אתם שואלים – הרופא עונה: מה שחשוב לדעת על מנינגיומות

מה הן מנינגיומות, מדוע הן מתפתחות, אילו תסמינים נוירולוגים יעוררו חשד, האם מדובר במצב מסכן חיים ומהן דרכי הטיפול? ד"ר ג'ורג'יו מרקו רובין, נוירוכירורג בכיר בבית החולים בילינסון, מרכז רפואי רבין, פתח תקווה, עם המידע שחשוב להכיר
כתבה פרסומית כתבת חסותמנינגיומה היא גידול שפיר של המוח, המופיע לרוב במבוגרים מגיל 40 ומעלה ושכיח יותר בנשים. מנינגיומות יכולות להתפתח בכל אזור במוח, אך לרוב מדובר בגידול שטחי. עם זאת, לא נדירה גם מעורבות של בסיס הגולגולת.


כלי ניתוח ודגם של מוח, תכנון ניתוח להסרת מנינגיומה
 Shidlovski | Shutterstock


מה גורם להתפתחות של מנינגיומות?

"הסיבות להתפתחות של מנינגיומה אינן ידועות במלואן, אך הוא שכיח יותר בקרב אלה שטופלו בעבר באמצעות קרינה. בארץ,  גידולים מסוג מנינגיומה הופיעו לאחר שנים באנשים שקיבלו בעבר טיפול בקרינה למחלת הגזזת".


אילו סימנים נוירולוגים יוכלו להעיד על נוכחות הגידול?

"התסמינים שיכולים להעיד על הגידול השפיר מגוונים ותלויים במיקום הגידול במוח ובגודלו. מבין התסמינים שיכולים להתפתח ניתן לציין כאבי ראש, פרכוסים, חוסר שיווי משקל, בעיות ראייה וכדומה. פעמים רבות, הגידול מאובחן ללא כל תסמינים בבדיקה אקראית". 


איך יודעים להבדיל בין גידול זה לבין גידולים סרטניים?

"אבחנת הגידול מתבצעת באמצעות בדיקת CT או MRI מוח. למנינגיומות צורה אופיינית אשר אינה דומה לזו של גידולים סרטניים: לגידול גבולות ברורים והוא קשור לרוב לקרום המוח. לכן, ניתן לזהותו בקלות בזכות מיקומו וצורתו". 


האם תמיד יש צורך בטיפול?

"הטיפול במנינגיומות תלוי בגודל הגידול בעת האבחון, בקצב הגדילה שלו וכן גם בגיל החולה ומצב הבריאות הכללי. פעמים רבות, גם לאחר קבלת אבחנה, הגידול השפיר אינו גדל. אם הוא אכן גדל, הקצב יהיה לרוב בין 2-4 מ"מ בשנה. אם הגידול אינו גדל ואינו גורם לתסמינים, ניתן לבצע מעקב בלבד על ידי בדיקת CT או בדיקת MRI". 


אם המנינגיומה גדלה או גרמה לתסמינים, איך ניתן לטפל?

"הטיפול במנינגיומות נחלק לשתי אפשרויות: ניתוח לכריתת הגידול או טיפול באמצעות רדיו-כירורגיה. 
ניתוח לכריתת הגידול יבחר לרוב בגידולים אשר גורמים להתפתחות של תסמינים נוירולוגיים שונים ולעיתים גם בגידולים גדולים אשר גרמו להתפתחות של בצקת מוחית. ישנה נטייה לבצע את הניתוח בחולים צעירים יותר. לאחר הניתוח תתבצע בדיקה פתולוגית של הגידול.

חשוב לציין כי לא תמיד הגידול הוא שפיר. לפעמים מדובר בגידול אגרסיבי אשר גדל במהירות או שחוזר לאחר זמן קצר  (Atypical meningioma) ובמקרים נדירים הגידול הוא סרטני.

הניתוח מתבצע בהרדמה מלאה באמצעות שימוש במערכת ניווט המדריכה על המיקום המדויק בו יש לבצע את פתיחת הגולגולת – קרניותומיה. לאחר מכן הרופא המנתח מסיר את הגידול, פעמים רבות תחת מיקרוסקופ, אשר מספק הגדלה ותאורה ראויה. 

ברוב המקרים הניתוח עובר בהצלחה, אך בדומה לכל פעולה כירורגית גם במקרה זה קיים סיכוי נמוך לסיבוכים, בהם נזק מוחי, פגיעה בכלי דם אזוריים, החמרה של הבצקת ועוד. מעבר לכך, ישנו כמובן גם סיכוי להתפתחות של סיבוכים הקשורים בהרדמה, בגיל החולה או במצבו הרפואי. 

עם זאת אם הניתוח מתבצע על ידי נוירוכירורג מיומן ובחולים המתאימים, לרוב מדובר בפעולה בטוחה.  לאחר הניתוח, על המטופל להישאר באשפוז מספר ימים". 


האם אחרי הניתוח הגידול יכול לחזור?

"ברוב המקרים (כ-80%) לא קיימת הישנות של הגידול. אולם, במיעוט המקרים בהם חוזר הגידול יישקל ניתוח נוסף או טיפול באמצעות רדיו-כירורגיה".


מהו טיפול באמצעות רדיו כירורגיה?

"טיפול ברדיו כירורגיה אינו מסיר את הגידול לחלוטין, אלא הוא מסייע בעצירה של גדילתו. מדובר בטיפול חד פעמי שאינו מצריך הרדמה או אשפוז. במהלכו, ניתנת קרינה ממוקמת מכיוונים שונים באזור הגידול.

הסיכוי להתפתחות של סיבוכים כתוצאה מטיפול הרדיו-כירורגיה הוא בין 2-3%. חשוב לציין כי טיפול זה מיועד לגידולים קטנים, שקוטרם עד ל-3 ס"מ. לרוב, הנטייה היא לבצע רדיו-כירורגיה בחולים מבוגרים, או במטופלים בהם מיקום הגידול אינו שטחי, כמו לדוגמה גידולים בבסיס הגולגולת. הסיבוכים האפשריים בטיפול בקרינה כוללים בצקת מוחית, פגיעה בעצבים אזוריים ועוד". הכתבה בשיתוף עם ד"ר ג'ורג'יו מרקו רובין, רופא בכיר במחלקה הנוירוכירורגית בבית חולים בילינסון מרכז רפואי רבין. הכתבה נערכה על-ידי מערכת אינפומד 

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר ג'ורג'יו מרקו רובין השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים MRI

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
פענוח mri עמוד שדרה צווארי וגבי רינה 03/08/2020 03:00
  • :אשמח עזרה להבין את הפענוח של mri עמוד שדרה צווארי וגבי. רקע לבדיקה: אובחנתי בטרשת נפוצה לפני כחודשיים. פענוח הנ״ל: אין עדות לתמט או תזוזה. תעלה ספינלית ברוחב תקין. אין עדות לבלט דיסק. בחוט השדרה מודגם מוקד באספקט האחורי מרכזי מול C3, מתאים למוקד דמיאלינטיבי. בגובה C4 מודגם מוקד קטן בצד הימני של החוט. ביתר הגבהים אין עדות למוקדים נוספים כולל בעמוד שדרה גבי עד לקונוס. המוקדים ב-C3 ו-C4 אינם עוברים האדרה. אין עדות לתהליך תופס מקום או להאדרה פתולוגית. אותות תקינים ממח עצם חולייתי, פרט למוקד היפואינטנסי בסדרת T1 אשר איננו עובר האדרה באספקט ימני של D8, יתכן מוקד מסויד קטן. סיכום: מוקדים ב-C3 ו-C4 חשודים למוקדים דמיאלינטיביים.

  • + הוסף תגובה
תשובה MRI רובין 04/08/2020 08:24
  • מוקד דמיאלינטיבי זה לא מימצא כירורגי. ממליץ בירור ע"י ניורולוג

  • + הוסף תגובה
פענוח mri מיכל 26/07/2020 20:46
  • שלום יש בידי פענוח של MRI מח האם סעיף 2 דורש חזרה לנוירולוג? "מוקד לא ספציפי זעיר ובודד בחומר לבן סוב קורטיקל"לאחרונה סובלת מזכרון חלש,דקירות בגוף ,וכאבים בארובות העיניים עם תחושת לחץ בראש

  • + הוסף תגובה
פענוח MRI אגן אורטופדי ליאה 25/07/2020 20:35
  • שלום רב שאלתי בבקשה האם אפשר להסביר לי מה הפענוח אומר כלומר מה האבחנה ? האם זה סרטני ? האם זו מחלה מוגדרת או משהו חולף ומתרפא? ולאיזה תחום רופא זה שייך ? בבקשה לחוצה מאוד ...תודה רבה פענוח - ברקע אנדומטריוזיס עם מעורבות עמוקה בצקת קלה של לשד העצם בראש הפמור הימני במעבר ראש צואר ירך. נוזל בכמות מוגברת קלות במפרק ירך ימין וסינוביטיס המתעשרת לאחר הזרקת ח.נ במפרק זה. טרדנוזיס קל במאחז גידי ההמסטרינג על פני האסכיום משני הצדדים. מאחז גידי הגלוטאוס על פני הטרוכנטר הגדול האלפיוספסואס על פני הטרוכנטר הקטן והאדוקטורים על פני הסימפיזיס פוביס משני הצדדים נראה שמור. תהליך ציסטי מולטילוקולרי לא צלול מאחורי הרקטום יכול להתאים ל Tailgut cyst

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!