כולסטרול גבוה: טיפול חדש המפחית תמותה, אירועי לב ושבץ

מחקר חדש שפורסם בסוף השבוע האחרון בכנס באורלנדו, הציג ממצאים על טיפול המפחית תמותה מהתקפי לב ואירוע מוחי לסובלים מכולסטרול גבוה, אשר אינם מגיבים לטיפול בסטטינים
כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 14/05/2019

מחקר חדש (ODYSSEY) שפורסם בסוף השבוע האחרון בכנס איגוד הקרדיולוגים האמריקאי  (ACC) באורלנדו, הציג ממצאים על טיפול המפחית תמותה מהתקפי לב ואירוע מוחי לסובלים מכולסטרול גבוה אשר אינם מגיבים לטיפול בסטטינים.מהו כולסטרול?

הכולסטרול הוא חומר שומני הנמצא בעורקים ובתאי הגוף השונים. הגוף מייצר כולסטרול בכבד וסופג אותו בהתאם לתזונה. 

קיימים שני סוגי כולסטרול:

1. הכולסטרול ה"רע", הנקרא LDL, צפיפותו נמוכה והוא אחראי לפיזור הכולסטרול בגוף.

2. הכולסטרול ה"טוב", הנקרא HDL, צפיפותו גבוהה ותפקידו לאסוף את הכולסטרול מהגוף ולהחזירו לכבד. 

במשך השנים, הכולסטרול שוקע בעורקים וגורם להם להתקשות ואף להיסתם, ובכך לפגוע באספקת דם ללב. רמות גבוהות של LDL עלולות להיווצר עקב נטייה גנטית או כתוצאה מתזונה לקויה עתירת שומנים. עודף LDL  עשוי ליצור משקעים בעורקים, טרשת, ואף לגרום להתקף לב או שבץ מוחי. קראו עוד: במיוחד לקיץ: הכירו את הטיפולים שיעלימו דליות ברגלייםטיפול בכולסטרול גבוה 

למרות שהטיפול בסטטינים (קבוצת תרופות להורדת הכולסטרול ה"רע") עשה מהפכה בכל הקשור בהורדת ערכי הכולסטרול ובמניעת התקפי לב ושבץ מוחי, חולים רבים עדיין אינם מגיבים לטיפול בהם. 

המחקר החדש מצא לראשונה, טיפול שמפחית תחלואה ותמותה מאירועי לב ושבץ מוחי בקרב חולים הסובלים מכולסטרול גבוה ואינם מגיבים לטיפול בסטטינים. מדובר בתרופה מקבוצת מעכבי PCSK9.

ה - FDA אישר את התרופה החדשה לפני כמה שנים ובמחקרים במהלך השנים נמצא, כי השימוש בטיפול במעכבי PCSK9 יכול להוריד משמעותית את ערכי הכולסטרול ה-LDL עד רמה של כ 50% מעבר למה שהטיפול בסטטינים משיג, אפילו במינונים הגבוהים ביותר.

החל משנת 2012, החלו לבדוק מחקרית את השפעת התרופות מקבוצת מעכבי PCSK9 בהפחתת מחלות לב וכלי דם ולא רק בהורדת ערכי רמות הכולסטרול.
רמות גבוהות של כולסטרול "רע" עלולות להיווצר עקב נטייה גנטית או כתוצאה מתזונה לקויה עתירת שומנים


כולסטרול גבוה והתקפי לב

התקפי לב הם סיבת המוות מספר אחת בארה"ב ובישראל שנייה, לאחר מחלת הסרטן. כולסטרול גבוה נחשב לגורם מרכזי ואף ישיר לתמותה משבץ מוחי והתקפי לב ובוודאי לגורם סיכון משמעותי לסיכון מוגבר לאירוע לבבי. בישראל 25% מהאוכלוסייה סובלים מכולסטרול גבוה לאחר גיל 45. כ- 72% מהסובלים לא מצליחים להגיע לרמות נורמאליות של כולסטרול יחד עם טפול בסטטינים במינונים גבוהים.קראו עוד: חושדים שהילד אלרגי למזון מסוים? כל השאלות – והתשובות החיוניותהמחקר והממצאים  - התמותה בירידה מאירועי לב ושבץ מוחי

במחקר ה ODYSSEY שפורסם לפני כשבוע באורלנדו, נבדקה השפעת הטיפול במעכבי PCSK9 ונבדק האם ביכולתם להפחית אירועי לב ושבץ מוחי ואף תמותה בעקבות כך, בקרב מי שקיבל את הטיפול.

המחקר ארך 5 שנים והשתתפו בו כ 19,000 מטופלים (ביניהם אף 600 ישראלים מ 24 בתי חולים) מרבית המשתתפים נטלו סטטינים במינון הגבוה ביותר אך למרות זאת לא הגיעו לרמות מאוזנות ברמות הכולסטרול שלהם. התוצאות הראו ירידה של 14% בהתקפי לב, 27% ירידה בשבץ מוחי וירידה של 39% באירועים של תעוקת חזה. 

התוצאות הללו מתייחסות למשתתפי המחקר עם רמות כולסטרול LDL בגובה של 70 ומעלה שעברו אירוע לבבי בתקופה של עד שנה לפני המחקר.

