אובדני הריון חוזרים (הפלות חוזרות): גורמים ואבחון

אובדן הריון הוא אירוע מורכב, טראומתי וכואב עבור כל זוג, בייחוד במצבים בהם הוא מתרחש יותר מפעם אחת. לאחר ביצוע בירור מלא ומקיף, בכ-50% מהמקרים ניתן למצוא קשר לגורם אשר יכול להסביר את אובדני ההריון החוזרים ובהתאם לכך לטפל ולמנוע אובדן הריון נוסף
כתבה פרסומית כתבת חסות
תאריך עדכון: 12/09/2019




הפלה טבעית בודדת היא כל מצב בו מתרחש אובדן הריון ספונטני טרם להגעת העובר לגיל חיות. על פי ההגדרה המקובלת הפלה מוגדרת כאובדן הריון עד לשבוע 22 או משקל העובר בהפלה עד 500 גרם. שכיחותן של ההפלות עומדת על כ-15% מסך ההריונות, כאשר שיעור ההפלות עולה ככל שגיל האישה מבוגר יותר.



מהי ההגדרה המקובלת להפלות חוזרות?

הפלות חוזרות מוגדרות כשני אבדני הריון או יותר עד לשבוע 24. ברוב המקרים ההפלות יהיו רצופות. שיעור ההפלות החוזרות עומד על כ-5% -3 מסך ההריונות.





הפלות חוזרות מהוות כ-3-5% מסך ההריונות





 מהם הגורמים להפלות חוזרות?

למרות שבמקרים רבים הסיבה להפלות חוזרות אינה ידועה, קיימים מספר מצבים רפואיים הקשורים בהפלות חוזרות:


1. בעיות כרומוזומליות אצל העובר או אצל אחד מבני הזוג

 הסיבה המובהקת והשכיחה ביותר להפלות חוזרות היא אי תקינות כרומוזומלית של העובר. על כן, כאשר קיים מצב של הפלות חוזרות, חשוב לברר אם היה קיים מום כרומוזומלי בעובר. מעבר לכך, גם בעיות גנטיות כרומוזומליות אצל אחד מבני הזוג עלולות להוביל להפלות חוזרות. מדובר במצב בו קיים סדר שונה של כרומוזומים אך ללא חסר של כרומוזומים, המוביל לאי שרידות העובר. כ-2-3% מהזוגות עם אובדני הריון חוזרים קשורים בבעיה זו.



 2. הפרעות במבנה הרחם

הפרעות מולדות או נרכשות במבנה הרחם, לרבות קיום מחיצה בחלל הרחם או שרירנים עלולות להוביל להפלות חוזרות. 




3. הפרעות אנדוקריניות

הפרעות הורמונליות שונות, לרבות תת פעילות של בלוטת התריס, סכרת שאינה מאוזנת, בעיות בבלוטת החלב, עלולות להוביל להפלות חוזרות. בנוסף, קיימות עדויות הולכות ומצטברות לגבי הקשר בין הפלות חוזרות למחסור בוויטמין D.



 4. קרישיות יצר נרכשת, תסמונת APS

תסמונת APS היא מחלה אוטואימונית המתבטאת בקרישיות יתר. מחלה זו גורמת ככל הנראה לדחיית השלייה והעובר וכתוצאה מכך מובילה לאבדן ההריון. 



מהם גורמי הסיכון שעלולים להשפיע על הנטייה להפלות חוזרות?


קיימים גורמי סיכון שונים שיכולים להשפיע על סיכויי השרידות של ההריון, בהם:

• גיל אישה מבוגר יותר.

• מספר גבוה של אובדני הריון.

• חוסר הרגלי בריאות הכולל השמנת יתר, עישון, צריכת אלכוהול וכן צריכה מוגברת של קפאין.

יש לציין כי קיום גורמי הסיכון אצל הבעל עלול גם הוא להוביל להפלות חוזרות. המאפיינים שתוארו לעיל הקשורים באורח חיים לא בריא יכולים להשפיע על איכות הזרע, על פרמטרים הקשורים בגרעין הזרע וכתוצאה מכך לפגום ביכולת ההשרשה ובסיכויי שרידות ההריון. 



כיצד מאבחנים את הגורם לבעיה?


בשלב הראשון, תתבצע אנמנזה מלאה הן לגבר והן לאישה. הרופא המטפל יבחן את ההיסטוריה הרפואית של בני הזוג ויפנה אותם לסדרת בדיקות. בזמן ביצוע הבדיקות חשוב להימנע מהריון. 


הבדיקות המתבצעות כוללות בדיקת קריוטיפ לשני בני הזוג, בירור הורמונלי הכולל בחינה של תפקודי בלוטת התריס באישה, רמת גלוקוז בצום, רמת פרולקטין ורמת ויטמין D. בנוסף תתבצע בדיקה לשלילת קיום של נוגדנים הקשורים לתסמונת APLA .מעבר לבדיקות הביוכימיות, תתבצע גם בדיקת אולטרסאונד תלת ממדית לבחינת מבנה הרחם. יש לציין כי רק ב-50% מהמקרים ימצא גורם להפלות החוזרות. 


בכל מקרה בו ימצא גורם ברור להפלות החוזרות הטיפול יינתן בהתאם. במצבים של הפלות חוזרות, מומלץ לקבל גם טיפול תמיכתי הורמונלי באמצעות פרוגסטרון אשר נמצא על פי הספרות כיעיל בהגדלת סיכויי ההריון בקבוצה הסובלת מהפלות חוזרות מסיבה שאינה מוסברת.


 לזוגות שחוו הפלות חוזרות מומלץ גם לפנות לגורם מקצועי לצורך תמיכה פסיכולוגית ונפשית. אובדני הריון מרובים מהווים סיטואציה מורכבת המצריכה תמיכה והכוונה. המוכנות הנפשית תסייע בהתמודדות עם ההריונות הבאים וכן גם במיתון רמות הלחץ שעלולות להשפיע גם הן על סיכויי הצלחת ההריון. 



הכתבה בשיתוף עם פרופ' אשר בשירי, מנהל המרפאה לאיבודי הריון חוזרים (הפלות חוזרות) במרכז הרפואי האוניברסיטאי סורוקה. הכתבה נערכה על-ידי מערכת אינפומד.

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם פרופ' אשר בשירי השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >




פורומים הפלה, הפסקת הריון

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
אין דימום 4 ימים לאחר ציטוטק לולי 26/09/2020 02:02
 • שלום, בשבוע 7 גיליתי שההריון לא מתפתח והייתי צריכה לעבור הפלה. בשני בערב הגעתי למיון וקיבלתי ציטוטק בצורה וגינלית. השאירו אותי להשגחה למשך 45 דקות ושוחררתי הביתה. באותו לילה היו לי כאבים, אבל לא היה לי שום דימום מאז קבלת הציטוטק (עברו 4 ימים מאז) . היו לי אולי 3 טיפות של הפרשות בצבע חום בהיר שמצאתי רק בניגוב, והיום גם מצאתי חומר לבן בניגוב (אולי הכדורים?). כשהתקשרתי למיון אמרו לי שזה יכול לקחת עד שבועיים עד שהדימום מתחיל ולהישאר בבית, אבל כל החיפושים מראים שהדימום אמור להתחיל אחרי כמה ימים. אני ממש דואגת שזה לא עבד. האם באמת יכול לקחת שבועיים עד תחילת הדימום? אולי כדאי לי ללכת לבית חולים אחר לקבל עוד מנה?

 • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר יובל אור 27/09/2020 11:33
 • עלייך לחזור לאותו בית חולים שם טופלת. אין מה להמתין שבועיים

 • + הוסף תגובה
היריון מולארי רוני 25/09/2020 09:24
 • שלום, לאחר ivf,עקב הפסקת דופק בוצעה גרידה בשבוע 8. בטא בשבוע 8 היתה 80000 האם זה עדות להיריון מולארי?

 • + הוסף תגובה
שיבוש במחזור לאחר הפלה ישראלה 15/09/2020 19:33
 • שלום ד"ר, עברתי גרידה (אחרי הפלה עובר ללא דופק שבוע 8) לפני 11 שבועות (29.06) הגיע מחזור לאחר 4 שבועות בדיוק (27.07) שבוע לאחר מכן ביצעתי היסטרוסקופיה אבחנתית בשל חשד לשארית והכל היה תקין. (03.08) כעת יש לי איחור בווסת של יותר משלושה שבועות, (היום ה- 49) בטא בדם לפני שבוע נמוך מ 2 באולטרסאונד (13.09) רירית עבה 24 ממ, נצפה ברחם תוכן שאינו מובן.... (אציין שאני נוטלת כמוסות ארמה בוסט-אצות יפניות במשך כחודש וחצי). (יש מדי פעם הפרשות לבנות צמיגיות) הייתי אצל רופא והוא לא ידע לאבחן... אשמח לשמוע חוות דעת מקצועית. תודה!

 • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר יובל אור 16/09/2020 07:47
 • כדי לתת חוות דעת אישית, יש צורך בפגישה עם קבלת כל ההסטוריה הרפואית וביצוע בדיקה גופנית ובדיקת אולטראסאונד. רק כך ניתן יהיה לתת המלצות רפואיות אישיות. טרם פגישה כזו, הייתה ממליץ לבצע בדיקת דם חוזרת לפרופיל הורמונלי ובדיקת בטא.

 • + הוסף תגובה
שבוש במחזור אחרי גרידה ישראלה 16/09/2020 08:30
 • הרופא שהייתי אצלו השבוע לא ידע לאבחן האם יש תוכן באופן החלטי או שהרירית העבה{24 מ"מ}מטעה,ואם יש תוכן מהו התוכן ולמה הוא מעכב את המחזור ובקיצור לא היה לו מושג...לכן אשמח אם בכל אופן תוכל להפנות אותי באופן ספציפי יותר מה עליי לעשות ומהם הגורמים האפשריים נ.ב.יש אופציה לשלוח אלייך חומר לחוו"ד במייל /לקבוע פגישה??

 • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר יובל אור 16/09/2020 09:19
 • כאמור, ייעוץ רפואי מקצועי אישי, אפשר לתת רק בפגישה.

 • + הוסף תגובה
שיבוש במחזור אחרי הפלה ישראלה 24/09/2020 12:58
 • עברתי גרידה כרגע חשד להריון מולארי מחכה לתוצאות פתלוגייה

 • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר יובל אור 24/09/2020 13:41
 • OK. באמת חשוב לקבל תשובות פתולוגיה ולעקוב אחר ירידת הבטא לאפס. בהצלחה.

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!