אובדני הריון חוזרים (הפלות חוזרות): גורמים ואבחון

אובדן הריון הוא אירוע מורכב, טראומתי וכואב עבור כל זוג, בייחוד במצבים בהם הוא מתרחש יותר מפעם אחת. לאחר ביצוע בירור מלא ומקיף, בכ-50% מהמקרים ניתן למצוא קשר לגורם אשר יכול להסביר את אובדני ההריון החוזרים ובהתאם לכך לטפל ולמנוע אובדן הריון נוסף

כתבה פרסומית כתבת חסות
מאת:


תאריך עדכון: 12/09/2019הפלה טבעית בודדת היא כל מצב בו מתרחש אובדן הריון ספונטני טרם להגעת העובר לגיל חיות. על פי ההגדרה המקובלת הפלה מוגדרת כאובדן הריון עד לשבוע 22 או משקל העובר בהפלה עד 500 גרם. שכיחותן של ההפלות עומדת על כ-15% מסך ההריונות, כאשר שיעור ההפלות עולה ככל שגיל האישה מבוגר יותר.מהי ההגדרה המקובלת להפלות חוזרות?

הפלות חוזרות מוגדרות כשני אבדני הריון או יותר עד לשבוע 24. ברוב המקרים ההפלות יהיו רצופות. שיעור ההפלות החוזרות עומד על כ-5% -3 מסך ההריונות.

הפלות חוזרות מהוות כ-3-5% מסך ההריונות

 מהם הגורמים להפלות חוזרות?

למרות שבמקרים רבים הסיבה להפלות חוזרות אינה ידועה, קיימים מספר מצבים רפואיים הקשורים בהפלות חוזרות:


1. בעיות כרומוזומליות אצל העובר או אצל אחד מבני הזוג

 הסיבה המובהקת והשכיחה ביותר להפלות חוזרות היא אי תקינות כרומוזומלית של העובר. על כן, כאשר קיים מצב של הפלות חוזרות, חשוב לברר אם היה קיים מום כרומוזומלי בעובר. מעבר לכך, גם בעיות גנטיות כרומוזומליות אצל אחד מבני הזוג עלולות להוביל להפלות חוזרות. מדובר במצב בו קיים סדר שונה של כרומוזומים אך ללא חסר של כרומוזומים, המוביל לאי שרידות העובר. כ-2-3% מהזוגות עם אובדני הריון חוזרים קשורים בבעיה זו. 2. הפרעות במבנה הרחם

הפרעות מולדות או נרכשות במבנה הרחם, לרבות קיום מחיצה בחלל הרחם או שרירנים עלולות להוביל להפלות חוזרות. 
3. הפרעות אנדוקריניות

הפרעות הורמונליות שונות, לרבות תת פעילות של בלוטת התריס, סכרת שאינה מאוזנת, בעיות בבלוטת החלב, עלולות להוביל להפלות חוזרות. בנוסף, קיימות עדויות הולכות ומצטברות לגבי הקשר בין הפלות חוזרות למחסור בוויטמין D. 4. קרישיות יצר נרכשת, תסמונת APS

תסמונת APS היא מחלה אוטואימונית המתבטאת בקרישיות יתר. מחלה זו גורמת ככל הנראה לדחיית השלייה והעובר וכתוצאה מכך מובילה לאבדן ההריון. מהם גורמי הסיכון שעלולים להשפיע על הנטייה להפלות חוזרות?


קיימים גורמי סיכון שונים שיכולים להשפיע על סיכויי השרידות של ההריון, בהם:

• גיל אישה מבוגר יותר.

• מספר גבוה של אובדני הריון.

• חוסר הרגלי בריאות הכולל השמנת יתר, עישון, צריכת אלכוהול וכן צריכה מוגברת של קפאין.

יש לציין כי קיום גורמי הסיכון אצל הבעל עלול גם הוא להוביל להפלות חוזרות. המאפיינים שתוארו לעיל הקשורים באורח חיים לא בריא יכולים להשפיע על איכות הזרע, על פרמטרים הקשורים בגרעין הזרע וכתוצאה מכך לפגום ביכולת ההשרשה ובסיכויי שרידות ההריון. כיצד מאבחנים את הגורם לבעיה?


