כולסטרול גבוה: טיפול חדש המפחית תמותה, אירועי לב ושבץ

מחקר חדש שפורסם בסוף השבוע האחרון בכנס באורלנדו, הציג ממצאים על טיפול המפחית תמותה מהתקפי לב ואירוע מוחי לסובלים מכולסטרול גבוה, אשר אינם מגיבים לטיפול בסטטינים

כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 14/05/2019

מחקר חדש (ODYSSEY) שפורסם בסוף השבוע האחרון בכנס איגוד הקרדיולוגים האמריקאי  (ACC) באורלנדו, הציג ממצאים על טיפול המפחית תמותה מהתקפי לב ואירוע מוחי לסובלים מכולסטרול גבוה אשר אינם מגיבים לטיפול בסטטינים.מהו כולסטרול?

הכולסטרול הוא חומר שומני הנמצא בעורקים ובתאי הגוף השונים. הגוף מייצר כולסטרול בכבד וסופג אותו בהתאם לתזונה. 

קיימים שני סוגי כולסטרול:

1. הכולסטרול ה"רע", הנקרא LDL, צפיפותו נמוכה והוא אחראי לפיזור הכולסטרול בגוף.

2. הכולסטרול ה"טוב", הנקרא HDL, צפיפותו גבוהה ותפקידו לאסוף את הכולסטרול מהגוף ולהחזירו לכבד. 

במשך השנים, הכולסטרול שוקע בעורקים וגורם להם להתקשות ואף להיסתם, ובכך לפגוע באספקת דם ללב. רמות גבוהות של LDL עלולות להיווצר עקב נטייה גנטית או כתוצאה מתזונה לקויה עתירת שומנים. עודף LDL  עשוי ליצור משקעים בעורקים, טרשת, ואף לגרום להתקף לב או שבץ מוחי. קראו עוד: במיוחד לקיץ: הכירו את הטיפולים שיעלימו דליות ברגלייםטיפול בכולסטרול גבוה 

למרות שהטיפול בסטטינים (קבוצת תרופות להורדת הכולסטרול ה"רע") עשה מהפכה בכל הקשור בהורדת ערכי הכולסטרול ובמניעת התקפי לב ושבץ מוחי, חולים רבים עדיין אינם מגיבים לטיפול בהם. 

המחקר החדש מצא לראשונה, טיפול שמפחית תחלואה ותמותה מאירועי לב ושבץ מוחי בקרב חולים הסובלים מכולסטרול גבוה ואינם מגיבים לטיפול בסטטינים. מדובר בתרופה מקבוצת מעכבי PCSK9.

ה - FDA אישר את התרופה החדשה לפני כמה שנים ובמחקרים במהלך השנים נמצא, כי השימוש בטיפול במעכבי PCSK9 יכול להוריד משמעותית את ערכי הכולסטרול ה-LDL עד רמה של כ 50% מעבר למה שהטיפול בסטטינים משיג, אפילו במינונים הגבוהים ביותר.

החל משנת 2012, החלו לבדוק מחקרית את השפעת התרופות מקבוצת מעכבי PCSK9 בהפחתת מחלות לב וכלי דם ולא רק בהורדת ערכי רמות הכולסטרול.
רמות גבוהות של כולסטרול "רע" עלולות להיווצר עקב נטייה גנטית או כתוצאה מתזונה לקויה עתירת שומנים


כולסטרול גבוה והתקפי לב

התקפי לב הם סיבת המוות מספר אחת בארה"ב ובישראל שנייה, לאחר מחלת הסרטן. כולסטרול גבוה נחשב לגורם מרכזי ואף ישיר לתמותה משבץ מוחי והתקפי לב ובוודאי לגורם סיכון משמעותי לסיכון מוגבר לאירוע לבבי. בישראל 25% מהאוכלוסייה סובלים מכולסטרול גבוה לאחר גיל 45. כ- 72% מהסובלים לא מצליחים להגיע לרמות נורמאליות של כולסטרול יחד עם טפול בסטטינים במינונים גבוהים.קראו עוד: חושדים שהילד אלרגי למזון מסוים? כל השאלות – והתשובות החיוניותהמחקר והממצאים  - התמותה בירידה מאירועי לב ושבץ מוחי

במחקר ה ODYSSEY שפורסם לפני כשבוע באורלנדו, נבדקה השפעת הטיפול במעכבי PCSK9 ונבדק האם ביכולתם להפחית אירועי לב ושבץ מוחי ואף תמותה בעקבות כך, בקרב מי שקיבל את הטיפול.

המחקר ארך 5 שנים והשתתפו בו כ 19,000 מטופלים (ביניהם אף 600 ישראלים מ 24 בתי חולים) מרבית המשתתפים נטלו סטטינים במינון הגבוה ביותר אך למרות זאת לא הגיעו לרמות מאוזנות ברמות הכולסטרול שלהם. התוצאות הראו ירידה של 14% בהתקפי לב, 27% ירידה בשבץ מוחי וירידה של 39% באירועים של תעוקת חזה. 

התוצאות הללו מתייחסות למשתתפי המחקר עם רמות כולסטרול LDL בגובה של 70 ומעלה שעברו אירוע לבבי בתקופה של עד שנה לפני המחקר.

המחקר אף מצא כי מטופלים עם רמות כולסטרול LDL גבוה במיוחד (100 ומעלה) הראו הפחתה של 24% בתמותה מהתקפי לב ושבץ מוחי ואף 29% הפחתה בתמותה בכלל מכל סיבה שהיא בקבוצה זו.

למרות שהמחקר בדק מטופלים שכבר עברו אירועי לב, הרי שהטיפול יכול להתאים לא פחות לסובלים מכולסטרול גבוה שאינם מגיבים לסטטינים וטרם עברו אירוע לב, מה שאולי אף יוכל למנוע אותו, וזאת כי לרפואה עד כה לא היה מה להציע להם. מומחים מאמינים שהטיפול יכול להציל בכך אלפי בני אדם בשנה.

ד"ר רונן דורסט קרדיולוג בכיר בהדסה ויו"ר החברה לטרשת עורקים התייחס למשמעויות המחקר: "התוצאות של המחקר מעידות על מגמה חיובית של הטיפול במעכבי PCSK9. ייתר כולסטרול היא בעיה שכיחה באוכלוסייה ובנוסף ישנם גם אנשים צעירים הסובלים מכולסטרול גבוה העובר בתורשה ואינו קשור בהכרח לאורח חיים לא בריא. למרבה הצער אין מודעות מספקת לבעיה הזו ולסיכונים של כולסטרול גבוה".

לגישת המניעה יש חיזוקים נוספים מפי מומחים: "מדובר במחקר חשוב שיכול לסייע לקבוצה גדולה של חולים. יש הגיון לטיפול שכזה באנשים עם כולסטרול גבוה שלא מגיבים לסטטינים גם לפני אירוע לבבי, אין סיבה לחכות", אמר פרופ' דורון זגר מנהל המערך הקרדיולוגי בסורוקה והוסיף: "המחקר עקב אחרי חולים שקיבלו מינון גבוה במיוחד של סטטינים ובכל זאת השיג תוצאות מרשימות. מדובר בטיפול בטוח ללא תופעות לוואי משמעותיות".

בתוצאות המחקר נמצא כי רמות הכולסטרול ה"רע" בדם מגיעות למצב מאוזן לאחר כחודש מתחילת הטיפול ואף נשמרות מאוזנות לאורך זמן מה שמשפיע באופן חיובי על הלב ומוריד את הסיכון לאירוע לבבי בצורה דרמטית.פורום צנתור לב טיפולי

ד"ר אילן קיציס

ד"ר אילן קיציס מומחה לאי ספיקת לב, מסתמים, השמנה וגור
ד"ר אילן קיציס מומחה לקרדיולוגיה: מסתמי הלב, אי ספיקת לב וגורמי סיכון – השמנה (סינדרום מטבולי). תפקידים נוכחיים של ד"ר אילן עוד...

 • הודעה
 • מחבר
 • תאריך / שעה
 • שימוש בחומרים כימיים בצנתור
 • אלרגי
 • 19/05/2019 19:50
 • היי
 • ד"ר קיציס
 • 19/05/2019 20:53
 • נזק לגוף
 • אוהד
 • 16/03/2019 16:36
 • שלום, רציתי לדעת מה מסוכן יותר לגוף - אלכוהול או כדורים פסיכיאטריים. אלכוהול- בירה , וודקה , וויסקי 4-5 פעמים בשבוע כדורים פסיכיאטריים- ציפרלקס / לוסטרל / למיקטל / סרקוול באופן קבוע כל יום.. וכדור שינה כל לילה (בונדרומין / סטילנוקס ) ברור לי ששתי האופציות מסוכנות לגוף (מוח, כבד, לב, כליות וכו׳) השאלה שלי- מה מבין 2 האופציות (אלכוהול / כדורים) מהווה סכנה יותר גדולה לגוף . תודה

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • חסימת עורקים
 • דוד
 • 25/02/2019 14:32
רופאים בתחום
ד"ר גבריאל גרינברג ד"ר גבריאל גרינברג
מנהל יחידת צינטורי לב בבי"ח השרון . קרדיולוג... קרא עוד
ד"ר אלעד אשר ד"ר אלעד אשר
מנהל היחידה לטיפול נמרץ לב, סגן מנהל המערך... קרא עוד
מידע וכלים שימושיים

אינפומד בריאות דיגיטלית בע"מ