בקע מפשעתי: איך מזהים וכיצד מטפלים?

בקע מפשעתי נוצר עקב פגם בדופן הבטן דרכו חודרים איברים שונים הבולטים על פני העור. מהם התסמינים שיעידו על התפתחות בקע ובאילו מצבים ניתן לבצע ניתוח בגישה לפרוסקופית לתיקונו? מומחה מסביר

כתבה פרסומית כתבת חסות
מאת:


תאריך עדכון: 17/12/2017


בקע (הרניה) הוא פגם בדופן הבטן המביא לקרע בשכבת החיתולית (facia) – רקמת חיבור סיבית המצויה בדופן הבטן. דרך הקרע חודרים איברים שונים אל שכבה חלשה יותר, ובולטים ממש מתחת לעור. מהם התסמינים שעלולים להעיד על בקע, מי נמצא בקבוצת סיכון וכיצד מטפלים? צפו בד"ר יולנו מסביר. 


מהם התסמינים שעלולים להעיד על התפתחות בקע?

במצבים של בקע לרוב תורגש תחושת אי נוחות או כאב באזור המפשעה או בבטן התחתונה, בזמן הליכה והרמת חפצים כבדים. במקרים מסוימים עשויה להיות מורגשת ואף להיראות בליטה על פני העור באזור. במצבים בהם הבקע התפתח כתוצר של ניתוח בטני תורגש תחושת כאב באזור הצלקת או בליטה מסביבה. מי מצוי בסיכון להתפתחות בקע?

בקעים הם לרוב תופעה תורשתית ולכן אלה שקרוביהם סבלו מבקע מצויים בקבוצת סיכוי להתפתחות הפגם. הבקע הניתוחי עשוי להיווצר בקרב אלה הסובלים מסוכרת, השמנת יתר או מעשנים (זאת בשל העובדה שהעישון עלול לפגוע ביכולת הגוף לריפוי רקמות). 
הסיבה המרכזית להתפתחות בקע היא תורשתית. בנוסף, אלה הסובלים מהשמנת יתר או סוכרת מצויים גם הם בקבוצת סיכון מהן דרכי הטיפול בבקע?


ישנן שתי שיטות מרכזיות לטיפול בבקע:

ניתוח בשיטה "הפתוחה"

במהלכו יוצרים חתך קצר באזור המפשעה, והכך חושפים את הבקע, מתקנים ראותו ומחדירים מעין רשת סינטטית המסייעת בחיזוק הרקמות ובמניעת הישנות הפגם. ניתוח בשיטה הלפרוסקופית

למעשה, מדובר בניתוח זעיר פולשני שבמהלכו מבצע הרופא המנתח חתכים מזעריים באזור הבטן התחתונה, דרכם מוחדרת מצלמה וכלי עבודה אל מתחת לשרירי הבטן. כאשר מאותר אזור הבקע, מבטלים אותו ומחזקים את הדופן בעזרת רשת סינטטית. 


מהם היתרונות בניתוח בקע לפרוסקופי?

בדומה לכל ניתוח זעיר פולשני, בניתוח בקע בשיטה לפרוסקופית ההחלמה מהירה יותר וברוב המקרים המטופל יסבול מכאבים פחות עוצמתיים, זאת בהשוואה לתיקון בקע בשיטה הפשוטה. אך במקרים מסוימים, בניהם בקע החודר אל שק האשכים, לא יהיה ניתן לבצע תיקון לפרוסקופי.מהו זמן ההחלמה לאחר ניתוח לתיקון בקע?

ההחלמה לאחר ניתוח בקע לרוב תימשך כשבוע ימים, שלאחריהם ניתן לחזור לתפקוד רגיל. בבקעים שנפערו לאחר ניתוח, ניתן יהיה לחזור לפעילות מלאה לאחר כחודש. 


ניתוחי בקע נחשבים להלכים כירורגיים נפוצים מאוד והצלחתם עומדת על כ-90%. טרם לביצוע הניתוח חשוב להתייעץ עם רופא כירורג המתמחה בביצוע ניתוחים לתיקון בקע כדי לבחור את אסטרטגיית הטיפול המתאימה.עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר יעקב יולנו השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים, הגדלת חזה והרמת חזה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
הגדלת חזה מעל השריר ריקי 03/12/2019 21:35
  • שלום, אני הולכת לעשות הגדלת חזה בעוד שבועיים. השתל שאני עושה הוא עגול 295cc ( לא יכולה גבוה מזה בגלל הדיאמטר) פרופיל בינוני. יש לי רקמת חזה, ובכללי כל העור בגוף שלי הוא נורא עבה ונמתח, אם זה בגב ואם זה,בפנים. חשוב לי לציין שאני לא שמנה אבל יש לי עור אלסטי ולא דק. המנתח אמר לי שהוא יעשה מעל השריר כי יש לי מספיק רקמה. קראתי שגם אם יש לי מספיק רקמה אחרי שנה יתחילו לי גלים והשתל יתחיל להיראות. ואני שואלת את עצמי, האם זה נכון? ואם כן מדוע רופאים נותנים את האופציה הזו? נורא לחוצה ומוטרדת אשמח לתשובה בהקדם.

  • + הוסף תגובה
חשיפה לסיליקון וההשלכות גל 02/12/2019 09:52
  • שלום ד"ר אני מרחיבה את שאלתי הקודמת ... לאחר קריאה מרובה בנושא הגדלת חזה הבנתי שנוכחות השתל בגוף עשויה לעורר מחלה אוטואימונית לאו דווקא קרע ודליפה. לפני כשנתיים פרץ אצלי לופוס עורי ...המחלה מופיעה רק בעור למזלי.בדיקות הדם תקינות ונשללה מחלה מערכתית. התיעצתי עם רופאה מומחית ללופוס והיא אמרה שאין מניעה לניתוחים פלסטיים כל זמן שהמחלה יציבה ואיננה מערכתית. אך ציינה שקיים סיכון קטן בחשיפה לסיליקון ובחולים עם רקע אוטואימוני הסיכון מוגבר יותר. השאלה היא אם אני בוחרת שתלים עם מי מלח לצורך העניין אני מקטינה את הסיכון להתלקחות המחלה אצלי? והאם יש שתלים עם מעטפת מחומר אחר ? כנראה לא מספיק שרק התוכן יהיה ממרכיב אחר לדעתי גם למעטפת יש משמעות. מאד רוצה לעבור את הניתוח אך חוששת שמערכת החיסון שלי לא תגיב טוב לסיליקון . אשמח לדעתך

  • + הוסף תגובה
הגדלת חזה אמן 01/12/2019 20:33
  • שלום דוקטור. שאלה האם לאחר ניתוח הגדלת חזה עולים במשקל?

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!