בקע מפשעתי: איך מזהים וכיצד מטפלים?

בקע מפשעתי נוצר עקב פגם בדופן הבטן דרכו חודרים איברים שונים הבולטים על פני העור. מהם התסמינים שיעידו על התפתחות בקע ובאילו מצבים ניתן לבצע ניתוח בגישה לפרוסקופית לתיקונו? מומחה מסביר
כתבה פרסומית כתבת חסותבקע (הרניה) הוא פגם בדופן הבטן המביא לקרע בשכבת החיתולית (facia) – רקמת חיבור סיבית המצויה בדופן הבטן. דרך הקרע חודרים איברים שונים אל שכבה חלשה יותר, ובולטים ממש מתחת לעור. מהם התסמינים שעלולים להעיד על בקע, מי נמצא בקבוצת סיכון וכיצד מטפלים? צפו בד"ר יולנו מסביר. 


מהם התסמינים שעלולים להעיד על התפתחות בקע?

במצבים של בקע לרוב תורגש תחושת אי נוחות או כאב באזור המפשעה או בבטן התחתונה, בזמן הליכה והרמת חפצים כבדים. במקרים מסוימים עשויה להיות מורגשת ואף להיראות בליטה על פני העור באזור. במצבים בהם הבקע התפתח כתוצר של ניתוח בטני תורגש תחושת כאב באזור הצלקת או בליטה מסביבה. מי מצוי בסיכון להתפתחות בקע?

בקעים הם לרוב תופעה תורשתית ולכן אלה שקרוביהם סבלו מבקע מצויים בקבוצת סיכוי להתפתחות הפגם. הבקע הניתוחי עשוי להיווצר בקרב אלה הסובלים מסוכרת, השמנת יתר או מעשנים (זאת בשל העובדה שהעישון עלול לפגוע ביכולת הגוף לריפוי רקמות). 
הסיבה המרכזית להתפתחות בקע היא תורשתית. בנוסף, אלה הסובלים מהשמנת יתר או סוכרת מצויים גם הם בקבוצת סיכון מהן דרכי הטיפול בבקע?


ישנן שתי שיטות מרכזיות לטיפול בבקע:

ניתוח בשיטה "הפתוחה"

במהלכו יוצרים חתך קצר באזור המפשעה, והכך חושפים את הבקע, מתקנים ראותו ומחדירים מעין רשת סינטטית המסייעת בחיזוק הרקמות ובמניעת הישנות הפגם. ניתוח בשיטה הלפרוסקופית

למעשה, מדובר בניתוח זעיר פולשני שבמהלכו מבצע הרופא המנתח חתכים מזעריים באזור הבטן התחתונה, דרכם מוחדרת מצלמה וכלי עבודה אל מתחת לשרירי הבטן. כאשר מאותר אזור הבקע, מבטלים אותו ומחזקים את הדופן בעזרת רשת סינטטית. 


מהם היתרונות בניתוח בקע לפרוסקופי?

בדומה לכל ניתוח זעיר פולשני, בניתוח בקע בשיטה לפרוסקופית ההחלמה מהירה יותר וברוב המקרים המטופל יסבול מכאבים פחות עוצמתיים, זאת בהשוואה לתיקון בקע בשיטה הפשוטה. אך במקרים מסוימים, בניהם בקע החודר אל שק האשכים, לא יהיה ניתן לבצע תיקון לפרוסקופי.מהו זמן ההחלמה לאחר ניתוח לתיקון בקע?

ההחלמה לאחר ניתוח בקע לרוב תימשך כשבוע ימים, שלאחריהם ניתן לחזור לתפקוד רגיל. בבקעים שנפערו לאחר ניתוח, ניתן יהיה לחזור לפעילות מלאה לאחר כחודש. 


ניתוחי בקע נחשבים להלכים כירורגיים נפוצים מאוד והצלחתם עומדת על כ-90%. טרם לביצוע הניתוח חשוב להתייעץ עם רופא כירורג המתמחה בביצוע ניתוחים לתיקון בקע כדי לבחור את אסטרטגיית הטיפול המתאימה.עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר יעקב יולנו השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים ניתוחי ריאות, בית חזה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
הצללה בריאה נוי 12/03/2020 12:12
 • האם כל הצללה שנראית בצילום היא בעייתית? מה זה אומר הצללה? צילמו ריאות לפני ניתוח, ועכשיו מתעכבים בברורים

 • + הוסף תגובה
הצללה בריאה ד"ר רונן גלילי 14/03/2020 23:35
 • נוי שלום, הצללה היא מילה כללית לממצא ריאתי. הצללה יכולה לייצג ממצא דלקתי, זיהומי ולעיתים גם ממאיר. אין אפשרות לענות מעבר לכך מבלי לראות את הצילום עצמו ולעיתים יש להשלים בדיקת CT. רצוי להתייעץ עם כירורג חזה או רופא ריאות. בברכה, דר' גלילי

 • + הוסף תגובה
ציסטה צמודה לפריקרד דנה 18/02/2020 15:39
 • בת 45 ,9 חודשים אחרי שרוול.ירידה של 100 אחוז מהמשקל העודף.אחרי בדיקת סיטי בשל מעקב אחר מימצא קטן בריאה שלא גדל והכל בסדר איתו. בתשובה כתוב הרחבה פוקלית של הוושט בגובה של קריינה עם תוכן מינימאלי בתוכה לא ניתן לשלול עיבוי דפנות של הוושט.קשרי לימפה מוגדלות במדיאסטינום ,קשרי לימפה קטנות בבית שחי דו צדדי. עיבוי פלאורלי בבסיס ריאה מימין. ממצא מדיאסטינלי עם ציפיפות ציסטית בחלק ימני צמוד או בלתי נפרד(הבדיקה ללא חומר ניגוד)בממדים 2.5-10 ס"מ.(המימצא ידוע אך רק הפעם רשמו את גודלו)לפני שנה הרופאת ריאות רשמה שהציסטה גדלה אבל לא לוחצת על איברים ולא ניראית כמו טימיק ציסטה. מדוע בלוטות הלימפה גדלו לדעתך?האם זה מהריאות או מהקיבה? והאם יש צורך לבדוק את הבלוטות לימפה או שזה יעבור מעצמו? האם יש צורך להוריד ציסטה שגדלה אבל לא לוחצת?

 • + הוסף תגובה
ציסטה צמודה לפריקרד ד"ר רונן גלילי 14/03/2020 23:32
 • דנה שלום, בלוטות לימפה יכולות להיות מוגדלות כחלק מתגובה נורמלית לתהליכים דלקתיים או זיהומיים או לעיתים מלמדים על מצבי תחלואה אחרים. קשה לפרט מעבר לכך היות וחסרים נתונים כמו למשל, האם הודגמו בבדיקות קודמות, האם יש דינמיקה / שינוי בגודלן ועוד. על מנת לתת תשובות מושכלות יותר יש לראות את כל ההדמיות ולהשוות. לגבי הממצא הציסטי יתכן ומדובר בציסטה פריקרדיאלית שלרב אינה דורשת התערבות, אך שוב, על מנת לתת הערכה מקצועית נכונה יש צורך לבחון את הבדיקה הנוכחית ולהשוות לבדיקות קודמות. ממליץ לקיים פגישת ייעוץ עם כירורג חזה. בברכה, דר' גלילי

 • + הוסף תגובה
פנאומוטורקס חוזר לאחר ניתוח של פלורואזיס חן 26/01/2020 11:32
 • שלום שמי חן בת 19 מאובחנת בתסמונת מרפן לא מעשנת בכלל. בגיל 16 היה לי פנאומוטורקס בריאה שמאל טופלתי ע"י נקז לאחר מכן ניתוח פלורואזיס ומאז הריאה בריאה ותקינה לחלוטין. לפני כשנה נהיה לי פנאומוטורקס בריאה ימין גם טופלתי ע"י נקז לאחר חצי שנה חזר לי ועשיתי ניתוח פלורואזיס. כמה ימים לאחר הניתוח כשעוד הייתי בביה"ח הרגשתי כאבים חדים ביותר ובצילום הסתבר שכנראה קצת נשמתי בעת הוצאת הנקז ויש לי פס אוויר מינימלי. לאחר שבועיים הפס אויר נספג לבד והצילום נראה טוב. חזרתי לשיגרה. לפני שבוע הרגשתי כאבים חדים שוב בצד ימין בעת מנוחה. במיון התברר שחזר לי הפנאומטורקס לאחר הניתוח של פלורואזיס! הרופאים נראו די מופתעים. החזה אויר נספג לבד לאחר 4 ימים. הרופאים מתלבטים איזו פעולה כירוגית לעשות, האם לנתח שוב או להכניס נקז עם חומר שיעשה דלקת בדפנות הריאה וכך יגרה את הריאה להחלים. כרגע אני מחכה להחלטת הרופאים. האמת שאני כבר מאד מתוסכלת... ד"ר, מה דעתך בעניין?

 • + הוסף תגובה
פנאומוטורקס חוזר לאחר ניתוח של פלורואזיס ד"ר רונן גלילי 30/01/2020 00:05
 • חן שלום, יתכנו מקרים של פניאומותורקס גם לאחר ניתוח. זה מצב נדיר יחסית אך יכול להתרחש. בד"כ אין צורך בניתוח נוסף ואם מדובר בפניאומותורקס קטן גם אין צורך בנקז או פעולה אחרת. אם הכל נספג בשלב זה עצתי היא לא לבצע פעולות נוספות, בברכה, דר' גלילי

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!