דלקת כרונית של הערמונית: מה גורם לה ואיך ניתן לטפל?

מדוע מתפתחת דלקת כרונית של הערמונית, אילו תסמינים יעוררו חשד וכיצד ניתן להקל על התסמינים ללא שימוש בתרופות? התשובות בכתבה

כתבה פרסומית כתבת חסות
מאת:היא נחשבת לאחת המחלות הנפוצות ביותר בקרב גברים בעשור השני והשלישי לחיים וברוב המקרים קשה מאוד לזהות את הגורם לה, דבר שעלול להוות אתגר משמעותי במהלך טיפול; דלקת כרונית של הערמונית, או פרוסטיטיס כרונית, היא הפרעה בתפקוד הבלוטה הנובעת מנפיחות או זיהום מקומי. הערמונית היא בלוטת מין זכרית אשר מקיימת תפקיד מפתח בתהליך ייצור נוזל הזרע. הדלקת מובילה למגוון של תסמינים באזור הבטן התחתונה, איבר המין והאשכים. ללא טיפול, המחלה עלולה לגרום להפרעות במתן שתן, בתפקוד המיני ואף לפגוע באיכות החיים. 

מדוע מתפתחת דלקת כרונית של הערמונית?

במקרים מסוימים, פרוסטיטיס כרונית מתפתחת עקב זיהום חיידקי. עם זאת, לרוב מקורה של הדלקת אינו בזיהום, אלא בבצקת אשר מתפתחת מסיבות לא ידועות וגורמת להצטברות של הפרשות בערמונית ולהתפתחות התסמינים האופייניים. כמו כן, בחלק ממקרי הדלקת קיים גם מרכיב תורשתי. המחלה עלולה להתפרץ במצבים שונים, כמו לאחר דלקת חריפה (אקוטית) של הערמונית, הפסקות ארוכות בפעילות המינית ותחלואה במחלות מין בעבר.


גבר סובל מכאבים בבטן התחתחונה בשל דלקת כרונית של הערמונית


התסמינים שעלולים להעיד על הדלקת כוללים:

• כאבים באזור האגן, הפירינאום, איבר המין, האשכים והבטן התחתונה

• תכיפות במתן שתן המלווה בתחושת שריפה בעת השתנה 

• כאבים בקיום יחסי מין ותחושת שריפה בעת פליטת זרע 

• ירידה בכמות נוזל הזרע המיוצר ושינוי במרקמו 

• כאבי גב תחתון

במצבים של דלקת כרונית, חומרת התסמינים אינה קבועה והיא יכולה להשתנות מיום ליום. עם זאת, אם התפתחו תסמינים חמורים בפתאומיות יש לפנות לגורם רפואי כדי לשלול מצב של דלקת חריפה בערמונית. לאורך זמן וללא טיפול, הדלקת הכרונית עלולה להוביל להתפתחות של הפרעות בתפקוד המיני, לאין אונות ולקשיים במתן שתן.

איך ניתן לטפל?

ברוב המקרים, הדלקת תאובחן באמצעות בדיקה קלינית שתתבצע על ידי רופא אורולוג. אם המקור לדלקת הוא חיידקי, יינתן טיפול אנטיביוטי לזמן ממושך. עם זאת טיפול זה עלול שלא להועיל במיתון התסמינים.

עיסוי ופיזיותרפיה של הערמונית

עיסוי של הערמונית הוא טיפול הנשען על עקרונות הרפואה הקונבנציונלית, אך מתבסס על גישה טבעית. מטרת העיסוי היא לפנות את הערמונית מהפרשות ישנות, לשפר את זרימת הדם לאזור ולאפשר לבלוטה לחזור ולתפקד בצורה תקינה. כאמור, נוזל הערמונית מהווה חלק מנוזל הזרע ובמצב תקין מטרתו היא להגן על תאי הזרע. הדלקת גורמת להסמכתו של הנוזל וכתוצאה מכך לקושי בהפרשתו מהבלוטה. 

מהו מהלך הטיפול?

בשלב הראשון, יתבצע עיסוי של הערמונית לשם סילוק עודפי נוזל הערמונית שהצטבר דרך צינור השופכה ולהקלה על תסמיני הדלקת. בשלב השני מתבצעת פיזיותרפיה של הערמונית באמצעות מכשיר שאינו פולשני המבוסס על אנרגיית אולטרסאונד ומסייע בחיזוק קופסית הערמונית ובשיפור תפקוד הבלוטה. הטיפול כולל גם מתן תרופה בהזרקה תוך שרירית אשר מסייעת בשחרור כלי הדם האזוריים ובשיפור זרימת הדם העורקי לערמונית. כדי להשיג הטבה משמעותית במצב, ברוב המקרים תידרש סדרת טיפולים שיתבצעו פעמיים בשבוע. למרות שהטיפול אינו מלווה לרוב בכאב, הוא עלול לגרום לאי נוחות קלה. הכתבה בחסות ד"ר רומן גרינברג, מומחה לאורולוגיה, עובד כרופא אורולוג הן בבית חולים השרון והן בקליניקה פרטית. הכתבה נערכה על-ידי מערכת אינפומד.

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר רומן גרינברג השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים, אורולוגיה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
שאלה לגבי בדיקת VLPP יעלה 10/09/2019 19:01
  • שלום, בת 65, עקב דליפת שתן בדחיפות ומאמץ הופניתי לייעוץ "להחלטה טרום ניתוחית, כולל VLPP". רציתי לברר לגבי בדיקת VLPP: 1. מה זו הבדיקה הזו? כיצד הבדיקה מבוצעת, ומה הבדיקה בודקת? 2. האם יש סיכונים/יכולים להיות סיבוכים עקב בדיקה זו, מה הסיכונים? 3. האם הבדיקה כוללת החדרת קטטר, ואם כן האם הוא יכול לגרום לפגיעה? 4. אני קצת חוששת מהבדיקה, ולכן אשמח לקבל עוד פרטים אודות הבדיקה. תודה מראש, יעלה

  • + הוסף תגובה
Vlpp דר' שמואל רויזמן 12/09/2019 21:10
  • זה אחד הפרמטרים בבדיקת אורודינמיקה , מטרתו לבדוק באיזה שלב מתרחשת דליפת שתן . בברכה, דר' רויזמן

  • + הוסף תגובה
שאלה - המשך יעלה 15/09/2019 13:10
  • שלום, התופעה של בריחת שתן היא מאוד מינורית אצלי, ואני לא מעוניינת בשלב זה לעבור ניתוח. במידה ואינני מעוניינת לעבור את הניתוח, האם יש טעם לבצע את הבדיקה האורודינמית המורכבת (כולל VLPP)? האם תוצאות הבדיקה יהיו טובות לאבחנת מצבי?

  • + הוסף תגובה
אורודינמיקה דר' שמואל רויזמן 15/09/2019 13:17
דחיפות במתן שתן+ דליפות דבורה 12/09/2019 21:41
  • שלום.האמת שאני די מתביישת שאני אומרת את זה. אני בת 18 וחצי, יש לי דליפות שתן במאמץ, כמו שיעול צחוק וכו' בשלושה שבועות האחרונים יש לי דחיפות במתן שתן ברמה הזויה. כל כמה דקות ואני לא מדמיינת. אין סימנים לדלקת בדרכי השתן. מה זה יכול להיות ואיך להעביר את זה?!

  • + הוסף תגובה
מה יכול להיגרם קילוף על הפין אריק 12/09/2019 20:59
קילוף על הפין דר' שמואל רויזמן 12/09/2019 21:08
  • פטריה, שיפשוף. תפנה לרופא עור. בברכה, דר' רויזמן

  • + הוסף תגובה
זה יכול לעבור לבד ? אריק 12/09/2019 21:17

הצטרפו לאינדקס הרופאים!