המחקר אף מצא כי מטופלים עם רמות כולסטרול LDL גבוה במיוחד (100 ומעלה) הראו הפחתה של 24% בתמותה מהתקפי לב ושבץ מוחי ואף 29% הפחתה בתמותה בכלל מכל סיבה שהיא בקבוצה זו.

למרות שהמחקר בדק מטופלים שכבר עברו אירועי לב, הרי שהטיפול יכול להתאים לא פחות לסובלים מכולסטרול גבוה שאינם מגיבים לסטטינים וטרם עברו אירוע לב, מה שאולי אף יוכל למנוע אותו, וזאת כי לרפואה עד כה לא היה מה להציע להם. מומחים מאמינים שהטיפול יכול להציל בכך אלפי בני אדם בשנה.

ד"ר רונן דורסט קרדיולוג בכיר בהדסה ויו"ר החברה לטרשת עורקים התייחס למשמעויות המחקר: "התוצאות של המחקר מעידות על מגמה חיובית של הטיפול במעכבי PCSK9. ייתר כולסטרול היא בעיה שכיחה באוכלוסייה ובנוסף ישנם גם אנשים צעירים הסובלים מכולסטרול גבוה העובר בתורשה ואינו קשור בהכרח לאורח חיים לא בריא. למרבה הצער אין מודעות מספקת לבעיה הזו ולסיכונים של כולסטרול גבוה".

לגישת המניעה יש חיזוקים נוספים מפי מומחים: "מדובר במחקר חשוב שיכול לסייע לקבוצה גדולה של חולים. יש הגיון לטיפול שכזה באנשים עם כולסטרול גבוה שלא מגיבים לסטטינים גם לפני אירוע לבבי, אין סיבה לחכות", אמר פרופ' דורון זגר מנהל המערך הקרדיולוגי בסורוקה והוסיף: "המחקר עקב אחרי חולים שקיבלו מינון גבוה במיוחד של סטטינים ובכל זאת השיג תוצאות מרשימות. מדובר בטיפול בטוח ללא תופעות לוואי משמעותיות".

בתוצאות המחקר נמצא כי רמות הכולסטרול ה"רע" בדם מגיעות למצב מאוזן לאחר כחודש מתחילת הטיפול ואף נשמרות מאוזנות לאורך זמן מה שמשפיע באופן חיובי על הלב ומוריד את הסיכון לאירוע לבבי בצורה דרמטית.פורומים קרדיולוגיה וצנתור לב

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
קרדילוק ודופק נמוך אריאל 30/03/2020 17:30
 • אני מטופל בקרדילוק 5 מיליגרם אותו אני לוקח בבוקר , הדופק שלי לעיתים נמוך 52-54 לדקה. האם זה סביר ? ומתי דופק נמוך מתחיל להוות סכנה ? תודה

 • + הוסף תגובה
תשובה לאריאל ד"ר גבריאל גרינברג 30/03/2020 19:45
 • זה סביר מאד. המספר כערך אבסולוטי חסר חשיבות כל עוד המטופל לא מפתח סימפטומים של דופק נמוך. כלומר אם אתה מרגיש טוב אז המספר לא משנה.

 • + הוסף תגובה
עורק דיסטלי אלכס 28/03/2020 16:32
 • בצינתור נקבע כי - עורק עוקף : דיסטלי מאוד 99% קטן. האם זה אומר שבעצם אם הגעה ל 100% זה אוטם ?

 • + הוסף תגובה
תגובה לאלכס ד"ר גבריאל גרינברג 28/03/2020 17:42
 • נשמע שמדובר בענף קטנטן שמספק מעט מאד משריר הלב וחסימתו המלאה כלומר 100% לא תשנה כלום בהשוואה ל-99%. היתרון שבחסימה מלאה הטריטוריה הקטנה הזאת הופכת לצלקתית ולא גורמת יותר לכאב חזה.

 • + הוסף תגובה
כאבים לאחר צינתור דני רון 26/03/2020 11:11
 • שלום , אתמול ב 17:00 עברתי צינתור לאחריו כאבים מאוד חזקים , קיבלתי אופטלגין וחומר להרחבת עורקים שהושפרץ מתחת ללשון. הייתה הטבה אך לאחר מכן שוב כאבים חזקים. היום בבוקר ישנה הטבה די גדולה אך עדיין יש כאבים. האם זה סביר כאבים כאלו לאחר צינתור ובאיזה מצב עלי לפנות לייעוץ רפואי מיון / מדא ? כמו כן מה זה aorta 140/65 mmhg. ואיזה סוג סטנד זה - des resolute onyx ? תודה

 • + הוסף תגובה
בהמשך לנל דני רון 26/03/2020 11:55
 • הבהרה לנ"ל , לפעמים זה כאבים , ולפעמים זו הרגשה של דקירות , לחץ .. כאילו מישהו לוחץ בתוך החזה עם צבת ..

 • + הוסף תגובה
דני רון ד"ר גבריאל גרינברג 26/03/2020 12:14
 • מציע שאת כל השאלות תשאל את מי שצינתר אותך. יש מס' אופציות וסיבות לכאבים ולא אוכל לענות באופן וירטואלי. אורטה זה אבי העורקים והמס' שציינת הוא לחץ הדם. הסטנט שציינת מפריש תרופה שמונעת צמיחת רקמה והיצרות בתוכו. בהצלחה.

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!