בשלב הראשון, תתבצע אנמנזה מלאה הן לגבר והן לאישה. הרופא המטפל יבחן את ההיסטוריה הרפואית של בני הזוג ויפנה אותם לסדרת בדיקות. בזמן ביצוע הבדיקות חשוב להימנע מהריון. 


הבדיקות המתבצעות כוללות בדיקת קריוטיפ לשני בני הזוג, בירור הורמונלי הכולל בחינה של תפקודי בלוטת התריס באישה, רמת גלוקוז בצום, רמת פרולקטין ורמת ויטמין D. בנוסף תתבצע בדיקה לשלילת קיום של נוגדנים הקשורים לתסמונת APLA .מעבר לבדיקות הביוכימיות, תתבצע גם בדיקת אולטרסאונד תלת ממדית לבחינת מבנה הרחם. יש לציין כי רק ב-50% מהמקרים ימצא גורם להפלות החוזרות. 


בכל מקרה בו ימצא גורם ברור להפלות החוזרות הטיפול יינתן בהתאם. במצבים של הפלות חוזרות, מומלץ לקבל גם טיפול תמיכתי הורמונלי באמצעות פרוגסטרון אשר נמצא על פי הספרות כיעיל בהגדלת סיכויי ההריון בקבוצה הסובלת מהפלות חוזרות מסיבה שאינה מוסברת.


 לזוגות שחוו הפלות חוזרות מומלץ גם לפנות לגורם מקצועי לצורך תמיכה פסיכולוגית ונפשית. אובדני הריון מרובים מהווים סיטואציה מורכבת המצריכה תמיכה והכוונה. המוכנות הנפשית תסייע בהתמודדות עם ההריונות הבאים וכן גם במיתון רמות הלחץ שעלולות להשפיע גם הן על סיכויי הצלחת ההריון. הכתבה בשיתוף עם פרופ' אשר בשירי, מנהל המרפאה לאיבודי הריון חוזרים (הפלות חוזרות) במרכז הרפואי האוניברסיטאי סורוקה. הכתבה נערכה על-ידי מערכת אינפומד.

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם פרופ' אשר בשירי השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים, הפלה, הפסקת הריון

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
הפלה וכאבי בטן מאי 07/12/2019 14:05
  • עברתי לפני חןדש ושבוע הפלה בציטוטק. לפני שבועיים עשיתי אולטרה סאונד ואמרו לי שנשארה לי שארית בגודל 23 מ׳מ בזמן האחרון התחילו לי כאבי בטן תחתונה כמו דקירות מתחת לטבור ומטה , באולטרה סאונד אמרו לי שהכל תקין. יכול להיות שהכאבים מהשארית?

  • + הוסף תגובה
הפסקת הריון נורית 02/12/2019 12:00
  • שלום ד"ר. אני כרגע בשבוע ה5 להריון,בתהליכים לעבור בפעם השנייה הפסקת הריון תרופתית. השאלה שלי היא אם אני אעבור בפעם השניה הפסקת הריון תרופתית(אין לי ילדים)זה יפגע ברחם שלי עתידית לקלוט הריון? מה הסיכונים לעבור את התהליך בפעם השניה? אשמח לתשובה מקצועית. תודה רבה.

  • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר יובל אור 03/12/2019 09:39
  • הרופא האחראי על הפעולה יסביר לך בטרם ביצוע הפעולה, את כל היתונות, החסרונות וההשלכות. זה לא הסבר כללי, אלא הסבר אישי מותאם לך לפי הרקע והנתונים האישיים שלך.

  • + הוסף תגובה
שארית וכניסה להריון יונוש 02/12/2019 10:57
  • רציתי לדעת האם כניסה להריון עם שארית 21 מיליגרם הוא דבר מסוכן?

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!