דלג לתוכן

היפותרמיה (חום גוף נמוך)

תת-חום הגוף | Hypothermia
המומחים של Infomed מסבירים:

היפותרמיה (תת חום הגוף) מוגדרת כמצב שבו חום ליבת הגוף, הנמדד בפי הטבעת, יורד מתחת ל-35 מעלות צלזיוס. חום גוף הנמוך מ-28 מעלות מצביע על היפותרמיה חמורה.

הגוף שומר על החום ברמת דיוק של עשיריות מעלה סביב טמפרטורה של 36.8 מעלות, למרות שינויים קיצוניים בסביבתו. הטמפרטורה הקבועה חיונית לפעולה התקינה של מערכות הגוף, המתבססות על תגובות כימיות ואנזימיות. בעת חשיפה לקור, נשמר חום הגוף בטמפרטורה הרצויה על ידי הגברת קצב חילוף החומרים, צמצום זרימת הדם לרקמות ההיקפיות כגון העור והגפיים וצמרמורת. יעילות מנגנונים אלו מוגבלת בהתאם לסוג הקור שהגוף נחשף אליו, עוצמתו ומשך זמן החשיפה.


צילום: Shutterstock

חשוב להדגיש כי לירידה בחילוף החומרים ובצריכת החמצן בעת תת-חום יש השפעה מגנה על המוח. עקב כך, מסוגלים נפגעי תת-חום לשרוד תקופות ארוכות יחסית של תת-לחץ-דם ואף של דום לב. לכן אין לקבוע מוות בטרם הועלתה טמפרטורת הגוף אל מעל ל-35 מעלות צלזיוס לפחות.

  • סימפטומים

    היפותרמיה (תת-חום) גורמת לפגיעה רב-מערכתית, שהביטוי הקליני משתנים עם הירידה בחום הגוף וחומרתה עולה ככל שחום הגוף נמוך יותר. הפגיעה במערכת העצבים המרכזית מסתמנת בתחילה בשיכחה, בהפרעות בשיפוט ובדיבור ובהמשך בירידה במצב ההכרה ובהזיות. 

    הפגיעה של היפותרמיה בלב מתבטאת בשינויים בקצב הלב, בעיקר בדופק איטי, בירידה בתפוקת הלב ולחץ הדם ובשינויים בהולכה החשמלית של הלב העלולים להביא להתפתחות הפרעות קצב מסכנות חיים או לדום לב. 

    תסמינים משמעותיים נוספים של היפורתמיה כוללים: ירידה בקצב הנשימה, התכווצות הסימפונות עד כדי אי-ספיקה נשימתית, צמצום בזרימת הדם לכליות ואי-ספיקה בכליות, הפרעות קרישה חדות, שינויים ברמות סוכר הדם, חולשה והתקשחות השרירים.

המומחים שלנו למשפחה

משפחה
ד"ר טטיאנה פצ'יוני מומחית ברפואת המשפחה פנימית וכללית
קראו עליי עודלקביעת תור
דימות
פרופסור חן הופמן ד"ר חן הופמן מנהל שירות לנוירורדיולוגיה לא פולשנית, אחראי הדמיית מוח בילדים ובעוברים במחלקת הדימות, מרכז רפואי ע"ש שיבא, בית חולים תל השומר
קראו עליי עוד
יילוד וגינקולוגיה, רפואת נשים
ד"ר יזהר ארז
5.0
( 64 חוות דעת )
"זה ההריון השלישי שלי שמבצעת את הסקירות שלי אצל ד״ר יזהר וכמו תמיד נהנו מכל רגע. הסבלנות, ההסברים, המענה על השאלות, ההסתכלות האנושית, הרגישות- מבחינתי אין אופציה אחרת. מחכה כבר לסקירה הבאה שלנו"
קראו עליי עוד
לכל המומחים שלנו למשפחה>

המומחים של Infomed עונים על שאלות:

מאמרים בנושא היפותרמיה (חום גוף נמוך)

עשרת הדיברות למעבר גל הקור בשלום
עשרת הדיברות למעבר גל הקור בשלום
מערכת אינפומד מאת: מערכת אינפומד 17/02/2008

עשרת הדיברות למעבר גל הקור בשלום לכתבה המלאה

כיצד להימנע בימים קרים מהיפותרמיה בקרב פעוטות וילדים
כיצד להימנע בימים קרים מהיפותרמיה בקרב פעוטות וילדים
מערכת אינפומד מאת: מערכת אינפומד 26/02/2009

כיצד להימנע בימים קרים מהיפותרמיה בקרב פעוטות וילדים לכתבה המלאה

באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו