בקע מפשעתי: איך מזהים וכיצד מטפלים?

בקע מפשעתי נוצר עקב פגם בדופן הבטן דרכו חודרים איברים שונים הבולטים על פני העור. מהם התסמינים שיעידו על התפתחות בקע ובאילו מצבים ניתן לבצע ניתוח בגישה לפרוסקופית לתיקונו? מומחה מסביר
כתבה פרסומית כתבת חסותבקע (הרניה) הוא פגם בדופן הבטן המביא לקרע בשכבת החיתולית (facia) – רקמת חיבור סיבית המצויה בדופן הבטן. דרך הקרע חודרים איברים שונים אל שכבה חלשה יותר, ובולטים ממש מתחת לעור. מהם התסמינים שעלולים להעיד על בקע, מי נמצא בקבוצת סיכון וכיצד מטפלים? צפו בד"ר יולנו מסביר. 


מהם התסמינים שעלולים להעיד על התפתחות בקע?

במצבים של בקע לרוב תורגש תחושת אי נוחות או כאב באזור המפשעה או בבטן התחתונה, בזמן הליכה והרמת חפצים כבדים. במקרים מסוימים עשויה להיות מורגשת ואף להיראות בליטה על פני העור באזור. במצבים בהם הבקע התפתח כתוצר של ניתוח בטני תורגש תחושת כאב באזור הצלקת או בליטה מסביבה. מי מצוי בסיכון להתפתחות בקע?

בקעים הם לרוב תופעה תורשתית ולכן אלה שקרוביהם סבלו מבקע מצויים בקבוצת סיכוי להתפתחות הפגם. הבקע הניתוחי עשוי להיווצר בקרב אלה הסובלים מסוכרת, השמנת יתר או מעשנים (זאת בשל העובדה שהעישון עלול לפגוע ביכולת הגוף לריפוי רקמות). 
הסיבה המרכזית להתפתחות בקע היא תורשתית. בנוסף, אלה הסובלים מהשמנת יתר או סוכרת מצויים גם הם בקבוצת סיכון מהן דרכי הטיפול בבקע?


ישנן שתי שיטות מרכזיות לטיפול בבקע:

ניתוח בשיטה "הפתוחה"

במהלכו יוצרים חתך קצר באזור המפשעה, והכך חושפים את הבקע, מתקנים ראותו ומחדירים מעין רשת סינטטית המסייעת בחיזוק הרקמות ובמניעת הישנות הפגם. ניתוח בשיטה הלפרוסקופית

למעשה, מדובר בניתוח זעיר פולשני שבמהלכו מבצע הרופא המנתח חתכים מזעריים באזור הבטן התחתונה, דרכם מוחדרת מצלמה וכלי עבודה אל מתחת לשרירי הבטן. כאשר מאותר אזור הבקע, מבטלים אותו ומחזקים את הדופן בעזרת רשת סינטטית. 


מהם היתרונות בניתוח בקע לפרוסקופי?

בדומה לכל ניתוח זעיר פולשני, בניתוח בקע בשיטה לפרוסקופית ההחלמה מהירה יותר וברוב המקרים המטופל יסבול מכאבים פחות עוצמתיים, זאת בהשוואה לתיקון בקע בשיטה הפשוטה. אך במקרים מסוימים, בניהם בקע החודר אל שק האשכים, לא יהיה ניתן לבצע תיקון לפרוסקופי.מהו זמן ההחלמה לאחר ניתוח לתיקון בקע?

ההחלמה לאחר ניתוח בקע לרוב תימשך כשבוע ימים, שלאחריהם ניתן לחזור לתפקוד רגיל. בבקעים שנפערו לאחר ניתוח, ניתן יהיה לחזור לפעילות מלאה לאחר כחודש. 


ניתוחי בקע נחשבים להלכים כירורגיים נפוצים מאוד והצלחתם עומדת על כ-90%. טרם לביצוע הניתוח חשוב להתייעץ עם רופא כירורג המתמחה בביצוע ניתוחים לתיקון בקע כדי לבחור את אסטרטגיית הטיפול המתאימה.עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר יעקב יולנו השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים בקע - הרניה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
בקע סרעפתי אבי 22/09/2020 19:47
  • היי אני בן 21 סובל מכאבים בחזה כמעט על בסיס יום יומי ביצעתי לאחרונה גסטרוסקופיה והתגלה לי בקע סרעפתי בגודל 3 ס״מ בנוסף לבקע נאמר שהריריות שלי נורא רגישות. ניסיתי אין סופר כדורי ppi ללא הצלחה וללא הקלה בכאבים. השאלה שלי היא כזאת האם הבקע גורם לכאבים בחזה שמופשטים לכל סביבת החזה? והאם יש פתרון לכאביפ ולסבל הרב שאני חווה?

  • + הוסף תגובה
כאבים לאחר ניתוח בקע טבורי רינה 07/09/2020 21:19
  • ד"ר ערב טוב! לפני תשעה חודשים עברתי ניתוח לפרוסקופיה לתיקון בקע טבורי ודיאסטזיס שנוצר בעקבות ניתוח לפרוסקופיה ל אנדומטריוזיס שבוצע שבוצע שנה לחודשיים לפני הניתוח הנוכחי. יש לציין שעד עכשיו אני עדיין חווה כאבים באיזור המנוח. בעקבות הכאבים אתמול ביצעתי סונר דופן הבטן ובו התגלה דיאסטסיז של שרירי הרקטום מעל הטבור עד כ- 4.1 ס"מ. שאלותיי הם: 1. האם הממצא הנ"ל הוא הגורם לכאבים באיזור המנותח? 2. האם הממצא הנה"ל לגרום לכאבים החזקים באגן המקשים עליי הן בישיבה והן בהליכה? 3. האם זה מצריך ניתוח במיידי? בברכה מרובה, רינה

  • + הוסף תגובה
תיקון של בקע טבורי משולב לדיאסטזיס של שרירי הבטן מבוצע בגישה אנדוסקופית פרופ' משה דודאי 10/09/2020 16:45
  • רינה שלום תיקון לפרוסקופי של דיאסטזיס אינו מוצלח ואינו מומלץ היום והבעיה חוזרת, כפי שקרה אצלך! לעומת זאת הגישה לקיקון משולב של בקע טבורי ודיאסטזיס היא אנדוסקופית, תכנסי לקרוא לאתר "הרניה אקסלנס". המצב בהחלט יכול להסביר כאבים ויש לשקול תיקון בגישה האנדוסקופית.

  • + הוסף תגובה
כאבים לאחר ניתוח בקע טבורי רינה 21/09/2020 23:22
  • ד"ר שלום וברכה! לא מצאתי חומר לקריאה ל"הקנייה אקסלנס" באתר. בברכת גמר חתימה טובה רינה

  • + הוסף תגובה
בקעים והריון חני 21/09/2020 11:31
  • עברתי קיסרי חירום שהיה בו רשלנות רפואית ונשארתי עם בקע בקו התפר , בקע טבורי והפרדות שרירי דופן הבטן . הבנתי שיש ניתוח חדשני שיכול לסדר את על אלה. השאלה אם אני עושה ניתוח משולב של כל אלה האם יש מניעה להכנס להריון כי יפתח הבקעים או השרירים של דופן הבטן שוב יפרדו, מה אתה ממליץ ? אני מפחדת לקחת סיכונים . רוצה לדעת שאם אני נכנסת להריון אחר כך ( רוב הסיכוי מרובה עוברים בשל שחלות פוליצסטיות ) שלא יפתח הניתוח , אם כן ניתן להכנס להריון ללא חשש אחרי כמה זמן מומלץ להכנס להריון?

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!