הקפאת ביציות (שימור פוריות): מתי מתבצעת ומה חשוב לדעת לפני?

בין אם נשים או זוגות שמעוניינים להביא ילדים בגילאים מאוחרים יותר או אלה הסובלות ממחלה שעלולה לפגוע בפוריות, נשים רבות מבצעות תהליך לשימור הביציות במטרה להגדיל את הסיכויים להרות בעתיד ולהקים משפחה: על אופן ביצוע ההליך והדברים שחשוב לדעת לפני בכתבה שלפניכם
כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 04/08/2019


שימור הפוריות, המוכר גם כהקפאת ביציות, הוא הליך שבמהלכו מוקפאים ביציות או עוברים, כדי לאפשר שימוש בהם בגיל מאוחר יותר וכך לשמור על האפשרות להרות בעתיד באמצעות ביצוע הפרייה חוץ גופית. במהלך הפעולה, נשאבות ביציות מגופה של האישה ומוקפאות. באילו מצבים יש צורך בשימור פוריות, כיצד מתבצעת הפעולה ומה חשוב לדעת לפני? כל התשובות. באילו מצבים יהיה צורך בתהליך שמירת ביציות?

כאמור, תהליך שימור הביציות  נועד לשמור על האפשרות להרות בעתיד. למעשה הפעולה משמרת את הפוריות הנוכחית לצורך שימוש עתידי.קיימים מספר מצבים בהם יהיה צורך בתהליך שמירת ביציות:

נשים הסובלות ממחלה מסוימת שבעקבותיה או בעקבות הטיפול בה עלולה להתפתח פגיעה בפוריות

ישנן מחלות, בהן המחלה עצמה או הטיפולים בה, עלולים ליצור פגיעה בפוריות. לרוב מדובר במחלות ממאירות.


לפני טיפולים נגד המחלה נהוג להמליץ לאישה לבצע טיפולים של שימור הפוריות, זאת כדי לאפשר לה בעתיד הביא לעולם ילדים בריאים. מדובר בהליך מקובל מאוד.קראו עוד: בת 35 ומעלה ומנסה להכנס להריון? כל מה שאת חייבת לדעתנשים או זוגות המעוניינים לצמצם את השפעות הגיל על הפוריות 

העלייה בגיל הבאת הילדים גורמת להגברת קשיי הפוריות. ידוע כי איכות הביציות יורדת עם הגיל ולאחר גיל 35 הפוריות יורדת אצל הנשים בצורה משמעותית.


בשנים האחרונות אנו עדים לכך שיותר ויותר נשים יחידניות ואף זוגות פונים לבצע טיפולים לשימור פוריות. הטיפולים עצמם נועדו בראש ובראשונה לאפשר לזוגות או לנשים להביא ילדים לעולם ולצמצם את ההשפעות השונות של הגיל, אשר גורם לקשיי הפוריות. 


תהליך שימור פוריות (הקפאת ביציות מסיבות רפואיות) יכול לסייע גם לנשים או זוגות העוברים טיפולי פוריות שבמסגרתם נשאבות ביציות, כשלגבר הפרעה קשה באיכות הזרע, בספירתו, או קושי לתת זרע ביום השאיבה המדויק. 

תהליך שימור הביציות  נועד לשמור על האפשרות להרות בעתידמהו תהליך שימור פוריות (הקפאת ביציות)?

מדובר בשיטה לשימור פוריות בה מתבצעת שאיבת ביציות והקפאתן. הקפאת ביציות מתאימה לנשים אשר רוצות לשמור על הפוריות שלהן מסיבות שונות ובגילאים שונים. 


טיפולים אלו ניתנים לביצוע גם אם האישה אינה נמצאת בזוגיות, ולכן הם מתאימים גם לנערות או ילדות העומדות לפני טיפולים שעלולים לסכן את הפריון שלהן בעתיד. מהלך הפעולה

הליך שימור הפוריות, בדומה לטיפולי הפריה חוץ גופית, נעשה על פי רוב תוך כדי טיפול הורמונלי שנועד לגרות את השחלות ולהביא להבשלתם של זקיקים רבים באותו החודש. 


במהלך הטיפול המטופלת עוברת מעקב זקיקים ובדיקות דם מדי כמה ימים, זאת על מנת לדעת כיצד מגיבות השחלות לגירוי ההורמונאלי ומהו המועד המתאים לביצוע שאיבת הביציות. 


עם הגעת הזקיקים לגודל המתאים, תונחה המטופלת ליטול הורמון הגורם להבשלת הזקיקים, וכ-34-38 שעות לאחר מכן תתבצע שאיבת הביציות. 


הליך השאיבה מתבצע בחדר ניתוח, על פי רוב בהרדמה מלאה ואורךכ-15-20 דקות. לאחר השאיבה, הנוזל שנשאב מהזקיקים נבדק על ידי צוות של אמבריולוגים, על מנת לבודד ממנו את הביציות. בהמשך, הביציות שנשאבו מוקפאות או מופרות על ידי הזרע שנבחר. במקרה זה, לאחר ההפריה ייבחרו העוברים המתאימים באיכותם להקפאה, ויוקפאו.הקפאת ביציות – לא תעודת ביטוח

יש לקחת בחשבון שתהליך שימור פוריות, או "הקפאת ביציות", הוא אינו תעודת ביטוח. למרבה הצער. אין בו ערבון מלא לכך שניתן יהיה להרות מהביציות או מהעוברים שהוקפאו בכל גיל. עם זאת, הליך זה בהחלט מגדיל את סיכויי המטופלת להרות מביציותיה שלה, גם בעתיד.הכתבה בשיתוף עם ד"ר משה רויבורט, מומחה ביילוד וגינקולוגיה עם תת התמחות בפריון והפריה חוץ גופית. עובד כרופא בכיר ביחידה להפריה חוץ גופית במרכז רפואי רבין (בילינסון). במרפאתו בפתח תקווה מקבל לקוחות כרופא עצמאי של קופת החולים לאומית והן באופן פרטי. הכתבה נערכת על-ידי מערכת אינפומד. 

לדף הפייסבוק של ד"ר משה רוביורט לחצו כאןעדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר משה רויבורט השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים פוריות והפריה חוץ גופית (IVF)

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
שבוע 6+3 שק הריון יעל 05/04/2020 13:45
  • היי אני שבוע 5+3 אחרי הפרייה . אתמול בבוקר היו לי דקירות חזקות בבטן וכאבי בטן משתקים למשך חצי שעה , הלכתי למוקד נשים והרופא אמר לי שהכאבים בגלל שהשחלות מוגדלות , הוא ראה שק הריון בתוך הרחם. בסיכום הוא כתב שראה שק הריון בתוך הרחם, לא הין אמורים לראות גם שק חלמון בשבוע הזה? תודה רבה !

  • + הוסף תגובה
כאב ברגל וגב תחתון אחלא 03/04/2020 22:02
  • ערב טוב דר אני בת 32 אחרי ivf החזרה ב 18.3 בטא חיובי 294 ב 1.4 הוחזרו 3 עוברים בני 4 שאלתי כך יש לי כאבים לסירוגין באיזור גב תחתון משמאל ומפשעה שמאלית ( בטן תחתון ) יותר כוון המפשעה אבל מה שמפריע זה שהכאב מקרין לרגל שמאל . הכאב כאילו שבא לי למתוח את הרגל על מנת לשחרר אותו על מה יכול להעיד כאב כזה בשלב כזה של הריון ? מקווה שהייתי ברורה תודה

  • + הוסף תגובה
רמות בטא דניאל 02/04/2020 14:32
  • שלום ד"ר, ב-10/3 ביצעתי החזרה של עובר יום 2 טרי. ב-23/3 בטא 458, פרוג' 127 ומעלה ואסטרדיול 3148. ב-30/3, 7 ימים אחרי, בטא 2,500, פרוג' 127 ואסטרדיול 5981 + אולטרסאונד לוודא מיקום שק ואכן נצפה שק הריון ושק חלמון ברחם. אני מאוד מודאגת מהעליה של הבטא ב-7 ימים, מחישוב שלי זה יוצא פי 1.5 ב-48 שעות. הרופא אמר לי לחזור לאולטרסאונד וכבר לא לבצע בדיקת דם, השאלה אם יש סיכוי שההריון ימשיך למרות שהעליה של הבטא גבולית?

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!