//

שמן דגים כתוסף תזונה: חיוני או לא?

נוטים לקחת תוספי תזונה? אם כן, סביר להניח ששמן דגים גם נמצא שם. האם מדובר בחומר חיוני לגוף או שמא מדובר בתוסף תזונה שאין בו כל תועלת? כל הפרטים בכתבה
כתבה פרסומית כתבת חסות
תאריך עדכון: 12/09/2019אנשים שמתלהבים משמן דגים יספרו לכם שהוא יכול לעזור במגוון מצבים רפואיים, בהם ניוון מוקלרי של הגיל (AMD), דלקת מפרקים שגרונית, כולסטרול גבוה, אסתמה, דיכאון, ADHD, מחלות לב, והוא אפילו עשוי לשפר את מראה השיער. 


זה אמנם נשמע נהדר ומפתה, אבל לפני שאתם ממהרים להתחיל לצרוך תוסף תזונה של שמן דגים, יש כמה עובדות שכדאי לדעת. אמנם קיימים כמה יתרונות בריאותיים, אך לצדן יש גם כמה אזהרות.מה זה שמן דגים?

רופאים ומדענים שמו לב לראשונה לשמן דגים כאשר מחקרים הראו שתרבויות שצורכות כמות גבוהה של דגים, כגון סקנדינבים ואסקימוסים, היו בעלי שיעור נמוך יותר למחלות לב.


סוגים רבים של דגים, בהם סלמון, מקרל, הרינג, פורל, סרדינים וטונה, מכילים חומצת שומן אומגה 3 - סוג בריא של שומן. שני שמני אומגה 3 החשובים ביותר הם EPA ו-DHA. החוקרים רצו לדעת האם צריכה ישירה של שמן זה, ללא אכילת דגים, עושיה לסייע לבריאות הלב.


בניסויים קליניים, מתברר, התוצאות לא היו חד משמעיות. חלק מהניסויים הראו יתרונות, בעוד שאחרים לא. המחקרים דאגו לשלב מינונים שונים של שני סוגי השמנים החשובים. למה הדעות חלוקות?

מחקרי עבר הראו ששמן דגים עוזר ללב בהרבה מובנים, אלא שהחוקרים החלו לפקפק בכך כאשר מחקרים חדשים יותר לא הגיעו לממצאים דומים.


אחת ההשערות היא שבגלל שיש כ"כ הרבה תרופות לטיפול בחולים עם סיכון גבוה, כגון אספירין, סטטינים, חוסמי בטא ומעכבי ACE, הן אולי מטשטשות את התפקיד של תוסף אומגה 3. סיבה נוספת יכולה לנבוע מכך שהאוכלוסייה המערבית צורכת היום יותר דגים מן העבר, לאור הידיעה שיש בכך יתרונות בריאותיים, כך שתוסף אינו באמת יעיל.
למרות שמחקרי עבר הראו ששמן דגים עוזר ללב בהרבה מובנים, מחקרים חדשים לא הגיעו לממצאים דומיםהוכחות ליעילות של שמן דגים

כמות גדולה של תרופת מרשם EPA טהור (לא זה שניתן לקנות ללא מרשם) עשויה לעזור ללב בקרב אנשים עם תנאים מסוימים שגורמים ליותר בעיות בלב. תרופת מרשם של שמן דגים מפחיתה טריגליצרידים (שומן בדם).


מחקר שנעשה לאחרונה הראה כי 4 גרם של EPA טהור ליום במשך 5 שנים הפחית בצורה משמעותית את הסיכון להתקף לב, שבץ, מעקף, כאבי חזה, ומוות כתוצאה מחסימת דם ללב, במהלך תקופה זו.


לצד זה חשוב לציין שאנשים שהושפעו לטובה מכך כבר סבלו משורה של בעיות הקשורות ללב. הכולסטרול ה"רע" והטריגליצרידים שלהם היו גבוהים והם נטלו בנוסף תרופות להורדת כולסטרול. הם גם סבלו ממחלות לב או מסוכרת והיה להם לפחות גורם נוסף אחד שתרם למחלת לב. 


