טיפול בזום : כך תעשו זאת בצורה נכונה

עדיין נבוכים לשוחח עם הפסיכולוגית בזום? מוזר לכם לפגוש את המטפל בווידאו צ'ט? זה לא חייב להיות כך. לפניכם 6 טיפים שישפרו לכם את הטיפול המקוון בתקופת מגפת הקורונה
כתבה פרסומית כתבת חסותאם לפני מספר חודשים היו מציעים לנו לעבור טיפול פסיכולוגי דרך הזום, סביר להניח שזו הייתה נשמעת הצעה מוזרה. גם היום, כשהחיים שלנו עברו לזום, רבים עדיין לא מרגישים בנוח עם טיפולים אונליין. מנגד, יש אנשים שטוענים כי ההסתתרות מאחורי המסך דווקא עזרה להם לייצר יותר אינטימיות עם המטפל וכעת הם אף נפתחים יותר במהלך טיפול.


גבר צעיר עובר טיפול פסיכולוגי בזום

fizkes | Shutterstock


לא רק הטיפולים הנפשיים, גם טיפולי הרפואה עוברים אט אט למתכונת של שיחות וידאו, ומאחר שנראה שווירוס הקורונה לא הולך לשום מקום כ"כ מהר, נראה שרבים מאיתנו צריכים להתחיל להתרגל לרעיון של מעבר לטיפולים מקוונים.

למרות שהמעבר ממפגש פרונטלי לשיחה דרך הזום יכולה להיות משמעותית ולא פשוטה, טיפול אונליין יכול להוות מערכת תמיכה מצוינת וכדאית מאוד, בעיקר בתקופת משבר הקורונה. אז אם אתם מתכוננים להתחיל טיפול מקוון או שהמטפל/ת שלכם הציע/ה לעבור לטיפול מקוון, הנה כמה טיפים שיעזרו לכם להפיק את המיטב מהטיפול.


מרחב בטוח וזמן מוגדר

אחד היתרונות המרכזיים של טיפול מקוון הוא העובדה שניתן לעשות אותו בכל מקום ובכל זמן. עם זאת, מומלץ להימנע מהגישה הזאת.

אופיו הרגשי של הטיפול בהחלט מצריך שנקדיש לו חלל נוח ובטוח, וכמובן זמן מוגדר. הסחות דעת אינן תורמות לתחושת האינטימיות ולריכוז שלנו בזמן טיפול, שלא פעם כרוך בחשיפה, בעבודה רגשית קשה ובניסוח תחושות מורכבות לכדי מילים. 

במידה ואתם מבודדים עם אדם נוסף בבית, בקשו ממנו להשתמש באוזניות בזמן הטיפול שלכם, להסתגר בחדר מרוחק או פשוט לצאת לטיול בזמן הטיפול שלכם. לא משנה באיזו דרך הוא יבחר, חשוב שאתם תרגישו בטוחים בחלל שלכם לאורך כל זמן הטיפול.

ההתחלה קצת מביכה

לא משנה באיזו פלטפורמה המטפל/ת שלכם בוחר/ת וכמה ניסיון יש להם עם טכנולוגיה, החוויה של מפגש מקוון היא בכל זאת שונה ממפגש פרונטלי ולכן היא עלולה להיות מעט מוזרה בהתחלה. אל תיבהלו אם אתם מרגישים שחסר לכם חיבור או כימיה עם המטפל/ת בשלבים הראשונים. 

מפגש פרונטלי מאפשר תקשורת מידית ונגישה. התקשורת המקוונת לעיתים חווה איטיות בתמונה, דיליי בסאונד, איכות ירודה ועוד. כל אלה עלולים לפגום מעט בתקשורת, ויהיו מי שיחשבו שמדובר בתקשורת מסורבלת ולא נוחה, אך תופתעו לגלות כמה מהר מתרגלים ולומדים לתמרן בתוך המגבלות ועדיין ולשמור על תקשורת טובה.

ההסתגלות לטיפול מקוון עלולה להיות מעט קשה יותר עבור אלו שטופלו בעבר בטיפול פרונטלי, ואולי אף יחוו מעין תחושות של תסכול, פחד ומעין "אבל" על אובדן הטיפול ה"רגיל". רצוי לשתף את המטפל/ת שלכם בתחושות אלו.

אמצו את היתרונות של הפורמט

למרות שישנן כמה מגבלות בטיפול מקוון, יש גם לא מעט דברים שלא ניתן לעשות בטיפול פרונטלי ושיכולים לתרום ולשפר את הטיפול המקוון שלכם.

כך למשל, אם יש לכם חיית מחמד, כלב או חתול, שאתם רוצים להכיר למטפל/ת שלכם, זו בהחלט הזדמנות לארח אותם בחדר שלכם באחד הטיפולים; תוכלו להציג ציור או יצירה שעשיתם ושחשוב לכם שהמטפל/ת יראו; אם יש ספר או מאמר שקראתם לאחרונה וחלק בו הזכיר לכם משהו אישי, אתם יכולים לשלוף אותו מהמדף ולהקריא.

אם תהיו מספיק יצירתיים, תגלו שהטיפול המקוון דווקא עשוי לאפשר לכם לשתף ולהיפתח יותר מול המטפל/ת שלכם.

אימון טוב בניסוח התחושות שלנו

במפגשים הפרונטליים רבים מאיתנו בכלל לא שמים לב כמה זמן המטפלים שלנו מקדישים כדי לקרוא את שפת הגוף שלנו. הטיפול מקוון, עם זאת, מוגבל יותר מאחר שהוא בדרך כלל חושף תמונה של פלג הגוף העליון בלבד והוא אינו תמיד ברור וחד. עובדות אלו מקשות על המטפל/ת לקרוא טוב יותר את שפת הגוף והבעות הפנים שלנו.

הטיפול המקוון מצריך מאיתנו להיות יותר ברורים ויותר מפורשים לגבי התחושות שלנו. למשל, אם המטפל/ת אומר משהו שגורם לנו להרגיש לא נעים, מומלץ פשוט לעצור ולהגיד "כשאמרת את זה חשתי תסכול". היכולת שלנו לבטא תחושות ורגשות עשויה להעניק מידע שימושי למטפלים ולשפר את העבודה הרגשית שאנו עושים.

יכולת ביטוי של הרגשות היא בהחלט כלי נחוץ, גם ללא קשר לטיפול מקוון. עם זאת, הקושי של המטפלים לקרוא את שפת הגוף שלנו בטיפול מקוון, הוא הזדמנות להתחיל לעבוד על כך.

זו בהחלט תקופה להתחיל טיפול

וירוס הקורונה התפרץ לחיינו ביום בהיר אחד והפך את היוצרות. הקורונה היא מגפה עולמית ורבים מאיתנו נאבקים עם כמה מהצרכים הבסיסיים שלנו: השגת אוכל טרי, אחסון מצרכים לשעת חירום, מחסור בפעילות, ואפילו התמודדות עם מצבים רגשיים לא פשוטים כמו הקושי להיות מבודדים חברתית והחשש שהקרובים לנו יחלו ב-Covid-19.

זו תקופה שבהחלט לא קל להיות בה מבוגר, ובתוך כל הכאוס הזה לעיתים נראה לנו שאנחנו מגיבים בצורה לא פרופורציונאלית ואולי אף "טיפשית". מצב זה עלול למנוע מאיתנו לפנות לבקשת עזרה. אך זכרו שאתם לא לבד, רבים חווים דברים דומים ועזרה מקצועית עשויה לתרום רבות למצבכם הנפשי. ובכלל, משבר הקורונה יכול להיות הזדמנות להתחיל טיפול ולדבר גם על דברים אחרים.


תנו פידבק למטפל/ת שלכם

הרבה מטפלים עושים בימים אלו מעבר לטיפול מקוון בפעם הראשונה, ולכן רבים מהם חדשים וחסרי ניסיון בזה. בסופו של יום, טיפול מקוון הוא הפיתוח הכי עדכני בנושא הטיפולים ומטפלים רבים עדיין לא למדו כיצד לסגל את הטיפול שלהם לכלי החדשני הזה.

המטרה באמירה זו היא לא להלחיץ אתכם, אלא דווקא להזכיר לכם ולעודד אתכם שיש ביכולתכם לתרום להצלחתו של הטיפול המקוון באמצעות פידבק למטפלים. שמרו על תקשורת פתוחה ונוחה איתם ועדכנו אותם איך אתם מרגישים בטיפול המקוון ומה פחות עובד לכם. אפשר להחליט אפילו שבתום או בהתחלת כל טיפול תקדישו מספר דקות לדבר על הטיפול המקוון.

אל תפחדו משינויים. טיפול מקוון יכול להיות כלי יעיל מאוד ולתרום רבות למצבכם הנפשי, ובריאות הנפש בימים אלו חשובה מתמיד.פורומים פסיכותרפיה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
טיפול לשוהה בחו"ל בדוי 09/05/2020 08:25
 • שלום למומחים. רציתי להתייעץ לגבי הטיפול הנכון עבורי אני אספר בקצרה-שוהה בחו"ל למעלה מ4 שנים רצוף בשנה וחצי אחרונות עברתי מסע מייגע ומתיש מאוד בחיי ולפי מה שקראתי באינטרנט ההבחנה שלי שאני סובל מטראומה של ניתוק ריגשי(דה פרסונליזציה) שקרתה לי כתוצאה מעישון יתר של גראס בבת אחת שגרם לי להכנס להרבה מאוד חרדות מחשבות לא טובות ולפעמים בלתי נשלטות במחשבות שלי טופלתי בנוגדי דכאון מסוג ZOLOFT למשך כמה חודשים והפסקתי וכרגע אני מרגיש עדיין שההרגשות האלה לא חלפו לגמרי ואני מעוניין להתחיל טיפול פסיכולוגי מכיוון שאני נמצא בחו"ל הפסיכולוגים המקומיים מדברים אנגלית והעדיפות שלי היא כמובן מישהו שדובר שפת אם,האם תוכלו על להמליץ מה הדבר הנכון לעשות עבורי כרגע מבחינת טיפול?

 • + הוסף תגובה
שיחות בזום.. שרון 05/07/2020 05:32
 • ישנה אפשרות דרך שיחות זום טלפון וכו'.. שזה מאוד מקובל בפרט בעידן הקורנה.. בנוסף ישנם מטפלים ישראלים או דוברי עברית גם בחו"ל חפש בגוגל .. בהצלחה.

 • + הוסף תגובה
פחד מטיפול פסיכיאטרי ראשוני במרפאה אנונימית 10/03/2020 07:35
 • שלום רב. אשמח לעזרה ועידוד. אני מתחילה עוד חודש טיפול פסיכיאטרי ראשוני במרפאה. אני התלבטתי רבות עם ללכת לטיפול כזה,והחזקתי המון זמן כדי לחשוב עם באמת כדאי לי. זאת פעם ראשונה שלי שאני הולכת למפגש ראשוני אני לא מכירה את התחום, אני עוברת משבר בגלל מחלה קשה של סבתא שלי ועברתי גם פרידה מבן זוג. אחרי שהזמנתי תור וקבעו לי תור, אני ממש מצטערת ואני לא יודעת עם לבטל. יש לי חרדות איומות מפסיכיאטרים אני הולכת לטיפול כי המשפחה המליצה לי ואמרה שאני הולכת לדבר טוב. בכל אופן אני בבית עד הטיפול עם חרדות לגבי הפגישה לא יודעת מה הולך להיות, בנוסף אני גם יודעת לעזור לעצמי לבד, אבל בגלל המשבר הגדול אני הולכת לטיפול. רציתי לשאול ואני ממש אשמח עם תוכלי לא לכתוב לי על אשפוזים וכאלה חס וחלילה כי זה הפחד הכי גדול שלי זה הסיוט שלי חברה שלי עברה את זה והיא סיפרה לי שזה סבל וטראומה נוראית. אני ממש שאת סולחת לי על הבקשה ומבינה אותי. אני מאוד אשמח עם תוכלי לתת טיפ קטן או עצה איך להתמודד עם החרדה הזאת ואולי להפנות אותי לאתר באינטרנט או להמליץ לי על ספר כדי להקל על החרדה שלי והמשבר שאני עוברת אני ממש אשמח למענה מהיר ואודה לך על זה תבורכי מכל הלב ומאחלת לך יום מקסים והמשך שבוע מקסים

 • + הוסף תגובה
לא יודעת למי פונים ומה עושים! נעמי 21/06/2020 12:42
 • הי אני בת 18 נמצאת בטיפול פסיכותרפי חצי שנה (בגלל שקצת קשה בבית) קראתי הרבה על פיצול אישיות-הפרעת זהות אני פשוט רואה את עצמי שם, הבעיה שאני נותנת הרגשה בטיפול שאני מספרת את כל מה שמפריע לי, אבל באמת את רב הדברים המפחידים לא המטפלת יודעת שאני חוששת שיש לי הפרעה אבל היא לא אומרת לי אם כן או לא(היא לא אומרת דעות שלה אף פעם...) התסמינים שקראתי מפריעם לי מאד איך אני יכולה לדעת אם יש לי או לא? אני בן אדם שמבחוץ הכל נראה יותר בסדר! אבל אני נהרגת מבמחשבה הזאת מבפנים מה עושים? ואם אנ יידע שאכן אני סובלת ממהפרעה יש לזה דרך ריפוי? או שאני רק יתוייג בכותרת של פיצול? תודה רבה!!

 • + הוסף תגובה
כדאי שתשתפי אותה בכך !! שרון 05/07/2020 05:28
 • הדרך הנכונה לעזור לעצמך היא לספר גם על הדברים שאת מרגישה כלפי עצמך וכלפי המטפלת, הכנות היא המפתח לחלקים הפנמים שלך.. אגב את לא חיבת לספר את התוכן עצמו אלא רק את התחושה .. בהצלחה.

 • + הוסף תגובה
רעד מאיה 03/04/2020 19:24
 • באמצע שיחה והתייחסות לחלק בנפש הגוף מתחיל לרעוד למה

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!