הקטרקט: אבחון וטיפול

מדוע מתפתח קטרקט, מהן דרגות החומרה של המחלה וכיצד ניתן לטפל ולהשיב את חדות הראייה? ד"ר שמואל בר מנתח ומומחה לרפואת עיניים עם התשובות לשאלות
כתבה פרסומית כתבת חסות


קטרקט, או ירוד, הוא מצב בו נוצרת עכירות בעדשת העין. את העין האנושית, ניתן לדמות לסוג של מצלמה ביולוגית אשר קולטת את האור החיצוני ובאמצעות מערכת של עדשות, ממקדת את האובייקט אל מרכז הראייה ברשתית, שם הופכת קרן האור לפולסים חשמליים, המועברים למוח על ידי עצב הראייה ובמוח הם מתפרשים כתמונה.


אדם מבוגר אשר סובל מקטרקט בבדיקה אצל רופא העיניים
 sebra | Shutterstock

במצב תקין, עדשת העין שקופה לחלוטין. אולם, כאשר מתפתח קטרקט, העדשה הופכת לעכורה, דבר אשר גורם לחוסר מיקוד של האור במרכז הראייה ולטשטוש ראייה. קטרקט יכול לגרום גם למספר תסמינים נוספים, בהם סנוור בתנאים מסוימים, ירידה בניגודיות, עמימות בצבעים ועוד. 

קטרקט  מחולק לארבע דרגות חומרה:

קטרקט מתחיל 
מצב בו מתפתחת עכירות בעדשה שאינה בהכרח מפריעה לראייה אך ניתנת לזיהוי בבדיקת עיניים. 

קטרקט מתקדם 
בשלב זה הקטרקט הולך ומתפתח ועלולה להיווצר גם פגיעה בראייה.

קטרקט מקדים לבשל 
מצב בו התפתחה פגיעה בראייה ורופא העיניים יתקשה בראיית קרקעית העין בבדיקה.

קטרקט בשל
בשלב זה התפתחה כבר פגיעה משמעותית בראייה ומתאפשרת ראייה של אורות וצללים בלבד. ברוב המקרים, העדשה הופכת ללבנה ובבדיקה, הרופא לא יראה את קרקעית העין. 

קטרקט היפר בשל 
מתרחשת ספיגה של תוכן הקטרקט, אשר הופך רעיל ועלול לפגוע בעין כולה. 

מהן הסיבות להתפתחות של קטרקט?

ישנו מגוון של גורמים, שיכולים להוביל להתפתחות של קטרקט, אולם לרוב מקורה של עכירות העדשה נעוץ בהתבגרות הפיזית. במקרים אלה, הקטרקט יתפתח, בדרך כלל, בתחילה בגרעין העדשה ולכן הוא מכונה גם קטרקט גרעיני. 

בצעירים, הקטרקט יכול להיווצר, לפעמים, בשכבות העדשה הקדמיות. מדובר במצב נדיר יותר שלרוב אינו מוביל לפגיעה משמעותית בראייה. עכירות בעדשה יכולה להיגרם גם כתוצאה ממחלות מסוימות, כמו סוכרת או מחלות מטבוליות. סוג נוסף של קטרקט, המכונה גם ירוד תת קופסי אחורי, נפוץ גם הוא, בעיקר בצעירים יותר, ויכול להתפתח, בנוסף לכך, עקב שימוש בתרופות מסוימות או חבלה בעין. 

במחלות עיניים מסוימות, כמו מחלות רשתית ספציפיות, יכול להתפתח קטרקט אופייני להן. במקרים נדירים קטרקט עלול להיות מולד ולהתפתח בשל מחלות סיסטמיות אצל האם, אשר פוגעות בעובר, טראומה לעובר, או מחלות גנטיות מסוימות. קטרקט עלול להיווצר גם לאחר ניתוחי עיניים אחרים בשל פגיעה בעדשה. 

איך ניתן לטפל בקטרקט ומה הניתוח שעשוי להשיב את חדות הראייה?

כיום, לא קיים טיפול שמרני יעיל לעכירות העדשה ולכן הטיפול היחיד הוא זה הניתוחי, כשבו מסירים את עכירות העדשה ומשתילים במקומה עדשה שקופה. הצורך בניתוח תלוי בחומרת הקטרקט, בתלונות החולה ובהסכמתו לניתוח.

לפני הניתוח תתבצע בדיקה יסודית של העין ויקבע הכוח הדיופטרי (האופטי) של העדשה החלופית. בהתאם לכך תתקבל החלטה בנוגע לסוג העדשה, שתשמש בניתוח ותתאים לדרישות החולה ולצפיותיו. ישנם מספר סוגים של עדשות אותן ניתן להשתיל, בהם עדשות מונו פוקליות, מולטי פוקליות וטוריות.

הניתוח מתבצע  תחת הרדמה מקומית ולרוב ימשך כחצי שעה. במהלך הפעולה, חודר רופא העיניים אל חלל העין עד לקופסית הקדמית של הקטרקט ומייצר בה פתח עגול. עם ההגעה לחלל העדשה, מפריד הרופא המנתח את שכבות הקטרקט אחת מהשנייה באמצעות הזרקת נוזל. לאחר מכן, משתמש הוא במכשיר אולטרסאונד בתדירות גבוהה כדי להכות בגרעין הקטרקט ולפורר אותו . באמצעות מכשיר האולטרסאונד נשאבות שאריות גרעין הקטרקט והמעטפת. אל תוך הקופסית משתילים את העדשה המלאכותית השקופה. לאחר הכנסת העדשה, מוזרקת לחלל העין תמיסה אנטיביוטית. הפתחים הקטנים נסגרים על-ידי יצירת בצקת בשוליהם ולרוב לא יהיה צורך בתפרים. 

את ניתוח הקטרקט ניתן לבצע גם בעזרת שימוש בלייזר, המשמש לשם חיתוך הקופסית הקדמית ויצירת חתכים בגרעין הקטרקט. שאיבת תוכן הקופסית והחדרת העדשה המלאכותית מתבצעות באמצעות שימוש באולטרסאונד, בדומה לניתוח המסורתי. 

מהו מהלך ההחלמה לאחר הניתוח?

מספר ימים לאחר הניתוח החולה צפוי להרגיש בשיפור בראייה. כיממה לאחר ביצוע הפעולה תתבצע בדיקת ביקורת ובדיקה נוספת כשבועיים לאחר הניתוח. לאחר כחודשיים החולה מופנה על ידי הרופא לבדיקת אופטומטריסט לבחינת הצורך במשקפיים. 

מהם סיכויי הצלחת הפעולה?

ניתוח קטרקט הוא אחד מההליכים הכירורגיים הנפוצים ביותר בעולם. אחוזי הצלחתו גבוהים מאוד ומכאן גם שהסיכוי לסיבוכים נמוך יחסית, בביצוע על-ידי רופא עיניים בעל ניסיון בטיפול בקטרקט. הניתוח עשוי לשפר את איכות החיים באופן משמעותי ולהשיב לחולים את הראייה התקינה. הכתבה בשיתוף עם ד"ר שמואל בר רופא מומחה ברפואת עיניים ומנתח. הכתבה נערכה על-ידי מערכת אינפומד. 

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר שמואל בר השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים קטרקט וקטרקט בלייזר

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
תיקון צילינדר לאחר ניתוח קטרט אורנה 19/10/2020 00:18
  • שלום רב עברתי ניתוח קטרט לפני חודש. שמו לי עדשה רגילה. התלוננתי על ראיה מטושטשת וכפולה. רק אז הרופא ציין שזה בגלל הצילינדר. מבקשת לדעת אם אפשר להחליף לעדשה טורית או לעשות ניתוח לייזר לתיקון. מתי אפשר? מהן האפשריות הנוספות? מהו התהליך? תודה אורנה

  • + הוסף תגובה
קטרקט עם עדשה מתקדמת לריסה 15/10/2020 11:40
  • שלום! אני בת 51. עשיתי לייזר להסרת משקפיים לפני 15 שנים. 14 שנה ראיתי מעולה בכל התווחים. לפני שנתיים הראיה שלי התדרדרה. עשיתי תיקון לרחוק בעין ימין. ככה שיש לי מספר +1 בעין ימין ומס' -1.75 בעין שמאל. רופא אמר שהמוח ילמד להסתדר עין אחד קרוב ושני רחוק. אני לא מסתדרת בתווח בינוני ולקרוב. אין לי קטרקט, אבל רוצה לעשות ניתוח קטרקט עם עדשות מתקדמות טרי פוקליות. רוצה לשפר את הראיה שלי לתווח בינוני ולקריאה לעבודה ממושכת מול מסך. האם אני מתאימה לניתוח? מה הסיכויים שלי בגלל שאני אחרי לייזר.

  • + הוסף תגובה
עדשה מתקדמת ד"ר אליה לוינגר 17/10/2020 17:02
  • שלום רב, לאחר לייזר יש מעט פחות אפשרות לדייק בתוצאה הסופית לאחר הניתוח ולעיתים יעילות הראיה לקרוב פוחטת בהשווה למטופלים שלא עברו ניתוח לייזר להסרת משקפיים בעבר.

  • + הוסף תגובה
גלאוקומה וקטרט אבי 15/10/2020 23:17
  • שלום רב יש לי גלאוקומה וקטרט כבר כמה שנים בשתי העיניים לאחרונה הרופא המליץ לי על ניתוח קטרט בשתי העיניים השאלה שלי אם זה קשור לגלאוקומה אם זה יכול לעזור

  • + הוסף תגובה
גלאוקומה ד"ר אליה לוינגר 17/10/2020 16:23
  • שלום רב, אין קשר בין הגלאוקומה והקטרקט אך לעיתים הניתוח עשוי להקטין את הלחץ התוך עיני.

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!