקר במאמץ.

טיפולים ותרופות

הטיפול במחלה מחייב קודם כל הפסקת העישון או החשיפה לגורם הסביבתי, וכולל מניעת זיהומים על ידי חיסונים ואנטיביוטיקה, והרחבת סימפונות, בדרך כלל על ידי תכשיר הניטל בשאיפה.

בעשורים האחרונים התבררה החשיבות של טיפול מתמיד בחמצן באותם חולים שריווי החמצן בדמם ירוד. טיפול זה משפר את ההישרדות, את איכות החיים ואת היכולת הקוגניטיבית. לאחרונה התברר כי יכולתם של הלוקים ב-COPD קשה ירודה לא רק עקב מחלת הריאות, אלא, עקב ניוון מישני של מערכות אחרות כמו השרירים, הלב וכלי הדם. מבנם ותפקודם של אלו ניזוק עקב חוסר פעילות ועקב מחלות נלוות, כגון: דיכאון תגובתי, חוסר תזונה והפרעת נשימה בשינה. בשל כך נוצר דפוס הטיפול המכונה סדנת שיקום לחולי ריאה אשר כולל חינוך והדרכת חולים, סיוע בהפסקת עישון, אימון גופני לחיזוק השרירים וכן סיוע סוציאלי ותזונתי.

גישת טיפול זו מביאה לשיפור באיכות החיים, בסיבולת למאמץ ואף מצמצמת את הצורך באשפוז. לאור תועלתה של סדנת השיקום לצד הצמצום בהוצאות הכוללות לצורכי בריאות, היא מומלצת מאוד בפני חולי COPD בדרגת חומרה גבוהה, או אלו שתפקודם מוגבל עקב המחלה.

לאחרונה פותחו שיטות טיפול גם לחולים אשר לא ניתן לשפר את תפקודם בדרך אחרת. טיפולים אלו כוללים ניתוח להקטנת הריאה והשתלת ריאה. בניתוח להקטנת הריאה כורתים את אזורי הריאה שניזוקו ומאפשרים על ידי כך לאזורי הריאה השכנים, הבריאים יותר, לשפר את תפקודם. בניתוח השתלה מוחלפת ריאה אחת או שתי ריאות בריאה מתורם מתאים. יש בשיטות אלו כדי לשפר את איכות החיים של חלק מן החולים, אך השפעתם על שיעור ההישרדות בקרב קבוצת חולים זו אינה ברורה.
רופאים בתחום
ד"ר ראשד אבו סאלח
ד"ר ראשד אבו סאלח כירורגיה
ד"ר ולדימיר סורין
ד"ר ולדימיר סורין כירורגיה
ד"ר יצחק פפו
ד"ר יצחק פפו כירורגיה

שאלות ותשובות

מאמרים בנושא מחלת ריאות כרונית מחסימת סימפונות

חמישה ליום: התזונה שמאריכה חיים
חמישה ליום: התזונה שמאריכה חיים
מערכת אינפומד מאת: מערכת אינפומד 09/03/2021

חמש מנות יומיות של פירות וירקות, המורכבות משתי מנות פרי ושלוש מנות ירקות, עשויות להיות הכמות והשילוב האופטימליים לח... לכתבה המלאה

טיפול הורמונלי חלופי קשור בשיעור גבוה של מקרי אסתמה
טיפול הורמונלי חלופי קשור בשיעור גבוה של מקרי אסתמה
מערכת אינפומד מאת: מערכת אינפומד 15/03/2004

טיפול הורמונלי חלופי קשור בשיעור גבוה של מקרי אסתמה לכתבה המלאה

באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו