משרוול קיבה ועד למיני מעקף: סוגי הניתוחים הבריאטריים – היתרונות והחסרונות

ניתוחים בריאטריים (ניתוחים לטיפול בהשמנת יתר חולנית) הפכו לחלופה נפוצה לירידה במשקל עבור אלה הסובלים מהשמנת יתר חולנית. עם זאת, הצלחת הניתוח תלויה במידה רבה בבחירה נכונה של הניתוח: על סוגי הניתוחים, היתרונות והחסרונות והטכניקה המשולבת בכתבה שלפניכם
כתבה פרסומית כתבת חסות


עודף משקל אמנם ניתן לשינוי באמצעות תזונה נכונה ופעילות ספורטיבית, אך עבור אלה הסובלים מהשמנת יתר חולנית  הפתרונות השמרניים עלולים שלא לסייע בירידה ניכרת במשקל. במקרים אלה ייתכן ויישקל ניתוח בריאטרי

ניתוח בריאטרי הוא הליך כירורגי המתבצע במטופלים אשר סובלים מהשמנת יתר חולנית. בישראל, הקריטריון לביצוע הניתוח נקבע בהתייחס למדד מסת הגוף אשר בוחן את היחס בין משקל האדם בק"ג לגובהו בס"מ. אלה בעלי ציון BMI  של ארבעים ומעלה, או אלה בעלי ציון BMI שלושים וחמש הסובלים גם ממחלות משמעותיות הנלוות להשמנה, כמו סוכרת, יתר לחץ דם, דום, נשימה בשינה, בעיות גב או גפיים ועוד, נחשבים כמועמדים לביצוע ההליך הכירורגי. 

למרות שישנה תועלת קוסמטית ברורה לניתוחים הבריאטריים, מדובר בהליכים המתבצעים מסיבות רפואיות ועל כן הם כלולים גם בסל הבריאות תוך עמידה בקריטריונים שפורטו לעיל. 

הירידה המשמעותית במשקל אשר מושגת באמצעותם, עשויה להוביל גם לשיפור משמעותי באיזון מחלות הרקע הנלוות להשמנה ולעיתים אף לריפוי מוחלט מהן. כך לדוגמה, נמצא כי ניתוח בריאטרי יעיל יותר לטיפול בסוכרת מאשר התרופות הקיימות בשוק. לצד היתרונות הבריאותיים, הליכים אלה עשויים גם להוביל לשיפור ניכר בתחושת הדימוי העצמי והביטחון. Just dance | Shutterstock


מהם הניתוחים הקיימים?

קיימים מספר סוגים של ניתוחים בריאטריים, בכתבה זו נפרט על שלוש שיטות מרכזיות:

ניתוח שרוול קיבה
ניתוח זה, המכונה גם ניתוח לקיצור קיבה, נחשב בעבר להליך הפופולארי ביותר לירידה במשקל. במהלכו, מתבצע צמצום משמעותי של נפח הקיבה אשר גורם להפחתה בכמויות המזון אותן המטופל יכול לאכול. בנוסף, הניתוח מוביל גם להפרשה פחותה של הורמון הרעב (גרלין) וכתוצאה מכך יש ירידה בתאבון וברצון לאכול ומושגת גם תחושת שובע מוקדמת. 

מהם היתרונות והחסרונות בניתוח זה?
מדובר בהליך פשוט יחסית אשר לרוב מוביל לתוצאות טובות בכל הנוגע לירידה במשקל. אולם, במעקב רב שנים 30-40% מהמטופלים חוזרים למשקלם הקודם מסיבות שונות. חיסרון משמעותי נוסף הוא סיבוכים מאוחרים, כמו צרבות או בקע סרעפתי, אשר מתרחשים בכ-20% מהחולים. 

ניתוח מעקף קיבה
ניתוח מעקף קיבה, או בשמו המקצועי ניתוח מעקף קיבה עם שתי השקות, הוא הליך ותיק אשר נחשב לחלופה פופולארית מאוד בארץ ובעולם. במרוץ השנים הטכניקה הניתוחית עברה שינויים רבים וכיום ניתן לבצע את הניתוח גם בגישה הלפרוסקופית. 

