דלג לתוכן

מחלת ריאות כרונית מחסימת סימפונות

מחלות ריאות חסימתיות כרוניות , COPD | (COPD)
המומחים של Infomed מסבירים:
מחלת ריאות כרונית מחסימת הסימפונות (COPD) היא שם כולל לקבוצת מחלות שכיחות אשר מתבטאות בין היתר בחסימת הסימפונות הגדולים או הקטנים. חומרת החסימה (וההשפעות הקליניות הנובעות ממנה), בדרך כלל מתקדמת בעקבות תהליך דלקתי בדופן הסימפונות וברקמת הריאה.

בהגדרת COPD נכללות המחלות ברונכיטיס כרונית, נפחת הריאות (אמפיזמה), ומחלות אחרות כגון שלב בלתי הפיך של אסתמה.

הסיבה לחסימת הסימפונות היא משולבת: תפקודית (כיווץ שריר חלק של הסימפונות, דלקת וריבוי ריר), ומבנית (היצרות הסימפון והצטלקותו, עיבוי דופנו, וכן הרס רקמת הריאה האלסטית התומכת בסימפון). הסיבה השכיחה ביותר למחלה היא עישון סיגריות, אך גם סיבות אחרות, כמו זיהום אוויר סביבתי או תעסוקתי ודלקות שונות, עלולים לגרום למחלה. COPD מהווה סיבה שכיחה לתחלואה ולתמותה בעולם המערבי, יותר מכך בעולם המתפתח, והשיעור צפוי עוד לעלות עקב העישון.

סימני המחלה הם שיעול עם פליטת כיח, וקוצר נשימה בעיקר במאמץ. אומנם רק כ-20% מקרב המעשנים עתידים ללקות ב-COPD, אך אין בידינו דרך להגדיר מראש מי מקרב המעשנים כלול בקבוצה זו. הפסקת העישון מאטה את קצב ההתקדמות של המחלה, אך אין בה כדי לרפא את הנזק אשר כבר נגרם.

עם התקדמות החסימה והגבלת זרימת האוויר בנשיפה, חש הלוקה במחלה קושי בנשימה במאמץ. כאשר החסימה חדה קיים קושי אף במאמץ קל כמו הליכה במישור. בשלב זה של המחלה מתרחשים בו-בזמן גם שינויים נוספים: חילופי הגזים בריאות מופרעים, ויחידות הריאה אינן מסוגלות לרוות את הדם העורקי בחמצן; הרס כלי דם וכיווץ כלי דם בתגובה לירידה בחמצון הדם גורמים לעליית לחץ-הדם בריאה; עליית הלחץ חושפת את הלב הימני להזרמת דם תחת עומס, והלב מגיב ליתר-העומס בעיבוי השריר והתרחבות חלל הלב עד הופעת כישלון ואי-ספיקה בלב הימני. בשלב זה מתפתחת בצקת (צבירת נוזלים) והתפקוד נפגע עוד יותר. התמדה בעישון ודלקות נישנות בסימפונות מאיצים את התקדמות המחלה.

במחקר הקשור ל-COPD, הנושאים הנחקרים הם העישון ושיטות גמילה, גורמי הסיכון הגנטיים ומאפייני דלקת הסימפונות הגורמים להתפתחות המחלה ולהתקדמותה, בפרטים מסוימים.
  • מחלת ריאות כרונית מחסימת סימפונות תסמינים

    שיעול עם פליטת כיח וקוצר נשימה, בעיקר במאמץ.

המומחים שלנו לריאות וכירורגיה

רפואה אסתטית
ד"ר שחר גבע - leo clinic מנהל רפואי , רפואה אסתטית - רשת קליניקות לרפואה אסתטית LEO CLINICS
קראו עליי עוד
כירורגיה
פרופ' סמי ניטצקי סגן מנהל המחלקה לכירורגיה של כלי הדם והשתלות ברמב"ם
קראו עליי עוד
ראומטולוגיה
ד"ר זיו פז מומחה בראומטולוגיה וברפואה פנימית
קראו עליי עוד
לכל המומחים שלנו לריאות וכירורגיה>

המומחים של Infomed עונים על שאלות:

מאמרים בנושא מחלת ריאות כרונית מחסימת סימפונות

מדינה בוערת: למי העשן מסוכן במיוחד ואיך מונעים את הנזק?
מדינה בוערת: למי העשן מסוכן במיוחד ואיך מונעים את הנזק?
רועי שני, מערכת אינפומד מאת: רועי שני, מערכת אינפומד 28/04/2013

מדוע עשן מסוכן עבורנו, עבור מי הנזק יכול להיות קשה במיוחד וכיצד ניתן להתגונן? כל המידע החיוני שיסייע לכם במצב של זי... לכתבה המלאה

תזונה ופיזיותרפיה נשימתית: כל הטיפולים במחלת ריאות חסימתית
תזונה ופיזיותרפיה נשימתית: כל הטיפולים במחלת ריאות חסימתית
פרופ' דויד שטרית, ערוץ הרופאים מאת: פרופ' דויד שטרית, ערוץ הרופאים 08/06/2017

אחד מהנזקים הדרמטיים ביותר של העישון היא מחלת ריאות חסימתית, מחלה חשוכת מרפא, הפוגעת משמעותית באיכות החיים של הסובל... לכתבה המלאה

באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו