כולסטרול גבוה: טיפול חדש המפחית תמותה, אירועי לב ושבץ

מחקר חדש שפורסם בסוף השבוע האחרון בכנס באורלנדו, הציג ממצאים על טיפול המפחית תמותה מהתקפי לב ואירוע מוחי לסובלים מכולסטרול גבוה, אשר אינם מגיבים לטיפול בסטטינים
כתבה פרסומית כתבת חסות
תאריך עדכון: 14/05/2019


מחקר חדש (ODYSSEY) שפורסם בסוף השבוע האחרון בכנס איגוד הקרדיולוגים האמריקאי  (ACC) באורלנדו, הציג ממצאים על טיפול המפחית תמותה מהתקפי לב ואירוע מוחי לסובלים מכולסטרול גבוה אשר אינם מגיבים לטיפול בסטטינים.מהו כולסטרול?

הכולסטרול הוא חומר שומני הנמצא בעורקים ובתאי הגוף השונים. הגוף מייצר כולסטרול בכבד וסופג אותו בהתאם לתזונה. 

קיימים שני סוגי כולסטרול:

1. הכולסטרול ה"רע", הנקרא LDL, צפיפותו נמוכה והוא אחראי לפיזור הכולסטרול בגוף.

2. הכולסטרול ה"טוב", הנקרא HDL, צפיפותו גבוהה ותפקידו לאסוף את הכולסטרול מהגוף ולהחזירו לכבד. 

במשך השנים, הכולסטרול שוקע בעורקים וגורם להם להתקשות ואף להיסתם, ובכך לפגוע באספקת דם ללב. רמות גבוהות של LDL עלולות להיווצר עקב נטייה גנטית או כתוצאה מתזונה לקויה עתירת שומנים. עודף LDL  עשוי ליצור משקעים בעורקים, טרשת, ואף לגרום להתקף לב או שבץ מוחי. קראו עוד: במיוחד לקיץ: הכירו את הטיפולים שיעלימו דליות ברגלייםטיפול בכולסטרול גבוה 

למרות שהטיפול בסטטינים (קבוצת תרופות להורדת הכולסטרול ה"רע") עשה מהפכה בכל הקשור בהורדת ערכי הכולסטרול ובמניעת התקפי לב ושבץ מוחי, חולים רבים עדיין אינם מגיבים לטיפול בהם. 

המחקר החדש מצא לראשונה, טיפול שמפחית תחלואה ותמותה מאירועי לב ושבץ מוחי בקרב חולים הסובלים מכולסטרול גבוה ואינם מגיבים לטיפול בסטטינים. מדובר בתרופה מקבוצת מעכבי PCSK9.

ה - FDA אישר את התרופה החדשה לפני כמה שנים ובמחקרים במהלך השנים נמצא, כי השימוש בטיפול במעכבי PCSK9 יכול להוריד משמעותית את ערכי הכולסטרול ה-LDL עד רמה של כ 50% מעבר למה שהטיפול בסטטינים משיג, אפילו במינונים הגבוהים ביותר.

החל משנת 2012, החלו לבדוק מחקרית את השפעת התרופות מקבוצת מעכבי PCSK9 בהפחתת מחלות לב וכלי דם ולא רק בהורדת ערכי רמות הכולסטרול.
רמות גבוהות של כולסטרול "רע" עלולות להיווצר עקב נטייה גנטית או כתוצאה מתזונה לקויה עתירת שומנים


כולסטרול גבוה והתקפי לב

התקפי לב הם סיבת המוות מספר אחת בארה"ב ובישראל שנייה, לאחר מחלת הסרטן. כולסטרול גבוה נחשב לגורם מרכזי ואף ישיר לתמותה משבץ מוחי והתקפי לב ובוודאי לגורם סיכון משמעותי לסיכון מוגבר לאירוע לבבי. בישראל 25% מהאוכלוסייה סובלים מכולסטרול גבוה לאחר גיל 45. כ- 72% מהסובלים לא מצליחים להגיע לרמות נורמאליות של כולסטרול יחד עם טפול בסטטינים במינונים גבוהים.קראו עוד: חושדים שהילד אלרגי למזון מסוים? כל השאלות – והתשובות החיוניותהמחקר והממצאים  - התמותה בירידה מאירועי לב ושבץ מוחי

במחקר ה ODYSSEY שפורסם לפני כשבוע באורלנדו, נבדקה השפעת הטיפול במעכבי PCSK9 ונבדק האם ביכולתם להפחית אירועי לב ושבץ מוחי ואף תמותה בעקבות כך, בקרב מי שקיבל את הטיפול.

המחקר ארך 5 שנים והשתתפו בו כ 19,000 מטופלים (ביניהם אף 600 ישראלים מ 24 בתי חולים) מרבית המשתתפים נטלו סטטינים במינון הגבוה ביותר אך למרות זאת לא הגיעו לרמות מאוזנות ברמות הכולסטרול שלהם. התוצאות הראו ירידה של 14% בהתקפי לב, 27% ירידה בשבץ מוחי וירידה של 39% באירועים של תעוקת חזה. 

התוצאות הללו מתייחסות למשתתפי המחקר עם רמות כולסטרול LDL בגובה של 70 ומעלה שעברו אירוע לבבי בתקופה של עד שנה לפני המחקר.

המחקר אף מצא כי מטופלים עם רמות כולסטרול LDL גבוה במיוחד (100 ומעלה) הראו הפחתה של 24% בתמותה מהתקפי לב ושבץ מוחי ואף 29% הפחתה בתמותה בכלל מכל סיבה שהיא בקבוצה זו.

למרות שהמחקר בדק מטופלים שכבר עברו אירועי לב, הרי שהטיפול יכול להתאים לא פחות לסובלים מכולסטרול גבוה שאינם מגיבים לסטטינים וטרם עברו אירוע לב, מה שאולי אף יוכל למנוע אותו, וזאת כי לרפואה עד כה לא היה מה להציע להם. מומחים מאמינים שהטיפול יכול להציל בכך אלפי בני אדם בשנה.

ד"ר רונן דורסט קרדיולוג בכיר בהדסה ויו"ר החברה לטרשת עורקים התייחס למשמעויות המחקר: "התוצאות של המחקר מעידות על מגמה חיובית של הטיפול במעכבי PCSK9. ייתר כולסטרול היא בעיה שכיחה באוכלוסייה ובנוסף ישנם גם אנשים צעירים הסובלים מכולסטרול גבוה העובר בתורשה ואינו קשור בהכרח לאורח חיים לא בריא. למרבה הצער אין מודעות מספקת לבעיה הזו ולסיכונים של כולסטרול גבוה".

לגישת המניעה יש חיזוקים נוספים מפי מומחים: "מדובר במחקר חשוב שיכול לסייע לקבוצה גדולה של חולים. יש הגיון לטיפול שכזה באנשים עם כולסטרול גבוה שלא מגיבים לסטטינים גם לפני אירוע לבבי, אין סיבה לחכות", אמר פרופ' דורון זגר מנהל המערך הקרדיולוגי בסורוקה והוסיף: "המחקר עקב אחרי חולים שקיבלו מינון גבוה במיוחד של סטטינים ובכל זאת השיג תוצאות מרשימות. מדובר בטיפול בטוח ללא תופעות לוואי משמעותיות".

בתוצאות המחקר נמצא כי רמות הכולסטרול ה"רע" בדם מגיעות למצב מאוזן לאחר כחודש מתחילת הטיפול ואף נשמרות מאוזנות לאורך זמן מה שמשפיע באופן חיובי על הלב ומוריד את הסיכון לאירוע לבבי בצורה דרמטית.פורומים ניתוחי לב

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
טיפול בליפידים גבוהים פיני 16/09/2020 19:20
 • ד"ר נכבד קיימות שתי תרופות להורדת כולסטרול בזריקה. רפאטה ופרלואנט. מה ההבדל בין שתיהן?ובמה מתחשבים כשמחליטים על בחירת טיפול באחת מהן. בתודה על תשובתך המלומדת.

 • + הוסף תגובה
פצע שאינו נרפא לאחר החלפת מסתם אורטלי יוסי 10/09/2020 21:13
 • שלום, מזה 4 חודשים עברתי ניתוח להחלפת מסתם. הפצע שלי מאד עיקש בהתחלה היה לי מידי בוקר דימום מאד עדין. הלכתי למרפאת פצעים בבית החולים שם הכירורג ניקה מבפנים ונתן לי אנטיביוטיקה 500 מג פיברודקס. לצערי לא ידעתי שאין לערבב אותה עם מוצרי חלב. וכן אני הולך מידי בוקר כ50 דקות. הלאחר 3 שבועות הפצי אמנם לא דיימם אבל התרחב מאד. הלכתי שוב לבי״ח ושם רק הוסיפו לי על האנטיביוטיקה אוגמנטין 875 מג. שאלתי - האם כדאי לי להמשיך ללכת מידי בוקר? מה איני עושה נכון? האם יש צורך בבדיקה כלשהי נוספת? תודה רב

 • + הוסף תגובה
פצע לאחר ניתוח להחלפת מסתם אאורטלי (ד״ר דוד יעקובי) ד"ר דוד יעקובי 13/09/2020 21:36
 • יוסי שלום, 4 חודשים לאחר הניתוח זה פרק זמן יחסית ארוך ולכן אני נוטה להתייחס לסיפורך בצורה מחמירה. כפי שתיארת- הפרשות בתקופה הראשונה לאחר הניתוח יכולות להיות בגדר הנורמה בשל סיבות מרובות. אינך מתאר את הפצע לפרוטרות אך בין השורות אני מבין שישנו פתח מסוים, די רחב, קרי- מקום בו העור אינו מחובר ומשם יוצאת ההפרשה. חשוב להבין מספר נקודות- 1) האם נעשה CT חזה בנקודת זמן כלשהי לאחר הניתוח? 2) האם נלקחו תרביות? 3) האם בבדיקה גופנית עצם בית החזה יציבה? 4) האם בצילומי החזה יש תפליט פלאורלי (נוזל מסביב לאחת הריאות)? 5) האם יש נוזל מסביב ללב באקו? עלייך לפנות למנתח וכן לקרדיולוג המטפל על מנת לאמוד את מצבך ולהתוות את הטיפול מכאן. רק הגורמים הנ״ל יכולים להמליץ על המשך פעילות גופנית. בברכה, ד״ר דוד יעקובי

 • + הוסף תגובה
תגובתי יוסי 13/09/2020 23:37
 • לא עשו לי סיטי. אין לי יותר הפרשות כי אני עם 2 האנטיביוטיקה שרשמתי בשאלתי, הפצע די גדול ועבה, מסביבו יש אודם. מוזר,כשהלכנו למחלקת פצעים בפעם ה1 היתה התחייבות לתרבית שלא נעשתה וכן לא נתנו לי סיכום ביקור- לו הייתי זקוק להתחייבות בביקורי בפעם ה2. כשהייתי בפעם השניה ביקשתי ונתנו לי מסמך בכתב ממש לא מובן בכתב קשה לקריאה ולא קיבלתי סיכום ביקור בפעם השניה. ביקור זה הסתיים בבדיקה חיצונית ובמתן תוספת לאנטיביוטיקה ה1. לא נעשו לי שום בדיקות או צילומים מאז.

 • + הוסף תגובה
החיים אחרי מעקפים רוני 10/09/2020 12:47
 • בן 64, פנסיונר, עברתי בהצלחה 3 מעקפים לפני 3 שנים. מרגיש טוב ובדיקות הדם (כולסטרול, טריגליצרידים) בסדר, תודה לאל, למעט HDL – כ-25. מטופל תרופתית בביסופרולול, אספירין וסטטינים (וכן בציפרלקס 10 מ"ג, יען כי אני מעט חרדתי). עוסק בפעילות ספוטיבית יומיומית ושומר על תזונה נכונה. לפי "הפרוטוקול הרפואי" או ההנחיות הקיימות – האם אני צריך איזו בדיקה או מעקב ללב?

 • + הוסף תגובה
מעקב לאחר ניתוח מעקפים ד"ר דוד יעקובי 11/09/2020 08:57
 • רוני שלום, גישתך הינה נכונה מאוד בכל הנוגע לאיזון גורמי הסיכון ושמירה על אורח חייים בריא ופעיל. לגבי המעקב הדרוש לאחר הניתוח יש צורך להכיר ולהבין את עברך הרפואי, כולל: גורמי הסיכון הנוספים, עורקי המטרה אליהם הושקו המעקפים, להבין האם נותרו עורקים חסומים נוספים אשר לא קיבלו מענה בניתוח, תפקוד לבבי לפני ואחרי הניתוח וכו׳. על כל השאלות הנ״ל צריך לתת את דעתו הקרדיולוג המטפל. בין השאר הוא יחליט על אחת או חלק מהבדיקות הבאות במועדן: אקו לב, מיפוי לב, צילום חזה, מבחן מאמץ וכו׳. בברכה, ד״ר דוד יעקובי

 • + הוסף תגובה
תודה רבה לתשובה המפורטת. שנה טובה! רוני 11/09/2020 11:54

הצטרפו לאינדקס הרופאים!