דלג לתוכן

קרניוטומיה (Craniotomy)

2 דקות קריאה
הניתוח הנפוץ ביותר בנירוכירורגיה הוא ניתוח לפתיחת הגולגולת המכונה קרניוטומיה.
מקור השם: קרני = ראש, טומי = לחתוך.

לפני כל ניתוח עובר החולה סדרה של בדיקות כולל דימות של הגולגולת (CT, MRI או צינתור של כלי דם במוח). הדימות מסייע לתכנון הניתוח. בניתוח, הראש מקובע על גבי מחזיק ראש שמונע כל תנועה או תזוזה. מגלחים את מקום החיתוך על פי הצורך, מחטאים עם חומר ניקוי, מסמנים את מקום החתך ומכסים. לפי תכנון מבצעים את פתיחת העור והרקמות הרכות עם סכין חד מאוד (סקלפל). בעזרת מקדחה בעלת מהירות גבוהה (High speed drill) קודחים ופותחים את העצם, מפרידים ומרימים את לוח העצם ממעטפת המוח הקשה (Dura mater). בשלב הבא פותחים את מעטפת המוח שמעל המוח כדי לחשוף את קליפת המוח (Cortex).

אם מדובר בתהליך/בגידול בתוך המוח יש צורך לזהות את המקום המתאים לפתיחת קליפת המוח (Corticotomy) ולהתחיל בכריתת הגידול. אם מדובר בתהליך/בגידול שפלש מעבר למעטפת המוח מתחילים בהפרדה קפדנית בין הגידול לבין קליפת המוח, וכורתים. כריתת הגידולים יכולה להתבצע בעזרת שואף (Suction), על ידי פינצטה חשמלית (Bipolar forceps) או במכשיר מיוחד שמפרק את הרקמה בכוח על-שמע מהיר (Ultrasonic aspirator), תלוי בסוג רקמת הגידול. בסוף כריתת הגידול בודקים שכל כלי הדם בשטח (Hemostasis) נסגרו היטב, מחזירים את לוח העצם עם קיבוע וסוגרים את הפצע בתפרים.

הנטייה כיום היא להיעזר במערכות ניווט תוך-ניתוח (Neuronavigation) אשר מאפשרות לתכנן את הכריתה ברמת דיוק גבוהה, בפתיחה קטנה יותר של הגולגולת, ובתהליך מהיר יותר. אמצעים שמסייעים לזהות את הגידול בזמן ותוך כדי הניתוח הם: מכשירי על-שמע (Ultrasound), CT או MRI בעת הניתוח.
הוריה (Indication) לביצוע קרניוטומיה: גידולי מוח, דימומים מעל המוח ובתוכו, תיקון חולשת דופן כלי דם (מיפרצת - אניריזמה), מומים בכלי דם (AVM), זיהום (מורסה) וחבלות (שברים ודימומים), וכן תיקון של פגיעה במעטפת המוח בבסיס הגולגולת.

ד"ר אנדי קנר

שייך לתחום: ניתוחים בתחום נוירולוגיה

רופאים בתחום
ד"ר עופר בן בסט
ד"ר עופר בן בסט גסטרואנטרולוגיה
פרופ' פבל קרוגליאק
פרופ' פבל קרוגליאק גסטרואנטרולוגיה
ד"ר משה קולר
ד"ר משה קולר כירורגיה
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו