דלג לתוכן

מחלת ריאות כרונית מחסימת סימפונות ((COPD))

מחלת ריאות כרונית מחסימת סימפונות, מחלות ריאות חסימתיות כרוניות, COPD ((COPD)) ריאות
2 דקות קריאה
מחלת ריאות כרונית מחסימת הסימפונות (COPD) היא שם כולל לקבוצת מחלות שכיחות אשר מתבטאות בין היתר בחסימת הסימפונות הגדולים או הקטנים. חומרת החסימה (וההשפעות הקליניות הנובעות ממנה), בדרך כלל מתקדמת בעקבות תהליך דלקתי בדופן הסימפונות וברקמת הריאה.

בהגדרת COPD נכללות המחלות ברונכיטיס כרונית, נפחת הריאות (אמפיזמה), ומחלות אחרות כגון שלב בלתי הפיך של אסתמה.

הסיבה לחסימת הסימפונות היא משולבת: תפקודית (כיווץ שריר חלק של הסימפונות, דלקת וריבוי ריר), ומבנית (היצרות הסימפון והצטלקותו, עיבוי דופנו, וכן הרס רקמת הריאה האלסטית התומכת בסימפון). הסיבה השכיחה ביותר למחלה היא עישון סיגריות, אך גם סיבות אחרות, כמו זיהום אוויר סביבתי או תעסוקתי ודלקות שונות, עלולים לגרום למחלה. COPD מהווה סיבה שכיחה לתחלואה ולתמותה בעולם המערבי, יותר מכך בעולם המתפתח, והשיעור צפוי עוד לעלות עקב העישון.

סימני המחלה הם שיעול עם פליטת כיח, וקוצר נשימה בעיקר במאמץ. אומנם רק כ-20% מקרב המעשנים עתידים ללקות ב-COPD, אך אין בידינו דרך להגדיר מראש מי מקרב המעשנים כלול בקבוצה זו. הפסקת העישון מאטה את קצב ההתקדמות של המחלה, אך אין בה כדי לרפא את הנזק אשר כבר נגרם.

עם התקדמות החסימה והגבלת זרימת האוויר בנשיפה, חש הלוקה במחלה קושי בנשימה במאמץ. כאשר החסימה חדה קיים קושי אף במאמץ קל כמו הליכה במישור. בשלב זה של המחלה מתרחשים בו-בזמן גם שינויים נוספים: חילופי הגזים בריאות מופרעים, ויחידות הריאה אינן מסוגלות לרוות את הדם העורקי בחמצן; הרס כלי דם וכיווץ כלי דם בתגובה לירידה בחמצון הדם גורמים לעליית לחץ-הדם בריאה; עליית הלחץ חושפת את הלב הימני להזרמת דם תחת עומס, והלב מגיב ליתר-העומס בעיבוי השריר והתרחבות חלל הלב עד הופעת כישלון ואי-ספיקה בלב הימני. בשלב זה מתפתחת בצקת (צבירת נוזלים) והתפקוד נפגע עוד יותר. התמדה בעישון ודלקות נישנות בסימפונות מאיצים את התקדמות המחלה.

במחקר הקשור ל-COPD, הנושאים הנחקרים הם העישון ושיטות גמילה, גורמי הסיכון הגנטיים ומאפייני דלקת הסימפונות הגורמים להתפתחות המחלה ולהתקדמותה, בפרטים מסוימים.

סימפטומים

שיעול עם פליטת כיח וקוצר נשימה, בעיקר במאמץ.

טיפולים ותרופות

הטיפול במחלה מחייב קודם כל הפסקת העישון או החשיפה לגורם הסביבתי, וכולל מניעת זיהומים על ידי חיסונים ואנטיביוטיקה, והרחבת סימפונות, בדרך כלל על ידי תכשיר הניטל בשאיפה.

בעשורים האחרונים התבררה החשיבות של טיפול מתמיד בחמצן באותם חולים שריווי החמצן בדמם ירוד. טיפול זה משפר את ההישרדות, את איכות החיים ואת היכולת הקוגניטיבית. לאחרונה התברר כי יכולתם של הלוקים ב-COPD קשה ירודה לא רק עקב מחלת הריאות, אלא, עקב ניוון מישני של מערכות אחרות כמו השרירים, הלב וכלי הדם. מבנם ותפקודם של אלו ניזוק עקב חוסר פעילות ועקב מחלות נלוות, כגון: דיכאון תגובתי, חוסר תזונה והפרעת נשימה בשינה. בשל כך נוצר דפוס הטיפול המכונה סדנת שיקום לחולי ריאה אשר כולל חינוך והדרכת חולים, סיוע בהפסקת עישון, אימון גופני לחיזוק השרירים וכן סיוע סוציאלי ותזונתי.

