לא רק חום גבוה: 5 סיבות אפשריות לצמרמורת

רעד בלתי מוסבר והזדקרות השערות: כולנו הרגשנו פעם אחת או יותר את התחושות הלא נעימות, או בשמן המוכר יותר – צמרמורות. אבל האם ידעתם שעור הברווז יכול לרמז על כמה מצבים בריאותיים, גם אם הוא אינו מלווה בחום גבוה? לפניכם 5 סיבות נפוצות לצמרמורות שכדאי להכיר
כתבה פרסומית כתבת חסותהיא מופיעה כשאנחנו מפחדים, שומעים צליל חריקה ואפילו חותכים צמר גפן: צמרמורת היא תופעה פיזיולוגית המאופיינת ברעד בלתי רצוני והזדקרות השערות. הסיבה השכיחה והמוכרת ביותר לצמרמורת היא עלייה בחום הגוף בשל מחלות שונות, כמו הצטננות או שפעת. עם זאת, צמרמורת יכולה לבשר גם על בעיות בריאותיות אחרות: אספנו עבורכם 5 מצבים שיכולים לגרום לתחושה הלא נעימה .


אישה מחבקת את הזרועות כדי להקל על הצמרמורת
 Shutterstock | Cookie Studio1. טמפרטורות נמוכות

זו ככל הנראה הסיבה הנפוצה ביותר לצמרמורות ללא עלייה בחום הגוף: אם קר וגשום בחוץ ושכחתם להתעטף במעיל וצעיף, ככל הנראה תחושו צמרמורת. הסיבה לכך נעוצה בהיפותולמוס – אזור במוח שאמון על תפקודי גוף רבים, בהם גם ויסות הטמפרטורה.

כאשר טמפרטורת הגוף יורדת, ההיפותולמוס גורם לשרירים לרעוד כדי להוביל לחימום הגוף ולהעלאת הטמפרטורה. הרעידות הקצביות מוכרות לנו ולהן נלוות פעמים רבות צמרמורת. בתינוקות ופעוטות, מנגנון ויסות הטמפרטורה במוח אינו מפותח דיו ועל כן הם מצויים בסיכון להתפתחות של היפותרמיהמדובר במצב מסכן חיים בו טמפרטורת הגוף נמוכה מהתקין. מעבר לרעד והצמרמורות, קיימות תופעות נוספות שעלולות להעיד על היפותרמיה, כמו בלבול, עייפות וערפול. 2. תת פעילות של בלוטת התריס

תת פעילות של בלוטת התריס היא מצב בו כמות הורמון התירוקסין המיוצר על-ידי הבלוטה אינה מספקת. חוסר בתירוקסין מוביל לירידה בקצב חילוף החומרים וכתוצאה מכך להתפתחות של תופעות שונות, כמו השמנה, נשירת שיער, דיכאון ועוד. בקרב חלק מהסובלים מתת פעילות של בלוטת התריס, הירידה בקצב חילוף החומרים גורמת לרגישות מוגברת לקור וכתוצאה מכך הם יכולים לסבול מצמרמורת לעיתים קרובות.

אבחון תת פעילות של בלוטת התריס מתבצע באמצעות בדיקת דם פשוטה לזיהוי רמות ההורמון בדם. במקרים בהם אובחנה תת פעילות, יינתן טיפול תרופתי באמצעות תירוקסין ממקור חיצוני כדי לפצות על החוסר. 


3. מלריה

לעיתים, צמרמורות יכולות להופיע כסימן מקדים לפני העלייה בחום הגוף. תופעה זו יכולה להיות תגובה אפשרית לכל זיהום, אבל היא מהווה סימן קלאסי למלריה

מלריה היא מחלה זיהומית קטלנית. הגורם לה הוא טפיל המועבר לרוב לבני אדם על ידי עקיצת יתוש. על פי המרכזים לבקרת מחלות ומניעתם ה-(CDC), למחלת המלריה שלושה שלבים עיקריים:

- השלב הקר
בו צפויה להיות מורגשת צמרמורת.

- השלב החם
בו טמפרטורת הגוף עולה.

- שלב ההזעה
חום גבוה המלווה ברעד, צמרמורות והזעה.

התסמינים יכולים להתפרץ משבעה ימים לאחר העקיצה ועד לחודשים לאחר עזיבת האזור הנגוע. אם אתם חושדים שנדבקתם במלריה, בייחוד אם ביקרתם במדינה טרופית בה מהחלה קיימת, חשוב לפנות לטיפול רפואי. ישנן תרופות שונות שנועדו לטיפול במחלה וניתנות לרוב בכדורים או באמצעות עירוי תוך ורידי. 

4. אנמיה 

אנמיה היא מצב בו קיים חוסר בכדוריות דם אדומות או חוסר בהמוגלובין – חלבון חיוני שנמצא על גבי הכדוריות האדומות ואמון על העברת החמצן מהריאות אל רקמות הגוף השונות. הסוג השכיח ביותר של המחלה הוא אנמיה הנובעת מחוסר בברזל – רכיב חיוני לשם ייצור תאי הדם האדומים. הסימנים הנפוצים ביותר שיכולים להעיד על סוג זה של אנמיה הם עייפות, חיוורון ותחושת קור מתמדת המלווה בצמרמורות. 

אם התפתחו תסמינים אופייניים לאנמיה הנובעת מחוסר בברזל, הרופא המטפל יפנה אתכם לביצוע ספירת דם בה ניתן למדוד את כמות מרכיבי הדם, בהם גם המוגלובין וכדוריות הדם האדומות. במקרים קלים, הטיפול באנמיה מסוג זה הוא נטילת ברזל ממקור חיצוני. במקרים חמורים יהיה צורך במתן עירויי דם. 

החדשות הטובות הן שאנמיה הנובעת מחוסר בברזל וגורמת גם לצמרמורת בלתי מוסברת ניתנת למניעה: דיאטה עשירה בברזל הכוללת תרד, בשר אדום, חמאת בוטנים, דלעת, פירות יבשים ועוד, תוכל לסייע בהעלאת רמות הברזל בגוף ולתרום למיתון ואף למניעת האנמיה. 


5. היפוגליקמיה

היפוגליקמיה מתרחשת כאשר רמות הסוכר בדם נמוכות מן התקין. מצב זה נפוץ במיוחד בחולי סוכרת והוא יכול לאותת על צורך בשינוי תרופתי או תזונתי. היפוגליקמיה מחייבת טיפול מידי לשם איזון רמת הסוכר בדם.  תחושת רעד וחולשת שרירים, שיכולה להידמות לצמרמורת, תעיד פעמים רבות ירידה ברמות הסוכר. סימנים נוספים שיעידו על ירידה ברמות הסוכר כוללים הזעה, בלבול, דפיקות לב מהירות, תחושת עקצוץ סביב הפה, ראייה מטושטשת ועוד. פורומים אנדוקרינולוגיה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
קטכולאמינים ורד 04/12/2020 01:17
 • אני סובלת מספר חודשים מכאבים עצביים, כאבי בטן ושלפוחית. בבדיקת שתן יצא פרוטאין 44.9,ct בטן שני ממצאים באדרנדלים, אחד 1 mm והשני 2.2. באיסוף שתן 24 נור אדרנלין 89 ונרומטנפירין 551. אודה להסבר...

 • + הוסף תגובה
איסוף שתן ד"ר נירית אבירן 04/12/2020 09:51
 • ורד שלום אין לי מספיק מידע כולל ערכי נורמה, תרופות, אפיון הממצאים ב CT, האם הקפדת על ההכנה לבדיקה..מציעה לפנות לרופא המשפחה

 • + הוסף תגובה
העמסת גלוקוז - אינסולין אמיר 03/12/2020 09:28
 • שלום רב , בן 34 בצעתי העמסת 75 מ"ל גלוקוז (זמנים) 0,30,60,120 והממצאים : גלוקוז 106,127,204,175 ׁ(בהתאמה לזמנים) אינסולין 28.5,53,114.2,247.8 ׁ(בהתאמה לזמניםׂׂ) מה המשמעות ? יש תנגודת אינסולין ? תודה על מענה .

 • + הוסף תגובה
העמסת סוכר ד"ר נירית אבירן 03/12/2020 18:04
 • אמיר שלום אכן יש טרום סוכרת עם תנגודת לאינסולין, מציעה לפנות לרופא המטפל ולדיאטנית

 • + הוסף תגובה
תת תריסיות/השימוטו משה 01/12/2020 20:21
 • שלום ד"ר, אני בן 71 ואובחנתי כתת תריסיות: TSH=41(ארבעים ואחת גם בבדיקה חוזרת), FT4=7.4 TPO גדול מ-1300 CK=125. (שאר הבדיקות המקיפות תקינות ). חוויתי מזה כשנה את מרבית הסימפטומים של תת תריסיות, אך ירדתי במשקל היות ועקב התופעות השונות שלא ידעתי מה מקורן עד עתה, הייתי בחרדה ולא היה לי תיאבון.רופא המשפחה אמר שאתחיל יוטירוקס 50 מ"ג ליום.על דעת עצמי לקחתי שבועיים ראשונים רק חצי כדור(25מג) ליום והיום העליתי לכדור שלם. שאלותיי: 1-מתי לבצע בדיקת ערכים חוזרת? 2- האם ייתכן מצב שבעתיד אוכל להפסיק להסתייע בכדורים? 3:בעזרת הכדורים, תוך כמה זמן ניתן לחוש שיפורים "וחזרה לעצמי" ? 4-הייתכן שבמצב תת תריסיות כשמקובל להעלות במשקל, ירדתי עקב החרדות ואובדן התיאבון? (לאחר האבחון "נרגעתי"קצת ושב לי התיאבון, ואמנם איני יורד במשקל אלא הוא נשמר קבוע בשבועיים האחרונים) תודה ענקית מראש.

 • + הוסף תגובה
תת תריסיות ד"ר נירית אבירן 01/12/2020 21:36
 • משה שלום, אין לי משקלך ומחלות רקע, אין לי מושג האם 50 מקג יספיקו לך. יש לבדוק שוב TSH לפחות 6 שבועות מהתחלת המינון המומלץ. אם לא מדובר בדלקת (תירואידיטיס) אז לא סביר שיחלוף, אבל שוב, אין לי מספיק מידע. לרוב ניתן לחוש הקלה תוך מספר מועט של שבועות. לגבי המשקל, אם אין סיבות אחרות, ייתכן ומדובר בדכאון?

 • + הוסף תגובה
תת תריסיות/השימוטו משה 01/12/2020 22:01
 • אין לי מחלות רקע (שידועות לי). ממצאי בדיקת US בלוטת תריס:בלוטה אינה מוגדלת, בעלת מבנה בלתי אחיד,גס,ללא קשר מוגדר,היפראמיה קלה דו"צ. בלוטות רוק תת לסתיות ופרוטיס תקינות, בלוטות לימפה אינן מוגדלות.בהחלט ייתכן שחוויתי דיכאון על רקע הקורונה (אני מתחילתה במעין בידוד מרצון, כולל המנעות ממפגש בני משפחה,למעט יציאות מעטות פה ושם) שחברה לקשת סימפטומים (שהחלו לפניה) שעשו ממני סמרטוט. אגב, איני יודע אם זה קשור,אךבאם זה נחשב ל"מחלת רקע" אזי אני שנים סובל מבלט ב-3 דיסקים של גב תחתון שידעתי לחיות לצידם עם פעילות פילטיס שנקטעה עם הקורונה.ושוב תודה לך ד"ר.

 • + הוסף תגובה
המשך ד"ר נירית אבירן 02/12/2020 07:31
 • משה אני מציעה שתפנה לרופא שלך גם לבירור וגם לבדוק אפשרויות בהן כן תוכל לחדש פעילות גופנית ויציאה מהבידוד שכפית על עצמך, כל טוב

 • + הוסף תגובה
תודה מקרב לב. משה 02/12/2020 07:57

הצטרפו לאינדקס הרופאים!