במהלך הפעולה הקיבה מחולקת לשני חלקים המנותקים לחלוטין האחד מהשני (כיס קיבה קטן ויתרת הקיבה). כיס הקיבה מחובר ללולאת מעי דק אשר מחוברת ליתרת המעי, כדי לאפשר מעבר של מיצי העיכול. כך, מתבצע מעקף של רוב נפח הקיבה וחלק קטן של המעי הדק. 

מהם היתרונות והחסרונות בניתוח זה?
ניתוח מעקף קיבה נחשב יעיל יותר מניתוח שרוול מבחינת הירידה במשקל והשמירה שלו לאורך שנים. גם ההשפעה על מחלות נילוות יעילה יותר. בהשוואה לניתוח מיני מעקף קיבה, לניתוח מעקף קיבה יתרון הנעוץ בשתי ההשקות למעי אשר מסיתות את המרה מהקיבה ומפחיתות את הסיכוי להתפתחות של ריפלוקס של מיצי המרה. עם זאת,היום מקובל לחשוב שניתוח מיני מעקף יעיל יותר מבחינת הירידה במשקל.. מעבר לכך, קיים סיכוי להתפתחות של בקע פנימי – מצב בו לולאת מעי דק בין לולאות המעי. 

ניתוח מיני מעקף קיבה
מיני מעקף קיבה, או ניתוח מעקף קיבה עם השקה אחת, הוא החידוש האחרון בתחום הניתוחים הבריאטריים.  מבחינה טכנית ההבדל בינו לבין ניתוח מעקף הקיבה המסורתי, הוא ביצוע השקה אחת בלבד בין כיס הקיבה לבין לולאת המעי הדק. 

הבדל נוסף משמעותי הוא כי בניתוח זה מתבצע מעקף משמעותי יותר של המעי הדק, כ- 180-200 ס"מ מאורך המעי, בהשוואה לניתוח מעקף הקיבה בו עוקפים 40-70 ס"מ מאורך המעי בלבד.

מהם היתרונות והחסרונות בניתוח?

ניתוח זה נמצא יעיל יותר מניתוח מעקף רגיל ומניתוח שרוול קיבה, בכל הנוגע לאחוז המשקל העודף אותו משילים המטופלים לאחר ביצועהפעולה וכן גם באשר ליכולת לשמור על המשקל לאורך שנים. בנוסף, מדובר בהליך פשוט יותר מבחינה כירורגית בשל מיעוט החיבורים והחיתוכים. ניתוח מיני מעקף קיבה הוא ההליך הבריאטרי הנפוץ ביותר בישראל כיום. 

עם זאת, ניתוח זה אינו חף מחסרונות: ראשית, בכ-2% מהחולים עלולה להיות כניסה של מיצי מרה לקיבה מהלולאה שנעקפה, אשר עלולים לגרום לדלקת בושט ובקיבה. שנית, בשל מעקף משמעותי של המעי, עלולים להתפתח חוסרים תזונתיים בעקבות הניתוח, כמו חוסר בברזל או בוויטמינים חיוניים. יש צורך להקפיד על לקיחת ויטמינים ותוספי מזון כל החיים למנוע התפתחות חוסרים תזונתיים ופגיעה בבריאות. במצבים בהם לא ניתן לטפל בחוסרים באמצעות תרופות, יתבצע ניתוח חוזר לקיצור הלולאה שנעקפה. 

מהו הניתוח המשולב?
כדי לנסות ולשפר את תוצאות הניתוח ולמנוע התפתחות של ריפלוקס, ניתן לבצע שילוב של שני ניתוחי מעקף הקיבה. השיטה החדשנית כוללת עקיפה ארוכה יותר של מעי מאשר זו המתבצעת בניתוח מעקף הקיבה המסורתי (כ-150 ס"מ), ובמקביל ביצוע של שתי השקות כדי למנוע התפתחות של ריפלוקס של מיצי המרה. הניתוח החדש נקרא עדיין מעקף קיבה מאחר והוא כולל שתי השקות. מטופל שעומד לעבור ניתוח צריך לברר מול המנתח איזה ניתוח בדיוק הוא מתוכנן לעבור. עבודות שונות הוכיחו את יעילותה של השיטה המשולבת בכל הנוגע לירידה במשקל ומניעת סיבוכים לאחר הניתוח הבריאטרי.

איך בוחרים את השיטה המתאימה?
בחירת הניתוח מתבצעת בשיתוף של מטופל עם הרופא המנתח ובהתבסס על הבדיקות המקדימות. חשוב לציין כי הטכניקה הכירורגית אינה זהה בין כל הרופאים המנתחים ולכן חשוב לברר טרם להחלטה על הפעולה שתבוצע מהי הטכניקה בה משתמש הכירורג. לאחר ביצוע הפעולה, מעקב של דיאטנית חיוני לשם שמירה על תוצאות הירידה במשקל לאורך זמן ומניעת סיבוכים וחוסרים תזונתיים.הכתבה בשיתוף עם ד"ר נסים גרון, מנהל המרכז הבריאטרי במרכז הרפואי ע"ש ברוך פדה, פוריה ורופא בכיר במחלקה הכירורגית. הכתבה נערכה על-ידי מערכת אינפומד. 

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר נסים גרון השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים מיני מעקף קיבה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
ניתוח בריאטרי הילה 18/10/2020 00:22
 • שלום על מנת להגיע לוועדה בריאטרית של אסותא מבקשים מכתב המלצה מדיאטנית של הקופה האם זה בעייתי אם אין לי?? ניסית אלף דיאטות אבל מעולם לא דרך הקופה

 • + הוסף תגובה
דיאטנית דרך הקופה ד"ר נסים גרון 22/11/2020 12:58
 • הכנה לניתוח דרך דיאטנית של הקופה עם תיעוד של לפחות 3 מפגשים היא חלק מההנחיות להכנה לניתוח ויש לעמוד בהם. בהצלחה ד״ר גרון

 • + הוסף תגובה
ניתוח בלי דיאטה מוטי 22/11/2020 12:13
 • האם ניסיונות דיאטה הם חובה לפני ניתוח? אני חלש באופי ויודע שעבורי ניתוח הוא הפיתרון המתאים.. דיאטות שניסיתי לעשות הביאו אותי, בסופו של דבר למשקל גבוה יותר

 • + הוסף תגובה
דיאטה לקראת ניתוח ד"ר נסים גרון 22/11/2020 12:53
 • דיאטה היא חלק מתהליך ההכנה לקראת הניתוח ובדיקה של המוכנות לקראת ההליך. גם לאחר הניתוח יש צורך בשמירה על הנחיות הדיאטנית והקפדה על דיאטה. לכן נסיונות הדיאטה הן הכרח וחוסר יכולת לעמוד בדיאטה יכול לנבא כישלון הניתוח. בהצלחה ד״ר גרון

 • + הוסף תגובה
מיני מעקף אורי 10/10/2020 21:14
 • אני ממש בתחילת דרכי על בירור ניתוח מיני מעקף .. אני גרה בטבריה ,אם אנותח בפוריה זה אתה שתנתח ? או איך מגיעים אליך ליעוץ דרך קופת חולים ? אפשרי?

 • + הוסף תגובה
מיני מעקף ד"ר נסים גרון 11/10/2020 08:25
 • שלום רב. בבית חולים פוריה לא ניתן לבחור במנתח ואין וודאות שאני אנתח אותך. ניתן לבקש במחלקה שאני אנתח אבל יכול להיות שהבקשה לא תענה בחיוב. יש לי מרפאה פרטית בגבעת אבני ו אסותא בחיפה. אנחנו לא עובדים עם קופת חולים אלא רק עם חברות הביטוח או באופן פרטי. למבוטחי כללית פלטינום יש אפשרות אם הם רוצים שאני אנתח לעבור את הניתוח במימון בפלטינום בקפריסין. לקביעת תור ניתן להתקשר לציפי 0508642138. בברכה ד״ר גרון

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!