מחקר דומה מצא כי השילוב של תרופת מרשם של 1.8 גרם EPA ליום, בנוסף לתרופה המפחיתה כולסטרול, הפחית את הסיכויים להתקף לב או לבעיות לב אחרות באנשים עם כולסטרול גבוה. רבים מהם גם סבלו מסוכרת ו/או מלחץ דם גבוה. 1.8 גרם זה הרבה פחות מהמחקר הקודם (של 4 גרם ביום), אך משתתפי המחקר היו יפנים, וכבר ממילא צרכו יותר שמן דגים בתזונה הרגילה שלהם מאשר אנשים מהעולם המערבי.


במחקר שנעשה על כ-25,000 מבוגרים בני 50 ומעלה, בעלי סיכון ממוצע להתקף לב, נמצא כי אלה שצרכו 1 גרם ביום במשך 5 שנים של שמן דגים המכיל 460 מ"ג EPA ו-380 מ"ג DHA, היו בעלי סיכון נמוך ב-28% להתקף לב בתקופה זו. עם זאת, הם לא היו בעלי סיכון נמוך יותר לשבץ או למוות ממחלות לב. למעשה, מחקרים רבים שניסו להוכיח את יעילותו של תוסף שמן דגים בסיכון נמוך יותר למחלות לב, לא הצליחו בכך.השפעת שמן דגים במצבים בריאותיים אחרים

פרט לבריאות הלב, חוקרים בחנו את ההשפעות של שמן דגים במצבים רבים, והיתרונות של תוסף זה נראו רק במקרים מסוימים. 


בדלקת פרקים שגרונית, שמן דגים הראה הקלה על התסמינים ומעט פחות צורך בשימוש בתרופות משככות כאב. באנשים בעלי סיכון גבוה יותר בממוצע לחלות באלצהיימר כי הם נושאים את מוטציית הגן APOE ε4, מינונים גבוהים של DHA לפני הופעת תסמיני המחלה עשויים לשפר מעט את המחלה.  באשר למצבים בריאותיים אחרים, אין מחקרים שהוכיחו את יעילותו של תוסף שמן דגים.שמן דגים, לא כתוסף תזונה

הדרך הטובה ביותר להשיג חומרים חיוניים לגוף, כולל אומגה 3, היא באמצעות תזונה. מספר מחקרים הראו שישנם יתרונות לצריכה של שמן דגים כמזון אך לא כתוסף תזונה. למשל, בזמן שתוסף תזונה של שמן דגים אינו מפחית סיכון למחלות לב, מחקרים הראו שאנשים שצרכו דגים 1-4 פעמים בשבוע נטו פחות למות כתוצאה ממחלות לב לעומת אלו שלא צרכו דגים בכלל או שאכלו דגים לעיתים רחוקות.


צריכת דגים גם עשויה להפחית את הסיכון לשבץ, כמו גם לאובדן זיכרון וליכולות החשיבה שעלולים להוביל לדמנציה. יתרה מזאת, במחקרים שמראים יתרונות לתוסף שמן דגים, יתרונות אלו נראו פחות בקרב אנשים שכבר צרכו הרבה דגים, ונראו יותר בקרב אנשים שלא אכלו מספיק דגים. מחקר אחד, למשל, הראה ש-1 גרם של שמן דגים ליום הפחית את הסיכון להתקף לב. עובדה זו הוכחה רק במקרה של אנשים שכבר אכלו מספיק דגים. קראו עוד: סלמון, פורל או קרפיון: איזה דג הכי בריא?שורה תחתונה – לצרוך או לא תוסף תזונה של שמן דגים?

תוסף שמן דגים הוא לא תרופת פלא, אך בהחלט יש בו מספר יתרונות במצבים בריאותיים שונים כפי שהוזכרו לעיל.


אם אתם כבר צורכים תוסף זה ומצבכם הבריאותי טוב, אין מחקר שיגיד לכם שכדאי לכם להפסיק איתו. עם זאת, אל תצרכו יותר ממה שאתם כבר לוקחים, שכן אין ראיות לכך שזה בטוח או מועיל.


אם אתם לא צורכים תוסף שמן דגים, נסו להרגיל את עצמכם לקבל את שמן דגים מן הצלחת שלכם ולא מתוסף תזונה – אכלו יותר דגים. איגוד הלב האמריקאי ממליץ על 2 מנות של דגים בשבוע, עם עדיפות לדגים שמנים העשירים באומגה 3. 


אם אתם מעוניינים להתחיל לצרוך תוסף שמן דגים, התייעצו עם הרופא שלכם לגבי תופעות לוואי ותגובות בין תרופתיות שעלולות להופיע במקרה בו אתם נוטלים תרופות נוספות. 


תופעות הלוואי השכיחות ביותר שמהם סובלים 1%-10% מן האנשים כוללות גיהוק, בעיות בעיכול, בחילות, נפיחות בבטן, כאב בטן, עצירות, שלשול, גזים, ריפלוקס והקאות.


אם אתם נוטלים מדללי דם, תרופות להורדת לחץ דם, גלולות, תרופות להורדת משקל או ויטמין E, התייעצו עם הרופא שלכם לפני השימוש בתוסף שמן דגים, שכן התגובות הבין תרופתיות עלולות להיות מסוכנות. 
פורומים רפואה סינית ומערכת העיכול

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
שינוי קיצוני לאחר אנטיביוטיקה דנה 03/08/2020 03:33
 • מאז ומעולם אני זוכרת את עצמי עם רגישות בבטן, הבאה לידי ביטוי בגזים, שילשולים ןלפעמים עצירות. בעבר אובחנתי ע"י הרופאים כבעלת מעי רגיז, פניתי לרפואה סינית נעזרתי בשינוי תזונתי ודיקור והמצב היה יחסית יציב. אבל לפני כ 4 חודשים, קיבלתי אנטיביוטיקה לדלקת בדרכי השתן, ומאז כאילו הבטן שלי הוחרבה. כל מה שהשגתי, נעלם כלא היה לא מצליחה לחזור למצב יציב: הצואה לרוב צהובה ורכה, מתעוררת לפעמים בסביבות 3 בלילה עם כאבי בטן שנעלמים אחרי אכילה. מתקשה מאוד לייצב את המערכת כמו בעבר. כרגע התזונה נעה סביב אורז ועוף מבושל ויש גם ירידה במשקל. תוהה מה הסיבה לכך והאם יש דברים נוספים שאוכל לעשות כדי להשיב את המערכת למצב תקין. תודה!

 • + הוסף תגובה
החמרה לאחר אנטיביוטיקה Dipl.Ac.Herbs אבי פלד 03/08/2020 14:00
 • שלום דנה , מצטער לשמוע על סבלך . הייתי מציע לפעול בכמה מישורים במקביל : 1 .פני לרפואה הסינית שנית .רצוי שיהיה שילוב של דיקור וצמחי מרפא לדעתי . 2.נטילת פרוביוטיקה איכותית (25-50 ביליון חיידקים) פעמיים ביום. ( עדיף כמובן לקבל המלצה מדויקת יותר ממטפל שמכיר את כל הסיפור . ) 3.הקפדה על תזונה איטית בשעות מסודרות (שוב, כדאי לראות מטפל מוסמך שיתן המלצות ממוקדות) 4. פניה לרופא המשפחה-בדיקות דם / הפניה לגסטרו . בהצלחה :)