גישת טיפול זו מביאה לשיפור באיכות החיים, בסיבולת למאמץ ואף מצמצמת את הצורך באשפוז. לאור תועלתה של סדנת השיקום לצד הצמצום בהוצאות הכוללות לצורכי בריאות, היא מומלצת מאוד בפני חולי COPD בדרגת חומרה גבוהה, או אלו שתפקודם מוגבל עקב המחלה.

לאחרונה פותחו שיטות טיפול גם לחולים אשר לא ניתן לשפר את תפקודם בדרך אחרת. טיפולים אלו כוללים ניתוח להקטנת הריאה והשתלת ריאה. בניתוח להקטנת הריאה כורתים את אזורי הריאה שניזוקו ומאפשרים על ידי כך לאזורי הריאה השכנים, הבריאים יותר, לשפר את תפקודם. בניתוח השתלה מוחלפת ריאה אחת או שתי ריאות בריאה מתורם מתאים. יש בשיטות אלו כדי לשפר את איכות החיים של חלק מן החולים, אך השפעתם על שיעור ההישרדות בקרב קבוצת חולים זו אינה ברורה.
רופאים בתחום
 הילה הלוי
הילה הלוי צמחי מרפא
ד"ר צבי גורן
ד"ר צבי גורן אורתופדיה
פרופ' לואיס שנקמן
פרופ' לואיס שנקמן אנדוקרינולוגיה
הצטרפו לניוזלטר השבועי של אינפומד

שאלות ותשובות

מאמרים בנושא מחלת ריאות כרונית מחסימת סימפונות

מדינה בוערת: למי העשן מסוכן במיוחד ואיך מונעים את הנזק?
מדינה בוערת: למי העשן מסוכן במיוחד ואיך מונעים את הנזק?
רועי שני, מערכת אינפומד מאת: רועי שני, מערכת אינפומד 22/11/2020

מדוע עשן מסוכן עבורנו, עבור מי הנזק יכול להיות קשה במיוחד וכיצד ניתן להתגונן? כל המידע החיוני שיסייע לכם במצב של זי... לכתבה המלאה

טיפול הורמונלי חלופי קשור בשיעור גבוה של מקרי אסתמה
טיפול הורמונלי חלופי קשור בשיעור גבוה של מקרי אסתמה
מערכת אינפומד מאת: מערכת אינפומד 25/11/2020

טיפול הורמונלי חלופי קשור בשיעור גבוה של מקרי אסתמה לכתבה המלאה

COPD - אבחנה וטיפול
COPD - אבחנה וטיפול
מערכת אינפומד מאת: מערכת אינפומד 23/11/2020

בדרך כלל האבחנה הראשונית של COPD מתבצעת על רקע החמרה, כאשר חולה נמצא במצב גרוע בהרבה מרמת התפקוד הבסיסית שלו. למרות... לכתבה המלאה

תזונה ופיזיותרפיה נשימתית: כל הטיפולים במחלת ריאות חסימתית
תזונה ופיזיותרפיה נשימתית: כל הטיפולים במחלת ריאות חסימתית
פרופ' דויד שטרית, ערוץ הרופאים מאת: פרופ' דויד שטרית, ערוץ הרופאים 18/11/2020
  • כתבה מכילה וידיאו

אחד מהנזקים הדרמטיים ביותר של העישון היא מחלת ריאות חסימתית, מחלה חשוכת מרפא, הפוגעת משמעותית באיכות החיים של הסובל... לכתבה המלאה

טיוטרופיום (Tiotropium) יעילה בשיפור התסמינים בחולים במחלת ריאות כרונית
טיוטרופיום (Tiotropium) יעילה בשיפור התסמינים בחולים במחלת ריאות כרונית
מערכת אינפומד מאת: מערכת אינפומד 25/11/2020

טיוטרופיום (Tiotropium) יעילה בשיפור התסמינים בחולים במחלת ריאות כרונית לכתבה המלאה

מחלת ריאות חסימתית כרונית (COPD) : איך ניתן לעצור את המחלה?
מחלת ריאות חסימתית כרונית (COPD) : איך ניתן לעצור את המחלה?
פרופ' אורן פרוכטר מאת: פרופ' אורן פרוכטר 17/09/2018

מחלת ריאות חסימתית כרונית ניצבת במקום הרביעי ברשימת גורמי התמותה המובילים בעולם. הגורם העיקרי לה הוא עישון ובמצבים ... לכתבה המלאה

באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו