פריצת דרך במחקר על אינסומניה: מדענים זיהו 5 סוגים של נדודי שינה

פריצת דרך בתחום נדודי השינה: ממחקר חדש עולה כי קיימים חמישה סוגים שונים של הפרעות שינה, כאשר לכל הפרעה יש את המאפיינים הברורים שלה

כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 30/01/2019


חוקרים מהמכון למדעי המוח בהולנד (Netherlands Institute for Neuroscience) בחנו אלפי אנשים שהשתתפו ברישום מקוון בנושא שינה, והגיעו למסקנה שלנדודי שינה יש 5 תתי סוגים השונים זה מזה בתכונות אופי, בסיכון לדיכאון, בפעילות המוחית ובתגובה לטיפול.


בזמן שתמיד התייחסו לנדודי שינה כאל הפרעה אחת, למעשה מדובר בחמישה סוגים שונים של הפרעות. לצורך ההשוואה, המחקר על נדודי שינה דומה למחקר על דמנציה, אשר חשף תת סוגים עם הבדלים מובהקים במנגנוני המוח הבסיסיים, בהם אלצהיימר, דמנציה פרונטו טמפורלית ודמנציה וסקולרית. לאחר הזיהוי הזה, המחקר על דמנציה התקדם הרבה יותר מהר.


המחקר הנוכחי פורסם בכתב העת The Lancet Psychiatry, והחוקרים סבורים שממצאים אלו עשויים להאיץ מחקרים נוספים על בעיות שינה, שיובילו בסופו של דבר לטיפולים טובים יותר המותאמים אישית.קראו עוד: עכשיו זה מוכח שימוש בסמארטפונים עלול להדיר שינה מעניכם ההשלכות של נדודי שינה

נדודי שינה היא אחת התלונות הנפוצות ביותר שאנשים מעלים בפני הרופאים שלהם. התסמינים העיקריים כוללים מעט שעות שינה ואיכות שינה ירודה, כמו גם קושי בהירדמות ויכולת להישאר רדומים.


אנשים עם נדודי שינה חווים לעיתים קרובות מצוקה וקושי בתפקוד היומיומי. לעיתים נדירות הם מתעוררים רעננים בבוקר, לרוב הם ישנוניים ועייפים במשך שארית היום. הם גם יכולים לחוות דיכאון, חרדה ועצבנות.מצב זה מונע מאנשים להצליח בעבודה ובלימודים, שכן הוא מערער את יכולות הריכוז, תשומת הלב, הזיכרון והלמידה שלהם.


מצב של נדודי שינה אקוטי נמשך מספר ימים או מספר שבועות, והוא נובע פעמים רבות מאירועים טראומתיים, לחץ מסיטואציות במשפחה או בעבודה. במקרה של מצב ארוך טווח, נדודי השינה עלולים להימשך חודשים ארוכים.


מדענים רבים ניסו לחקור את מנגנוני המוח של נדודי שינה, אך הממצאים לא היו עקביים. ישנו דפוס דומה של יעילות הטיפול: זה עוזר לחלק מהמטופלים, אך לא לכולם. הסיבה לכך ככל הנראה נובעת מכך שקיימים תתי סוגים שונים של הפרעות שינה שאינם ידועים.
למרות שנדודי שינה נחשבו תמיד לסוג אחד של הפרעה. המחקר הנוכחי מצא כי מדובר בחמש הפרעות בעלות מאפיינים שונים
5 סוגים של נדודי שינה

המחקר היה בנוי מ-3 שלבים. ראשית, החוקרים ניתחו תוצאות של 34 שאלונים בהשתתפות 4,322 אנשים. השאלונים מדדו תכונות אישיות שהחוקרים קישרו להבדלים בתפקוד ובמבנה המוח.מתוך כך הם זיהו 5 סוגים של נדודי שינה:
סוג 1 מציין מצוקה גבוהה וכולל תכונות כגון נוירוטיות, נטייה להיות מתוחים או להרגיש מדוכדכים; סוגים 2 ו-3 חווים פחות מצוקה ומובחנים על-ידי הרגישות שלהם לתגמול – גבוהה או נמוכה; סוג 4 ו-5 גם חווים פחות מצוקה, אך מובחנים על ידי תגובת השינה שלהם לאירועים מלחיצים: נדודי שינה חמורים ו/או ארוכי טווח בסוג 4, לעומת אלה שלא הושפעו מאירועים אלו בסוג 5.


בשלב השני החוקרים אישרו את הממצאים שלהם על ידי הערכת קבוצה ביקורת, לא חופפת, הכוללת 251 אנשים שונים שגויסו למחקר. 


בשלב השלישי והאחרון, לאחר 5 שנים, החוקרים העריכו מחדש 215 אנשים שגויסו בסיבוב הראשון של המחקר. 


תוצאות המחקר הראו שאנשים שמרו על אותו סוג של הפרעת שינה שאובחן אצלם 5 שנים קודם לכן, מה שמצביע על יציבות גבוהה של הסיווג.
קראו עוד: לילה לבן: כיצד לטפל בנדודי שינה בגיל המעבר?
הבדלים נוספים בסוגי השינה

בדיקה נוספת אף חשפה הבדלים מובחנים נוספים בחמשת סוגי נדודי השינה. למשל, אנצפלוגרפיה חשמלית (טכניקה לרישום מבנה או פעילות המוח) חשפה הבדלים משמעותיים בתגובת המוח לגירויים חיצוניים. החוקרים אף גילו שסוגי נדודי השינה הגיבו באופן שונה לטיפול תרופתי ולטיפול התנהגותי קוגניטיבי. כמו כן, הסיכון לפתח דיכאון השתנה באופן נרחב בין סוגי נדודי השינה, והחוקרים כבר החלו לחקור דרכים למנוע דיכאון בקרב אנשים עם הסיכון הגבוה ביותר לכך.


להפתעתם של החוקרים, סוגי נדודי השינה לא נבדלו בתסמינים הקשורים לגורמים, כגון הקושי להירדם, בניגוד להתעוררות מוקדמת. ייתכן, טוענים החוקרים, שמחקרים קודמים נכשלו בזיהוי סוגים שונים של נדודי שינה משום שהתמקדו יותר מדי בתסמינים כגון אלו.פורומים, הפרעות שינה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
בעיות שינה בגיל 80 פלוס י.כ 23/11/2019 16:10
  • שלום. לאבא שלי, בן 80 פלוס, עם בריאות תקינה בסה"כ, יש הפרעות שינה. לאחרונה הוא יכול להרדם רק על ידי כדור שינה (הוא ניסה סטילנוקס ואמביין) וגם הם מספיקים לכ5 שעות בלבד ומשאירים אותו עייף בהמשך היום. הוא ניסה גם דיקור ואלפא סטים וגם ניסה מלטונין (בהמלצה של מעבדת שינה), ללא הועיל. אשמח להמלצה לכיוון נוסף, טיפול אלטרנטיבי שיכול לעזור, מומחה מומלץ וכו'

  • + הוסף תגובה
התמכרות לכדורי שינה אבי 30/10/2019 17:39
  • שלום, אבא שלי בן 58, מעשן ועובד בעבודה פיזית מאומצת. לאחרונה התחילו לו תופעות של התכווצויות וכאבי שרירים, חוסר תיאבון, מתח נפשי, מחשבות טורדניות ודיכאוניות ואף התקפי חרדה. אבי נוטל כדורי שינה מסוג בונדרומין כבר כמה שנים והגיע למינון של כדור וחצי לפני שנת צהריים ועוד כדור וחצי לפני השינה בלילה (סהכ 3 ביום). עם נטילת הכדורים התסמינים פוחתים משמעותית ולכן אנחנו חושדים שמדובר בתופעות לוואי של שימוש ממושך בכדורי שינה והתמכרות אליהם. האם אכן יש קשר בין הדברים? איך אפשר להיגמל מההתמכרות לכדורי השינה? האם ישנם תחליפים טבעיים מוכחים שיכולים להקל על התהליך? (מאוד מטרידה את אבא שלי המחשבה של להפסיק לקחת את הכדורים ולחזור למצב בו לא היה ישן בלילות)

  • + הוסף תגובה
למישהו יש ניסיון עם כדורי שינה מהדור החדש? ארנון47 23/11/2019 00:33
  • הובא לידיעתי שיש היום כדורי שינה מדור חדש שלא משבשים את תהליכי או שלבי השינה הטבעיים ובעצם מאפשרים לישון שינה איכותית ותקינה. במידה מדובר במידע אמין, הייתי שמח לקרוא הסבר מלומד אודות כדורי השינה הללו... וכמובן לדעת מהם שמותיהם? והאם הם ניתנים בישראל? כמו כן, אודה לכל מי שיוכל לכתוב על ניסיונו האישי עם כדורי שינה מהדור החדש ומבקש לציין את שם הכדור שעזר לו ומינון אם אפשר. תודה. sleeplessness.org.il

  • + הוסף תגובה
שינה לא רצופה אורן 10/11/2019 11:14
  • שלום שמי אורן ואני כבן 40, מזה כחודשיים השינה שלי היא לא רצופה (התחיל בבת אחת בלילה אחד). לרב מתעורר אחריי מספר שעות ו מתקשה להירדם שוב או נרדם שוב לכמה שעות ומתעורר שוב. ישנם לילות שאני ישן בהם בין 3 ל 4 ש׳ רצוףת ואחרים שאני מתעורר בממוצע כל שעתיים. הייתי אצל הרופא אשר נתן לי מרשם ל מלטונין לשבועיים הקרובים ואני תוהה האם ישנו צורך בבדיקות דם ואם כן מה הן? והאם הדבר יכול להצביע על משהו יותר אחר וחוסר השינה הוא רק הסימפטום של זה? בתודה אורן

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!