 • + הוסף תגובה
תודה רבה! דנה 03/08/2020 19:03
בשמחה. :) Dipl.Ac.Herbs אבי פלד 03/08/2020 19:18
אבחון מצב רפואי חיים 18/07/2020 23:12
 • שלום, אני בן 30, מאובחן עם קרוהן קרוב ל-10 שנים. מזה כ-4 שנים ללא טיפול תרופתי. על פניו הקרוהן שקט: crp תקין לפחות 3 שנים, מעולם לא סבלתי מכאבי בטן (חוץ בתקופה שהמחלה התפרצה), לרוב 1-2 יציאות ביום יחסית תקינות, מנהל אורך חיים יחסית תקין. כאמור, על פניו הכל טוב. אבל למעשה אני הולך ונעלם – המשקל שלי מאוד נמוך (46 ק"ג, 1.64). ירדתי 3 ק"ג בחודשיים האחרונים, אני מאבד מסת שריר וזה למרות שאני אוכל לא מעט ומשתדל לאכול אוכל בריא ומזין. מה התסמינים שאני מזהה? כבר כמה שנים שאני מתלונן לרופאת משפחה ולגסטרו שהשתן שלי עכור, מלא קצף, קריסטלי ובריח חריף. שולחים אותי לבדיקות תרבית שתן וחלבון ויוצא שתקין. חלבון בדם = 10. Urea (B) בסביבות 26-30. eGFR יוצא 110. אז מבחינת הרפואה הקונבנציונלית אין בעיה. עוד מספר תסמינים שמלווים אותי כבר מספר שנים: 1. תחושה של אי נוחות (לא כאב) בצד ימין של הבטן (מתחת לכבד, לדעתי זה המעיים) – אני מרגיש כאילו יש צינור מלא (קשה לי לתאר את התחושה). 2. שכבה לבנה על הלשון. 3. עין ימין אדומה. 4. בשנה האחרונה – יותר ויותר נקודות חן צצות לי בגוף. חלק מהן ממש אדומות באזור שמתחת לבית החזה. אני מרגיש שמשהו לא טוב מתחולל אצלי בגוף ואני מבקש את הייעוץ שלך או את עזרתך בהפנייה למישהו (רופא או מטפל אחר) שיש לו ידע רב בהרבה תחומים שינסה לעזור לי באבחון וטיפול במצב. תודה מראש

 • + הוסף תגובה
ירידה במשקל ועוד Dipl.Ac.Herbs אבי פלד 19/07/2020 07:49
 • שלום חיים, מצטער לשמוע על מצבך . לצערי לא אוכל להמליץ על רופא או מטפל ספציפי בפורום זה. אם אינך שלם עם אבחנת הרופא,תוכל לבקש יעוץ נוסף ואולי כדאי לנסות יעוץ פרטי . האם ביצעו בדיקות נוספות? פולשניות? באופן כללי,כאשר הכל תקין ברפואה המערבית רצוי לפנות לרפואה הסינית . אנחנו מסתכלים על התלונות מזוית ראיה הוליסטית ולעתים רבות,בעזרת אבחון וטיפול נכון (דיקור צמחים ותזונה ) מגיעים לתוצאות טובות . פנה למטפל ברפואה סינית (חשוב שיהיה מטפל מוסמך,כזה שלמד לפחות 4 שנות לימוד ) רצוי בעל נסיון בתחום מחלות דרכי העיכול . בהצלחה !

 • + הוסף תגובה
רעשים מהבטן שירה 12/07/2020 22:58
 • רציתי לדעת בקשר לרעשים מהבטן יש לי אותם במשך כל היום בתדירות גבוהה ובעיקר בזמן שכיבה. וזה גורם לי לאי נוחות רבה! אשמח לדעת מה אפשר לעשות כדי למנוע את זה תודה.

 • + הוסף תגובה
בורבוריגמוס -קרקור בטן Dipl.Ac.Herbs אבי פלד 13/07/2020 06:22
 • שלום שירה,רעשים אלה מבטאים תנועת גזים בקיבה וחלק מתהליך פירוק המזון . באופן כללי זהו תהליך תקין . נסי לאכול לאט יותר ,ארוחות קטנות וללעוס טוב את המזון . בכל מקרה שהתופעה מטרידה אותך או שנלווים לה תופעות נוספות ,פני לרופא ליעוץ נוסף .

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!